Ú s t í n/L. - Ústečtí hokejisté odehráli dva duely v rámci čtvrtfinále play-off 2015. V těchto zápasech sice byli favoritem Piráti, ale ani žlutomodří na ledě SD Arény neudělali ostudu. V prvním zápase vyhráli Chomutovští 4:1, ve druhém zvítězil Slovan poměrem 7:5. Další čtvrtfinálová utkání jsou na programu v neděli 22. února od 17:00 hodin a v pondělí 23. února od 18:00 hodin na ústeckém zimním stadionu.

Piráti pod lupou

Piráti Chomutov

• Rok založení: 1945
  • Klubové barvy: bílá, červená a modrá
  • Generální manažer: Ing. Jaroslav Veverka st.
  • Trenér: Břetislav Kopřiva
  • Asistent trenéra: Aleš Totter

Krušnohorci skončili po základní části na prvním místě. Celkem získali stodevatenáct bodů. Díky svému umístění měli svěřenci trenéra Kopřivy čtrnáctidenní zápasovou pauzu. Zatímco celky na sedmém až desátém místě bojovaly v předkole play-off, modrobílí pouze trénovali. K dalším zápasům Piráti nastoupili ve středu, kdy změřili síly s nedalekým Ústím. Skóre utkání otevřel v sedmadvacáté minutě Poulíček, ale to bylo ze strany hostí vše. Poté se za Chomutov postupně prosadili Chlouba, Sinisalo, Drtina a Toman. Klání tak skončilo 4:1 ve prospěch bílomodrých.

Druhý zápas se hrál znovu na ledě Chomutova. Piráty poslali do dvoubrankového vedení Hřebejk a Kaše. Jejich radost ale netrvala dlouho, protože Merta nejrpve snížil a Tůma poté vyrovnal. Ve druhé části skóroval Gengel a zvýšil na 3:2. Další dva zásahy přidali Hřebejk a Račuk a Piráti vedli 4:3. Roubík v závěru druhé části využil chybu Chomutovských a srovnal na 4:4. Třetí třetinu ovládli modrožlutí, kteří díky dvěma trefám Kloze a zásahu Roubíka odskočili na 7:4. Patnáct vteřin před závěrečnou sirénou ještě korigoval na 5:7 Hřebejk. To ale bylo vše a Slovan srovnal stav série na 1:1.

Opory týmu

Nejproduktivnějšími hráči ve vyřazovacích bojích jsou útočníci Štěpán Hřebejk (3+0), David Květoň (0+3) a Marek Hovorka (0+3). Všichni tito hráče mají shodně tři kanadské body. Prvně jmenovaný je také současně nejlepším střelcem týmu. Celkem vstřelil tři góly a všechny padly ve druhém čtvrfinálovém zápase. Nejvíce asistencí zaznamenali David Květoň a Marek Hovorka. Oba tito hráči třikrát nahráli na gól. Na brankářském postu dostal příležitost v obou utkáních Miroslav Kopřiva. Jeho statistiky vykazují úspěšnost 86% a průměrně za svá záda pustí 3,53 gólů. Zlým mužem chomutovské družiny je zadák Milan Toman, který na trestné lavici odseděl osm minut.

Vzájemné duely Chomutova a Ústí nad Labem v play-off v uplynulých sezónách

Ústečané a Piráti spolu měřili síly ve vyřazovacích bojích od ročníku 2006/2007. V této sezóně na sebe oba rivalové narazili ve finále play-off. První zápas ovládli žlutomodří, když vyhráli 4:0. Ve druhém a třetím klání vyhráli modrobílí. Nejprve porazili Ústí 3:2 a poté 3:2 po prodloužení. Čtvrté a páté klání znovu ovládli modrožlutí. Chomutov porazili 3:2 v nastaveném čase a o den později 5:1 v základní hrací době. V tomto ročníku se nehrála baráž a Slovan postoupil do extraligy.

Ročník 2009/2010 svedl oba soupeře dohromady znovu až ve finále. Tuto sérii lépe zahájili hráči z krajského města. Na úvod porazili Chomutov 2:1 a poté 5:2. Třetí a čtvrtý duel naopak vyšel Krušnohorcům. Ti udolali Ústí 4:3 po prodloužení a 5:2. Série tak byla znovu vyrovnaná. Pátý zápas vyhrál Slovan 4:2. V dalších duelech byli úspěšní už jen Piráti, kteří zvítězili 6:2 a 2:1 a postoupili do baráže o nejvyšší soutěž.

Také v sezóně 2010/2011 došlo k vzájemnému měření sil ve finálových bojích. Finále hrané na čtyři vítězné zápasy bylo jednoznačné. Hokejisté Ústí nad Labem porazili Chomutov čtyřikrát po sobě. Po výhrách 2:1, 5:4, 3:2 a 4:1 si Slovan zajistil účast v baráži o extraligu.

Naposledy modrožlutí narazili na Piráty opět ve finále play-off v ročníku 2011/2012. Série byla velmi vyrovnaná. První duel vyhráli Ústečané 7:3. Další dva zápasy vyšly lépe bílomodrým, kteří nejprve zvítězili 4:3 a poté 7:6 po prodloužení. Čtvrté a páté klání vyhráli Ústečtí. Nejprve 4:1 a později 3:1. Poté už vítězili jen Chomutovští. Soupeře porazili 4:1 a nakonec 3:2 v nastaveném čase. Do baráže tak znovu zamířili Piráti.