Už jen sedm zápasů zbývá do konce základní části WSM ligy. Ústečtí hokejisté v sobotu 28. ledna zavítají do jižních Čech, kde se utkají s aktuálně prvními Budějovicemi. Zápas začíná v 17:00 hodin v Budvar Aréně. Bilance vzájemných soubojů mírně favorizuje právě Jihočechy, kteří nad Slovanem dvakrát zvítězili. Nejprve 8:2 a poté 3:2. Severočeši porazili Motor pouze jednou v domácím prostředí 4:3.

Budějovice pod lupou

Jihočeši mají odehráno čtyřiačtyřicet duelů. Celkem nasbírali čtyřiadevadesát bodů a právem jim náleží první příčka tabulky. Hokejisté Motoru devětadvacetkrát zvítězili v základní hrací době, jednou oloupili o body soupeře v prodloužení a jednou brali body po samostatných nájezdech. Na kontě mají rovněž deset proher po šedesáti minutách hry a tři zaváhání v nastaveném čase.

Nejlepšího výsledku dosáhli v zápase proti Jestřábům z Prostějova, které přehráli 9:1. Úspěch zaznamenali také proti přerovským Zubrům. Těm nadělili osm gólů a ani jednou neinkasovali. Nejvyšší prohru utrpěli svěřenci trenéra Stavjani v duelu proti Frýdku-Místku, když podlehli 0:5. Souboj v rámci 35. kola odehrají žlutomodří v úterý 7. února.

• Asistent trenéra: Martin Štrba

Nejvýraznější osobností týmu je útočník Tomáš Nouza (19+18), který nasbíral sedmatřicet kanadských bodů. Tento hráč je současně nejlepším střelcem. Nejvíce asistencí zaznamenal obránce Žiga Pavlin, když čtyřiadvacetkrát úspěšně nahrál na gól.

Mezi brankáři dostává nejvíce příležitostí David Gába, který odchytal dvaadvacet utkání. Jeho úspěšnost je 93,12 % a průměrně obdrží 1,74 gólů. Petr Kváča zasáhl do třinácti soubojů. Průměrně za svá záda pustí 1,42 gólů a jeho úspěšnost se pohybuje na hranici 93,94 %.

Jejich kolega Ondřej Bláha nastoupil do jedenácti soubojů a v kleci strávil 617 minut.

Vzájemná utkání v letošní sezóně

Oba týmy proti sobě nastoupily celkem třikrát. První měření sil se odehrálo na severu Čech. První třetina vyšla lépe domácím, když dvakrát skórovali. Hosté v prostřední části vyrovnali. Ústečtí ale přidali další branku a po dvou periodách vedli 3:2. V poslední dvacetiminutovce přidal každý tým po jednom zásahu a tři body za výhru 4:3 zůstaly v krajském městě.

Druhý duel se hrál v Budvar Aréně. Budějovičtí v prvním dějství vstřelili tři góly a zajistili si vedení 3:0. Kloz v průběhu druhé části nejprve snížil na rozdíl dvou branek, ale Heřman o chvilku později znovu navýšil na 4:1. Dvě minuty před druhou sirénou korigoval Loskot a týmy šly do šaten za stavu 4:2 ve prospěch domácích. Ve třetí třetině už úřadovali pouze Jihočeši, za které se postupně prosadili Čermák, Škoda, Chovan a Mazanec. Domácí tak nakonec vyhráli 8:2.

Třetí vzájemný souboj hostil ústecký zimní stadion. Na první branku si diváci museli počkat do dvaatřicáté minuty, když se prosadil hostující Walker. O pět minut později Melka srovnal a po druhé části platil stav 1:1. V poslední části nejprve navýšil na 2:1 domácí Brož, ale o dvě minuty později Hřebejk srovnal. Tři minuty poté se skóre měnilo znovu a hosté zvýšili na 3:2. Severočeši ještě zkusili power-play, ale ta jim nevyšla. Domácí tak podlehli Motoru 2:3.

Známé tváře

Jakub Suchánek působil v týmu Slovanu v ročníku 2006/2007. Odehrál zde šest utkání. Útočník Miloslav Čermák oblékal žlutomodrý dres v letech 2011-2013. Rok Pajič zavítal do krajského města poprvé v sezóně 2007/2008, když za ústecký celek odehrál dva duely. Poté zde působil v letech 2009-2012. Forvard Tomáš Guman účinkoval ve Slovanu od roku 2010 do roku 2012 v kategoriích U 16 a U 18.

45. kolo z pohledu obou celků

• HC Slovan Ústí nad Labem – HC Jestřábi Prostějov 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
    Branky a nahrávky: 39. Z. Doležal (Vrdlovec, D. Merta) – 6. L. Krejčík (Protivný), 11. L. Luňák (Venkrbec), 37. A. Holík (Šlahař), 48. Šlahař (Matuš, Žálčík), 51. Matuš (Šlahař, Žálčík), 59. Žálčík (Indra).
    Sestava HC Slovan Ústí nad Labem: Soukup – Husák, M. Vágner, Kasík, Macek, Vl. Brož, M. Zdvořáček, D. Málek – Melka, Roubík, Gengel – Z. Doležal, Vrdlovec, D. Merta – Dalecký, Kusý, Moučka – Markulinec, Komárek, Navarra.
  • HC Frýdek-Místek – ČEZ Motor České Budějovice 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
    Branky a nahrávky: 3. Rufer (Bartko, M. Jáchym), 14. Pechanec (Adámek, Cienciala), 26. M. Kovařčík (Jašek), 40. O. Kovařčík (Štebih, Cienciala), 50. O. Kovařčík.
    Sestava ČEZ Motor České Budějovice: Bláha (26. Kváča) – F. Novák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Vráblík, Suchánek (A), Mazanec – Babka, Škoda, Hřebejk – Čermák, Chovan, Dostálek – Žovinec, Nouza (A), L. Květoň (C) – Guman, Vlček, Fronk.