Ú s t í n/L. - Týden odpočinku přišel Ladislavu Slížkovi náramně vhod. Celý ho totiž promarodil a do prvního semifinále proti Hradci Králové šel rovnou z postele. A návrat se povedl na jedničku. Ústečtí Lvi si přes počáteční potíže vcelku jednoznačně pohráli s unavenými Energetiky a ústecká třináctka byla na ledě i díky úvodní trefě vidět. “První krok je vždy nejtěžší. Zaslouženě jsme vyhráli,” zářil Slížek spokojeností. To kapitán Východočechů neskrýval únavu: ”Od druhé třetiny to bylo vidět. A zítra to asi bude to samé,” nezvykle rezignovaně poznamenal Jaroslav Roubík
Hradecké Energetiky, kteří se v neděli poprvé představili ústeckému publiku coby semifinalista ligy, předcházela pověst nebezpečného týmu, jenž vyřadil jihlavskou Duklu. Slovan však Hradecké příliš k ničemu nepustil a Ladislav Slížek tak mohl uvolněně konstatovat: ”Jsme samozřejmě spokojení. Ten první krok je vždy nejtěžší. Šli jsme do toho zodpovědně zezadu. Říkali jsme si, že budeme hrát trpělivě a čekat na chybu soupeře. Dočkali jsme se a zaslouženě jsme vyhráli.”
Lvům se podařily vstupy do druhé a třetí třetiny. Ve 21. minutě otvíral skóre Slířžek, ve 42. minutě zvyšoval na 3:0 Kudrna. Oba nástupy do třetin tak rozhodly úvodní duel. ”No určitě. V těchto zápasech jsou ty první góly nejdůležitější. Nám se to podařilo dát a to si myslím že rozhodlo,” souhlasil centr druhé ústecké formace. Co víc, Energetici se k příliš šancím přes výbornou obranu nedostali a nebýt nešťastné branky v poslední minutě, Málek by si připsal první nulu v play-off. ”Myslím, že těch šancí měli opravdu málo. My jsme si v první třetině vypracovali spoustu šancí, nedali jsme je, ale stále jsme si říkali, že budeme hrát trpělivě, čekat na ty šance a to se také stalo.”
Jako první se dočkal právě Slížek, který tento týden promarodil. Před Koutským si s odraženým pukem věděl rady a bez problémů ho uklidil za jeho záda. ”Tento týden jsem netrénoval. Měl jsem virózu a z postele jsem šel rovnou na led. Jsem rád, že jsem to dohrál a ještě k tomu jsem dal góla. V play-off je to ale úplně jedno, hlavně, že se vyhraje,” neodpustila si posila z Berouna tradiční formulku.

Poslední duel proti Hradci v základní části přinesl vlnu vyloučených, zejména na straně Slovanu, a tak se čekalo, zda se Lvům podaří udržet morálku na uzdě. ”To byl jeden z bodů, které jsme měli na paměti. Chtěli jsme hrát bez zbytečných faulů, protože ten poslední zápas v Hradci, i když rozhodčí pískal to co pískal, tak tam některé fauly byly a toho jsme se chtěli vyvarovat. To jsme dodrželi a rozhodčí ani neměl co vylučovat. Pískal to dobře,” oddechl si Slížek a ještě jednou se k inkriminovanému zápasu vrátil: ”Rozhodčí na tom měl nějaký svůj podíl, ale my jsme se občas chovali trošku podrážděně. Bylo to od nás zbytečné. Ty fauly tam byly, neříkám, že všechny, ale byly. My jsme si z toho vzali ponaučení. Play-off je o něčem jiném a my jsme chtěli potvrdit, že tu kvalitu máme.”
Poslední čtvrtfinálový zápas odehráli Ústečtí Lvi minulou neděli a tak před nimi stála možnost řádně si odpočinout a připravit se na semifinále. ”My jsme do zápasu šli s tím, že jsme odpočatí, že musíme chytit začátek. Museli jsme se do toho rychle krátkými střídáními dostat. To se nám podařilo, takže je to v klidu. Týden není zase tak dlouhá doba.” Naopak Hradečtí ještě ve čtvrtek bojovali proti Dukle. Ve dvanácti dnech tak odehráli již sedmý zápas. Může se únava soupeře projevit v dalších zápasech? ”Myslím, že to určitě může být znát. Znovu musíme hrát trpělivě dozadu, nepustit je do vedení, protože jinak to okamžitě zavřou. Mají dobrého gólmana, který pochytá spoustu šancí. Když zítra vyhrajeme, bude to důležitý krok k postupu,” ví Ladislav Slížek.

Energetici před začátkem série netajili přání odvézt si ze Lví arény jedno vítězství. K tomu však měli v úvodním duelu poměrně daleko. ”Určitě. Ústí k tomu zápasu dobře přistoupilo. Dostalo se do vedení a to byla jejich velká výhoda. Pokud jde o nás…kdybychom vedli, tak by ten zápas možná vypadal jinak, a určitě bychom se o to trochu víc poprali. Když ale Ústí vede, tak se zápas těžko otáčí,” konstatoval hradecký kapitán Jaroslav Roubík.
Bez vstřelené branky se těžko vyhrává a Východočeši se k mnoha ohrožením branky nepropracovali. ”Byly tam asi čtyři střely. Moc jsme se k tomu nedostali. Určitě nás to mrzí a zítra budeme chtít víc střílet,” umiňuje si nejproduktivnější hráč soupeře. I Roubíkovi je jasné, že v úvodu druhé třetiny se lámal chléb. ”Dostali jsme tam dva góly po sobě a to nás určitě položilo. Nástup do druhé třetiny byla rozhodující chvíle zápasu.”
Zatímco Ústečtí měli týden klidu na přípravu na semifinále, Hradec Králové bojoval v urputné a vyčerpávající čtvrtfinálové bitvě proti Dukle Jihlava. Únava z náročného programu tak začala již být na Energeticích znát. ”To bylo vidět už dneska, že jsme v té druhé a třetí třetině méně bruslili a zítra to bude asi to samé,” pochmurně předpovídá Roubík.