Ú s t í n/L. - První zápas pod vedením nového trenéra Jana Votruby mají za sebou Ústečtí Lvi. I tentokrát se v Holešovicích hrálo vyrovnané utkání, prvního gólu se diváci dočkali až na konci druhé třetiny, to se v přesilovce prosadili sparťané. Lvi vyrovnali taktéž v početní výhodě, v 50. minutě srovnal střelou od modré David Pojkar. Byla to už čtvrtá letošní trefa beka s číslem jedenapadesát. Stav se však v základní hrací době změnil ještě jednou, v závěrečných vteřinách se po přísném verdiktu rozhodčího domácím naskytla dvojnásobná přesilovka, kterou hokejisté Sparty proměnili ve vítězný gól.
pá 28. 12. 2007, T-Mobile Arena
HC Sparta Praha
2:1 0:0, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 39. Sivek (Černošek), 60. Vykoukal (Netík) - 50. Pojkar (Čaloun). Rozhodčí: Šír - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:12, navíc Stehlík (SPA) 10 ÚDOHK. Využití: 2:1. Diváci: 5 176. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Sparta Praha: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček, Jerofejevs - Netík, Vaic, Sivek - Ton, Langhammer, Melichárek - Dragoun, Hromas, Zelenka - Mrňa, Švagrovský, Podlešák.

Ústecký Slovan s.r.o.: Přikryl - Pojkar, Hořava, Zeman, Zápotočný, Novotný, Evan, Gýna, Klobouček - Čaloun, Martinec, Mrázek - Janků, Pazourek, Havel - Novák, Špirko, Šaffer - Šagát, Nedorost, Hašek.

První třetina toho divákům příliš nenabídla. Sparta nastoupila v brance s brankářem Dubou, ale bez Petra Nedvěda, který si před utkáním poranil kotník. Jako první zahrozil směrem k brance hostů Vykoukal. V závěru přesilové hry, kterou domácí zahrávali ve 3. minutě po vyloučení Pojkara, pálil do Přikrylova hrudníku. Jedinou výraznější šanci Lvů měl v 7. minutě Špirko, ale zaváhání Stehlíka potrestat nedokázal. Ve velké pohodě chytal gólman hostů, Tonovu střelu tahem lapil efektně do rukavice. Největší možnost skórovat měl v 10. minutě Melichárek. Vykoukal ho pěkným pasem poslal do nájezdu na brankáře, ale slovenskému forvardovi v rozhodujícím momentu utekl kotouč. Ve 14. minutě měli domácí výhodu další přesilové hry, ale obrana hostů mohla být ledově klidná, protože kombinace sparťanů byly značně nepřesné. Sparta však dostala šanci na reparát, neboť čtyři vteřiny po návratu Hořavy z trestné lavice putoval opačným směrem Zápotočný. V této početní výhodě se jí dařilo daleko lépe, nicméně ani jeden puk si cestu za záda Přikryla nenašel. Neprosadili se ani hosté, kteří si převahu jednoho muže v poli vyzkoušeli v samotném závěru třetiny po vyloučení Hanzlíka. První část hry tedy skončila bez gólů.

Druhá třetina přinesla více zajímavých momentů. První zařídil kapitán hostí Novák, když ve vlastním oslabení tvrdě vypálil jen těsně vedle tyče. Sparta následně hrála přesilovku čtyř proti třem, ale ani v této výhodě se nic podstatného neudálo. Naopak se po návratu z trestné lavice hnal do útoku Janků a Duba měl štěstí, že ústecký kanonýr nedokázal zkrotit na brankovišti puk. Následně mohl skóre otevřít Zeman, jenže netrefil touš ideálně a odkrytou klec minul. Po vyloučení Špirka Netík střelou z první vyprášil Přikrylův beton. Stejný hráč se nedokázal prosadit ani o několik vteřin později, kdy se sice šikovně prosmýkl mezi obránci, ale mezírku mezi chrániči strážce ústecké svatyně nenašel. Stejně si vedl i Sivek, když si sice položil Přikryla, ale puk do sítě nezvedl. Sparta se radovala až v 39. minutě, když využila přesilovou hru. Vykoukal ostře pálil od modré čáry, Černošek dostal kotouč za záda gólmana a Sivek ho dorazil za brankovou čáru. Po dvou třetinách byl tedy stav příznivější pro domácí mužstvo.

Poslední dějství vyvrcholilo dramatem, který měl šťastnější konec pro domácí hráče. Ti mohli několikrát jít do pohodlnějšího vedení. Dvakrát u toho byl útočník Ton. Poprvé se elegantní otočkou zbavil obránce a se v závěru řítil sám na bránu, ale ani jednou puk do klece nedotlačil. Neúspěchem skončila i pěkná finta Langhammera. Ten sice zahýbal rameny a zmátl gólmana, jeho střela se mezi tři tyče nevešla. Pak nastoupil velký tlak Ústí. Lvi se na dlouhou dobu usadili před Dubovou brankou a Tabaček si musel pomoci faulem. Jeho prohřešek se podařilo Ústeckým potrestat. K Pojkarovi se vrátila odražené střela po kombinaci Čalouna s Martincem, David Pojkar napřáhl podruhé a k radosti početné skupiny fanoušků ze severu Čech vyrovnal. Otočit skóre mohl následně Martinec, jeho úmysl však vystihl pozorný Duba. Rozuzlení přinesla poslední minuta. Krátce po sobě putovali na trestnou lavici Čaloun a Zeman, čehož využil 58 vteřin před koncem ostrou ranou pod břevno Jiří Vykoukal. Ústečtí hokejisté cítili po přísném vyloučení křivdu, na výsledku už se však nic nezměnilo a Lvi tak odjeli z Holešovic s prázdnou.

František Výborný: Naše domácí utkání jsou si podobná jako vejce vejci. Dostáváme se do tlaku, neproměňujeme šance, které si vytváříme, a pak je to utkání za stavu 0:0 nebo 1:0 velice těžké pro hráče. Dělali, co mohli. Bojovali, ale chybí nám lehkost. Jsme ale rádi, že jsme zápas zvládli.

Miroslav Mach: Soupeři chci pogratulovat k zaslouženému vítězství. I my jsme měli šance, které jsme mohli využít. Za stavu 1:1 jsme chtěli čekat na chybu Sparty a z nějakého brejku přidat druhý gól. Na konci zápasu jsem byl hodně naštvaný, to je pravda. Vyjadřovat se k tomu ale nebudu.