Ú s t í n/L. - Ve druhém dílu letního seriálu o bilancování uplynulé sezony připomeneme čtyřiačtyřicet kol dlouhodobé části. Ta začala 15. září 2010 a skončila v pondělí 7. února 2011. Ústečtí nastříleli nejvíce branek a nejméně inkasovali. Vyhráli ji o dva body před druhým Chomutovem a do play off nastupovali z nejvýhodnější pozice. Nejproduktivnějším hráčem byl Robin Hanzl s 39 body.

Oproti předchozím sezonám doznala první liga změny. Po třiceti kolech (dvakrát každý s každým) se liga rozdělila na dvě poloviny (dříve sudé týmy odehrály dva zápasy s každým lichým). Lepší osmička si to rozdala dvoukolově o výhodnější nasazení do play off. Horší osmička se bila o čtyři volná místo pro play off, poslední dva týmy padly do baráže.

Dlouhodobá část první ligy nebyla zvlášť ve srovnání s předchozím ročníkem žádnou snadnou procházkou. Lvi sice potřetí za sebou po svém pádu z extraligy dokázali základní část s nadstavbou vyhrát. Ovšem o vítězství museli bojovat doslova do posledního kola a dost jim k němu pomohla zaváhání dalších adeptů, tedy Chomutova a tento ročník velmi dobře hrající Jihlavy. Velmi dobře se zpočátku držel nováček z Litoměřic, kde hrálo mnoho bývalých či současných Ústečanů. Po počáteční euforii jej sice potkala krize, ale nakonec dosáhl svého cíle – vyhnul se prolínací soutěži o sestup.

Hezky od startu...

Ostrá sezona začala domácím utkáním s nováčkem z Tábora. Lvi se na výhru 3:1 celkem nadřeli. První gól sezony vstřelil v jejím průběhu zatracený forvard Marek Hovorka.

Hned ve druhém kole se utkali tradiční favoriti poslední let. Ústí hostilo Chomutov a Zlatopramen aréna viděla parádní představení. S devíti brankami, v němž se skóre přelévalo na obě strany. Domácí brzy vedli 2:0, pak však ztráceli 2:3 a 3:4. Prodloužení vystřelil necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou objev startu sezony, zkraje hodně produktivní obránce Ondřej Holomek. V nastavení pak rozhodl jen chvilku před koncem mazáckým způsobem další obránce Petr Hořava.

Slovan následně zvládl další dvoubodové vítězství, tentokrát po nájezdech ve Znojmě. První prohra však přišla hned poté. Ve čtvrtém kole si na žlutomodré v ústecké aréně vyšlápla Jihlava. Po první čtveřici zápasu tak měl Slovan na svém kontě sedm z dvanácti možných bodů.

Od Liťáku do Liťáku

Výsledkové zlepšení přinesla další čtyřka mačů. Ústečtí postupně přehráli Benátky, Písek, Olomouc a Chrudim. Už to vypadalo, že se rozjíždí ústecká mašina, přišlo však kruté vystřízlivění v souboji s natěšeným nováčkem v Litoměřicích. I když v polovině utkání překvapení nic nenasvědčovalo. Lvi vedli pohodlně 3:0. Ještě minutu před koncem drželi dvoubrankový náskok. Pak však přišla hodně ledová sprcha. Litoměřičtí si brankami exústeckých Tvrzníka a Slížka vynutili prodloužení a v něm zajistil překvapivou výhru další exústecký hráč Přeučil.

Od té doby střídali Lvi dobré výkony s přívaly gólů (s Kadaní 6:2, s Havlíčkovým Brodem 8:4) s darebnými zápasy. Od 9. do 17. kola (od 13. října do 10. listopadu) sehráli Lvi šest remízových zápasů, v normální hrací době vyhráli jen dva zmíněné duely, od 23. října do 15. listopadu pět zápasů (!) čekali na tříbodovou výhru.

Ovšem na druhou stranu je třeba přiznat, že poslední tři zápasy této série už měly vítěznou podobu, navíc všechny venku a zvláště dva body z Chomutova po dalším infarktovém průběhu a další výhře 5:4 po prodloužení nebyly k zahození.

Ve druhém žhavé derby Ústečtí už od první minuty vedli, pak zase dotahovali a když ve 48. minutě vyrovnal Kanko na 3:3, následovaly zběsilé závěrečné desítky vteřin. Devadesát šest sekund před závěrečnou sirénou se k odraženému puku dostal Pajič a nasměroval Lvy do vedení. Jenže jej neudrželi. Při power play vybojoval prodloužení Hluchý. V něm pak byli stejně jako při prvním derby úspěšnější Ústečtí. Využili přesilovku. Když nejprve trefil Čurilla tyč, vítězný gól zaznamenal zase obránce, Lukáš Poživil. Přestože Chomutov Ústí přestřílel v poměru 45:30, radovali se Lvi.

Ani následné výhry se Znojmem, Jihlavou a Benátkami nepřinesly potřebnou pohodu. Z dalších čtyř utkání se totiž Slovan ani jednou neradoval za tři body.

Jedním ze zlomových momentů, jak se později ukázalo, se stala rošáda v ústeckém kádru. Po měsíčním hostování se do Vítkovic vrátil Ondřej Šedivý. V Ústí příliš do statistik nepromluvil, když si v osmi zápasech připsal jediný gól. Místo něj naskočil ve žlutomodrém jiný extraligový plejer. Z Mladé Boleslavi Lukáš Handlovský a brzy trenérský tandem vytvořil fungující trio: Kloz, Hanzl, Handlovský, které dokázalo rozhodnout mnoho zápasů.

Upachtěná výhra 1. prosince v zápase s Litoměřicemi, který zase dospěl do prodloužení, byla zdá se, zase zlomová. Lvi dlouho ztráceli, když skóre otevřel ústecký odchovanec Martin Novák. Ze srovnání se po šťastném zásahu radoval Jan Kloz a druhý ústecký odchovanec ve žlutomodrém Robin Hanzl pak ve druhé minutě nastavení zápas rozhodl.

Od té doby již Slovan výsledkově zabral. V prosinci padl jen dvakrát (v Havlíčkově Brodě (0:2) a Chomutově (2:3)). 8. prosince se dokonce po dlouhé době vydrápal na první pozici. Kuriózně po utrápené výhře po nájezdech s Třebíčí. Jenže Chomutov, lídr do té doby, na tom byl ještě hůř, padl čtyřikrát po sobě a přenechal vedení Slovanu. Po zmíněné prohře Ústí v Havlíčkově Brodě se ale ještě načas do vedení vrátil.

Nepěknou hru „oceňovali“ také fanoušci. Do Zlatopramen arény jich chodilo nejméně za poslední léta. Na Třebíč a na Beroun jen něco málo přes třináct set. Ti nejvěrnější z kotle pak dvakrát připravili protestní transparenty.

Půltucet Chomutovu a první místo

Kolem Nového roku se s Chomutovem tahal Slovan o první místo. Hned po Vánocích totiž modrobílí padli v duelu s Jihlavou a Slovan se na výsluní vrátil. Po prohře ve třetím derby s Chomutovem zase první figuru ztratil. V zápase ho zlomily branky na přelomu druhé a třetí třetiny po nevydařené pětiminutové přesilovce. Krušnohorci odskočili na rozdíl dvou gólů. Hamplova korekce tři a půl minuty před koncem již přerozdělení bodů neznamenala. Jenže po dalším kole se pořadí zase měnilo. Chomutov nestačil na Jihlavu a Ústí pozici v čele již udrželo až do play off.

Začátek roku přinesl ústeckým fanouškům opožděný dárek. V prvním novoročním zápase nadělili Lvi výprask Znojmu, které sice dorazilo do města na Labi ve značně oslabené sestavě. I tak inkasovalo potupných deset branek a Ústečtí si připsali nejvyšší výhru sezony. Šagát, Pajič a Hanzl (v poslední minutě) si připsali po dvou brankách. V lednu Ústečané padli dvakrát v duelech s Olomoucí a v Jihlavě a hráli zřejmě nejlepší hokej v dlouhodobé části.

Odpor Chomutova zlomili v posledním ve čtvrtém měření sil sezony. Po parádním představení dominovali poměrem 6:2, když už po čtyřiceti minutách vedli 6:1! Soupeře přestříleli 55:23 a více než pět tisícovek diváků se královsky bavilo. Dva góly vstřelil Diviš, tři body za druhé asistence bral Kloz.

I díky tomu Lvům v posledním zápase s Berounem stačil k jistotě, aby je jejich úhlavní rival v tabulce nemohl předstihnout, jediný bod. To se nakonec podařilo, i když Slovan už po dvanácti minutách ztrácel dvě branky. Ještě do poloviny utkání Klobouček s Divišem vyrovnali. Nakonec brali body dva, když výhru v nájezdech zajistil Marek Čurilla.

Bilance Slovanu v dlouhodobé části:

Body: 92 (2. Chomutov 90, 3. Jihlava 79)
Skóre: 160:94 (2. Chomutov 151:113, 3. Jihlava: 129:100)

Zajímavosti:

Ústečtí Lvi vytvořili nelichotivý rekord desetiletí. Pět utkání v řadě se nedočkali tříbodové výhry. To se jim stalo v první lize naposled sezoně 2000-2001!

Nejčastější výhrou Lvů (šestkrát) byl výsledek 3:1, třikrát pak vyhráli 6:2 a 4:2.

S Olomoucí prohrál Slovan poslední tři zápasy.

• Obránkyně Slovanu Veronika Hujová a brankářka Veronika Ortová obdržely nominaci na reprezentační akci žen U16 - Turnaj čtyř zemí, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. dubna 2024 ve Švédsku. Kromě naší reprezentace se Turnaje čtyř zemí zúčastní také Švédky, Finky a Švýcarky. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu.

• 4. třída Slovanu o víkendu získala na turnaji vítězů CCM Malé ligy v Plzni 3. místo. Celorepubliková soutěž CCM Malá liga, která se hrála od září 2023 do března 2024 pořádala o víkendu finálový turnaj, kterého se zúčastnily vítězové skupin. HC Slovan Ústí nad Labem postoupil ze své skupiny jako vítěz a postupně se utkal s HC Bílí Tygři Liberec, Wolves Plzeň a BK Havlíčkův Brod. Ve velice vyrovnaných zápasech nakonec ústeckým mladíkům uteklo stříbro o jediný gól. Součástí turnaje vítězů byly i dovednostní soutěže, kde naši čtvrťáci získali ze šesti disciplín, hned čtyři 1. místa. Dětem a realizačnímu týmu děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a města.