Ú s t í n/L. - První semifinále zvládl lépe Hradec Králové, který v Ústí zvítězil 3:2 a v sérii vede 1:0 na zápasy. Východočeši vedli už o tři branky, až poté se Ústečtí nastartovali. Pomohla jim k tomu branka Milana Mikulíka. Na více než snížení na rozdíl jednoho gólu to ale i přes množství šancí nestačilo. Druhý pokus mají Lvi zítra.
čt 26. 2. 2009
Královští lvi Hradec Králové
2:3 0:1; 1:2; 1:0

Branky a nahrávky: 38. Mikulík (Sklenička, Němeček), 49. V. Novák (Pojkar, Janků) - 9. Fořt (Kadlec), 25. Koudelka (Kadlec, Hendrich), 27. Fořt (Roubík). Rozhodčí: Zubzanda, Šindler - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 4:9. Využití 1:0. Diváci: 4825. Střely na branku: 53:18 (16:8, 17:7, 20:2). Průběh utkání: 0:3, 2:3.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Kříž, Gýna, Němeček, Macháček, Bolf, Klobouček, Pojkar - Šagát, Milukík, Sklenička - Čaloun, Špirko, Heřman - Janků, Novák, Pazourek - Hovorka, Dragoun, Procházka - Pšurný.

Královští lvi Hradec Králové: Koutský - Filip, Karlíček, Burian, Hendrich, Pazdera, Zápotočný - Fořt, Roubík, Kadlec - Hruška, Koudelka, Vorláb - Nedorost, Filip, Moskal.

Hned zezačátku zápasu byl vyloučen hradecký Karlíček za vysokou hůl a po necelé minutě ho za stejné provinění následoval též hráč Hradce Zápotočný. Domácím se tak naskytla skvělá příležitost vstřelit první gól. Ta se jim však nepovedla, a tak se hrálo zase pět proti pěti. V první polovině se hra podobala přelévání vody z jedné nádoby do druhé. Ani jeden z týmů se nedokázal udržet v útočném pásmu dostatečně dlouho. Až v deváté minutě se po chybě ústecké obrany prosadil po přihrávce Kadlece Fořt. Šikovně se jim podařilo Salfického rozhodit a prostřelit ho mezi betony. Ve dvanácté minutě se do brejku dostal Mikulík, ale jeho střelu Koutský chytil do lapačky. O minutu později se do šance dostal Roubík, jehož střela skončila vedle branky. V šestnácté minutě došlo k dalšímu vyloučení. Za podražení byl vyloučen Čaloun. Pro brankáře Salfického tím začaly dvě minuty zlepšování si vlastních statistik, což se skutečně potvrdilo několika zákroky. Ihned po konci oslabení se do šance dostal Heřman. Jeho snahy ale byly před brankou zmařeny hradeckou obranou.

Velmi podobný začátek jako v první třetině nabídla i třetina druhá. Ve druhé minutě byl za hákování vyloučen Zápotočný. Hradečtí ale ukázali, že se žádného oslabení nebojí a v samostatných brejcích ohrožovali Salfického bránu. Nejprve jej velice nebezpečně ohrozil Roubík a po něm i jeho další spoluhráči. V pětadvacáté minutě byl k vidění další hradecký gól. Po kombinaci Kadlece a Hendricha se puk ocitl na holi Koudelky , který nechráněn před bránou v prakticky nájezdové pozici prostřelil Salfického mezi betony. Dravá hradecká hra a chaotická hra domácí obrany vedla k dalšímu gólu hostí. Střelou pod víko zvýšil v sedmadvacáté minutě stav zápasu Karlíček . Slovan si vyžádal oddychový čas, aby zvážil novou taktiku. Ve 34. minutě byl vyloučen hradecký Pazdera, ale ani tato přesilová hra Lvům nepřinesla snížení jejich ztráty na hradecké vedení. V 38. Minutě Lvi už prolomili svou střeleckou smůlu a po přihrávkách Skleničky a Němečka prostřelil z prostoru mezi kruhy hradeckého brankáře Mikulík . Ani ne po minutě se do šance dostal Kříž. Jeho střelu ale Koutský schoval pod tělem a před brankou vzplanula menší potyčka, ze které byl vyloučen Čaloun a Karlíček. Druhá třetina poskytla domácím mnoho přesilových her, při kterých si domácí zastříleli na bránu jen párkrát.

Zní to už jako klišé, ale i třetí třetina začala vyloučením Hradeckých. Tentokrát se šel na dvě minuty vydýchat Vorláb za vysokou hůl. Ve vlastním oslabení se před brankou soupeře ocitl Špirko. Do střely však dal až moc síly a puk skončil v ochranné síti nad bránou. Po několika dlouhých minutách, ve kterých kromě zakázaných uvolnění nebylo prakticky nic moc k vidění, nastřelil Pojkar touš na branku, kde se puk odrazil od Nováka , čímž se vedení Hradce opět snížilo. Přesně minutu poté vystřelil na bránu Hovorka. Tato střela se odrazila od Koutského přímo před branku na hůl Procházky, který však minul. Téměř přesně dvě minuty před koncem utkání se domácí dočkali další přesilové hry. Domácí se všemožně snažili vyrovnat skóre. V poslední minutě vypálili na Koutského tři tutové střely, ale ani jedna přes brankáře neprošla. Ke konci zápasu domácí ještě zkusili hrát power-play, ale ani tato početní výhoda jim nestačila k dnešnímu vítězství. Zápas skončil pro domácí prohrou 2:3.

Pavel Pazourek (HC VCES Hradec Králové): Do stavu 3:0 jsme hráli výborně a závěr zápasu jsme si zkomplikovali. Mohli jsme totiž hrát více zkušeněji. Jinak jsme dobře bruslili a přehrávali jsme soupeře. Hráli jsme velmi chytře. Byl to výborný výkon všech hráčů. Obdržené branky padly docela nešťastně, zvláště pak ta druhá. Střela šla do skrumáže a odrazila se od dvou hráčů. Burián je po zásahu skleněné lahví z Vrchlabí v pořádku a hrál velmi dobře. Na další zápas půjdeme podobně. Nemůžeme na Ústí hrát agresivně. Má velkou sílu. My musíme hrát naší hru, dobře bránit a ze zajištěné obrany jít do útoku.

Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): Začátek utkání, respektive celá první a druhá třetina nebyla z naší strany dobrá. Špatně jsme bruslili, byli jsme zaražení a zakřiknutí, nehráli jsme dobře do těla a ani ten náš systém. Hradec toho využil a vytvářel si jednu šanci za druhou. Bylo jen otázkou času, kdy tam padne nějaký gól. Díky tomu, že neutekli o více gólu, byla ta hra otevřená a výsledek nejistý. Bylo to díky celé třetí třetině, kdy jsme se dostali do tempa a vytvářeli jsme si šance. Bohužel i vyložené šance, které se mají dávat, jsme nedali. Možná je to způsobeno sedmidenní pauzou, kdy jsme nehráli a jen trénovali. Ze začátku to bylo velmi vidět. Pavel Janků má natržený ret a zítra by měl nastoupit. Vážné zranění to není.