Ú s t í n/L. - Opravdu kvalitní utkání mohli v rámci 26. kola první hokejové ligy shlédnout diváci ve Zlatopramen Aréně. Proti domácímu Slovanu nastoupil kvalitní soupeř, tedy Chomutov. Slovan byl sice o něco aktivnější, ale střelecky se trápil. Velký podíl na malém gólovém úspěchu domácích měl i chomutovský brankář Jaroslav Hanuljak. Hra tak byla velmi vyrovnaná a na konci třetí třetiny byl stav skóre 3:3. Rozhodlo se až v prodloužení. Šance byly k vidění na obou stranách a užuž to vypadalo, že dojde na nájezdy. Šest vteřin před koncem prodloužení se ale prosadil přesnou střelou Roman Němeček, který Slovanu zajistil dva body.
st 2. 12. 2009
Piráti Chomutov
4:3pp 0:2, 0:0, 3:1 - 1:0

Branky a nahrávky: 41. Pojkar (Němeček, Alinč), 41. Dragoun, 54. Pšurný M. (Hanzl, Pšurný R.), 65. Němeček (Šagát) - 6. Procházka, 15. Fiala (Mikšovic, Grof), 50. Duda (Kraft). Rozhodčí: Blecha – Beneš, Štofa. Vyloučení: 7:6, navíc Revay (CHM) 5 min. + OK (ZHK). Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3656. Střely na branku: 43:38. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 4:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický (15. Orct) – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, O. Kříž, Vobořil, Gýna, Sklenička – Janků, Alinč, Pazourek – Hovorka, Hanzl, Dragoun – Šagát, Pajič, Heřman – M. Pšurný, Kloz, R. Pšurný

Piráti Chomutov: Hanuljak – Bombic, Pulpán, Grof, Malínský, Revay, Všetečka, M. Mazanec – Duda, Kraft, Procházka – Jíra, Skořepa, Hašek – Eiselt, Mikšovic, O. Fiala – Míka, Domin, Jeslínek

Na prvním buly proti sobě stanula elitní formace hostů a čtvrtá pětka domácích. Brzy se ukázalo, že to vůbec nebyl špatný tah ústeckého trenéra. Kloz s bratry Pšurnými nejen že zastali své v obraně, ale byli schopní zatlačit soupeře k jejich brance a vykoledovat si faul. Největší šance se tak rodily v ústeckých přesilovkách. Němečkova rána z první byla uklizena mimo dosah hráčů na brankovišti. Janků dostal výbornou příhru za obranu, ale tváří v tvář Hanuljakovi neobstál, čehož mohl hodně litovat o chvíli později. To Zeman nezachytil přihrávku na modrou, puku se ujal Procházka, bez problémů ujel z dosahu obránců a překonal Salfického střelou nad lapačku – 0:1. Ústečtí upnuli všechny své síly k útoku, za což je vzápětí málem potrestal Domin s Jeslínkem v situaci dva na jednoho. Domin volil střelu, lví gólman puk vyrazil, takže Jeslínek mohl ještě dorážet, nakonec ale minul branku. Že ani obrana hostů není nepropustná, ukázal Šagát. Svůj únik korunoval blafákem do bekhendu a pokusem prostrčit puk mezi betony gólmana, ten ale takřka nepochopitelně udržel puk před čarou. Při akci bratrů Pšurných už žlutomodří chtěli jásat, ale kotouč se nakonec odrazil od tyčky. Lekce z produktivity, jen tak se dá nazvat školení, které Chomutov poskytl domácím v první třetině. Další průnik hostů do otevřené obrany Slovanu byl totiž opět korunován gólem, tentokrát poslal Ondřej Fiala puk mezi betony Salfického a vystavil mu tak jízdenku na střídačku. Do branky Slovanu se postavil Orct. Ten podržel svůj tým během oslabení v závěru první třetiny, jejíž skóre vyznělo slibněji pro Chomutov – 0:2.

Druhou třetinu začali domácí velmi nepovedenou přesilovkou. Lvi nebyli schopni usadit se v pásmu ani si vypracovat slušnou šanci. Naopak na druhé straně zahrozili Duda s Procházkou, dorážka druhého z nich se nevešla do branky. Nicméně Ústečtí zatáhli za záchrannou brzdu tak vehementně, že se záhy ocitli v oslabení. Naštěstí pro ně neměl ani jejich soupeř chuť trestat fauly. Už v plném počtu našel ukázkově ústecký Hanzl Hovorku na druhé tyči, jeho spoluhráč netrefil puk ideálně. Lvi se snažili vyslat co nejvíce střel na Hanuljakovu branku, clonili a doráželi. Jenže bezchybného gólmana se jim z míry vyvést nepodařilo. Jejich aktivita na brankovišti jen zvířila emoce chomutovských beků. Hosté zdaleka nehráli pasivně, z utěsněné obrany vyrážely do nebezpečných útoků. Mazancovu ránu od modré neudržel Orct v náručí a jen tak tak stihl přikrýt puk před dorážejícími hráči. Na opačné straně si zase Janků udělal ze soupeřů slalomové tyčky, jeho exhibiční jízda skončila až na pozorném brankáři. Třetí neproměněné sólo. Přesně o to rozšířil ústeckou bilanci Pajič, jeho jindy tak účinný bekhendový blafák nenašel pochopení u Hanuljaka, jenž mu čelil na zádech se zvednutými betony, haškovský zákrok mu udržel čisté konto. Ústečtí si museli poradit i s dvojnásobným oslabením. V něm nejprve druhý útok Chomutova předvedl, jak si umí nahrávat a nakonec se uchýlil i ke střelbě. Nejlepší pozici měl Skořepa, jemuž stačilo doklepnout puk do odkrytého rohu branky, tam byl ale včas Orct. V závěru třetiny získal i Slovan početní výhodu pěti ku třem, bylo to ale jen za cenu zranění Heřmana, poslední vteřiny uplynuly rychleji, než Lvi stihli něco vymyslet. V prostředním dějství diváci gól neviděli.

Třicet osm vteřin. Tolik stihla odpočítat časomíra z třetí dvacetiminutovky, než Slovan dokázal vyrovnat. Nejprve na modré čáře napřáhl Pojkar a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Kouzlo Hanuljaka bylo po dvou třetinách zrušeno. Přesilovka Lvů pokračovala a domácí byli při chuti, sebevědomě se vrhli před branku, z následné skrumáže puk vyklouzl přímo na Dragounovu hůl. Útočník jej bez potíží zasunul do odkryté branky – 2:2. Po rychlém úvodu se hra na obou stranách poněkud zklidnila, jako by si oba týmy musely nejprve srovnat v hlavě, co se to vlastně stalo a jak na to reagovat. Na obou stranách byly k vidění pozorné obrany a nepřesné včas zmařené útoky. Z toho se dokázala vymanit chomutovská první formace. Kraft nejprve nabídl střílenou přihrávku před branku Procházkovi, ten byl ale příliš blízko na to, aby dokázal protlačit puk skrz Orcta. To Duda se ocitl v podstatně lepší pozici. Nikým nebráněn, sám před domácím gólmanem, jehož si položil, aby se stihl s pukem otočit a zasunout ho k tyči – 2:3. Tentýž útočník zahrozil vzápětí znovu v přesilovce, puk ale posílal na branku z takového úhlu, že i když překonal Orcta, kotouč se mezi tyče nevešel. Ani Ústí ale ještě nesložilo všechny zbraně, Hanzl dokázal zpoza branky najít volného Michala Pšurného, jenž pohotově usměrnil puk mezi Hanuljakovy betony – 3:3. Na chomutovskou stranu mohl zase váhy posunout O. Fiala, z mezikruží ale napálil puk jen do připraveného gólmana. Ústečanům mohl zase vítězství zajistit Dragoun, jehož svou přihrávkou vyzval Janků, jenže minul branku. Zápas tedy dospěl až k prodloužení.

V pětiminutové nástavbě hrané systémem náhlá smrt se jako první do útoku podívali domácí, jejich snahu korunoval střelou Němeček. Útočné pokusy hostů zase skončily potyčkou za brankou, do níž se mimo jiné zapojil exústecký Grof nebo současný kapitán Slovanu Klobouček. Lámala se třetí minuta, když byl Kříž nucen zatáhnout za záchrannou brzdu, aby nedovolil Chomutovu jít do protiútoku. Hosté hráli přesilovku, zápas mohli ukončit Eiselt s Kraftem, ale Orct puk zázračně vyrazil. Nedáš – dostaneš tentokrát zafungovalo ve prospěch Ústí. Šest vteřin před koncem zápasu napřáhl Němeček na modré a Hanuljak našel puk až ve své brance – 4:3.

Petr Rosol: Tak zápas se musel líbit, mělo to všechno, co by takový mač měl mít. Nám bohužel nevyšla první třetina, nechci říct herně – to myslím, že byla parádní, ale bohužel střelecky to nebylo ono. Od toho se pak odvíjel celý zápas. Ale myslím si, že diváci museli být spokojení. Viděli dvě nejkvalitnější mužstva soutěže.

Radim Rulík: Zápas jsme měli dobře rozehraný, šli jsme do vedení, ale soupeř nesložil zbraně. Myslím si, že dělba bodů byla po základní hrací době spravedlivá. Samozřejmě, že nás ta prohra mrzí, ale jsem rád, že jsme tu bodovali. V prodloužení jsme měli bohužel smůlu, ale celkově si myslím, že jsme nepodali špatný výkon.