L i b e r e c - Po šestizápasové šňůře bez bodového zisku dokázali Ústečtí Lvi vyjít ze souboje kočkovitých šelem lépe. Po prvních dvou třetinách, ve kterých byli ústečtí hokejisté mírně lepší, domácí zabrali a zaslouženě šli do vedení. Šťastným vyrovnávacím gólem ale Ústečtí svého soupeře zaskočili a dvěma dalšími přesnými zásahy v poslední desetiminutovce dokonale zápas otočili.
pá 30. 1. 2009, Svijanská aréna
Bílí Tygři Liberec
2:4 0:0, 1:1, 1:3

Branky a nahrávky: 29. Müller (Kedršt, Klíma), 47. Vlach (Liška, Filippi) - 22. Šrámek (Kočí, Grin), 49. Kentoš (Bříza), 52. Humpolíček (Zákoutský, Drnec), 59. Grin (Žák). Rozhodčí: Kareš - Prchal T., Šmika. Vyloučení: 6:9, navíc Müller (LIB) 10 min. NESP. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 41. Střely na branku: 40:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.

Bílí Tygři Liberec: Micka - Niko, Müller, Pulec, Kulda, Diviš, Sobotka, Jánošík A. - Klíma, Bulíř, Kedršt, Vlach, Filippi, Vařecha, Mulač, Mizerík, Liška, Lemfeld, Maďar.

Ústecký Slovan s.r.o.: Wegert - Jurčák, Drahorád, Stejskal, Říha, Zákoutský, Grin, Humpolíček - Kočí, Kentoš, Janíček, Březa, Baránek, Šrámek, Drnec, Bříza, Žák, Pojezný, Řídel.

Horor, bída, zmar a zima... Asi těmito slovy by se dala zhodnotit první část utkání mezi domácími Bílými Tygry a Slovanem Ústím nad Labem. Což o to, teplota hluboko pod bodem mrazu je v liberecké Svijanské aréně, kde hraje místní mládež své mistrovské zápasy, již tradicí, ovšem hokejisté, jež připomínají spíše partu kluků z rybníka než budoucí extraligové hvězdy, na to obecenstvo zvyklé už není.

Zhruba pět desítek otrlých rodičů a jinak s juniory spjatých diváků se „kochalo“ z obou stran prakticky nulovou rozehrou, souboji u mantinelu ve stylu řecko – římského zápasu a odměnou za to vše jim byly dvě neproměněné šance.

Jednu měl na svědomí Vařecha, když svůj samostatný únik zakončil blafákem do boční brankové konstrukce, v závěru třetiny se pak ke gólu přiblížili i Ústečtí, kteří v přesilovce využili toho, že Mizerík s Liškou u hrazení nevyhodili, z následného přečíslení vyslali vpřed Žáka, ten ale nastřelil jen ruku brankáře Micky.

Druhé dějství konečně trochu rozhýbalo hru, a to především díky velmi šťastnému momentu hned ze druhé minuty. Kočí vypálil těsně vedle liberecké klece, kotouč se však od mantinelu odrazil zpátky před ní a tam už ústecký kapitán Martin Šrámek dohlédl na to, aby se puk vydal na cestu do Mickovy brány – 0:1.

Lvi zavětřili příležitost, jak v Liberci utrhnout důležité body pro svůj boj o play-off a pustili se na zteč. Micka musel sám zachraňovat před Řídelem a za minutu si pak vypůjčil i beka Pulce k tomu, aby před ranou Drnce do odkryté branky udržel ve skóre jen jednobrankový rozdíl.

A to se nakonec vyplatilo, v osmadvacáté minutě totiž napřáhl na modré čáře David Müller a odrazem o tyč poprvé překonal do té doby výborného Wegerta – 1:1. Hokej se po této úspěšné akci Liberce navracel zpět do zajetého řádu a kdyby nebylo druhé sirény, led by opět ovládla všudypřítomná nuda.

Závěrečná třetina se dlouho zdála být v režii Bílých Tygrů, kteří Ústí nepustili k Mickovi blíže než na vzdálenost průměrného autobusu. Dobře pálili Kedršt i Mizerík a v sedmačtyřicáté minutě se Liberečtí dokonce ve dvojnásobné přesilovce ujali vedení, když v síti skončila nádherná rána věkem ještě dorostence Jaroslava Vlacha - 2:1.

Jenomže, i když modrobílí dohrávali zbytek početní výhody, prakticky sami připravili pro lvy vyrovnávací branku. Strženi útočným náporem si totiž nepohlídali dva unikající útočníky, a ti si proti jedinému obránci věděli rady. Tomáš Bříza s Jozefem Kentošem si pozorně přečetli příručku pokynů pro kombinace v přečíslení, a přímo ukázkově tak vyrovnali stav – 2:2.

To ještě ale ze strany Slovanu nebylo vše. Osm minut před koncem začal liberecké naděje v utkání pomalu spalovat odchovanec Slavie František Humpolíček, jenž na rozházenou tygří obranu vyzrál ranou od modré čáry – 2:3. Liberečtí se mohutnou ofenzivou snažili o vyrovnání, ovšem těsně před koncem si kapitán Liška vybral ten nejnevhodnější moment pro své vyloučení, a nechtěně tak rozhodl o osudu zbytku duelu.

V následném oslabení svěřenci koučů Hakena a Knapa ještě vyzkoušeli hru bez brankáře, tu však rychlým gólem utnul Jakub Grin, a upravil tak na konečných 2:4.