Ú s t í n/L. - Ústečtí hokejisté sice nestačili na Přerov v posledním odehraném zápase na vlastním kluzišti, ve středu 3.2. už ale nastoupí v rámci 47. kola WSM Ligy na ledě vedoucího Kladna. Na poslední vzájemný zápas má Slovan příjemné vzpomínky, když otočil vývoj zápasu z nelichotivého skóre 0:4 na konečných 6:5. Povede se Ústeckým i tentokrát obrat Rytíře o body?

Kladenští Rytíři pod lupou

Kladnu se v poslední době daří. Nachází se na čele tabulky WSM Ligy a za posledních deset zápasů poznalo hořkost porážky pouze třikrát. Nejúspěšnější je pro kladenské hráče právě posledních deset zápasů odehraných v lednu a zároveň říjen, ve kterém vyhráli shodně sedm zápasů.

V zatím posledním odehraném kole hráli Kladenští na ledě Litoměřic a potvrdili, že v Kalich Aréně se jim příliš nedaří. Litoměřičtí se dostali do vedení už v šestadvacáté sekundě první třetiny. V první třetině již nikdo další branku nevstřelil. Za to ve druhé třetině viděli diváci hned branky tři. Nejprve se dvakrát prosadili opět Litoměřice, aby mohl v závěru prostřední periody snížit Lukáč. To už ale bylo od obou celků vše. Ve třetí třetině už branka nepadla, Kališníci se tak mohli radovat z vítězství 3:1.

Změny v kádru Kladna

Zatímco ústecký Slovan opustil poslední den přestupového období Jan Dalecký, který se po vzájemné dohodě obou klubů vrátil zpět na Kladno, středočeský klub ještě sáhl k několika dalším posilám.

Rytíře doplnili třicetiletý obránce Jaroslav Mrázek, nositel slavného jména, jednadvacetiletý útočník Martin Procházka a mimo zmiňovaného Jana Daleckého zůstává v kádru Středočechů do konce sezóny také dvaatřicetiletý vytáhlý Rus Arťom Těrnavskij.

• Asistent trenéra: David Čermák

Nejproduktivnějším Rytířem je David Stach (14+20), který v pětačtyřiceti zápasech nasbíral jednaosmdesát bodů za dvacet tři gólových příspěvků a osmapadesát asistencí. Stach je zároveň nejlepším nahrávačem svého celku a nejproduktivnějším hráčem celé WSM Ligy.

Druhým v pořadí produktivity Kladna je se sedmašedesáti body Vítězslav Bílek (44+23), který své spoluhráče zazásoboval třiadvaceti nahrávkami, ke kterým přidal čtyřicet čtyři přesných zásahů do sítě soupeře. Tohoto hráče si mohou fanoušci Slovanu pamatovat ze sezóny 2001/2002, ve které odehrál na severu Čech osm zápasů s bilancí 1+2. Navíc se tento dvaatřicetiletý hokejista řadí na druhé místo nejproduktivnějšího hráče druhé nejvyšší soutěže.

Nejproduktivnější trojici uzavírá v týmových statistikách Jan Rudovský (20+27), který odehrál z celé trojice nejméně zápasů - čtyřiačtyřicet. Rudovský vykazuje v kanadském bodování dvacet vstřelených branek a sedmadvacet přesných přihrávek.

V bráně dostává prostor trojice brankářů, z nichž nejlepší statistiky vykazuje Lukáš Cikánek, který se může pyšnit 92,42% úspěšností zásahů, průměrně obdrží 2,47 branek na zápas. O něco hůře je na tom Lukáš Mensator, který odchytal zatím nejvíce zápasů - 38. Mensator se zároveň drží v čele počtu vítězných zápasů, při jeho pobytu v brankovišti vyhrál jeho celek v sedmadvaceti případech. Třetím maskovaným mužem v brankovišti Kladna je Jiří Švihálek, který strávil v bráně pouhých osm minut.

Vzájemná střetnutí Rytířů a Ústí v letošní sezoně

Ve středu čeká obě mužstva poslední vzájemný zápas v základní části letošní sezóny. Zatím má lepší zápasovou bilanci Kladno, které zvítězilo ve dvou měření sil, zatímco Slovan jen jednou.

Z prvního vítězství se radovalo Kladno, které hrálo na ledě Ústí nad Labem v rámci osmého kola. Po první třetině bylo skóre pozitivní pro Slovan - 2:1. V prostřední části se však trefili Kladenští třikrát. K těmto třem brankám přidali v poslední dvacetiminutovce další dva, zatímco Ústí vstřelilo pouze jednu branku. Kladno si poradilo se Slovanem hladce 6:3.

Druhý zápas hostilo Kladno. Tentokrát Kladenští udeřili v první třetině dvakrát, zatímco soupeř ani jednou. Ve druhé třetině zdramatizovali Ústečtí zápas, když snížili náskok domácích na rozdíl jedné branky. Rytíři si ale vše pohlídali, když v poslední periodě přidali tři pojišťovací branky. Hráči Kladna si tak připsali vítězství 6:2.

Zatím poslední měření sil musela být slast pro diváka. Kladno dodrželo dominantu v první třetině dvěma brankami. V prostřední části vedli Středočeši už 4:0, pak ale ukázali hráči Slovanu neuvěřitelnou stíhací jízdu. Do konce druhé části snížili žlutomodří na rozdíl dvou branek. Nervy drásající zápas rozhodla třetí dvacetiminutovka, v níž sice ještě Bílek navyšoval šance Kladna na vítězství, když zvyšoval skóre na 5:3 z pohledu Rytířů. V 52. minutě ale bylo vyrovnáno po dvou brankách v jedné minutě. Zápas nakonec rozhodl kanonýr Roubík, který více než minutu před koncem zápasu zajistil tři body pro Ústí nad Labem. V konečném součtu vyhrál tento těsný souboj Slovan v poměru 6:5.

Oblékali dres soupeře

Vítězslav Bílek - sezóna 2001/2002, 8 zápasů, 1+2
Jan Dalecký - sezóna 2015/2016, 30 zápasů, 5+7
Jaroslav Mrázek - sezóna 2006/2007, 1 zápas, 0+0

HC Slovan Ústí nad Labem

Antonín Melka - sezóny 2008/2009 až 2012/2013, 2014/2015, 142 zápasů, 9+22
Jiří Kuchler - sezóny 1994/1995 až 1998/1999, 2005/2006 až 2013/2014, 546 zápasů, 61+81
Petr Tenkrát - sezóny 1994/1995 až 1998/1999, 2007/2008 až 2009/2010, 2013/2014 až 2014/2015, 320 zápasů, 82+80
Ladislav Gengel - sezóny 2009/2010 až 2010/2011, 27 zápasů, 2+1
Martin Čurda - sezóna 2015/2016, 11 zápasů, 0+1
Miroslav Mach - hráč i trenér

46. kolo z pohledu obou celků

• HC Stadion Litoměřice – Rytíři Kladno 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
    Branky a nahrávky: 1. Doležal (D. Bílek, Toman), 34. Přeučil (Kopta), 36. Kopta (Berger, Šulc) – 38. Lukáč (Kindl, Nash).
    Sestava Rytíři Kladno: Mensator – Nash, Kehar, Těrnavskij, Růžička, Gutwald, Ptáček, Mrázek – Machač, Skuhravý, Rudovský – Dvořáček, Kindl, V. Bílek – Redlich, Pitule, Lukáč – Šilhavý.
  • HC Slovan Ústí nad Labem – HC ZUBR Přerov 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)
    Branky a nahrávky: 11. Kloz (Tůma), 57. Tůma (Roubík, Kloz) – 26. Stoklasa (Sikora, Hořava), 27. Novotný (Kovařík, Goiš), 33. Vágner (Popelka, Kovařík).
    Sestava HC Slovan Ústí nad Labem: Soukup – Brož, Chalupa, Bernad, Hes, Holomek, Skočovský, Zdvořáček – Tůma, Roubík, Kloz – Tenkrát, Merta, Kuchler – Čurda, Melka, Křivohlávek – Dalecký, Gengel, Navarra.