Příchody: Aktuální soupiska Slovanu
Orctův rekord překonán: Protože do toho nepočítají federální ligu, směje se gólman
08.11.2011 | Martin Pešout

Orctův rekord překonán: Protože do toho nepočítají federální ligu, směje se gólman

Ú s t í n/L. - V seniorském hokeji kroutí brankář Zdeněk Orct již čtyřiadvacátou sezónu, v extralize má odchytáno přes sedm stovek zápasů. Bezesporu patří mezi české ligové legendy. Ještě donedávna navíc držel rekord v počtu vychytaných extraligových vítězství. Než ho v závěru minulého měsíce překonal plzeňský Adam Svoboda. „Jednou to přijít muselo,“ usmívá se v současnosti ústecký gólman.

Na českých ledových kolbištích byste jen ztěžka hledali zkušenějšího hráče. V době, kdy většina současných extraligových či prvoligových hokejistů se sportem s hokejkou a pukem teprve začínala, on už zažíval vyřazovací boje v československé lize za Litvínov třeba proti legendární Dukle Trenčín.

S bilancí přes 14 tisíc chycených střel držel jeden z rekordů české extraligy, do závěru minulého měsíce měl mezi gólmany v rukávu ještě jeden mezník: nejvíce vyhraných zápasů.

Jeho 201 vítězné utkání však nedávno překonal zkušený gólman Adam Svoboda. „Jednou to přijít muselo (smích). Beru to v pohodě, sám jsem o takovém rekordu ani nevěděl, zjistil jsem to až z novin,“ říká jedenačtyřicetiletý Orct.

„Tuto bilanci však ovlivňuje fakt, že jsem spoustu zápasů odchytal ještě v československé lize. A ty se pak do toho rekordu nepočítají,“ krčí rameny.

Orct navíc v posledních letech hrával v Litvínově a Kladně, tedy v klubech, které se neřadily ke špičce soutěže. Oproti tomu Adam Svoboda, nový rekordman, má za sebou štaci ve Slavii, Pardubicích a v současné době působí v Plzni, v další elitní organizaci. „To samozřejmě vývoj a celkovou naši bilanci mohlo ovlivnit. I když v mých začátcích se nám v Litvínově dařilo, vyhrávali jsme mnoho zápasů. Jenže hodně z toho se odehrálo ještě v československé lize. Tím je to trochu ovlivněné,“ tvrdí.

Orct se však především než rekordem, zabývá jinými věcmi. „Hlavně jsem rád, že v tomto věku ještě mohu chytat. Tím pádem statistiky tolik nesleduji,“ povídá.

Účastník světového šampionátu z roku 1993 se při pohledu za svou kariérou pochopitelně rád ohlíží za angažmá v Litvínově, ve kterém stihl třináct sezón a štaci v Kladně, kam posléze přestoupil. „Ve své kariéře řadím hodně vysoko zápasy s Trenčínem, se kterým jsme se střetávali v play-off, a poté angažmá v Kladně. Po mém příchodu jsme sestoupili a po roce stráveném v první lize jsme se dokázali vrátit zpět. To byly silné okamžiky,“ ohlíží se za svou bohatou kariérou zkušený veterán.

Do svého seznamu by mohl Orct zařadit třeba i postup do extraligy se Slovanem, kterému patří již třetí sezónu. Povede se mu to? Ústečtí Lvi zatím vévodí prvoligové soutěži...

 
 
Aktuálně na webu

Petr Eret bude hájit žlutomodré barvy

Ú s t í n/L. - Vedení klubu podepsalo smlouvu s Petrem Eretem, který v minulé sezoně nastupoval za... Celý článek

Další posilou Slovanu se stal Anatolij Protasenja

Ú s t í n/L. - Vedení klubu se dohodlo na spolupráci s útočníkem Anatolijem Protasenjou, který ve... Celý článek

Aleš Furch je dalším podepsaným hráčem

Ú s t í n/L. - Další posila! Smlouvu uzavřel klub s teprve dvaadvacetiletým útočníkem Alešem... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv