PŘÍP: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 5:1
Seriál o historii: Díl 9. Zpátky v první lize, část 1.: Před startem
13.07.2009 | Karel Filas

Seriál o historii: Díl 9. Zpátky v první lize, část 1.: Před startem

Ú s t í n/L. - Pomalu se blíží start nové hokejové sezony. Pojďme si tradičně v letním čase připomenout, jak probíhala sezona loňská. V seriálu webových stránek o novodobé historii ústeckého hokeje přidáme po roce další díl v pořadí devátý díl, tentokrát zbilancujeme ročník 2008/09. Byl úspěšný či nikoliv? Těžká otázka. Z historického hlediska na jedné straně Slovan vlastně nikdy neskončil lépe, potřetí v historii vyhrál první ligu, jenže zase nezvládl baráž, a tak se mu návrat mezi elitu, kde rok předtím působil (v postupové sezoně však byla baráž zrušena), nepovedl.

Před startem

Vale extralize dali Ústečtí Lvi v dubnu 2008 po výprasku v posledním barážovém mači, ve kterém je Boleslav deklasovala 1:7. Do zápasu nenastoupila sedmička suspendovaných hráčů. Z nich se pak s ústeckým dresem nadobro rozloučili brankář Petr Přikryl, obránce Daniel Zápotočný a forvardi František Mrázek a Jiří Hašek. Naopak Pavel Janků, David Pazourek a Václav Novák se v létě zapojili do přípravy v klubu pokračovali.

Po šesti letech působení v klubu odstoupil generální manažer David Šaffer a vůbec celé vedení bylo po neúspěšné sezoně vyměněno. Novým ústeckým šéfem se stal Robert Kysela, odchovanec litvínovského hokeje, který v extralize hrával ještě za Kladno. Kariéru pak ukončil právě v Ústí, kde stihl odehrát polovinu základní části ročníku 2005/06, než se i díky zdravotnímu stavu rozhodl s aktivním hokejem skončit. „Chceme narovnat vztahy s veřejností a médii, aby nám diváci začali opět věřit,“ vytyčil Kysela jedno z hlavních předsevzetí pro sezonu.

Přivedl respektovaného kouče Miloslava Hořavu a v Ústí se začínalo šuškat, že by to s týmem nemuselo být zlé. Z kádru, který odehrál podstatnou část extraligové sezony skončili už jen druhý brankář Jiří Zikmund, obránci Petr Hořava, Jakub Evan a útočníci Tomáš Martinec, Andrej Nedorost, Marek Hovorka.

Naopak nové vedení přivedlo posily v podobě nového brankářského dua Dušan Salfický – Radek Fiala, vysokého Zbyňka Skleničku a důrazného Milana Mikulíka. Prodloužit si kariéru se pak v Ústí snažil matador Ivo Prorok. Na šanci čekali mladí Ústečané, zvláště Robin Hanzl, věkem ještě junior, a Jan Kloz, který skoro celou extraligovou sezonu promarodil. Obranné řady vyztužili perspektivní Martin Tůma a Lukáš Bolf, později pak Petr Macháček z Českých Budějovic.

Chvíli se zdálo, že Ústí přijde o i svůj objev, slovenského štírka Rastislava Špirka, který toužil hrát i nadále extraligu. „Špirko je pod smlouvou, takže s ním se určitě dohodneme. On je vlastně v situaci, kdy mu ani nic jiného nezbývá. Já bych ale chtěl, aby v Ústí zůstal rád a ne z donucení. Ale samozřejmě i Špirko musí nést následky sestupu stejně jako ostatní hráči, kteří se na tom podíleli,“ říkal na adresu šikovného útočníka před startem přípravy Robert Kysela. Po jistých průtazích se nakonec Špirko v Ústí objevil a nakonec patřil k nejlepším hráčům.

K dalším cílům nového generálního manažera bylo vylepšení vztahů z blízkým Litvínovem, tradiční extraligovou baštou: „Rád bych díky své funkci nastavil s Litvínovem na tom hokejovém poli korektnější vztahy, které jsou teď prakticky nulové. Přitom ta města jsou tak blízko sebe, že by tu byla ideální spolupráce na úrovni mládeže i A týmu. Bylo by dobré, aby obě mužstva spolupracovala a ne si škodila.“

Meta pro sezonu jasně daná nebyla. Nikdo nevěděl, v jakém rozpoložení po vystřízlivění z extraligového opojení klub bude. „My chceme pracovat koncepčně. Ale vstupujeme do toho v okamžiku, kdy mužstvo je v rozkladu, není zajištěné financování, hráčský trh je vybraný. Během první sezony se nám třeba nepodaří dát kádr dohromady úplně podle našich představ. Rozumný horizont jsou dva roky. Dva roky na to, aby mužstvo fungovalo, táhlo za jeden provaz, mělo dobré jméno a dobré výsledky. Tím nutně neříkám, že se za dva roky postoupí. Můžeme se vrátit do extraligy za rok, nebo taky za pět let. Já osobně bych si to představoval tak, že první rok budeme podávat výborné výkony, za které se nebudeme stydět. Druhý rok bych tu chtěl mít špičkové mužstvo 1. ligy, které bude bojovat o postup, a do tří let bych tu chtěl mít extraligu,“ předkládal Kyslea dlouhodobější koncepci. Pro první sezonu ve funkci později vyřknul: „Vzhledem ke kádru, jaký máme, a finanční stabilizaci klubu chceme prohánět favority jako Brno a Chomutov a hrát v horních patrech tabulky. Největší devíza mužstva by měla být hlavně pracovitost, bojovnost a touha po vítězství.“ A nová ikona klubu brankář Dušan Salfický dodal: „Všechno chce svůj čas. Já jsem tady už od května a pořád se tu připomíná ta loňská sezona. Čím dřív se o tom přestaneme bavit a budeme koukat dopředu, tím dřív to bude lepší. To už je minulost a musíme se dívat dopředu. Myslím, že to už začalo hodně kvalitní, i když tvrdou, přípravou."

Těžká příprava, v poháru drželi krok

Pod trenérem Hořavou si mužstvu v letní přípravě opravdu máklo. Za všechny posluž názor nejzkušenějšího, devětatřicetiletého útočníka Pavla Janků: „Letos to bylo hodně těžký. Příprava výrazně nesla trenérův rukopis. Byla hodně tvrdá. Když si tak vzpomínám, tak za posledních sedm let to byla nejtěžší příprava, kterou jsem absolvoval.“

Slovan v létě absolvoval druhý ročník obnoveného letního poháru. Ve skupině porazil Kladno a Litvínov, bod bral za porážku po prodloužení v Karlových Varech a padl doma s Chomutovem a v Mladé Boleslavi.

Výsledky a zvláště výkony i v dalších přípravných duelech byly velmi nevyrovnané. Potíže měli Ústečané hlavně v obraně. Naopak od začátku přesvědčoval a dával spoluhráčům jistotu Dušan Salfický v brance.

Dále si v přípravě Slovan poradil s účastníkem německé bundesligy, celkem Iserlohn Roosters, když se na výhře 5:2 podílel hattrickem Jan Kloz, sedm branek nastříleli Lvi v Hradci Králové a pět Mostu. Na extraligové Pardubice nestačili, stejně jako v odvetě na Kladně. Přípravu tak zakončili s bilancí 4 – 0 – 1 – 4 se dvěma extraligovými skalpy a nejkrutějšími porážkami 0:4 shodně od Chomutova a Mladé Boleslavi.

 
 
Aktuálně na webu

Slovan na výhru nedosáhl ani ve třetím přípravném zápase

Most - Slovanu po dvou prohrách 1:3 nevyšlo podle představ ani třetí přípravné utkání, na mosteckém... Celý článek

Miroslav Mach: Příprava probíhá dle plánu

Ú s t í n/L. - Trenéři A týmu jsou s probíhající přípravou spokojeni, litují odložených utkání s... Celý článek

Hokejové soustředění mládeže je ve své půlce

Ú s t í n/L. - Právě probíhá 5. ročník Hokejového soustředění mládeže (HSM 2020). Akce je zaměřena... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv