PŘÍP: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 5:1
Po letech se Slovan bude střetávat s rivalem v první lize. Mladou Boleslaví
11.07.2012 | Martin Pešout

Po letech se Slovan bude střetávat s rivalem v první lize. Mladou Boleslaví

Ú s t í n/L. - O jednoho rivala v soutěži Ústečtí Lvi přišli, dalšího získali. Zatímco po pěti letech nedojde v první lize k derby mezi Ústím a Chomutovem, žlutomodří naopak oživí bitvy s dalším odvěkým soupeřem – BK Mladá Boleslav.

Netřeba spekulovat, jak velkým soupeřem je pro Ústecké Lvy Mladá Boleslav. Oba celky se střetávají v důležitých zápasech od roku 2001. V posledních letech se potkávali v baráži o extraligu. A po jarním sestupu Bruslařů z nejvyšší soutěže se po šesti letech utkají i v první lize.

K prvnímu důležitému setkání obou celků došlo v sezóně 2000-2001. Ústecký Slovan bojoval s Bruslaři a Ytongem Brno o postup do první ligy. Slavit mohl jediný tým. Byli jimi Ústečtí Lvi, kteří v rozhodujícím utkání baráže zdolali Středočechy 4:1 a svého soka nechali o patro níže.

Tím začal dlouhý příběh dvou klubů se lvem ve znaku. A také vítězné období Ústeckých, kteří několikrát svého rivala zastínili. Posléze do první ligy postoupila i Boleslav a Ústí se stalo tradičním členem této soutěže. V roce 2005 se kluby střetly v semifinále play-off a vítěz série mohl vyzvat ve finále nadupané České Budějovice s řadu hvězdných hráčů z NHL na soupisce. Slovan semifinále ovládl v 3:1 na zápasy, později padl s Jihočechy 0:3 na zápasy.

Další díl pikantní bitvy se uskutečnil o rok později. Na jaře 2006 se oba kluby setkaly ve finále. Ačkoli Boleslav senzačně vyhrála úvodní duel v Ústí 6:0, v sérii opět padla – a znovu 1:3 na zápasy. Play-off to bylo vyhecované a nepřítelem ústeckých fanoušků se stal tehdy brankář Boleslavi Martin Altrichter.

V sezóně 2006-2007 se soupeři setkali opět v semifinále. Vítěz první ligy postupoval přímo do extraligy, motivace obou celků proto byla zřejmá. Jenže Ústečtí Lvi v těchto letech měli oproti Boleslavi navrch a svého rivala opět zdolali. A to celkem jasně – 3:0 na zápasy. Následně Lvi přehráli ve finále i Chomutov (3:2 na zápasy) a zažili historický postup do extraligy.

Ve čtyřech případech slavili Ústečtí Lvi. Jenže rok na to přišel zlom. A ten trvá dodnes. Slovan svou extraligovou misi nezvládl a zamířil do baráže. V ní rovněž do dnešních dnů drží prokletí. Prohrál čtyři baráže. Poprvé v roce 2006 se Vsetínem, podruhé o dva roky později právě s Mladou Boleslaví. Bruslařský klub Lvy celkem jasně přehrál v poměru 4:1 na zápasy a mezi českou hokejovou elitou ho vystřídal.

A v tu chvíli přišel jakýsi zlom. Přestože se Středočechům v extralize nevedlo o nic lépe než Lvům a každoročně končili v baráži o přežití mezi čtrnácti vyvolenými extraligovými kluby, do baráže načasovali pokaždé lepší formu. Po první úspěšné baráži přehráli žlutomodré rok na to znovu. V roce 2009 dokonce 4:0 na zápasy. Už tehdy v brance Boleslavi čaroval gólman Marek Schwarz, který deptal ústecké střelce i o dva roky později.

Dosud poslední měření sil mezi oběma týmy se datuje do dubna 2011. Slovan za poslední léta sehrál s Mladou Boleslaví nejvyrovnanější partii. Zatímco v předešlých několika pokusech selhal, tentokrát dovedl baráž až do sedmého zápasu. Ten sice prohrál a do extraligy nepostoupil, upozornil však na sebe monstrózní bitkou mezi oběma střídačkami.

I to dokresluje, jakými rivaly oba kluby jsou. Ústecký bijec Zbyněk Sklenička tehdy zlomil nos Borisu Žabkovi, do bitky se zapojil i ústecký masér Brož. Jednalo se o největší šarvátku v českém hokeji za poslední roky.

V posledních jedenácti letech tak Slovan sehrál s Mladou Boleslaví sedm důležitých sérií a celou řadu vypjatých zápasů. Ve vzájemných bitvách sice vede Slovan nad Bruslaři 4:3, naposledy však dokázal Boleslav překonat v prvoligovém play-off 2006-2007. Od té doby v posledních pěti letech hned třikrát dokázal Bruslařský klub zatarasit cestu Lvů do extraligy.

Vylepšit bilanci s tímto soupeřem budou mít možnost Lvi hned v následující sezóně 2012-2013. Znovu bude favoritem Mladá Boleslav, avšak Ústečtí Lvi budou chtít Boleslavi pobyt v soutěži co nejvíce znepříjemnit.

Hráčské přesuny mezi kluby

Ač jsou oba celky rivaly, dochází mezi nimi celkem často k hráčským přesunům. Oba kluby například velmi dobře zná současný ústecký útočník Tomáš Sýkora, který zamířil do Boleslavi v roce 2006, aby se o pět let později znovu stal členem žlutomodrého týmu. V obou klubech působil i Milan Mikulík, který v nové sezóně zamíří do Ústí právě v dresu Bruslařů. Zkušenosti z obou týmů mají i Václav Drábek, Roman Němeček, Lukáš Handlovský , David Pojkar, Tomáš Rod nebo Daniel Boháč.
 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Slovan na výhru nedosáhl ani ve třetím přípravném zápase

Most - Slovanu po dvou prohrách 1:3 nevyšlo podle představ ani třetí přípravné utkání, na mosteckém... Celý článek

Miroslav Mach: Příprava probíhá dle plánu

Ú s t í n/L. - Trenéři A týmu jsou s probíhající přípravou spokojeni, litují odložených utkání s... Celý článek

Hokejové soustředění mládeže je ve své půlce

Ú s t í n/L. - Právě probíhá 5. ročník Hokejového soustředění mládeže (HSM 2020). Akce je zaměřena... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv