Ú s t í n/L. - Zbytek základní části i následné skupiny o 11. až 14. místo byl již jen čekáním a přípravou na baráž. Lvi sice dokázali vyhrát několik zápasů. Předtím však podstoupili dlouhatánskou sérii jedenácti zápasů bez výhry. Kruté období pro všechny Ústečany skončilo až v posledním kole základní části.

Patálie v sestavě pokračovaly

V obraně nastupuje univerzál Klobouček i forvard Nedorost!

Potíže s beky pokračovaly na začátku roku. Obránce, dokonce v prvním páru s Vladimírem Gýnou, hrál forvard Andrej Nedorost. Dohrál na tomto postu mač s Libercem, když v mužstvu po zranění Davida Pojkara ve zmiňovaném duelu zbylo pět beků. Nastoupil tam i na Slavii. „Začalo to už v Pardubicích, kde se dva obránci zranili, Trenér se zeptal kdo je schopný hrát beka,“ poodhaluje své putovaní do zadních řad slovenský útočník. „Tehdy jsme to ještě dohráli na čtyři. Proti Liberci zbývala více než půlka zápasu. Ale bylo to v klidu. Hodně mi pomohl Vláďa Gýna. Necítil jsem se zle. Stále jsem však měl sklony útočit,“ přiznal Nedorost. Nakonec však možná i díky tomu výrazně přispěl u poslední branky. Trenéři jej poslali i ve vypjatém závěru při power play soupeře na led. Vybojoval puk u hrazení. Zbrkle ho nevyhodil, ale posunul na Čalouna, který pak daroval gól Mrázkovi. Pohříchu to znamenalo jedinou výhru během následujícího měsíce a půl…

Série nezdarů sebrala Slovanu vítr z plachet. Hráči si přestali věřit. Paradoxně přes absence v obranných řadách nejvíc tápali v útoku. Na víc než dvě branky se v posledním měsíci základní části dostali ústečtí střelci jen ve dvou duelech. Nejvíce střeleckou krizi dokumentují nájezdy v Pardubicích. Na podzim parádní disciplína Ústí. A nyní? Ze šesti penalt ani jeden gól!

Jen osm bodů - žalostný výsledek třetí čtvrtiny extraligy

Dvě výhry, osm bodů, jedenáct porážek. To je bilance Ústeckých Lvů ve třetí čtvrtině soutěže. Dosti trudná. Nadějný start do extraligy byl fuč. Naděje na únik z posledního místa mizivé. Taková byla novoroční bilance ústeckého hokeje.

Jestli v půli soutěže držel Slovan předposlední figuru a dva body náskoku na tehdy poslední Kladno, kdo uzřel tabulku po třech čtvrtinách, neuvěřil. Kladenští hokejisté se úchvatnou sérii výher probili na jedenáctou pozici a atakovali místa zaručují účast ve vyřazovacích bojích. „Nejbližší“ ústecký soupeř, předposlední Zlín, měl před Severočechy už propastný odstup třinácti bodů. Do konce soutěže zbývalo ještě pětadvacet zápasů, třináct kol v základní části, dvanáct v nadstavbě o udržení. Teorie ještě zdaleka neposlala Lvy do baráže, kam padne poslední extraligové mužstvo. Realita však jiné úvahy nenabízela.

Trudný závěr – 11 zápasů bez výhry

Ústečané v závěru soutěže trápili sebe i vlastní příznivce. Vytvořili žalostnou sérii, když padli jedenáctkrát v řadě. Pobrali v nich jen dva bodíky za porážky v prodloužení s Kladnem a v Plzni. Náladu si aspoň malinko vylepšili posledním duelem. V Litvínově sice neudrželi vedení 2:0, ale nakonec oslavili po měsíci a deseti dnech výhru, když uspěli v samostatných nájezdech. „Po dlouhé době jsme podali solidní výkon,“ oddechl si trenér Jan Votruba. „Pro nás je to cenné vítězství a věřím, že nám pomůže zvednout se a dodá nám psychickou sílu pro další zápasy,“ dodal. Jeho svěřenci totiž předchozích šest utkání prohráli vždy aspoň rozdílem dvou branek. A když v Karlových Varech prohrávali v průběhu zápasu už 0:4, nejeden si vzpomněl na listopadový rekordní výbuch. Ten se nakonec neopakoval a Lvi v závěru korigovali a padli ještě čestně.
Dobře měli Lvi rozehraná utkání s Pardubicemi i Třincem, v obou případech vedli 2:1, soupeř však vždy dokázal výsledek otočit a nakonec celkem pohodlně v Ústí zvítězit. I díky slabším chvilkám domácích brankářů. Jednička Petr Přikryl totiž laboroval s potížemi s okem. Vrátil se právě v Litvínově a pochytal téměř padesát pokusů domácích.

Nejvíce mrzela domácí prohra s Kladnem. Proti týmu, který se po nevydařeném startu do sezony ohromně zvedl a srážel jednoho soupeře za druhým, byli Ústečtí blízko výhře. Po první třetině drželi dvoubrankový náskok, když oba góly zařídila spolupráci v poslední době nejproduktivnějších ústeckých hráčů – Rastislava Špirka s Václavem Novákem. Jenže hosté na přelomu druhé a třetí třetiny srovnali. Ke třem bodům nechal Ústí ještě přičuchnout Hašek, jenže v přesilovce po strojové kombinaci dokázal Patera ještě jednou dorovnat. Nájezdy, disciplína, která se Ústí v první polovině soutěže vedla bravurně a vyhráli v ní třikrát v řade, jim už nevycházela. Proti Pardubicím a Kladnu dohromady proměnili jediný nájezd z devíti pokusů. „Zlomovým momentem bylo, že jsme měli několik příležitostí na to, abychom vstřelili třetí gól. To se nepovedlo. Udělali jsme velice netaktické fauly a proti tak kvalitnímu týmu a jeho první pětce nás to stálo tři body. Problém s oslabeními tu je od doby, co tu jsem. Byl vlastně i předtím. Musíme se na to zaměřit,“ zpytoval po zápase ústecký trenér Jan Voruba.

Ve Znojmě se poprvé objevil v brance Tomáš Hiadlovský, slovenský mládežnický reprezentant vystřídal po čtvrté brance Petra Přikryla.

Premiérové play out bylo o ničem

Česká extraliga po loňském zvýšení počtu postupujících do vyřazovacích bojů z osmi na deset, zavedla pro letošní ročník další novinku. Týmy na 11. až 14. místě si to ve skupině o udržení rozdaly každý s každým ještě čtyřikrát. Dosud celky, které se neprotlačily do play off sezonu již v únoru skončily. Představy tvůrců nového modelu očekávaly vyrovnaný boj a řež zklamaných klubů o odvrácení sestupu.
Na to však letos s nedošlo. Ústí bylo již téměř jistě odsouzeno k baráži s vítězem první ligy. Slovan totiž ztrácel propastných třiadvacet bodů na předposlední místo. Ve hře jich bylo již jen 36, a tak odvrácení baráže by vyžadovalo naplnění těch nejfantastičtějších scénářů.

„Vždycky jsem říkal, že nechci mluvit o baráži,“ přiznával kapitán Lvů Václav Novák. „Ale teď už s tím jsem smířený. Poprvé přiznávám, že budeme hrát baráž, i když se mi to říká špatně,“ konstatoval na konci základní části.

Úkol pro Lvy byl jasný: Připravit se co nejlépe na baráž. Sehrát se v jednotlivých pětkách. Celou sezonu totiž sestava nevydržela chvíli pohromadě. Zakomponovat do sestavy poslední posily. Těsně před koncem přestupního termínu totiž do Ústí zamířili Tomáš Káňa, dvacetiletý mladík z Vítkovic, slovenští forvardi Róbert Krajči a Marek Hovorka a osmadvacetiletý obránce Roman Němeček, jenž naposled působil ve Slavii.

I teoretická šance na posun z poslední příčky vzala brzy za své. Lvi totiž úvodní dva duely ztratili. Ve Vítkovicích i doma se Zlínem, vždy o gól. Pak však výsledkově zabrali a předvedli nejúspěšnější sérii za celé působení v sezoně. Dokázali vyhrát třikrát za sebou. Ve Zlíně v základní hrací době srovnali z 0:2 na 2:2 a dílo dokonali v prodloužení, které v 64. minutě rozhodl Martin Šagát.
Druhý zápas se stejným sokem o den později rozhodli už v první třetině, kdy nastříleli tři branky. V komorní atmosféře před necelými pěti stovkami diváky se nakonec radovali po výhře 4:2. Dvakrát se trefil slovenský útočník Róbert Krajči.
Třetí korálek na vítěznou šňůru navlékli domácím úspěchem proti Pardubicím. To ztráceli dokonce tři branky. Nevzdali se a třemi zásahy dostali ochozy, zaplněné optimističtěji než ve Zlíně, do varu. Nejlepší obrat sezony dokonali v samostatných nájezdech. Po brance Somíka sice ztráceli. Nedorostova otočka totiž byla v rozporu s pravidly. Pak se proti pardubickým brankářům prosadili Šaffer a Janků.
„Bylo to super. Atmosféra i zápas. Možná se už něco naznačilo ve Zlíně, kdy jsme první zápas taky otočili. Dnes jsme potvrdili, že forma stoupá. Je to pro nás cenné vítězství,“ liboval si střelec dvou branek Adam Šaffer..

Poslední moravský extraligový výlet sezony absolvovali Lvi do Vítkovic a Zlína. Nejdřív neúspěšně dotahovali náskok Severomoravanů. Stihli jen snížit z 1:4 na konečných 3:4, když aspoň Káňa s Hovorkou brankami v závěru duel zdramatizovali.
Druhý den ve Zlíně už zvítězili. V souboji se Ševci potřetí za sebou. V rozmezí osmi minut v závěru druhé třetiny nastříleli čtyři branky. Postupně skórovali Šaffer, Nedorost, Vágner a Špirko. Domácí jen korigovali tři minuty před koncem.

Ve výhry přetavili i poslední dva domácí mače. Soupeř se však evidentně už viděli na dovolených….

Výsledky

38. kolo: Pardubice – Slovan Ústí 3:2 sn. (20. Blažek (Tvrdík), 55. Tvrdík, 65. Blažek - 17. Pazourek (Pojkar), 26. Špirko (Novotný)).
39. kolo: Slovan Ústí – Litvínov 0:2. (30. Bahenský (Benda), 60. Tomas (Benda)).
40. kolo: Slovan Ústí – Liberec 4:1. 5. Pazourek (Janků), 39. Janků (Klobouček), 48. Špirko (Martinec), 59. Mrázek (Čaloun) - 24. Víšek (Dušek).
41. kolo: Slavia –Slovan Ústí 4:3. (6. Žižka (Růžička), 22. Doležal (Žižka), 35. Růžička (Hlavačka), 46. Bednář (Kadlec) - 16. Novák (Špirko), 17. Martinec (Čaloun), 53. Novák (Špirko)).
42. kolo: Slovan Ústí – Vítkovice 2:4. (33. Nedorost (Špirko), 47. Zeman (Klobouček) - 4. Káňa (Hubáček R.), 22. Mrázek J. (Ujčík), 39. Jánoš (Ujčík), 60. Burger).
43. kolo: Plzeň – Slovan Ústí 5:4 pp. (4. Vampola (Vlasák), 28. Fabuš (Benák), 38. Vlasák (Fabuš), 48. Vlasák (Vampola), 64. Fabuš - 17. Špirko (Čaloun), 43. Václav Novák (Špirko), 56. Čaloun (Špirko), 59. Janků (Čaloun)).
44. kolo: Budějovice – Slovan Ústí 4:2. (1. Frolo (Sailer), 24. Vydarený (Šimánek), 45. Gřegořek (Vydarený), 60. Šimánek (Gřegořek) - 10. Martinec (Čaloun), 42. Janků (Pazourek).).
45. kolo: Slovan Ústí – Kladno 3:4 sn. 5. Špirko (Novák), 7. Novák (Špirko), 50. Hašek (Pazourek) - 39. Patera (Procházka), 43. Tomajko (Nádašdi), 53. Patera (Kalla), 65. Kalla (rozhodující nájezd)).
46. kolo: Znojmo – Slovan Ústí 5:2. 7. Svoboda (Tesařík), 40. Selingr (Jareš), 43. Kucharczyk (Tesařík), 44. Procházka (Svoboda), 56. Selingr - 20. Evan (Špirko), 57. Klobouček (Zeman)).
47. kolo: Slovan Ústí – Sparta Praha 0:3. 16. Netík (Langhammer), 29. Nedvěd (Vykoukal ), 42. Netík (Ton)).
48. kolo: Karlovy Vary - Slovan Ústí 5:3. (4. Dobroň (Kumstát), 8. Polák (Pech), 16. Procházka (Němec), 22. Procházka (Kristek), 44. Kumstát (Dobroň) - 30. Janků (Pazourek), 44. Šaffer (Janků), 58. Novák (Vágner)).
49. kolo: Slovan Ústí – Třinec 2:6. (12. Čaloun (Káňa), 13. Zápotočný (Novák) - 9. Moravec (Tomík), 14. Sekeráš (Štefanka), 19. Výborný (Štefanka), 24. Peterek (Korhoň), 24. Korhoň (Peterek), 26. Martynek (Peterek)).
50. kolo: Zlín - Slovan Ústí 5:1. 14. Rachůnek (Galvas), 23. Mokrejš (Kubiš), 28. Galvas (Hamrlík), 48. Hamrlík, 52. Lučka (Balaštík) - 39. Janků (Zeman)).
51. kolo: Slovan Ústí – Pardubice 2:4. (4. Novák (Pazourek), 36. Janků (Špirko) - 22. Koukal (Kolář), 38. Cetkovský (Pucher), 44. Tvrdík (Sýkora), 57. Rolinek (Tvrdík)).
52. kolo: Litvínov - Slovan Ústí 2:3 sn. (37. Šlégr (Lukeš), 60. Jenáček (Branda) - 12. Špirko (Janků), 30. Čaloun (Němeček), 66. Novák (rozhodující nájezd)).

Výsledky Slovanu ve skupině o 11. – 14. místo:

Slovan Ústí – Zlín 3:4 (doma) a 3:2 pp, 4:2 a 4:1 (vše venku)
Slovan Ústí – Vítkovice 2:3 a 3:4 (venku), 2:4 (doma)
Slovan Ústí – Pardubice 2:1 (venku) a 4:3 sn (doma)

Nejlepší zážitky ze Lví arény z extraligové sezony

4. kolo, 23. září: Slovan Ústečtí Lvi – Plzeň 4:3 sn
První ústecká výhra v extralize. Přestože Slovan třikrát vedl, dospěl zápas až do samostatných nájezdů. v nich objevil svou budoucí hvězdu – Rastislava Špirka. Mladý slovenský forvard v té době příliš prostoru na ledě nedostávat, nájezdy se mu vedl. Ten první rozstřel rozhodl a otevřel svůj gólový účet.

8. kolo, 5. října: Slovan Ústečtí Lvi – Sparta 3:4 pp
Téměř šestitisícová návštěva viděla dramatický souboj s mistrem. ústí sice vedlo 2:0, pak však hosté obrátili, bod vybojoval brankou v poslední minutě Mrázek.

13. kolo, 18. října: Slovan Ústečtí Lvi – Litvínov 2:1 pp
První esxtraligové krušnohorské derby rozhodl na začátku prodloužení Novotný. Zápas přenášela Česká televize na druhém programu (jako jediný z Ústí), Lvi díky předehrávce poskočili na deváté místo.

19. kolo, 4. listopadu: Slovan Ústečtí Lvi – Kladno 5:4 sn
Další vítězné penalty, když Slovan úspěšně třikrát doháněl dvoubrankové manko. Před reprezentační pauzou ještě odvrátil pád na poslední místo.

40. kolo, 11. ledna: : Slovan Ústečtí Lvi – Liberec 4:1
Ústí zcela přehrálo třetí celek tabulky a po zřejmě nejlepším výkonu sezony, když celý zapas vedlo, zaslouženě získalo tři body. A to se po zranění Pojkara v půli mače postrádalo pět stabilních obránců, na beku vypomáhal forvard Nedorost a univerzál Klobouček.

5. část 8. dílu seriálu si můžete připomenout ZDE. Jedná se o shrnutí baráže, které sepsal Jan Horák.