Ú s t í n/L. - Vyvrcholení první ligy se blíží, finále je za dveřmi. Startuje už v úterý. A bude to zvláštní finále. Poprvé po sedmi letech bez vítěze základní části. Vyvrcholení v první lize se hraje pravidelně až od sezony 1999/2000. Tehdy právě nynější soupeř Ústí Chomutov, který ovládl dlouhodobou část, v něm nestačil na třetí Jihlavu (2:3 na zápasy). Slovan Ústí si zahraje finále potřetí za sebou. Loni zvítězil, rok předtím nestačil České Budějovice.
V předchozích letech po vyřazení Mladé Boleslavi v následujícím kroku ztroskotal. Nikdy se však dosud v první lize nestalo, aby v play off zvítězil tým až ze čtvrté pozice v základní části. Jen dvakrát se radoval druhý celek (mimo sezonu 1999/00 ještě Beroun v roce 2004 nestačil na Jihlavu), jinak vždy vítěz. Který historický mezník padne letos?

Od rozdělení federace se v druhé nejvyšší hokejové lize rozhoduje v play off (až na výjimky, viz. níže). Jaká byla jeho vyvrcholení?

1992/93

finále se nehrálo, vítězové semifinále (Hradec Králové a Jindřichův Hradec) postupovali do nové samostatné nejvyšší soutěže
Slovan Ústí postoupil do první ligy

1993/94

finále se nehrálo, vítězové semifinále (Vsetín a Slavia) postupovali do baráže o nejvyšší soutěž
Zajímavost: Milan Antoš jako kapitán dovedl Slavii do extraligy
Slovan Ústí podlehl v semifinále Vsetínu (0:3 na zápasy, předtím vyřadil Opavu)

1994/95

finále se nehrálo, vítězové semifinále (Brno a Třinec) postupovali do extraligy, která se rozšiřovala
Zajímavost: Pavel Janků (ze Zlína) se s 37 brankami stal nejlepším kanonýrem extraligy
Slovan Ústí podlehl v 2. kole Brno (1:3 na zápasy, předtím vyřadil Hradec Králové)

1995/96

finále se nehrálo, vítězní semifinalisté (Opava a Přerov) postoupili do prolínací kvalifikace o extraligu
Slovan Ústí podlehl v 1. kole Kralupům (1:2 na zápasy)

1996/97

liga se hrála bez play off
Slovan Ústí skončil 12. a odprodal práva na soutěž Chomutovu (až do roku 2000 hrál jen 2. ligu)

1997/98

1998/99

1999/2000

finále: Chomutov – Jihlava 2:3 na zápasy (Jihlava neporazila v baráži Vítkovice), vítěz základní části: Chomutov
Zajímavost: Petr Přikryl vybojoval titul se Spartou, Milan Antoš bronz s Plzní v extralize
Slovan Ústí se vrátil do 1. ligy

2000/01

finále: Chomutov – Liberec 3:0 na zápasy (Chomutov neporazil v baráži Karlovy Vary), vítěz základní části: Chomutov
Zajímavost: Petr Přikryl vybojoval se Spartou stříbro, Daniel Zápotočný s Vítkovicemi bronz v extralize
Slovan Ústí skončil 13. a v baráži udržel 1. ligu

2001/02

finále: Liberec – Jihlava 3:0 na zápasy (Liberec zvládl baráž s Kladnem), vítěz základní části: Liberec
Zajímavost: Petr Přikryl vyhrál se Spartou titul, Daniel Zápotočný s Vítkovicemi bral stříbro v extralize
Slovan Ústí vypadl ve čtvrtfinále s Jihlavou (2:4 na zápasy)

2002/03

finále: Kladno – Jihlava 3:1 na zápasy (Kladno zvládlo baráž s Havířovem), vítěz základní části: Kladno
Zajímavost: Milan Antoš a David Pojkar získali se Slávii titul v extralize
Slovan Ústí vypadl ve čtvrtfinále s Chomutovem (2:3 na zápasy)

2003/04

finále: Beroun – Jihlava 2:3 na zápasy (Jihlava zvládla baráž s Českými Budějovicemi), vítěz základní části: Beroun
Zajímavost: Ladislav Slížek s Berounem vyhrál základní část první ligy
Slovan Ústí vypadl ve semifinále s Berounem (0:3 na zápasy, předtím vyřadil Olomouc)

2004/05

finále: České Budějovice – Slovan Ústí 3:0 na zápasy (Budějovice zvládly baráž s Jihlavou), vítěz základní části: České Budějovice
finále pamatují: Jan Kudrna, Jan Klobouček, David Pazourek, Petr Přeučil, Jiří Kudrna

2005/06

finále: Slovan Ústí – Mladá Boleslav 3:1 na zápasy (Slovan nezvládl baráž se Vsetínem), vítěz základní části: Slovan Ústí
finále pamatují: Jan Kudrna, Jakub Grof, Daniel Zápotočný, David Pazourek, Milan Antoš, Ladislav Slížek, Jiří Kudrna, Tomáš Klimt.