Nadstavbovou šestnáctku mačů rozehráli Ústečtí Lvi poklidným povinným vítězstvím nad Benátkami 6:1. V osmé minutě již vedli o dvě branky, nezaskočilo je ani snížení hostů v končící dvojnásobné převaze a v polovině utkání dalšími dvěma zásahy utnuli veškeré snahy hostů o případný bodový zisk. V brance se po angažmá v Budějovicích a Třebíčí představil Radek Fiala.
st 10. 12. 2008
HC Benátky nad Jizerou
6:1 2:1, 2:0, 2:0

Branky a nahrávky: 2. Mikulík (Šagát, Sklenička), 8. Šagát (Sklenička, Mikulík), 28. Dragoun (Tůma, Bolf), 31. Šaffer (Havlíček, Novák M.), 44. Špirko (Heřman, Tůma), 54. Špirko (Heřman, Dragoun) - 15. Kopic (Weiss) . Rozhodčí: Blecha - Flégl, Šperl. Vyloučení: 6:10, navíc Jech (BNJ) 5 min. + DKU (KOL). Využití: 1:2. Diváci: 1752. Střely na branku: 51:17. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Fiala – Němeček, Bolf, Tůma, Klobouček, Zeman, Macháček, Gýna - Heřman, Špirko, Dragoun - Šagát, Mikulík, Sklenička – Janků, Pazourek, Kloz – M. Novák, Havlíček, Šaffer

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Drábek, Kajínek, Cunik, Kolmann, Hrach, Gajda, Tondr, Gajda - Procházka, Dušek, Vantuch - Kopic, Skořepa, Weiss - M. Pabiška, Bárta, Nevyhoštěný - Jech, Rapáč, Urban.

První třetina utkání přinesla pohledný kombinační hokej. Už druhý útok domácích znamenala zápis do střeleckých statistik. Útočným pásmem se projel Mikulík a bekhendovou střelu umístil do protilehlého růžku. Na druhou stranu pronikl po levém křídle Bárta, prudkou střelou ale minul Fialovu klec. Obě mužstva si střídavě tvořila tlak. Špirko ze druhé vlny mířil do stejného místa, kam padl první gól, vzápětí měl ještě před sebou Němeček odkrytou branku, ale puk se odrazil mimo. Z dalšího mráčku opět zapršelo. Mikulík našel v mezikruží Skleničku, jeho střelu z první Stejskal vyrazil a puk do branky doklepl Šagát – 2:0. Benátky ale zdaleka ještě nesložily všechny zbraně. Dalekonosnou střelu vyslal na domácí branku Urban, Fiala puk kryl ramenem. Přesilová hra pět proti třem dostala hosty na delší dobu do útočného pásma. Od modré pálil Drábek a na branku ještě nahodil puk Vantuch, Fiala kryl skluzem k levé tyči. Weiss si tak dlouho hrál s pukem, až odpoutal pozornost od Kopice, ten tak mohl zužitkovat jeho příhru střelou z první pod víko, Fiala jen naprázdno máchl lapačkou – to už vyloučený Macháček naskakoval na led. V závěru třetiny byli opět aktivnější Lvi. Navíc sehráli dvě přesilovky. Jenže naprázdno vyšla snaha Havlíčka, který vrátil puk Klozovi do jízdy, ústecký odchovanec ho jen lehce tečoval, Stejskal si ale celou situaci pohlídal. Sklenička nedosáhl na vyražený puk. Stav po dvaceti minutách tedy zůstal na číslech 2:1.

V úvodu druhého dějství Slovan dohrával přesilovku. Němeček střílel od modré, ale puk byl uklizen do bezpečí před dotírajícími ústeckými útočníky. Proti Kloboučkově ráně si Stejskal dostatečně povyjel. Obránce, kteří zapomněli na zadní vrátka, podržel proti Procházkově pokusu z levého křídla Fiala. Domácím se nedařil přechod do útoku, zatímco hosté zdařile kouskovali hru, a tak zůstala nevyužita další početní výhoda. Ale nápor domácích pokračoval. Janků se před ležícím gólmanem pokusil prostrčit puk na Kloze, jenže první u puku byla hokejka obránce. Série přihrávek přes celé útočné pásmo vedla až k té finální, kterou přes šířku kluziště našel Tůma Dragouna, jehož střela z první nedala Stejskalovi šanci se přesunout – 3:1. Skleničkova dorážka Macháčkovy rány skončila na boční síti. Neuvěřitelně prokličkoval Mikulík až před branku hostí, jenže zakončit už se mu nepovedlo, jak si představoval. Vzápětí se ujala podstatně nenápadnější akce: puk z buly šel rovnou na Stejskala, který ho nedokázal přikrýt, ze skrumáže jej vydoloval Šaffer a zvýšil náskok Lvů na 4:1. To už ale zase popadli dech hosté. Fialu nejprve zahřál Vantuch, jenže pokus z úhlu neměl nárok překvapit domácího gólmana. Hrubku domácí obrany nepotrestal Pabiška, a to stál sám před Fialou, prudká střela s nápřahem ale skončila na zadním mantinelu. Rapáč poslal lehce puk na branku, před níž ale clonil Jech, domácí gólman puk kontroloval. Pabiška by si vážně měl nechat seřídit mušku, tentokrát sice neměl před brankou tolik prostoru, ale puk poslal stejně mimo. Účet po dvou třetinách tedy uzavřen na 4:1.

První šance poslední třetiny patřila Benátkám. Jech namazal před branku Skořepovi, Fiala jeho pokus pokryl. Jenže předchozí asistent se do statistik zapsal jiným způsobem, za faul kolenem si vysloužil pět minut plus trest do konce utkání. Po Gýnově střele zůstal puk ležet před Stejskalovým betonem, ale nikdo z domácích na něj nedosáhl. Napodruhé už to ale vyšlo, za brankovou čáru puk dorazil Špirko – 5:1. Když se na lavici hříšníků odporoučel i Procházka, měli před sebou Lvi dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku. Jenže hlad po gólech už se nedostavil, zato snaha o nejkrásnější akci měsíce ano, trojí předání puku před brankou prostě nemohlo slavit úspěch. Zajímavá byla Bolfova střela, jenže do přívlastku gólová jí chybělo pár centimetrů. Skořepův skákavý puk způsobil potíže Fialovi, ale nakonec ho nenechal proklouznout mezi sebou a tyčí. Zeman vypálil dělovku z první, Stejskal se stihl přesunout. Sklenička zase branku minul. Janků našel Pazourka v nájezdu dva na jednoho, tomu ale puk odskočil od hokejky. A přece ještě přibyl gól. Ve zmatku před hostujícím brankářem puk opět doputoval ke Špirkovi, který ho bez váhání zametl do odkryté klece. To byla definitivní tečka za benátskou, ale i ústeckou snahou. Utkání by se dohrálo v naprostém poklidu, kdyby nebylo akce Macháčka, v níž netrefil téměř prázdnou branku, ale zapříčinil aspoň vyloučení. A v přesilovce ještě zahrozil Janků průnikem po křídle. Na konečném výsledku 6:1 už to ale nic nezměnilo.

Vladimír Čermák (HC Benátky nad Jizerou: Tak nám se to utkání nepovedlo. Ústí nám ukázalo, jak se hraje důrazný, zodpovědný hokej. Když proti takovému mančaftu nasbíráte tolik trestných minut… Samozřejmě, že to plynulo asi z toho, že jsme měli mizerný pohyb. Tak pak nemůžeme uspět.
Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Myslím si, že jsme dnes nehráli špatně. Bylo to docela dobré, byly tam šance, které se využily. Myslím si, že zápas hodně ovlivnily vyloučení, v kterých jsme několikrát byli úspěšní. To asi rozhodlo. Honza Kloz odjel do nemocnice a po prvním vyšetření to vypadá, že má utržený vaz v koleni. Jestli se to potvrdí, podíváme se na video, jestli ten zákrok byl úmyslný. Pokud ano, pošleme to na svaz a budeme chtít přiměřené potrestání.