Ú s t í n/L. - Největší událost první ligy je tu: severočeské derby Ústí a Chomutova. Utkání bude o to pikantnější, že oba týmy jsou na špici tabulky a až na drobná zakolísání své soupeře válcují. I statistiky celků ze severu jsou letos neuvěřitelně vyrovnané. Oplatí Slovan v domácím prostředí Chomutovu porážku z půlky října? Či budou Chomutovští slavit podruhé? Zápas, který by si žádný správný fanoušek žlutomodrých neměl nechat ujít, začíná 2. prosince v 18:00 ve Zlatopramen aréně.
19-3-1-2 celková bilance 19-1-1-3
1. postavení v tabulce 2.
64 získané body 60
88:45 skóre 90:47
8:1 (Šumperk) nejvyšší výhra 8:2 (Znojmo)
0:5 (Benátky) nejvyšší prohra 1:4 (Havl. Brod)
1 utkání bez vstřelené branky 0
5 utkání se shut-outem 2
Rok Pajič; 21b (12+9) nejproduktivnější hráč Radek Duda; 29b (13+16)

Aktuální forma obou celků

Chomutov je na tom v posledních zápasech o poznání lépe než Ústí, to přesto stále vede první ligu. Může za to smolná série KLH z druhé poloviny října, kdy nadcházející soupeř Slovanu vyhrál ze čtyř zápasů pouze jediný. Padl tak v Havlíčkově Brodu, překvapivě doma s Kadaní a následně i v Hradci Králové po prodloužení. Od té doby si ovšem Chomutovští připsali dalších šest výher v řadě a zdálo se, že kráčí k regionálnímu derby ve velké pohodě. Tedy až do zápasu v Chrudimi, kde opět prohráli, tentokrát 1:3. Varováním pro Slovan je nicméně poslední zápas bílomodrých, v domácím prostředí totiž deklasovali Znojmo 8:2.

Ústí nad Labem v posledních zápasech herně tápe. S Táborem a Hradcem Slovan těsně vyhrál, následně doma zdolal Chrudim až po samostatných nájezdech a ztratil první body po deseti zápasech. V Šumperku sice opět vyhrál, nicméně po celkem hladkých dvou třetinách nechali ústečtí hokejisté domácí zápas zbytečně zdramatizovat a nakonec byli rádi za tři body. A jako by byla třetí třetina v Šumperku předzvěstí dalších dvou zápasů. Doma se Znojmem totiž žlutomodří padli v prodloužení, aby prozatím poslední zápas na hřišti Benátek nad Jizerou ostudně prohráli 0:5.

Mírná psychická výhoda tedy bude spíše na straně Chomutova, nicméně pro Ústí hovoří naopak domácí prostředí. Jak už bylo poznamenáno, statisticky jsou na tom oba celky velmi podobně, bude tedy nesmírně zajímavé sledovat, zdali body zůstanou ve městě u Labe, či jestli poputují na západ do Chomutova. Šance jsou vyrovnané.

Opory Chomutova

Největší hvězdou Chomutova a zároveň hráčem s nejrozporuplnější pověstí v první lize je bezesporu Radek Duda. Nutno ale říct, že se zatím svému týmu vyplácí. Zatím vstřelil třináct gólů, na šestnáct přihrál a s 29 body vede klubové bodování. Nicméně současný Chomutov, to je kádr samých známých jmen. Milana Procházku (9+14), Milana Krafta (7+16) či Zdeňka Skořepu (10+8) netřeba více představovat.
Dobře známí jsou ústeckému fanouškovi i hráči z obranných řad. Nejlepším bekem je prozatím Lukáš Pulpán (4+11) s patnácti plusovými body. Za Chomutov válí i exústecký Aleš Pavlas (2+10, +13).
Chomutov (narozdíl od Ústí) sází na jasnou brankářskou jedničku, kterou je Miroslav Hanuljak. Odchovanec severočeské hokejové školy přišel do Chomutova díky projektu 3K z Kadaně a zatím je svému týmu spolehlivou oporou. V rámci první ligy si v úspěšnosti zákroků drží velmi dobré třetí místo (93,21 %) po ústeckém Orctovi a hradeckém Luňákovi.

Předchozí vzájemný zápas

Slovan nezačal utkání v Chomutově vůbec dobře a i přes výbornou podporu svých fanoušků prohrával v patnácté minutě už 0:2.
Druhá třetina začala pro Ústí nadějněji. Tři minuty po jejím začátku snížil na rozdíl jednoho gólu Roman Pšurný a zápas se mohl vyvíjet úplně jinak, pokud by v minutě dvacáté páté přesně mířil Alinč. Pak už ale spustili domácí svůj brankostroj a nadějně rozehraná druhá třetina se stala Ústeckým noční můrou. Orct během pěti minut třikrát inkasoval a přepustil své místo náhradníkovi Fialovi, který v závěru druhého dějství obdržel ještě jeden gól.
Do třetí třetiny vstoupil Slovan jako vyměněný a snažil se hrozivé skóre alespoň zkorigovat. A to se nakonec podařilo. Ve 45. minutě se trefil Mikulík a když o dvě minuty později přesně zacílil i Janků, začali hosté nacházet ztracenou sebedůvěru. Protože však žádný z týmů do konce třetiny už přesně nezacílil, odvezlo si Ústí z Chomutova porážku 3:6.

Marodka

Do utkání jistě nevstoupí čtveřice ústeckých hokejistů. Ondřej Havlíček bude sledovat utkání z tribuny díky výronu kotníku, Milan Mikulík kvůli poranění v dolní části těla. Stejný problém sužuje i Františka Mrázka. Do obranných řad pak nenastoupí Andrej Novotný, ten laboruje se zraněním v horní části těla.

Sestavy z posledních zápasů

HC Slovan Ústečtí Lvi: Salfický (33. min Wegert) - Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Kříž, Gýna, Vobořil - Kloz, Alinč, Pazourek - M. Pšurný, Hanzl, Dragoun - Šagát, Pajič, Heřman - Šaffer, Havlíček, Sklenička.

KLH Chomutov: Hanuljak( od 56. Kaššák) - Pulpán, Bombic - Všetečka, Pavlas - Malínský, Grof - Mazanec, Révay - Procházka, Kraft, Duda - Hašek, Skořepa, Jíra - Fiala, Mikšovic, Eiselt - Jeslínek, Domin, Míka.

Zápas bude řídit hlavní sudí Petr Blecha, na čarách mu budou asistovat Václav Beneš a Milan Štofa.