Ú s t í n/L. - Ústečtí hokejisté pokračují v jistých novoročních vystoupeních a díky zaváhaní dalších týmů z čela ligy zvětšují svůj náskok. Ve 40. kole je nezastavil Beroun, který ve Zlatopramen Areně nebyl vážnějším sokem a padl vcelku milosrdně 3:1. Na začátku druhé třetiny sice snížil, ale Ústečtí dále vládli ledu a stříleli krásné branky, přestože jich nebylo moc. Ovšem zvláště ty Jana Kloboučka a Robina Hanzla potěšily oko hokejového fajnšmekra.
so 10. 1. 2009
Medvědi Beroun 1933
3:1 2:0, 1:1, 0:0

Branky a nahrávky: 6. Čaloun (Macháček, Šaffer), 15. Klobouček, 36. Hanzl (Havlíček, Pazourek) - 23. Vlček (Nedvěd, Vaněček). Rozhodčí: Trombík – Barteček, Koliba. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2142. Střely na branku: 40:20. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Zeman, Bolf, Klobouček, Macháček, Němeček, Tůma, Pojkar – Dragoun, Špirko, Heřman – Hovorka,, Sklenička, Šagát – Havlíček, Hanzl, Pazourek - Novák M., Čaloun, Šaffer.

Medvědi Beroun 1933: Altrichter (41. Štelmach) – Braniš, Martinec, Malý, Mazanec, Nedvěd, Vaněček, Vejvoda – Tvrzník, Horčička, Novotný – Mrňa, Sakrajda, Pavel – Besonov, Kupec, Vlček – Křesťan, Kica.

Hosté z Berouna vstoupili do utkání o něco aktivněji než domácí. Zisk útočného pásma umožnil Tvrzníkovi vyzkoušet Salfického postřeh vyjetím zpoza branky k pravé tyči. Slovan se ale nerozkoukával příliš dlouho a usoudil, že bezpečnější bude přesunout hru do berounské obrany. Špirko stál zády k brance, a tak přiťukl puk Heřmanovi, jenž bez přípravy zamířil mezi Altrichterovy betony, mezi těmi ale nezbyla mezírka, do níž by se vtěsnal puk. O vedoucí branku se tedy musel postarat Jan Čaloun, návrat na led oslavil povedenou dorážkou Macháčkovy střely od modré. Ústečtí i nadále tvořili hru. Dragoun vyvezl puk, zadovkou předal Šagátovi, jehož střela nenašla místo v síti. Jan Klobouček ujel v oslabení, vyšachoval ze hry obránce, sám se přitom udržel na kotouči, navíc dokázal krásnou individuální akci završit přesnou střelou do protilehlého růžku. Berounští Nedvěd a Kupec ostřelovali ve zbytku přesilovky Salfického, ale ten puky zodpovědně vyrážel mimo dosah ostatních hráčů Berouna, a tak Slovan udržel po první třetině dvoubrankové vedení.

Medvědům opět patřily první minuty třetiny. Tentokrát z toho ale byli schopní vytěžit gól. Vaněček si před domácí brankou stáhl puk ze vzduchu, Salfický kotouč vyrazil, následující Nedvědova střela od modré a dorážka Vlčka ale už byly nad jeho síly – 2:1. Lvům se vzápětí naskytla dvojí příležitost upevnit svůj náskok, nevyužil ji ani Hovorka v samostaném úniku, ani Šagát, který zakončoval situaci dva na jednoho. Špirko, Hovorka, Heřman – tento útok zkomplikoval život berounské obraně, když si v nájezdu do pásma několikrát vyměnil puk, finální pas ale přišel o chlup dřív, než by bylo zapotřebí. Hanzl vybojoval kotouč u mantinelu a nabídl ho Zemanovi, jehož střela z první zasáhla jen gólmana Medvědů. Když mladému útočníkovi nevyšla role asistenta, musel se tedy stát střelcem. V přesilovce jej mezi kruhy našel Havlíček a Hanzl poslal puk bez potíží do horní části branky. V prostřední části hry se stihl ještě dvakrát objevit sám před gólmanem Dragoun, nepovedlo se mu zakončit v nájezdu a nedokázal to ani z hranice brankoviště, kam ho vyslal Špirko.

Na poslední dvacetiminutovku naskočil do branky Berouna Štelmach, ale dříve než on si opět na puk sáhl Salfický. Horčičkova střela skončila v jeho lapačce. Obrany obou celků se staly prostupnější, nebo se útočníci dostali do tempa. Každopádně se začalo hrát na obě branky. Tvrzník přihrál do dobré pozice před brankou Novotnému, domácí gólman jeho střelu pokryl. Chyba hostující rozehrávky zase poslala přímo na Štelmachovu svatyni Hanzla, puk ale skončil na plexiskle za ní. Pavlovi se vedlo na opačném konci kluziště podobně. Ústečtí se neprosadili ani v přesilové hře. Heřmanovi se nepovedlo tečovat Dragounovo nahození před branku. Hovorkova střela se otřela o někoho z clonících hráčů a pomalu doklouzala vedle pravé tyče. Početní výhoda nevyšla ani hostům. Hovorka mohl dokonce přidat další gól v oslabení, když vypíchl puk na modré čáře, sprint do útoku zakončil přihrávkou na Šagáta, jenž mířil ke vzdálenější tyči, Štelmach výborně zasáhl. Utkání tedy skončilo za stavu 3:1.

Karel Najman (HC Berounští Medvědi): Dnes jsme zahráli solidní utkání, hráli jsme ve vysokém tempu. Ústečtí do nás dobře šli, ale myslím si, že jsme se dobře bránili. Nebyli jsme nikde zakopáni a snažili jsme se jim narušit kombinace přes střední pásmo. Celkem se nám to dařilo. Samozřejmě zachytali dobře oba dva brankáři. Ať už v prvních dvou třetinách Martin Altrichter, a poté Antonín Štelmach. Podrželi nás, když chytali nějaké úniky za naši obranu. Bohužel pro nás je ústecký mančaft velmi vyspělý, má nejvyšší ambice. Nemohli jsme ani hrát na 4 útoky, protože jsme neměli hráče. Naši kluci podali velmi dobrý výkon. Vystřídání Martina Altrichtera vedlo k odpočinku na pondělní utkání, které bychom měli zvládnout. Tento zápas jsme nechtěli vzdát, ale buďme realisti, skóre 3:1 po dvou třetinách se na ledě Ústí velice těžko otáčí.
Jan Votruba (Hc Slovan Ústečtí Lvi): Dnešní utkání jsme zvládli jen výsledkově. S předvedenou hrou určitě nejsme spokojeni, nebyla z naší strany dobrá. Byli jsme ospalí, ve všem pomalí. Za výsledek jsme rádi, ale za předvedený výkon moc ne. Máme devítibodový náskok a věřím tomu, že ho již neztratíme. Pavel Janků se léčí s virózou a Milan Mikulík má drobné svalové zranění. Musí 7 až 10 dní odpočívat. Co se týká hráčů na hostování, tak Václav Novák si poslední zápas za Kladno zahraje 18. 1., a u Andreje Novotného se ještě rozhodneme. To samé platí o Vladimíru Gýnovi, který je v Mostě. Záleží na stavu našich stávajících obránců.