Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi znovu stanuli v boji o vítěze první ligy. Do závěrečné série se probojovali pokaždé od sezony 2004/05 vyjma ročníku stráveného v extralize. Jen České Budějovice jim radost z výhry v lize nedopřály, Boleslav i Chomutov o rok později Ústí přemohlo. Do třetice je čekala Kometa Brno.

Ta vzešla vítězně z ještě dramatičtější semifinálová série než absolvovalo Ústí. Chomutov totiž vedl nad Kometou už 3:2 na zápasy a mohl sérii ukončit před domácími fanoušky. Přes převahu Severočechů svítil na světelné tabuli po šedesáti minutách stav 1:1, když navíc v posledních okamžicích utkání spálili velkou šanci Skořepa s Hlinkou. V nájezdech byli díky Kantorovi úspěšnější Brněnští, kteří obrat série dokonali dokonale takticky zvládnutou hrou v sedmém rozhodujícím utkání.

Když na začátku druhé třetiny úvodního finále zvyšoval Jan Heřman už na 3:0, málokdo ve Lví aréně si připouštěl možnost dramatu. Jenže po pár desítkách vteřin bylo vše jinak. Hosté se díky Brabencovi a Sedlákovi přiblížili na dostřel. „Začali jsme hrát trochu neukázněně, co se do systému týče. Soupeř nás samozřejmě začal přehrávat a potrestal nás dvěma góly. Myslím si, že ke konci druhé třetiny jsme měli štěstí. Hodně nás podržel brankář Dušan Salfický,“ pochválil gólmana asistent trenéra Jan Votruba. Vyrovnat se však hostům nepovedlo ani ve třetí třetině. Naopak Kříž opět Ústí přivál dvoubrankový náskok, který při hře ve čtyřech sice smrsknul Brabenec. Více však už Brněnští nedokázali, naopak do prázdné branky určil definitivní podobu výsledku prvního finálového duelu Rastislav Špirko.

Den poté už tolik branek nepadlo a to přesto, že si střelu do sítě našla hned první rána utkání. Puku se na modré čáře ujal Jiří Zeman. Hylák toho přes clonící hráče moc neviděl, a tak našel puk až za svými zády. 24. minuta přinesla dvojí vyloučení na straně domácích, ale oslabení tří proti pěti sehráli ve velkém stylu, Salfický si nemusel sáhnout na puk. Neuplynuly ani dvě minuty a stejné postižení se nevyhnulo Kometě. Lvi sevřeli hosty v pásmu, od modré vypálil Němeček, puk se odrazil od zadního mantinelu a do branky se ho pokusil dorazit Sklenička. Střelou z úhlu se pokusil překvapit Kříž. Z jasné pozice z mezikruží nevtěsnal puk k levé tyči Procházka. I tato přesilovka ale zůstala nevyužita. A přece se domácí dočkali ve druhé třetině navýšení náskoku. Mikulík objel branku a posadil puk přesně na hůl Zbyňka Skleničky, který ho s přehledem dopravil za brankovou čáru. Kouzelnou třetí branku přidal Marek Hovorka pět minut před koncem. Překvapil Brňany, když místo zakončení střelou objel branku a pohodlně zasunul puk k druhé tyčce. Čisté konto Lvi neudrželi, v samém závěru korigoval Tomáš Klimt. „My jsme vydrželi hrát výborně celý zápas. Dobře jsme bránili střední pásmo a Brnu jsme povolili minimum šancí. Vstřelili jsme tři góly a myslím si, že s postupem času Brnu ubývaly síly,“ spokojeně hodnotil Jan Votruba.

V Brně se hrály úplně jiné mače. Domácí naskočili do třetího stejně jako Lvi do toho předešlého. Už ve druhé minutě se po tlaku exústecké lajny Sedlák – Liščák – Klimt dostali po zásahu Róberta Liščáka do vedení. Na konci periody náskok navýšil Milan Kostourek, který dosud v sérii nehrál. Objel branku a doslova propasíroval puk za Salfického. V nástupu do druhé dvacetiminutovky už vedla Kometa o tři branky díky šťastné brance Michala Kempného, který usměrnil kotouč odražený od zadního hrazení. I přes snížení Lvů po střele Skleničky ze středního pásma se drama nekonalo. Už Orcta v ústecké brance překonal Lhotský z ojedinělé akce a otupil tak krátký nápor Lvů po snížení. Poslední třetina se spíš jen dohrávala, Kometa ještě díky Sedlákovi završila skóre na nejvyšší finálový rozdíl. „Z výkonu Komety bylo patrné, jak moc chtěla vyhrát. My jsme nastoupili k zápasu s přílišným sebeuspokojením,“ mračil se ústecký asistent.

Čtvrtý zápas odstartovali lépe Ústečtí. 25 sekund před první sirénou přišla nenápadná situace po buly, kde se k dorážce Hovorkovi střely dostal Rastislav Špirko a dotlačil skákavý puk za brankovou čáru. Kometa nedokázala vyrovnat z nejvyloženějších šancí, zato se ujala lehčí střela švihem Roberta Kántora. Rozhodující moment utkání přišel krátce po začátku třetí třetiny. Na modré čáře dostal přihrávku Marian Morava, kousek popojel a nechytatelnou střelou odraženou od břevna obrátil jazýček vah na brněnskou stranu. Vyrovnat nedokázal v zajímavé příležitosti Hovorka, jemuž radost překazil gymnastickým zákrokem Hylák a když Ústečtí pohrdli minutu a půl dlouhou přesilovkou pěti proti třem, kterou sice zmírnil faul Procházky, ani tak ani tak se do pořádného tlaku nedostali, natož aby vyrovnali. Naopak v poslední minutě inkasovali při power play.

Za srovnaného stavu série se pokračovalo zase v Ústí. Utkání poznamenal zákrok Roberta Kántora, který ve středním pásmu atakoval Heřmana, který právě odehrál puk. Soupeře neviděl a skončil v kaluži krve. Sudí zákrok ocenil trestem ve hře. „Faul Roberta Kántora považuji za likvidační zákrok. Viděl jsem to v reálu, ale ještě to shlédnu na videu,“ soudil ústecký kouč Miloslav Hořava. Hostující Viktor Lukeš měl jiný názor: „Byl přísně vyloučen. Dostal trest ve hře. Myslím si, že by ale trest 2+2 minuty stačil. Shlédneme video a vyvodíme nějaké důsledky, protože Robert říká, že do toho šel ramenem.“

Ústečtí dlouhou přesilovku nejenže nevyužili, ale ani si nepřipravili žádnou vážnější šanci. Proto překvapilo, že se dokázali prosadit hned poté už proti kompletní sestavě Brna. Janků objel branku, přihrál Marku Hovorkovi, na jehož pohotový bekhend nemohl brankář Komety dosáhnout. Hosté zvýšili aktivitu, ale Ústečtí se dostávali do nebezpečných brejků. Nejdřív Hovorka se po krásné stahovačce nedostal k zakončení. Za chvíli byl v dalším nájezdu faulován Špirko a bylo nařízené trestné střílení. Sám postižený slavil úspěch tím, že naznačil bekhendový blafák, ale nezvedl puk pod horní tyčku, poslal ho mezi Hylákovy betony. Ve čtyřicáté sedmé minutě se dostal do brejku Pucher, ačkoli byl hákován, dokázal poslat puk pod víko domácí branky a snížit na rozdíl jediné branky. Ústečtí s odpovědí nečekali dlouho. Hanzl vysprintoval podél levého hrazení, obránce, který stál mezi ním a Pavlem Janků, padl do přihrávky, ale nezastavil ji. Před domácím útočníkem už tak zívala jen prázdná branka, jíž nemohl netrefit. Vybudovaný náskok již Lvi bez větších obtíží uhájili do konce a znovu se v v sérii ujali vedení.

V Brně se Ústeckým zase hrálo o poznání hůř. Hned po deseti vteřinách se sice do brejku dostal Hovorka, ale neuspěl, a tak šli do vedení domácí. Kamil Brabenec vystřelil, jeho pokus vyrazil ústecký brankář před vracejícího se ústeckého beka a ten nešťastně bruslí doklepl kotouč do klece. Ústečtí mohli ve druhé třetině vyrovnat při oslabení. Na osamoceného Hyláka se řítila dvojice Novák – Mikulík, druhý jmenovaný však nenahrál na lépe postaveného parťáka a sám zakončil. Leč přímo do Hylákových betonů. Ve třetí mohli podtrhnout vedení Brňané. Faulován byl Klimt a Svačina měl možnost trestného střílení. Mladíček na zkušeného brankáře nevyzrál, a tak přišel trest. Jen o dvaadvacet vteřin později z ničeho nic udeřilo. Janků přihrával na modrou, odkud napálil kotouč Jiří Zeman a k překvapení všech skončil v síti. Oba týmy tak vstřelily šťastné branky a naopka jiné velké příležitosti naopak zůstaly nevyužity.

Poprvé ve finále a potřetí v sezoně muselo vítěze v souboji Ústí s Kometou určit nastavení nebo nájezdy a potřetí se radovali Ústečtí, kteří zvládli vítězný gól už při hře. Zařídila je dvojice brněnských odchovanců. David Pazourek, dostal puk od Pavla Janků a ve třetí minutě rozhodl o celkové výhře Lvů v první lize.

Statistiky play off

Výsledky

Čtvrtfinále

Slovan Ústí – Benátky n. J.: 6:1. Branky a nahrávky: 1. Hovorka (Heřman), 25. Špirko (Hovorka, Kříž), 31. Němeček (V. Novák, M. Pšurný), 49. Janků (Čaloun, Klobouček), 56. S. Procházka (Pojkar, Gýna), 60. Čaloun (Macháček) - 27. M. Pabiška (Pavlů, Nevyhoštěný). Rozhodčí: Petružálek, Zubzanda - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:0. Diváci: 4320. Střely na branku: 59:18.

Slovan Ústí – Benátky n. J.: 3:1. Branky a nahrávky: 13. Pazourek (Janků), 45. Čaloun (Šagát, Sklenička), 57. Špirko (Heřman, Tůma) - 38. Pavlů (Skořepa). Rozhodčí: Smitka, Přikryl - Novák J., Klein. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 4290. Střely na branku: 44:18.

Benátky n. J. – Slovan Ústí 2:3. Branky a nahrávky: 30. Hruška (M. Tondr), 44. Kopic (Konečný, Urban) - 22. Sklenička (Čaloun), 29. Klobouček (Pazourek), 46. Hanzl (Mikulík, Bolf). Rozhodčí: Dvořák, Ondřej - Jílek, Jindra.. Vyloučení: 10:7, navíc Klobouček (UNL) 10 min. NESP. Využití: 1:2. Diváci: 1286. Střely na branku: 27:40.

Benátky n. J. – Slovan Ústí 4:0. Branky a nahrávky: 9. Kopic (Konečný, Pavlů), 10. Kadeřábek (Skořepa, Kolafa), 15. L.Tondr (M.Tondr, Weiss), 39. Hruška (Kolmann,Nevyhoštěný). Rozhodčí: Jílek, Lacina - Arazimová, Zavřel. Vyloučení: 13:10. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1348. Střely na branku: 25:41.

Slovan Ústí – Benátky n. J.: 9:3. Branky a nahrávky: 2. Heřman (Čaloun), 12. Hanzl (Bolf, Pazourek), 15. Hanzl (Klobouček, Janků), 20. Špirko (Heřman, Kříž), 21. Heřman (Špirko, Čaloun), 23. Šagát (Procházka, Dragoun), 28. Sklenička (Šagát, Macháček), 35. Heřman (Špirko, Čaloun), 44. Šagát (Macháček, Mikulík) – 25. Kazatel (Nevyhoštěný), 42. Konečný (Kolafa, M. Tondr), 57. Skořepa (Kadeřábek). Rozhodčí: Smitka, R. Svoboda – Jílek, Jindra. Vyloučení: 4:9, navíc Hovorka (UNL) 5 min + OK (HRUB), Pabiška (BNJ) 5 min. + OK (HRUB). Využití: 2:1. Diváci: 3653. Střely na branku: 60:19.

Celkový stav série: 4:1 na zápasy

Ostatní série:

Hradec Králové - Vrchlabí 4:2 na zápasy (3:5, 4:2, 4:3, 3:2p, 2:4, 3:0).
Kometa Brno – Olomouc 4:0 (4:1, 3:1, 4:2, 3:2n).
Chomutov – Jihlava 4:0 (2:1 p, 4:2, 4:3, 4:2).

Semifinále

Slovan Ústí – Hradec Králové 2:3. Branky a nahrávky: 38. Mikulík (Sklenička, Němeček), 49. V. Novák (Pojkar, Janků) - 9. Fořt (Kadlec), 25. Koudelka (Kadlec, Hendrich), 27. Fořt (Roubík). Rozhodčí: Zubzanda, Šindler - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 4:9. Využití 1:0. Diváci: 4825. Střely na branku: 53:18 (16:8, 17:7, 20:2).

Slovan Ústí – Hradec Králové 3:2 sn. Branky a nahrávky: 11. Klobouček (Kříž, V. Novák), 41. Němeček (Mikulík, Macháček), 71. Čaloun (rozh. nájezd) - 21. Karlíček (Fořt, Roubík), 51. Fořt (Kadlec, Karlíček). Rozhodčí: Pešina, Ondřej - Matějček, Dančišin. Vyloučení: 9:10, navíc Sklenička (UNL) 10 min ZHK. Využití: 2:1. Diváci: 4756. Střely na branku: 50:27.

Hradec Králové – Slovan Ústí 2:0. Branky a nahrávky: 34. Fořt (Karlíček, Roubík), 39. Koudelka (Hruška, Hendrich). Rozhodčí: Jeřábek, Blecha - Padevět, Prchal. Vyloučení: 3:7, navíc Němeček (UNL) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 5012. Střely na branku: 24:35.

Hradec Králové – Slovan Ústí 1:2. Branky a nahrávky: 18. Volráb (Hruška, Burian) - 10. Heřman (Zeman, Dragoun), 36. Špirko (Heřman). Rozhodčí: Smitka, Svoboda - Žídek, Podrazil. Vyloučení: 5:8, navíc Lesák (HKR) 5 min. + OK [VYSH]. Využití: 1:2. Diváci: 5135. Střely na branku: 30:34.

Slovan Ústí – Hradec Králové 3:1. Branky a nahrávky: 7. Heřman (Janků, Němeček), 25. Janků (Pazourek, Macháček), 28. Dragoun (Zeman) – 23. Roubík (Fořt, L. Filip). Rozhodčí: Jílek, Jebavý – Sichrovský, Rozlílek. Vyloučení: 8:5, navíc Kadlec (HKR) 10 min. NESP. Využití: 0:1. Diváci: 5452. Střely na branku: 35:30.

Hradec Králové – Slovan Ústí 4:6. Branky a nahrávky: 7. Hruška (Koudelka), 23. Polák (Moskal), 46. Hruška (Volráb, Koudelka), 50. Roubík (Kadlec) - 27. Pojkar (Němeček), 39. Macháček (Dragoun, Mikulík), 40. Janků (Heřman, Pazourek), 43. Pazourek (Heřman, Janků), 50. Mikulík (Dragoun), 60. Heřman (Dragoun). Rozhodčí: Jebavý, Jeřábek - Prchal, Padevět. Vyloučení: 4:9 . Využití: 1:1. Diváci: 4123. Střely na branku: 31:35.

Celkový stav série: 4:2 na zápasy

Druhá série:

Kometa Brno – Chomutov 4:3 na zápasy (1:2 pp, 4:2, 1:5, 6:2, 1:4, 2:1 sn, 3:0)

Finále

Slovan Ústí – Kometa Brno 5:3. Branky a nahrávky: 9. Špirko (Hovorka), 20. Mikulík (Němeček), 22. Heřman (Janků), 42. Kříž (Macháček, Špirko), 60. Špirko - 23. Brabenec (Korhoň), 23. Sedlák (Klimt), 43. Brabenec (Korhoň). Rozhodčí: Souček, M. Fraňo – T. Prchal, Padevět. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 6500. Střely na branku: 27:28.

Slovan Ústí – Kometa Brno 3:1. Branky a nahrávky: 2. Zeman, 30. Sklenička (Mikulík), 55. Hovorka (Špirko) - 60. Klimt (Kostourek). Rozhodčí: Šír, Lacina – Skopal, Rittich. Vyloučení: 8:7, navíc Lhotský (KOM) TS [HAK]. Bez využití. Diváci: 6356. Střely na branku: 22:25.

Kometa Brno – Slovan Ústí 5:1. Branky a nahrávky: 2. Liščák (Klimt), 19. Kostourek (Zubíček), 22. Kempný, 36. Lhotský, 50. Sedlák (Liščák, Lhotský) - 33. Sklenička (Němeček). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Padevět, Prchal. Vyloučení: 5:7, Využití: 1:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 25:23.

Kometa Brno – Slovan Ústí 3:1. Branky a nahrávky: 29. Kántor (Pucher), 42. Morava (David), 60. Svačina (Brabenec) - 20. Špirko (Hovorka). Rozhodčí: Lacina, Šír - Vengřín, Poruba. Vyloučení: 6:5. Bez využití . Diváci: 7200.

Slovan Ústí – Kometa Brno 3:1. Branky a nahrávky: 26. Hovorka (Janků), 32. Špirko (TS), 51. Janků (Hanzl) - 47. Pucher (Svačina). Rozhodčí: Jeřábek, M. Fraňo – Skopal, Rittich. Vyloučení: 3:3, navíc Kántor (KOM) 5 min. + TH, Zubíček (KOM) TS. Bez využití. Diváci: 6320. Střely na branku: 33:23.

Kometa Brno – Slovan Ústí 1:2 pp. Branky a nahrávky: 5. Brabenec (Křetínský) - 46. Zeman (Janků, Pazourek), 63. Pazourek (Janků). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Padevět, T. Prchal. Vyloučení: 4:5, navíc Pojkar (UNL) TS. Bez využití. Diváci: 7200. Střely na branku: 32:27.

Orct Zdeněk 27 2 7 1 0 1 4,44 77,8 0

• Ústí nad Labem - Všichni trenéři se již těší na nejmladší hráče našeho klubu HC Slovan Ústí nad Labem. Velmi rádi uvítáme do kolektivu i nové tváře, které zatím nemají s hokejem zkušenosti. Tréninky jsou vedeny kvalifikovanými trenéry a trenérkami převážně formou her a soutěží. Našim cílem je naučit děti všestranné sportovní přípravě (obratnost, rychlost, koordinace a další pohybové dovednosti). Důležité je také pro nás, aby se děti při tréninku bavily a měli radost z pohybu. Na tréninky, které budou v měsíci květnu a červnu probíhat suchou formou, mohou přijít kluci i holky ročníku 2017 a mladší. S tréninky začínáme dne 2.5.2024. Trénovat budeme vždy ve středu od 17:30 do 18:30 hod na umělé ploše uvnitř zimním stadionu (místo ledu), druhý trénink bude vždy ve čtvrtek od 15:00 do 16:00 hod na umělé trávě naproti zimnímu stadionu. Sraz s trenéry bude vždy 15 minut před tréninkem na který potřebujete pouze sportovní oblečení, sportovní obuv a láhev s pitím. V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte telefonicky hlavního trenéra základny Václava Drahoráda na 725 550 601. Trenéři a trenérky se na všechny sportovce již těší.

• Ústí nad Labem - Dorost Slovanu, který v letošní sezoně nastupoval v lize dorostu ve skupině Západ zakončil sezonu 2023/2024 na sedmém místě tabulky a splnil tak své předsezónní cíle. Uplynulou sezonu zhodnotil ústecký odchovanec a trenér této kategorie Lukáš Místecký.