Ú s t í n/L. - Cílem každého prvoligového celku je dostat se do play-off a v něm se probojovat co nejdál. Maximem možného je projít až do baráže a pokusit se o průnik mezi čtrnáct nejlepších mančaftů v republice, do Tipsport extraligy. Pojďme se ohlédnout, jak se dosavadních osm barážových sérií vyvíjelo, kdo se jich zúčastnil, jací byli hrdinové těchto bojů o všechno a doufejme, že úspěšnou kapitolu se právě chystají napsat i vítězové letošního ročníku první ligy - Ústečtí Lvi.
První kapitoly své historie napsala naše nejvyšší hokejová soutěž - extraliga - v roce 1993. Před sezónou 93/94 se kvůli rozpadu federace liga doplňovala a baráž se nehrála. Přímo postupovaly dva nejlepší celky první hokejové ligy - Hradec Králové a Jindřichův Hradec. Oba však musely o rok později své pozice hájit proti Vsetínu a Slavii Praha. V prolínací soutěži se nakonec z postupu radovali oba ambiciózní prvoligisté. V sezóně 1994 - 1995 se naposledy v historii samostatné české extraligy nesestupovalo. V rámci rozšíření soutěže na čtrnáct mužstev přibyly celky Brna a Třince. Zatímco Třinci se podařilo premiérovou sezónu zvládnout, Kometa Brno selhala v prolínací soutěži a přepustila své místo Opavě. Kromě slezského celku si účast v příštím extraligovém ročníku zajistily ještě Pardubice. Prvopočátek barážové série přišel na přelomu února a března 1997. Ve dvou souběžně hraných sériích na čtyři vítězná utkání se utkaly Opava s Karlovými Vary a Jihlava s Kaučukem Kralupy. Obě extraligová mužstva se dokázala zachránit, ačkoliv Opava si se západočeským mužstvem poradila až v sedmém rozhodujícím duelu. Karlovy Vary nakonec dlouho nesmutnily. Díky krachu Olomouce odkoupily právo na nejvyšší hokejovou soutěž a zařadily se mezi českou hokejovou elitu.
V historii extraligy se o účastnících následující sezóny rozhoduje v přímém souboji na čtyři vítězné duely pouze mezi nejhorším celkem extraligy a vítězem prvoligového play-off podeváté. Poprvé se tak stalo po sezóně 1997 - 1998. Zajímavostí určitě je, že od roku 2001, kdy se v první lize zavedl po vzoru extraligy systém vyřazovacích bojů, přehrál extraligový celek rozjetého vítěze druhé nejvyšší tuzemské soutěže pouze v jednom případě. Dokázala to jen Becherovka Karlovy Vary v březnu 2001 proti KLH Chomutov.

Kdo vyhrál více sérií: extraliga – první liga 3:5
Kdo vyhrál více zápasů: extraliga – první liga 19:25
Kdo dal více gólů: extraliga – první liga 111:121

Pojďme si nyní podrobněji představit, jak jednotlivé barážové série probíhaly.
Pozn.: Tučně vytištění jsou nynější hráči Slovanu.


1998

KONTRA
První baráž, hranou současným systémem, poznaly na vlastní dresy týmy Opavy a Znojma. A její vývoj stál opravdu za to! Nabuzené Znojmo v prvních třech utkáních nedalo Slezanům poznat chuť vítězství a o vítězi celé série nebylo za stavu 0:3 v podstatě pochyb. Jenže chyba lávky. Opavští Fénixové se nevzdali, povstali z popela a to opravdu dokonale. Vyhráli čtyři duely za sebou a v tom posledním roznesli rozložené Orly 6:0. Extraligový zástupce tak slavil záchranu v soutěži. Neradoval se však dlouho. O rok později prodal nejvyšší soutěž do Havířova.

Účastníci: Bohemex Trade Opava – Znojemští Orli
Série: 4:3
Zápasy: 1:4, 1:2, 2:3, 4:1, 6:4, 3:2p, 6:0
Sestavy:
Slezan Opava:
Nešťák, Haas - Augusta, Galvas, Mareček, Hučko, Šmíd, Kramný, Holík, P.Suchánek - Mařák, Piskoř, Sychra, Pavelek, Nohel, Jan Žurek, Jiří Žurek, Brančík, Kubiš, Selingr, Tomek, Bacho Znojemští Orli: Falta – Kaňkovský, Světlík, Petlák ,Zetka, Havlena, Brázda, Brdičko, Dvořák – Freibauer, Kaňkovský, Drábek, Altrichter, Bělohlávek, Hradecký J., Kastner, Hradecký T, Karný, Procházka, Míka.


1999

KONTRA
I druhá série mezi nejhorším extraligistou a vítězem play-off první ligy se nesla v duchu velkého zvratu, tentokráte však nedokončeného. Znojemští Orli stejně jako před rokem skvěle začali a opět třikrát po sobě vyhráli. Pak se však začala opakovat rok stará historie. Jihlava zbraně nesložila a ve čtvrtém duelu vstala hrobníkovi z lopaty, když vyhrála 3:2 až po samostatných nájezdech. I další dva souboje pak vyhrála, tentokráte s přehledem 8:2 a 3:1, a vynutila si rozhodující sedmý zápas, který se odehrál na Horáckém zimním stadionu. V nervy drásajícím thrilleru však prokázali pevnější nervy hostující Orli a ve Znojmě mohly vypuknout nekonečné oslavy na počest historického postupu.

Účastníci: Dukla Jihlava – Znojemští Orli
Série: 3:4
Zápasy: 1:6, 2:3p, 1:4, 3:2sn, 8:2, 3:1, 2:3
Sestavy:
Dukla Jihlava:
Znojemští Orli: Kuběna – Heš, Petlák, Havíř, Kaňkovský, Masák, Ševeček, Kudělka, Tichý – Kaňkovský, Freibuer, Fink, Vošta, Procházka, Kastner, Pazourek, Drábek, Bělohlávek, Kaděra, Mihola, Hradecký.


2000

KONTRA
Vítkovice, které v extralize překvapivě skončily poslední, si bez větších problémů poradily s Duklou Jihlava. Brankový rozdíl ve prospěch Vítkovických se však postupně snižoval ze tří branek v úvodním měření sil až na těsné vítězství 2:1 v prodloužení čtvrtého zápasu. O osm z jedenácti vítkovických barážových gólů se postarala dvojice Padělek – Kaděra, přičemž druhý jmenovaný definitivně srazil Jihlavským vaz svým gólem v prodloužení závěrečného duelu. Vynikajícím výkonem doplnil klíčovou dvojici gólman Prusek. Vítkovičtí se odrazili ode dna a v dalším ročníku pak dokráčeli až do semifinále play-off, kde podlehli pražské Spartě. Naopak Jihlavští se na dlouho utábořili v druhé nejvyšší soutěži.

Účastníci: Vítkovice – Dukla Jihlava
Série: 4:0
Zápasy: 3:0, 3:1, 3:2, 2:1p
Nejproduktivnější hráči: Padělek, Kaděra 4b (oba 4+0) – Cihlář 3b (2+1)
Úspěšnost gólmanů: Prusek 96,27% - Sáblík 92,25%
Sestavy:
Vítkovice: Prusek – Zetek, Seman, Maškarinec, Galvas, Výtisk, Jurečka – Padělek, Kaděra, Moravec, Polášek, Mikšan, Krayzel, Tomášek, Bacho, Streit, Pavliš, Najdek.
Dukla Jihlava: Sáblík – Duben, Šmarda, Ficenc, Zápotočný, Vychodil, Duben, Fuksa, Morava – Cihlář, Hodek, Cachnín, Poukar, Novotný, Vak, Polcar, Novák L., Novák V., Pípa, Mokrejš, Adamec.


2001

KONTRA
Před sezónou se karlovarská Becherovka posílila o zvučná jména, jako jsou Franěk, Libor Procházka, Miroslav Hlinka nebo Robert Tomík, a tak se na západě Čech očekával, ostatně jako pak každý další rok, atak na pozice play-off. Tým však v soutěži “vybouchl“ a vyvstala před ním povinnost hájit holou extraligovou příslušnost v baráži. Soupeřem byl Chomutov a nevedl si vůbec špatně. První dvě střetnutí na karlovarském ledě sice severočeský rival neustál a dvakrát podlehl, v obou odvetách však nezakolísal a po čtyřech duelech byl stav dva dva. V dalších dvou zápasech se však přeci jenom projevila větší zkušenost varského týmu a po dvou přesvědčivých výhrách padaly v lázeňském městě ze srdcí kameny úlevy. V sérii se blýskl Ondřej Steiner, nyní ve vsetínských službách.

Účastníci: Becherovka Karlovy Vary – KLH Chomutov
Série: 4:2
Zápasy: 3:2, 5:1, 0:2, 4:5sn, 5:1, 5:2
Nejproduktivnější hráči: Steiner 9b (5+4) – Šíp 5b (3+2)
Úspěšnost gólmanů: Franěk 93,12% - Jarina 90,29%
Sestavy:
Becherovka Karlovy Vary: Franěk – Procházka, Kántor, Sejejs, Grof, Polák, Vlček, Rebolj, Prošek – Steiner, Procházka, Kverka, Tomík, Hlinka, Pavliš, Chlubna, Kopecký, Domin, Hruška, Košťál, Navrátil.
KLH Chomutov: Jarina – Plaček, Suchý, Trefný, Bauer, Štelcich, Hájek, Révay, Liška – Šíp, Boušek, Jíra, Jor, Petrovka, Gombár, Mikšovic, Koláček, Mošna, Kožnar, Charousek, Babka.


2002

KONTRA
Hned sedm současných hráčů Slovanu zasáhlo do baráže, která svedla dohromady kladenský Vagnerplast s ambiciózními Bílými Tygry. Kladenští definitivně spadli do barážového bahna až v posledním kole, ve kterém v nervy drásající bitvě podlehli Litvínovu 1:2 (oba góly dostali až v poslední třetině). Naopak Liberec ztratil v prvoligovém play-off pouhé dva zápasy (s Kadaní a Jihlavou) a jako rozjetá lokomotiva vjeli na kladenskou kolej. Nešťastným extraligovým závěrem demoralizovaní Kladenští se vzmohli pouze na ojedinělý odpor ve třetím duelu. Ostatní zápasy prohráli a nezbylo, než se na jeden rok ponořit do prvoligových vod. Liberec, stejně jako před třemi lety Znojmo, slavil historický postup do extraligy.

Účastníci: Vagnerplast Kladno – Bílí tygři Liberec
Série: 1:4
Zápasy: 1:4, 2:5, 4:2, 0:3, 1:2
Nejproduktivnější hráči: Gardoň 4b (3+1) – Krstev 5b (1+4)
Úspěšnost gólmanů: Orct 90,40% - Falta 94,90%
Sestavy:
Vagnerplast Kladno: Orct – Cartelli, Dlouhý, Hájek, Skrbek, Kruliš, Skuhrovec, Kříž, Toman – Gardoň, Havel, Klimt, Horna, Svoboda, Skuhravý, Plekanec, Kysela, Kameš, Kalla, Hořava, Geffert.
Bílí tygři Liberec: Falta – Krstev, Kočí, Kudrna Jan, Vála, Moravec, Jareš, Holub, Beránek – Jankových, Kudrna Jiří, Rozsíval, Hájek, Musil, Moskal, Kábrt, Horčička, Plodek, Nýč, Pabiška, Paleček, Víšek.


2003

KONTRA
Kladno projelo druhou nejvyšší soutěží jako nůž máslem a tak jeho účast v baráži nebyla žádným překvapením. I druhý účastník baráže, Femax Havířov, měl baráž díky svým “výkonům” dlouho jistou a do dnešních dnů dokonce drží jeden smutný primát – ve dvaapadesáti kolech si připsal pouhých dvacet bodů (4v-2vp-3r-1pp-42p). Přesto nebyl průběh série až tak jednoznačný. Havířovští se ujali vedení 1:0 na zápasy. Poté sice třikrát prohráli včetně drtivé porážky 1:9, v pátém utkání se však ještě vzmohli a díky výhře celou baráž ještě zdramatizovali. Nicméně to bylo od Femaxu vše. V šestém utkání, které se hrálo na kladenském ledě, udržel Orct čisté konto, naopak to Maříkovo zatížili svými brankami Čech s Havlem a Vagnerplast se tak vrátil do vybrané společnosti.

Účastníci: Femax Havířov – Vagnerplast Kladno
Série: 2:4
Zápasy: 5:4p, 2:3, 3:5, 1:9, 3:1, 0:2
Nejproduktivnější hráči: Šakarov 4b (3+1) – Havel 7b (4+3)
Úspěšnost gólmanů: Mařík 91,08% - Orct 93,09%
Sestavy:
Femax Havířov: Mařík – Boháček, Horáček, Nosek, Vlček, Cartelli, Punčochář, Vychodil, Čech, Kolba – Šakarov, Čech, Appel, Hrbek, Folta, Kopecký, Sršeň, Polanský, Hodek, Nohel, Čech, Laszkiewicz, Křesťan.
Vagnerplast Kladno: Orct – Chatrnúch, Kruliš, Čech, Mojžíš, Špalda, Skuhrovec, Kasík, Frolo – Havel, Zajíc, Klimt, Kysela, Michálek, Jankových, Gardoň, Horna, Vampola, Bílek, Kalla, Musil, Kameš, Fink.


2004

KONTRA
Jihočechy provázela po celý ročník střelecká mizérie. Brankový průměr činil pouhé dva úspěšné zásahy na zápas. Situaci ilustruje i fakt, že nejproduktivnějším hráčem Budějovic byl po základní části bek Jasečko (5+22). Jihlavská Dukla se probila do baráže ze třetí příčky po základní části, když ve finále si poradila s Berounem až v rozhodujícím pátém duelu na berounském ledě v poměru 1:4. Celý souboj Českých Budějovic s Jihlavou byl ve znamení neschopnosti Jihočechů vstřelit Suchanovi branku. V podstatě jediný Kristek věděl, jak na Suchana vyzrát, ostatní Jihočeši byli více než jaloví. Právě osoba jihlavského gólmana byla hlavním triumfem na cestě zpět mezi domácí elitu.

Účastníci: České Budějovice – Dukla Jihlava
Série: 0:4
Zápasy: 2:3p, 0:1, 2:3sn, 0:3
Nejproduktivnější hráči: Kristek 3b (3+0) – Padělek 5b (3+2)
Úspěšnost gólmanů: Mezin 90,00% - Suchan 97,06%
Sestavy:
České Budějovice: Mezin – Jasečko, Mucha, Kotaška, Kolda, Čech, Gýna, Jindra, Jakeš – Kristek, Bělohlav, Štrba, Ondřej, Bartoš, Bacul, Květoň, Kostourek, Mrázek, Šimánek, Rob, Fadrný, Hřebejk, Sailer.
Dukla Jihlava: Suchan – Kubeš, Šmarda, Morava, Malena, Punčochář, Duben, Kolafa – Padělek, Kaňkovský, Bakus, Rytnauer, Hlouch, Čachotský, Sklenička, Říha, Lazorišák, Havel, Altrichter, Fink, Mareš, Cmunt.


2005

KONTRA
Zatím poslední barážové klání svedlo dohromady tytéž soupeře jako vloni. Jen s tím rozdílem, že nejvyšší soutěž se snažila uhájit Jihlava a Budějovice ji z ní hodlaly vystrnadit. Jihočeši, posílení díky výluce NHL o několik borců ze zámoří v čele s Prospalem, Dvořákem a Turkem, nehodlaly trávit v první lize víc než jednu sezónu a to také prokazovali svými výkony na ledě. Jediné, o to však větší, zakolísání je potkalo v semifinále play-off, když celek z Chomutova udolali až 3:2 na zápasy (ani jednou nevyhráli v základní hrací době). Jihlavští toho v nabité extralize mnoho nepředvedli a po zásluze se nevyhnuli baráži. V ní pak kromě úvodního duelu nestačili na Budějovické a vrátili se zpět do první ligy. Jednoznačnou hvězdou nejen této série se stal Václav Prospal.

Účastníci: Dukla Jihlava – České Budějovice
Série: 1:4
Zápasy: 5:1, 0:5, 2:3p, 0:4, 2:4
Nejproduktivnější hráči: Prospal 11b (4+7) – Jeslínek 3b (3+0)
Úspěšnost gólmanů: Turek 93,53% - Masalskis 91,26%
Sestavy:
Dukla Jihlava: Masalskis – Ficenc, Devečka, Punčochář, Malena, Dobrovolný, Šmarda, Kuchyňa, Zajac – Jeslínek, Padělek, Vostřák, Lubina, Hlouch, Bakus, Altrichter, Vala, Rytnauer, Čachotský, Říha, Klimt.
České Budějovice: Turek (Chábera) – Ference, Martínek, Gýna, Neckář, Krstev, Mucha, Kotaška, Gřegořek – Prospal, Pletka, Dvořák, Štrba, Sailer, Šimánek, Brabenec, Havelka, Hanzal, Kropáč, Hřebejk, Musil, Bělohlav, Rob.


2006

KONTRA
Účastníci: Vsetínská hokejová – HC Slovan Ústečtí Lvi
Série: ???

Sdílet článek na sociálních sítích

Nejnovější články

  • Obránkyně Slovanu Veronika Hujová a brankářka Veronika Ortová obdržely nominaci na reprezentační akci žen U16 - Turnaj čtyř zemí, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. dubna 2024 ve Švédsku. Kromě naší reprezentace se Turnaje čtyř zemí zúčastní také Švédky, Finky a Švýcarky. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu.

  • 4. třída Slovanu o víkendu získala na turnaji vítězů CCM Malé ligy v Plzni 3. místo. Celorepubliková soutěž CCM Malá liga, která se hrála od září 2023 do března 2024 pořádala o víkendu finálový turnaj, kterého se zúčastnily vítězové skupin. HC Slovan Ústí nad Labem postoupil ze své skupiny jako vítěz a postupně se utkal s HC Bílí Tygři Liberec, Wolves Plzeň a BK Havlíčkův Brod. Ve velice vyrovnaných zápasech nakonec ústeckým mladíkům uteklo stříbro o jediný gól. Součástí turnaje vítězů byly i dovednostní soutěže, kde naši čtvrťáci získali ze šesti disciplín, hned čtyři 1. místa. Dětem a realizačnímu týmu děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a města.

  • Ú s t í n/L. - V letošním roce proběhne opět Hokejové soustředění mládeže 2024. Pevný termín soustředění je stanoven na 11. 08. - 16. 08. 2024.

Hlavní partneři

Významní partneři

Mediální partneři

Partneři mládeže