Ú s t í n/L. - Dramatickou řež předvedli ve Lví aréně oba fináloví sokové. A diváci se měli na co koukat. Padlo osm branek. Slovanu se povedl nástup, na začátku druhé třetiny vedl již 3:0, jenže hosté nesložili zbraně, během půlminuty snížili na rozdíl jediného gólu. Odpoveď pak našli i na přesilovkový gól Marka Hovorky zkraje třetí třeiny, ale na vyrovnaní už nedosáhli. Druhý zápas finálové série uvidí Ústí v sobotu 14. března.
pá 13. 3. 2009
HC Kometa Brno
5:3 2:0, 1:2, 2:1

Branky a nahrávky: 9. Špirko (Hovorka), 20. Mikulík (Němeček), 22. Heřman (Janků), 42. Kříž (Macháček, Špirko), 60. Špirko - 23. Brabenec (Korhoň), 23. Sedlák (Klimt), 43. Brabenec (Korhoň). Rozhodčí: Souček, M. Fraňo – T. Prchal, Padevět. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 6500. Střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Němeček, Pojkar , Kříž, Macháček, Klobouček, Zeman, Kubát, Gýna – Dragoun, Mikulík, Sklenička - Hovorka, Špirko, Procházka – Janků, Pazourek, Heřman – Havlíček, Hanz, Šaffer

HC Kometa Brno: Hylák – Lhotský, Kántor , Zubíček, Kempný, Koma, Křetínský, Morava, David – Korhoň, Pucher, Brabenec - Haluza, Padělek, Polodna - Sedlák, Liščák, Klimt – Vondráček, Barus, Dlouhý

V počátečních minutách se ani jedno mužstvo nehnalo bezhlavě do útoku, hráči se spíše poznávali a zkoušeli, co by mohlo být průchozí. Oba týmy se zodpovědně vracely do obrany. Jako první se ke střele prosmýkl ústecký Špirko, stáhl si puk na střed a poslal ho po ledě k Hylákově brance. Ke slovu se dostal i Heřman, kterého nejprve připravil o puk bek, on se k němu vzápětí dostal znovu a vyzkoušel pozornost brněnského gólmana střelou od mantinelu. Za Brno ostřelovali zejména obránci. Proti Kempnému se Salfický stihl přesunout a Davidova střela nebyla už tak nebezpečná. Lvi se postupně osmělovali v útoku, což korunoval v deváté minutě Špirko, když zužitkoval Hovorkovu příhru od mantinelu a vymetl pavučinky v horním růžku brněnské branky – 1:0. S jídlem roste chuť. Dragounova střela z levého kruhu skončila v Hylákověnáruči. Janků zase zavařil Kometě dobrým pohybem, zatáhl puk do třetiny, posunul ho na Kloboučka a dorážel ještě Pazourek. Po závaru v brněnském brankovišti už měl Hanzl ruce nahoře, jenže podle výroku sudích puk nebyl celou plochou v brance. Kometa tedy přestála ústecký tlak a sama se vydala do útoku. Zleva pálil Pucher a před dorážejícím Brabencem zametla kotouč domácí obrana. Sedlák přestřelil branku. S Liščákovým bekhendem se vypořádal Salfický. Jazýček vah zápasu se tedy zase otočil. Škoda, že si asistenci na druhé brance Lvů nemůže připsat Procházka, který na sebe navázal dva obránce a zakryl výhled gólmanovi hostů. Puk tak do branky dostal Mikulík, aby 13 vteřin před koncem 1. třetiny poslal svůj tým do dvoubrankového vedení.

V úvodu druhého dějství se blýskl v dobré příležitosti Korhoň, Salfický puk nejprve vyrazil a vzápětí ho i ukryl ve své výstroji. Nedáš, dostaneš. Heřmanovi se totiž vyplatilo sledovat puk až za branku hostů, odkud ho šťastným odrazem dostal za Hylákova záda. Zřejmě to platí i bez toho záporu: dáš, dostaneš. Se statickou obranou domácích si poradil Brabenec, prokličkoval se až na dostřel a poslal puk mimo dosah Salfického lapačky. O 32 vteřin později zaúřadovala exústecká lajna, domácí gólman nestihl zareagovat na dění za svou brankou a Sedlák pohodlně zasunul puk k druhé tyčce. Po střele Liščáka se kotouč zase nebezpečně potuloval v brankovišti. Podobnou situaci na druhé straně vyřešil Morava faulem, na řadě tedy byla první přesilová hra zápasu. Ta se Slovanu zle nevydařila, k jediné střele se dostal Klobouček. A zase na druhou stranu, kde puk vyslaný od modré čáry vypadl Salfickému z výstroje a ten měl co dělat, aby ho ukryl před brankovou čárou. Hosté si vzápětí také vysloužili početní výhodu a naložili s ní o poznání lépe. Skrumáž před ústeckou klecí už vážně zaváněla gólem. Aktivitu přenesla Kometa i do hry v plném počtu, Haluza tváří v tvář Salfickému přestřelil. Po delší době se Lvi zase ukázali v útoku, kde si Dragoun vykoledoval hákování, po němž usedl na trestnou lavici Polodna. Do konce třetiny zbývala necelá minuta, ani ta se domácím ale příliš nevydařila. Stav zůstal i po čtyřicáté minutě 3:2.

A přece z téhle přesilovky zapršelo. Přestávkou osvěžený Slovan se usadil v pásmu, od modré vystřelil Kříž a puk před Hylákem stihl tečovat Hovorka – 4:2. Jenže i Kometa dokázala využít početní výhodu. To když čtveřice bránících Ústečanů nepokryla Brabence před brankou, kam mu dokázal protlačit příhru Korhoň a brněnský útočník se už podruhé nemýlil. Kontrovat mohl ihned Janků, samostatně se probil až před brněnskou branku, jenže zvedl puk až nad horní tyčku. Po úvodní přestřelce se hra obou celků zase zklidnila, zformované obrany likvidovaly útoky na obou stranách. Mikulík předvedl sprint za pukem přes půlku kluziště, dostihl ho však až vleže za Hylákovou brankou. Dlouho nebyla k vidění žádná větší, teprve střela Dlouhého skončila po několika záhadných odrazech mimo Salfického branku. Ten se vzápětí zapotil znovu při dorážkách Brabence, jimž včas postavil do cesty levý beton. A znovu. Tentokrát v brankovišti úřadoval Sedlák. Na opačnou stranu se vydal Sklenička, po jeho ráně se k dorážce nedostal Dragoun. V čase 17:29 si Kometa vybrala oddechový čas a odvolala brankáře. Domácím se podařilo puk dostat z pásma. Hosty vzápětí zastavil ofsajd. Hylák se raději vrátil do branky. Procházka zavezl puk do útočného pásma, Hovorka jej tam ale nepodržel. Hylák se vrátil na střídačku. Ze středního pásma dokázal umístit puk do prázdné branky Špirko a definitivně tak rozhodl o vítězství svého týmu v prvním finálovém zápase.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Group): Špatně jsme vstoupili do zápasu. Ta první třetina byla z naší strany špatná. Vůbec jsme nebruslili a byli jsme málo důrazní v osobních soubojích. Určitě bylo velkou chybu dostat čtrnáct vteřin před koncem první třetiny gól. Pak jsme dostali ve druhé třetině brzo třetí gól. To si myslím, že nás nakoplo a od té chvíle, jsme byli lepší. Hrálo se v naší režii. Bohužel jsme zase brzo dostali gól na začátku třetí třetiny a v závěru nám chybělo více štěstí. Mohlo nám tam něco padnout, ale bohužel se tak nestalo. I přes prohru jsme si dokázali, že můžeme hrát s Ústím vyrovnanou partii.
Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): Měli jsme velice dobrý vstup do zápasu. Šli jsme do vedení 2:0. Hráli jsme opravdu dobře z obrany. Byli jsme i nebezpečný v útoku. Pak jsme vstřelili třetí gól a od té doby se náš výkon zhoršil. Začali jsme hrát trochu neukázněně, co se do systému týče. Soupeř nás samozřejmě začal přehrávat a potrestal nás dvěma góly. Myslím si, že ke konci druhé třetiny jsme měli štěstí. Hodně nás podržel brankář Dušan Salfický. Ve třetí třetině se hrál velmi vyrovnaný zápas. Podařilo se nám vstřelit čtvrtý gól. Bohužel jsme ale rychle inkasovali. Až do konce zápasu hrála obě mužstva velice výborně. S prvním vítězstvím jsme spokojeni.