CHA Liga: HC Slovan Ústí nad Labem - HC Benátky nad Jizerou 26. 2. od 18 h. | ELJ: HC Chrudim - HC Slovan Ústí nad Labem 8:3
Spatřil jsem kometu, oblohou letěla…
11.09.2012 | Jan Prošek

Spatřil jsem kometu, oblohou letěla…

... chtěl jsem jí zazpívat, ona mi zmizela. Takto zpívá Jarek Nohavica o kometě. Ta brněnská rozhodně nezmizela a velmi jasně svítí. Ústecký juniorský tým čeká právě zápas s Brnem, který se odehraje v rámci zápasů 3. kola NOEN extraligy juniorů. Úvodní buly bude vhozeno ve čtvrtek v 17:00. Podívejme se na historii nejrychlejší kolektivní hry v jihomoravské metropoli.

Historie hokeje v Brně

Klub byl založen v roce 1953 jako vojenský sportovní oddíl pod správou Ministerstva vnitra. Úspěchy vojenských oddílů ministerstva národní obrany (ÚDA, Tankista, Křídla vlasti) nedaly spát šéfům ministerstva vnitra a proto se rozhodlo vytvořit vlastní sportovní oddíly. A to hned dva: jeden fotbalový, jeden hokejový. Jeden se sídlem v Brně, druhý na Slovensku. Nejprve měl jít do Brna fotbal a hokej do Bratislavy. Nakonec došlo ke změně - hokejovou Rudou hvězdou převzalo Brno. A to z jednoho prostého důvodu: řada špičkových fotbalistů byli přece i hokejisty, tak proč tříštit jejich síly a vyčerpávat je neustálým pendlováním mezi moravskou a slovenskou metropolí?

Název Rudá hvězda byl po devíti letech změněn. Klub přešel pod civilní tělovýchovnou jednotu a na hokejové mapě se objevila TJ ZKL Brno. Po dalších patnácti letech (1977) nastala změna v patronátním závodě, která se projevila v názvu celé jednoty - vítej TJ Zetor Brno. Další změny přišly až po listopadu 1989. Nejprve odklon od tělovýchovné jednoty a název HC Zetor Brno, v roce 1992 změna generálního sponzora - HC Královopolská Brno, v roce 1994 byl název klubu změněn na HC Kometa Brno a s drobnými úpravami (jako třeba doplnění názvu sponzora BVV nebo přesmyčka Kometa HC - podle občanského sdružení spravujícího oddíl) vydržel do dnešních dnů.

Dospělý hokej odehrál mnoho sezón v 1. hokejové lize. V sezóně 2008/2009 se probojovalo Brno do finále této ligy. Utkalo se s Ústím nad Labem. Severočeši se stali velmi důstojným soupeřem Komety. Kupříkladu si jistě všichni vzpomínáte na exkluzivní branku Marka Hovorky, který obkroužil branku a zasunul puk za Hyláka. Tato série dospěla až do šestého zápasu. Před vyprodaným Rondem se rozhodlo o úspěchu a neúspěchu. V prodloužení skóroval ústecký Pazourek, který shodou náhod hokejově vyrostl v Brně. Kometa náhle vyhasla, smutek byl obrovský. Pár dní po hořké porážce se začalo smrákat na lepší časy. Znojemský hokejový klub z ekonomických důvodů prodával extraligovou licenci. Brno bylo velmi blízko, a tak i to, spolu s dalšími faktory, rozhodlo o tom, že se nejvyšší tuzemská soutěž přemístila do Brna. Moravané se v úvodní sezóně trápili, ale v následujících ročnících se dostávali výš a výš. Největšího novodobého úspěchu se zrodil v sezóně loňské, kdy se ve finále extraligy utkalo Brno s Pardubicemi. V 6. finále rozhodli hokejisté z města perníku o svém triumfu. Celé Brno i přes prohru své bruslaře bralo jako mistry. Druhé místo může být někdy tak krásné….

Junioři Komety

Juniorský tým Komety nehraje nikterak oslnivý hokej, ale v nejvyšší soutěži se drží. Tento tým se pohybuje na sinusoidě, jeden zápas hraje velmi dobře, druhý nic moc. V sezóně 2010/2011 se umístila Kometa na 13. místě. Následně hrála skupinu o udržení, tu s přehledem vyhrála, a tak se udržela mezi elitou. O sezónu později se Brno probojovalo na 5. místo. I umístění v tabulce dokumentuje onu střídavou tendenci.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Slovan nastoupí doma proti Benátkám nad Jizerou

Ú s t í n/L. - Další domácí zápas čeká ústecké hokejisty už ve středu. V rámci další kola skupiny... Celý článek

Poslední domácí utkání odehrajeme v zelené edici dresů na pomoc Janu Alinčovi

Ú s t í n/L. - Chceme pomoci Janu Alinčovi. Ústečtí hráči nastoupí ve středu 4. 3. 2020 v utkání... Celý článek

7. třída: Ústí nestačilo na PZ Kladno

Kladno - Ústecká sedmá třída ve víkendovém zápase nestačila na svého soupeře. Týmu PZ Kladno... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv