Ú s t í n/L. - Zápas druhé Slavie s posledním Slovanem přinesl nebývalé drama. První zásah sice opět zaznamenali domácí, ale Ústečtí kontrovali ještě v první třetina dvěma slepenými góly. Přestože si vytvářeli chvílemi tlak a šance i ve druhém dějství, do kolen je sráželo časté vylučování, díky němuž Slavia přidala vyrovnávací branku. Pokusům hostů skvěle odolával Svoboda a podržel svůj tým v kritických okamžicích. Na druhé straně se uplatnilo klasické rčení: nedáš, dostaneš, a tak se před koncem druhé třetiny ujali vedení domácí. A to v poslední části ještě navýšili. Svým druhým gólem v zápase ještě vykřesal jiskru naděje Václav Novák, ale domácí si už konec zápasu pohlídali, nepomohla ani přesilová hra, ani power play.
ne 13. 1. 2008, Sazka Arena
HC Slavia Praha
4:3 1:2, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 6. Žižka (Růžička), 22. Doležal (Žižka), 35. Růžička (Hlavačka), 46. Bednář (Kadlec) - 16. Novák (Špirko), 17. Martinec (Čaloun), 53. Novák (Špirko). Rozhodčí: Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:9. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3587. Střely na branku: 44:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.

HC Slavia Praha: Svoboda - Žižka, Kadlec, Kolařík, Vašíček, Drtina, Němeček, Sloboda, Hlavačka - Tomica, Beránek, Hruška – Bednář, Sklenář, Vondrka - Sup, Rataj - Doležal, Růžička, Klepiš.

Ústecký Slovan s.r.o.: Zikmund - Nedorost, Gýna, Zeman, Klobouček, Zukal, Evan, Procházka - Čaloun, Martinec, Mrázek - Janků, Pazourek, Šaffer - Novák, Špirko, Havel – Hašek, Šagát.

Úvod zápasu přinesl nečekanou útočnou smršť. Šance se střídaly na obou stranách. Ve 4. minutě Bednář s Vondrkou motali hlavy hostující obraně tak dlouho, až se Gýna dopustil faulu. V následné přesilové hře, se v čase 5:14 trefil dělovkou od modré po Růžičkově asistenci Tomáš Žižka a Slavia se tak ujala vedení.

Domácí byli při chuti a vytvářeli si solidní střelecké příležitosti. Všechny puky však pochytal gólman Zikmund. Ústečtí ukázali svoji sílu v poslední pětiminutovce první třetiny. Nejprve Špirko poslal puk do jízdy Václavu Novákovi, jenž gólmana překonal rychlou kličkou. Byl to překrásný hokejový moment. Za minutu a čtyři vteřiny byl obrat dokonán.Čaloun nahrál puk na Tomáše Martince a ten švihem zamířil nad Svobodův beton – 1:2. Slávisté, očividně zaskočeni dvěma slepenými góly, začali kupit chyby v rozehrávce. Když neproměnil svůj sólový únik Bednář, šli do kabin veseleji hráči Ústí.

V kabině červenobílých muselo být pěkně rušno. Ihned po začátku druhého dějství se valil na Zikmunda jeden útok za druhým. V první minutě se nechal opět vyloučen Gýna a opakovala se situace z první třetiny. Žižka napřáhl od modré a jeho střelu tečoval do horního růžku Jiří Doležal - 2:2.

V čase 23:12 mohl poslat do vedení svůj tým David Hruška, ale tváří tvař proti hbitému Zikmundovi neskóroval. Ústí se pozvolna oklepávalo ze slávistického tlaku. Hašek a Janků se po hezké akci dostali do přečíslení, ale také gólman Svoboda ukázal své kvality a skvěle zasáhl. O vývoji utkání rozhodla 35. minuta. Hlavačka tvrdě vystřelil přes klubko hráčů, Zikmund pouze vyrazil před sebe, kde již číhal Vladimír Růžička, který pohotově dorazil přes ležícího brankáře -3:2.

Ústeckým nemohla být upřena snaha skórovat. Svoboda byl však k nepřekonání a nedal se hostujícím gólmane zahanbit. Oba brankáři předváděli ve druhé třetině neuvěřitelné zákroky, nicméně Slavia byla tím šťastnějším týmem.

Hosté museli v poslední třetině útočit a pokusit se alespoň o vyrovnání. Jejich obrana se tak otevírala pro rychlé protiútoky domácích. Sup a Vondrka ztroskotali na Zikmundovi. Bednář v 36. minutě již nikoliv. Hostující brankář vyjel za pukem do rohu kluziště a svým pasem nešťastně našel Kadlece, který ještě přihrál do lepší pozice Jaroslavu Bednářovi, jenž před odkrytou klecí nezaváhal. Slavia se tak ujala dvoubrankového vedení.

Necelých osm minut před koncem zdramatizoval utkání pět Václav Novák. S jeho bekhendovou dorážkou po Špirkově ráně nemohl Svoboda nic dělat. Pražané se začali bát o výsledek a po Slobodově faulu mělo Ústí navíc výhodu přesilové hry. Gól však již nepadl a domácí si tak připsali první výhru v letošním roce. Hosté po výhře proti Liberci předvedli srdnatý výkon a ukázali, že se s posledním místem v tabulce nehodlají jen tak smířit.

Jiří Kalous (Slavia): "Naše vítězství se rodilo velmi těžce a nebojovali jsme jen s Ústím, protože bojujeme sami se sebou. Herní pohoda nám chybí a bylo to vidět. Vítězství pro nás má nesmírnou cenu vzhledem ke stavu, jak teď hrajeme."

Jan Votruba (Ústí nad Labem): "I když jsme prohráli, podali jsme velice kvalitní výkon. Chtěli jsme hrát aktivně a domácí jsme tím chvílemi možná překvapili. Pár šancí jsme si vytvořili, ale koncovka trápí Ústí dlouhodobě. Pokud s tím něco neuděláme, tak zápasy nebudeme vyhrávat."