Ú s t í n/L. - Bezbrankový stav souboje Ústeckých Lvů s Benátkami na Jizerou zlomil až ve třetí třetině kapitán domácích Jan Klobouček. Jeho přesilovková trefa navíc znamenala vítězný a také jediný gól utkání. Většímu rozdílu ve skóre zabránila hlavně posila hostů v brance, Marek Pinc. Namlsaní ústečtí diváci si tak po osmibrankovém večeru minulý týden užili o něco chudšího představení. Přesto se Lvi díky výhře drží bod za vedoucím Chomutovem, jehož v sobotu vyzvou v přímém souboji.
st 14. 10. 2009
HC Benátky nad Jizerou
1:0 0:0, 0:0, 1:0

Branky a nahrávky: 48. Klobouček (Mikulík). Rozhodčí: Petružálek - Štofa, Šperl. Vyloučení: 7:7, navíc Hobza 5 min. + OK, Skořepa (oba BNJ) 10 min. NESP. Využití: 1:0. Diváci: 2081. Střely na branku: 49:29. Průběh utkání: 1:0.

Ústecký Slovan s.r.o.: Fiala – Pojkar, Němeček, Zeman, Klobouček, Vobořil, Kříž O., Sklenička, Gýna – Heřman, Kříž, Kloz – Pazourek, Alinč, Mrázek – Šaffer, Hanzl, Hovorka - Pšurný R., Mikulík, Pšurný M.

HC Benátky nad Jizerou: Pinc – Hobza, Kajínek, Kolmann, Drábek, Pavlů, Mrkvička, Hrach – Hudíček, Skořepa, Weiss – Kudrna, Šinkovič, Dušek – Pabiška, Krupka, Kica – Kopic, Urban, Nevyhoštěný - Bárta

Milan Hnilička se v loňském play off do branky Benátek proti Ústeckých Lvům nedostal, přestože se o tom poměrně nahlas spekulovalo. Zato v 10. kole nové sezony si tým od Jizery do Ústí top posilu do branky přivezl. Marek Pinc se tento týden dohodl na smlouvě s Libercem, a extraligový celek ho hned poslal na rozkoukání do spřízněného družstva o soutěž níž. A Pinc i ústeckým fanouškům ukázal, že stále může být předním extraligovým brankářem. Ústecké střelce mnohokrát přiváděl k nepříčetnosti a to, že Benátky inkasovaly ve Zlatopramen aréně jen jedinkrát, je hlavně jeho zásluha.

Pořádně ho rozehřál až ve 4. minutě Pavel Kříž, jenž na brankovišti třikrát dorážel nahození Kloze. Nikým neatakován však jen bezmocně bušil do připraveného Pincova betonu. Hosté zahrozili o chvíli dřív. Pabiškovu střelu z mezikruží zvládl Fiala vyrazit betonem. V polovině třetiny se Hovorka, přestože byl faulovaný, prosmýkl podél hrazení a zpoza branky nasměroval pas na Hanzla. Ten zblízka nedokázal gólmana hostů přetlačit. V následné přesilovce se potvrdila známá pravda, že dobrý brankář má i štěstí. To si vybral Pinc při střele Jana Kloboučka. Ústecký kapitán po několikeré výměně s Alinčem zkusil svůj typický tahák a černá guma se odrazila od pravé tyče. Mrázek na brankovišti dorážku nezvládl. Za chvíli pak jeho střela po další nápadité předávce od Alinče byla nebezpečnější. Ještě ve stejné přesilovce mířil Mikulík pas na najíždějícího R. Pšurného. Ten mohl litovat, že má hokejku zahnutou na druhou stranu, než potřeboval. Puk nezasáhl dobře.

Hosté se s akcí s gólovým nádechem přihlásili ve 13. minutě při výpadu Drábka, jehož akci zakončoval Nevyhoštěný - z prostoru pravého kruhu trefil snad brankovou konstrukci, možná některého hráče stojícího v místě pravé tyčky Fialovy branky. O tři minuty později se Marek Pinc předvedl v plné kráse. Pokryl nejdřív Mrázkovu střelu zdálky, ale hlavně dorážku Kloboučka. Stačil se bleskově zvednout a skokem lapil puk, který viděl stadion už v síti. Ústečtí pak nevyřešili dobře brejk dvou na jednoho. Heřman namířil na Kloze příliš vysoký puk. Hostům zase zkazil radost Fiala. Nejdřív si poradil se střelou Šinkoviče který zachytil špatnou rozehrávku Ústí, potom mu Kopicův pokus po buly přistál na hrudi.

Podobně jako první, i druhá dvacetiminutovka začala poněkud ospaleji. První polovinu periody byli dokonce aktivnější hosté. Zvlášť ostražitý musel být Fiala, když Kopic objížděl branku a z dobrého úhlu neprocpal puk mezi tyčku a jeho tělo. V 8. minutě v přesilovce mířil jen o centimetry mimo levý horní růžek Pavlů a Fiala musel vystřihnout rychlý rozklek i po střele Hobzy od modré. Pak na modré čáře nejdřív sundal Drábek helmu Klozovi, sám se rozjel k zakončení na druhé modré. Ostrou ránu krotil mladý ústecký brankář. Dorážky soupeřům zase nedovolila domácí obrana.

V další přesilovce již hosté útočně selhali a museli jen své posile v brankovišti děkovat, že neprohrávají. Michal Pšurný se totiž na ni řítil od poloviny hřiště zcela neatakován. Střelu forhendem ale vzrůstem nevelký gólman hostů vytěsnil mimo. Ústecký forvard v pokračujícím střídání ještě stačil tečovat nahození Skleničky. Benátky ve druhé polovině třetiny zahrozily jen sporadicky, třeba střelou Nevyhoštěného. Forvard hostí si ve výhodně vypadajícím kontru netroufl vjet mezi rozestoupené ústecké obránce a pokus zdálky Fiala dobře viděl.

Na druhé straně přiťukl na kruhu Pazourek puk na Mrázka. Ten se nebojácně vrhl před branku. Jeho bekhendový pokus přistál ve výstroji Pince. U druhé tyčky byl nedovoleně dohrán Alinč a domácí v následné přesilovce zase pohrdli několika jasnými šancemi. Zvláště ta Šafferova volala po gólovém vyjádření. Hovorka zpoza branky nabil a střelu ústeckého odchovance zmařil fakír v brance. Další těžký zákrok přidal hned o chvíli později, když se k velkému nápřahu odhodlal předchozí nahrávač. A Pinc zvládl i závar, který způsobil Gýna tím, že zachytil na modré čáře vysoký puk a vrátil ho do prostoru před brankou. Ve 38. minutě předvedl gólman s reprezentačními zkušenostmi artistické umění. Alinč objel branku a mířil nad ležícího Pince, jenže ten bleskově stačil z lehu na břiše zvednout hruď a puk v cestě do sítě zastavil.

Půlminutku před druhou pauzou si Pabiška udělal prostor kličkou do středu hřiště. I domácí brankář zapracoval na své neprůstřelnosti a hned po buly se musel po střele Kolmana kvapně roztáhnout.

Do třetí třetiny zase vstoupili hosté aktivně - Skořepa z pravého kruhu o kousek přestřelil branku Ústí. Po chvíli v situaci tří na dva Pabiškovu střelu dorážel dojíždějící Pavlů. Fiala odolal.

Ústečtí se dočkali gólu až ve 48. minutě. V přesilové hře sehráli podobně jako v první třetině Alinč s Janem Kloboučkem, nyní místo exlitvínovského forvarda posunul puk na modrou na svého kapitána Mikulík. Střela tahem zapadla do branky. Před ní odvedl dobrou práci Mrázek, který zakryl výhled jinak neomylnému brankáři hostů.

Hosté byli blízko odpovědi záhy. Dvojice Nevyhoštěný – Urban najížděla na samotného Vobořila. Ústecký bek si ale lehl do možné přihrávky a donutil prvně jmenovaného střílet už z ostrého úhlu. Lvi mohli navýšit skóre po sólu Romana Pšurného, na zakončení měl po kličkování už málo místa. Vobořilovi do odkryté branky hosté znemožnili zakončit faulem. Ideálně ho oslovil Hovorka. V následné přesilovce měl další gól na hokejce při dorážce zblízka Mikulík, a hlavně po něm Heřman. Ten dorážel střelu Kloze už z gólem volající pozice, ale ústecká jednadevadesátka v ještě větší příležitosti v místě odkryté branky nalezla držadlo Pincovy hole.

Benátky myšlenky na případné vyrovnání utnuly samy. Při vlastní přesilovce tři minuty před koncem. Dlouhým držením puku vyprovokoval Hovorka Hobzu natolik, že jej u mantinelu sestřelil tak nešetrně, že bek hostů inkasoval trest do konce utkání. Lvi tak hubenou výhru v samém závěru v poklidu uhájili.

Milan Skrbek, HC Slovan Ústečtí Lvi: Soupeř dobře bránil, my jsme si vytvořili pár šancí, které jsme trestuhodně zahazovali, ale naštěstí jsme vyhráli 1:0 a jsme za to rádi. Pavel Janků je po chřipce, Pajič má natažené vazy v rameni a Dragoun má natažené vazy v koleni. Dnes ještě Honza Alinč po druhé třetině odstoupil, protože na něj jde také nějaká chřipka. Marek Hovorka je v pořádku.

Milan Černý, HC Benátky nad Jizerou: My jsme nedali gól a chtít vyhrát venku, kdekoli, bez gólu je složitý. Určitě alespoň ten jeden gól jsme dát měli. Neříkám, že jsme jich měli dát pět. Dali jsme tyčku, neproměnili jsme dorážky. My jsme pracovali, to mužstvo odehrálo zápas velice solidně, ale hráli jsme proti silnému soupeři. Chtělo to asi víc práce dopředu a prosadit se v situacích jeden na jednoho.