Ú s t í n/L. - O výsledku utkání Slovanu s Olomoucí prakticky rozhodla první třetina. Lvi kapitulovali jen jednou a nebohému sokovi v ní nasázeli čtyři góly. O ten vítězný se už v šesté minutě postaral Martin Šagát. Hosté se od druhé třetiny přeci jen zlepšili, ale na víc než na korekci o jednu branku se nezmohli. Naopak, deset minut před koncem domácí svoji sedmou výhru v řadě zpečetili pátým gólem.
pá 6. 11. 2009
HC Olomouc
5:2 4:1, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 2. Kloz (Janků, Hanzl), 3. Mikulík (Pšurný R., Pšurný M.) 6. Šagát (Pšurný R., Pšurný M.), 15. Heřman (Němeček, Hovorka), 50. Mrázek (Vobořil, Dragoun) - 16. Davídek (Ministr, Černý), 22. Polodna (Kucharczyk, Brančík). Rozhodčí: Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 2215. Střely na branku: 44:21. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Vobořil, O. Kříž, Gýna, Sklenička - Hovorka, Šagát, Heřman - Janků, Hanzl, Kloz - Mrázek, Pajič, Dragoun - M. Pšurný, Mikulík, R. Pšurný

HC Olomouc: Žigárdy (6. Sedlář) - Bartoň, Janáček, Lhotský, Mikel, Nedbálek, Ondrušek, Staněk, Paška - Davídek, Ministr, Černý – Kucharzyk, Brančík, Polodna – Rác, Zábranský, Mikšan - Čuřík, Haluza, Zbořil

Raketový vstup do utkání ze strany Ústí. Totální zaspání hostů z Olomouce. Jinak nelze začátek zápasu popsat. První útok Lvů přinesl přesilovou hru. Odehraná minuta a nějaké drobné znamenala vedení domácích 1:0. Stalo se poté, co Janků objel branku, aby namazal Janu Klozovi, jenž nepokryt vyčkával před ní a střelou z první si s Žigárdym poradil. Slovan nepolevil v aktivitě a olomoucká obrana se začala rozpadat, nikdo nedokázal pohlídat prostor před gólmanem, puky lítaly brankovištěm jeden za druhým. A velmi brzy se jeden dostal za brankovou čáru, to když si Milan Mikulík sjel z mezikruží, vybruslil gólmana a zasunul tak kotouč k tyči - 0:2. Hosté si vybrali oddechový čas a o tři minuty později inkasovali potřetí. Tentokrát jednoznačná chyba Žigárdyho, který šel příliš brzy na led, a tak ho Šagátův pokus ze střední vzdálenosti přeletěl - 0:3. Tři góly za necelých šest minut, to bylo na olomouckou jedničku moc, a tak přepustila své místo v brance Sedlářovi. Ústí nadále na ledě dominovalo, Salfický se v brance musel upřímně nudit, útočníci začínali hrát na krásu. A přece se ještě zadařilo, do čtyřbrankového vedení posunula Slovan teč Jan Heřmana. Bezstarostnost by nebyla na místě. Hosté začali vystrkovat růžky, v útoku jsou podstatně silnější než v obraně. Nebezpečně vypadala už Brančíkova teč před brankou a moc místa v tomto prostoru se nevyplatilo nechat ani o chvíli později, kdy přesilovku využil dorážkou Martin Davídek - 1:3.

Tak, jak Olomoučtí ukončili první dějství, načali to druhé. Tentokrát na nedůslednost obrany doplatili Lvi. Kucharczykovi s Brančíkem se podařilo vyšťourat puk z rohu a poslat ho před branku, kde mohl Petr Polodna pohodlně zakončit do odkryté klece – 4:2. Slovan přežil následné oslabení a měl možnost hned kontrovat. Heřman dostal nádhernou příhru za obranu, tváří v tvář gólmanovi volil nápřah a střelu, ta se ale nevešla mezi tyče. Hra se vyrovnala, hosté zahušťují obranné pásmo, pokrývají odražené puky, vrhají se do útoku a nerozpakují se střílet ze všech pozic. Salfický si vynahrazuje nudu z první třetiny, tentokrát je v permanenci a má se co ohánět. Ústečtí ale zatím nesložili všechny zbraně. Hanzl se prořítil jako torpédo až před branku hostí, kde jeho průnik nakonec eliminoval Sedlář. Mezi dva obránce vklouzl na modré čáře Mikulík a už to vypadalo, že bude mít možnost opět otestovat olomouckého gólmana, do střely mu ale vložil hůl Bartoň. Lvi nevyužili ani závěrečnou přesilovku, a tak druhou třetinu vyhrála Olomouc.

Začátek třetí třetiny výjimečně nepřinesl rychlou trefu jednoho ze soupeřů. Tentokrát byla k vidění oboustranně neuspořádaná hra, Slovan měl problémy s přechodem do útoku, Olomouc oproti tomu kroužila útočným pásmem a čekala na svou příležitost. Ta se naskytla třeba Kucharczykovi, jenž nebyl důsledně pokryt. Stopku mu vystavil až Salfický, když včas sklapl betony k sobě. Ústečtí pochopili, že jen bránit by se jim nemuselo vyplatit, a tak pro změnu oni sevřeli své soupeře v jejich pásmu, ale nedostali se k žádné vyložené šanci. Ta se jim naskytla až při vlastním oslabení. Bartoň v roli posledního obránce zlomil při střele od modré hokejku a domácí se dostali do brejku dva na jednoho, Dragoun jej řešil střelou k pravé tyči, jenže minul branku. Na druhé straně nechal Ministr vyniknout Salfického. Útočník se ocitl za obranou a jel sám proti domácímu gólmanovi, zamíchal před ním pukem, ale neoklamal ho a Salfický nechal beton přesně tam, kde ho bylo třeba. Navzdory dírám v obou obranách nepadl další gól z přečíslení. Ústečtí vybojovali už téměř ztracený puk za brankou, od modré ho napálil na branku Vobořil a za Sedlářova záda ho dorazil František Mrázek - 5:2. Kdo by si myslel, že za tohoto stavu už není o co hrát, spletl by se. Je nutné přičíst oběma týmům ke cti, že se nevzdaly útočných aktivit a přidaly hezkých pár ohrožení branky soupeře, ale oba brankáři se postarali o to, že k další změně stavu nedošlo.

Petr Vlk, HC Olomouc: Nebylo to jednoduché. Nezvládli jsme začátek utkání. Naše hra postrádala pohyb a nasazení. Cesta byla dlouhá, ale to není příčina našeho neúspěchu. Na stadionu jsme byli tři hodiny před utkáním. To není o koncentraci. Postupem času jsme hru srovnali a dostali se do zápasu. Měli jsme i další šance, mohli jsme snížit na 4:3. Nepovedený úvod, ale samozřejmě rozhodl. Žigárdy šel z ledu už po šesti minutách. Takhle brzy to je netradiční, ale může se to přihodit. Úvod duelu se mu nepovedl, když během tak krátké doby třikrát inkasujete, musíte udělat změnu. Sedlářem jsme hru oživili. Že proti nám stál Salfický nemělo vliv. Pokud střela nebo šance má gólové parametry, je jedno, kdo stojí v brance.

Petr Rosol, Ústečtí Lvi: Zápas hodnotím pozitivně. Získali jsme tři body a jsme spokojení s předvedenou hrou. Na soupeře jsme vlétli hned od začátku. Čtyřmi góly v první třetině jsme rozhodli celý zápas. Ve druhé dvacetiminutovce se koncovka trošičku zadrhla, ale samozřejmě nelze v každé třetině vstřelit pět gólů. Hráli jsme kombinačně, vytvářeli si šance. Oproti duelu v Kadani se sestava trochu změnila. Honza Alinč je totiž nemocný, ale v pondělí už bude v pořádku. Karel Kubát se vrátil do Litvínova. Andrej Novotný po dlouhé pauze ještě není ve formě, ale od příštího utkání ho budeme nasazovat.