Ú s t í n/L. - V 18. kole první ligy se Ústečtí Lvi představili na ledě šesté Chrudimi. V úvodní třetině si ústečtí hokejisté vypracovali vedení o dvě branky - premiérovou trefu v letošní sezóně zaznamenal obránce Jan Klobouček. Ve druhé třetině se sice Orlům podařilo snížit, ale díky chybám v obraně domácích se Slovan dostal opět do dvoubrankového vedení. V této třetině slavil premiérový gól Jan Kloz. V závěrečném dějství už Chrudim pouze korigovala výsledek na 2:4 a Ústí si odváží všechny tři body.
st 29. 10. 2008
HC Chrudim
2:4 0:2, 1:2, 1:0

Branky a nahrávky: 22. J. Šeda (Valko, Král), 48. Valko (Kolář, Král) - 6. Klobouček (Janků, Pazourek), 10. Šagát (Bolf), 31. Kloz (Dragoun), 40. Čaloun (Špirko). Rozhodčí: Mikula - Jureček, Pala. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 1030. Střely na branku: 26:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.

HC Chrudim: Šrámek - Kuncl, Fejgl, Beránek, Vyskočil, Martinec, Pospíšil, Zadina, Suchý, Valko, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Šafařík, Stavenský, Šeda J., Šeda M., Zohorna, Bláha, Kolář

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Bolf, Tůma, Klobouček, Zeman, Němeček, Vágner, Pojkar - Šagát, Mikulík, Sklenička, Janků, Novák, Pazourek, Čaloun, Špirko, Heřman, Kloz, Dragoun, Šaffer

Ve středu se v 18:00 přišlo podívat na jednoho z nejlepších týmů první ligy přes tisíc diváků, což vůbec není špatné číslo. Favoritem byl právě ústecký tým, ale Chrudimští doma neodevzdávají body zadarmo. Ústečtí začali utkání aktivněji, ale první větší šanci měli domácí. Střelu Žáka jen jemně tečnul Martinec, ale i ta dokázala přidělat Dušanu Salfickému obrovské problémy. Jako první se ale radoval favorit utkání. Chrudimští se nemohli dostat z pásma a střela Kloboučka od modré čáry zapadla do Šrámkovy branky - 0:1. Domácí se ještě nestihli vzapamatovat z první inkasované branky a už obdrželi druhou. V desáté minutě se po hrubé chybě domácí obrany řítil sám na Šrámka Šagát a jeho střela prošla chrudimskému brankáři pod rukou - 0:2. Jenže domácím bylo ještě hůře. Dvakrát za sebou hráli oslabení pět na tři, ale Ústí tyto výhody nepotrestalo. Do konce třetiny se šance střídali na obou stranách, ale žádnou branku jsme již neviděli a tak odcházely týmy do šaten za stavu 0:2.

Do druhé třetiny vstoupili, také díky početní výhodě, domácí. Tu i přes velkou snahu nevyužili. Ve 22. minutě přece jenom gól padl. Samostatnou akci rozjel Jan Šeda. Jeho střelu vyrazil Salfický pouze před sebe a pohotový chrudimský útočník dokázal puk do brány dorazit - 1:2. Po této brance domácí velice ožili. Nepouštěli ústecké téměř k ničemu. Dušana Salfického zaměstnávala hlavně dvojice Zohorna - Pospíšil, ale ani jim, ani Bělohlávkovi se vyrovnat nepodařilo. O obrovský tlak Chrudim připravilo zbytečné vyloučení Jana Koláře. V dané přesilové hře ukázalo svoje přednosti také Ústí. Největší šanci spálil Novák, kterému se nepodařilo několikrát dorazit puk za Šrámkova záda. Po přesilové hře se k tlaku dostali opět Chrudimští. Salfický ostřelován z každé pozice, bránil těsný náskok hostí. Zlom v utkání nastal v 31. minutě, když Miroslav Kuncl vyrobil na vlastní modré čáře obrovskou hrubici, kterou s poklidem potrestal střelou pod vyrážečku chrudimského brankáře Jan Kloz - 1:3. V 34. minutě měli Chrudimští šanci snížit. V dané přesilové hře nejprve Stavenský přihrával do obrovské šance Pospíšilovi, ale ten sám před brankářem promáchl. Napodruhé napálil z nulového úhlu Marek Zadina horní tyč Salfického branky. Stanislav Stavenský měl o dvě minuty později další obrovskou šanci. Šťastný odraz od mantinelu ho poslal samotného na ústeckého gólmana, ten ale skvělým zákrokem udržel náskok vedoucího celku tabulky. Oba týmy se již chystaly do kabiny. A jak bylo vidět, chrudimská obrana již byla na půli cesty, když se proti nim vyřítil nikým nehlídaný Jan Čaloun a beckhendem zavěsil pod horní tyčku - 1:4. Po druhé třetině tedy vedli Ústečtí na ledě Chrudimi 1:4.

Začátek třetí části se povedl lépe domácím. Jenže ve 47. minutě domácí obrana v klidu přenechala puk hostujícímu Šagátovi a ten uháněl sám na branku. Jeho kličku ale skvěle vystihl strážce chrudimské svatyně - Lukáš Šrámek. Šance na zvrat utkání přinesla na chrudimské hole 48. minuta. Jan Kolář se napřáhl na modré čáře, vyslal na Salfického tvrdou střelu, do které vložil hůl Lukáš Valko a jeho jemná teč znamenala druhou branku Chrudimi - 2:4. V 55. minutě mohl zvýšit náskok hostů nejprve Heřman, ale ani on, ani o chvíli déle Sklenička nepřekonali chrudimského gólmana. Kdo čekal v závěru hru bez brankáře a obrovskou snahu Chrudimi vyrovnat skóre, tak se mýlil. Chrudimští dohráli utkání v klidu s pukem na hokejkách. Po chybách domácích obránců si odváží Ústí tři body, které jim mohou pomoci k cestě zpět do extraligy.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: první třetinu jsme hráli se zbytečným respektem. Neodehráli jsme ji vůbec dobře, chybělo tam co jsme si řekli a tím jsme ji prohráli. S tak silným mužstvem, jako je Ústí, nemůžeme pomýšlet na to, že by se nám podařil nějaký zázračný obrat. V dalším průběhu utkání si myslím, že byla hra vyrovnaná a šance byly na obou stranách. My jsme ale udělali ve druhé třetině hrubé chyby, čímž jsme zápas prohráli.

Miloslav Hořava, trenér HC Slovan Ústí nad Labem: Myslím si, že zápas to byl těžký. Ale my jsme měli trošičku štěstí, protože domácí měli ve druhé třetině spoustu šancí, které neproměnili a v tom se dnešní zápas zlomil.