Ú s t í n/L. - Neuvěřitelný závěr přinesl souboj Ústeckých Lvů s Berounskými Medvědy. Lvi byli po většinu utkání aktivnějším týmem, nedokázali se však prosadit přes výborný forčeking hostů. Když už se zdálo, že utkání dospěje do prodloužení, rozhodl gólem v čase 59:59 Martin Šagát!
pá 3. 10. 2008
Medvědi Beroun 1933
2:1 1:0, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 10. Kuchejda (Pazourek), 60. Šagát (Mikulík) – 34. Kubica (Novotný, Slížek). Rozhodčí: Zubzanda – Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 3:4, navíc Šaffer (BER) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 2480. Střely na branku: 56:20 (18:5, 18:9, 20:6). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Tůma, Macháček, Klobouček, Zeman, Němeček, Gýna, Pojkar, Vágner - Šagát, Mikulík, Sklenička - Janků, Pazourek, Kuchejda - Havlíček, Špirko, Prorok - Kloz, Přeučil, Heřman.

Medvědi Beroun 1933: Štelmach – Kameš, Martinec, Malý, Mazanec, Šmach, Vaněček – Tvrzník, Šinágl, Šaffer – Kubica, Slížek, Novotný – Kupec, Křesťan, Vlček – Pavel, Balázs, Kica.

Prvním, kdo se dostal v tomto utkání ke střele, byl Zdeněk Kubica, Salfický proti němu zasáhl lapačkou. Berounští se ale do útoku zrovna nehrnuli, v úvodních minutách se soustředili na napadání ústecké rozehrávky a komplikování přechodu do útoku. O závar v medvědím pásmu se tedy postaral až ústecký druhý útok, nejprve se odražený puk dostal až k Janků, který zůstal nepokryt před brankou, vzápětí Štelmacha zaměstnal i Pazourek. Další okno v berounské obraně objevil Šagát, ale ani jeho samostatný nájezd se neujal. Z každého mráčku pršet nemusí, ale tentokrát se ústecká aktivita zúročila. Domácí poslal do vedení Kuchejda poté, co obkroužil branku, položil si Štelmacha a dokázal se trefit do málo hlídané klece. Lvi v první třetině dominovali, vytvářeli si šance, oslabení sehráli ve velkém stylu, Medvědi se prakticky nedostali ke slušné příležitosti. Největší možnost pro Beroun tak připravil Salfický, když odrazil puk rovnou k dojíždějícímu Šafferovi, ten ale přestřelil branku. Po první dvacetiminutovce tedy odjížděli spokojeněji do kabin severočeské šelmy.

V úvodu druhého dějství dohrával Slovan přesilovou hru, tvrdou střelou se blýskl Zeman, ale razance ubrala přesnosti natolik, že se puk nevešel mezi tyče. Němečkovi se vedlo o něco později stejně. Na druhé straně nepříjemně dorážel před brankou Malý. Mikulík získal puk za bránou, kde skončil po nepovedené střele, rychle vyjel alespoň na úroveň brankové čáry a pokusil se dostat kotouč mezi tyče, než se Štelmach stihne přesunout, fyzikální zákony byly proti a touš pouze proplachtil brankovištěm. Berounští v půlce utkání vycítili svou šanci s výsledkem něco udělat, k vidění byl útočný hokej nahoru dolů. Domácí jako by byli trenérem vyzváni k častější střelbě obránců a chození před branku na teč nebo dorážku. Stejná jednoduchost se ale paradoxně vyplatila Medvědům. Rychlý přechod do útoku korunoval bezchybnou střelou ze střední vzdálenosti Kubica. Po stejné ose mohli hosté jít do vedení, jenže Kubicovi podruhé Salfický nedovolil zužitkovat Novotného přesnou příhru. Po druhé třetině tedy nerozhodný stav – 1:1.

Mikulík od pravého mantinelu spíše otestoval Štelmachovu pozornost, než že by vážně doufal, že tento puk skončí v síti. Podruhé už byl v daleko lepší pozici, když Sklenička se Špirkem vybojovali puk a ten se dostal až k němu před branku, bekhendová střela ale neznamenala pro Medvěda mezi tyčemi vážnější problém. Balázs na druhé straně mířil tak dobře, že Salfický musel zasáhnout ramenem. V oslabení ujeli Šinágl a Tvrzník na jediného obránce, milimetrovou přihrávku ale druhý z nich nezužitkoval, do cesty se mu stihl postavit hlídač lví svatyně. Kuchejda se udržel na puku a dostal tak další možnost před Štelmachem, po dorážce se ještě natahoval Janků. Lvi si vytvořili tlak v berounském pásmu, ale soupeř s nimi vždy dokázal bruslit a pokrýt je všechny i za cenu přitvrzení hry. Heřman se přesto dokázal zbavit svého strážce natolik, že řádně protáhl hostujícího gólmana. V přesilové hře připravili domácí takový závar pře hostujícím brankářem, že při něm zřejmě museli stát všichni svatí. Šagát s Tůmou si dali záležet na signálu po buly, ale ani tentokrát se nenechal Štelmach obelstít. V posledních minutách základní hrací doby zmáčkli domácí soupeře v jeho pásmu. Už to vypadalo, že Lvy opustilo střelecké štěstí. Jenže Mikulík šel důsledně za pukem, zatímco Beroun už se viděl v prodloužení. Příhra před branku volnému Šagátovi, který nezaváhal, rozhodla o tom, že tři body zůstanou v Ústí.

Otakar Vejvoda (HC Berounští Medvědi): Naději na bod jsme měli doslova do poslední vteřiny, ale moc k smíchu mi není. Ústí je hodně kvalitní mužstvo, neproměnilo hodně šancí a nám nezbývalo nic jiného než dobře bránit, což se nám celkem dařilo. Měli jsme tam v oslabení nájezd dva na nikoho, ale nedokázali jsme to zužitkovat. Ústí chtělo vyhrát, šlo do toho a tam se může stát, že puk přeskočí hokejku nebo se udělá chyba, tak už to chodí.
Miloš Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Beroun velice dobře bránil a bylo velice těžké se tam prosadit. Pár šancí jsme měli, ale většina puků byla zblokovaná nebo to chytil jejich výborný gólman. Že jsme dnes vyhráli bylo čistě jen o štěstí. Mohli jsme, samozřejmě, i prohrát, pak by to mělo stejný průběh jako v Jihlavě nebo ve Vrchlabí, kde jsme také měli šance, dostali jsme gól a nedokázali jsme to obrátit.