Ú s t í n/L. - Ústí se po pouhém roce účinkování v extralize vrací do 1. ligy. Přitom do baráže proti Mladé Boleslavi vstupovalo s puncem favorita. Svému jménu dostáli Lvi pouze první utkání, které s jistotou vyhráli. Následující hromada zvratů, žlutomodrých kopanců a zaváhání posílá Ústecké Lvy o soutěž níž. Připomeňme si barážové boje a zkusme najít příčiny překvapivého krachu Slovanu a nečekaného úspěchu Mladé Boleslavi.

Příčiny porážky

Zlom po prvním zápase

Úvodní zápas potvrdil předpoklady mnohých expertů i odborné veřejnosti. Ústí slavilo pohodlnou výhru 4:0. Přes Boleslav se sice nepřehnala extraligová smršť, ale Slovan si díky důrazu na ledě a účelným přesilovkám připsal úvodní vítězství v sérii. Jako klíčové se ukázalo střelecké vzepětí Róberta Krajčiho. O tom, co se odehrálo mezi prvním a druhým utkáním baráže, se už navždy bude jen spekulovat.
Pravdou je, že příznivci Ústí na výkon z prvního zápasu čekali až do konce série marně. Záblesky z úvodního duelu se daly spatřit ve druhém utkání v Boleslavi, Slovan se ale podařilo vzkřísit jen na okamžik. Ústí dalo v baráži zapomenout na tým, jenž během sezony dokázal odehrát vyrovnané zápasy se Spartou, Pardubicemi či doma s Libercem.

Špatné vstupy do utkání

Až na úvodní zápas si jako první mohli ke gólu gratulovat střelci Boleslavi. Za gólmanem Ústí se červené světlo rozsvítilo vždy nejpozději do 10 minut. Ve druhém a třetím duelu nečekali Středočeši se střeleckým zápisem ani dvě minuty. V posledním utkání stačil Václav Eiselt během prvních 10 minut skórovat dokonce dvakrát.
Lvi se z nástupu Boleslavi vzpamatovali pouze jednou, při druhém mači v Boleslavi rozfoukal plamínek naděje gólem na 3:2 Martin Šagát. Slovan tento svůj obrat ovšem nedotáhnul do konce. V ostatních zápasech nemělo psychicky rozložené Ústí dostatek sil na pádnou odpověď. V takto vypjatých zápasech hraje první gól zásadní roli. Mladá Boleslav z výhody rychlého vedení vytěžila v baráži maximum.

Přesilovky v Boleslavi

Obavy ústeckých příznivců z toho, že rozhodčí půjdou v baráži na ruku Boleslavi, se nevyplnily. Muži v pruhovaném rozdělili své tresty mezi oba týmy rovnoměrně (vyjma větších trestů). V dvojzápase na půdě Středočechů se s přísným okem rozhodčího těžko srovnávali především domácí.
Ve městě automobilů strávili Lvi v početních výhodách více než 30 minut! Bez výsledku. Právě zde ztratil Slovan naději na obrat série. V otvíracím utkání v Boleslavi mělo Ústí za stavu 0:1 k dispozici dvě celé přesilovky. Za stavu 0:3 dokonce čtyři. Žádnou z nich Slovan v gól naděje nepřetavil.
O něco více mohou Lvy mrzet zahozené přesilovky v druhém boleslavském střetnutí. Vedení 3:2 mohli žlutomodří potvrdit v jedné početní převaze. Místo toho však přišla vyrovnávací branka z hole Bauera. Ústí pak mělo šanci zlomit smírný stav ve svůj prospěch během čtyř přesilových her! Dvě sehráli Lvi ještě v normální hrací době, dvě pak v prodloužení. Ani jednu nedokázalo Ústí gólově vyjádřit. Přičemž kdyby se za stavu 3:3 ujala alespoň jediná, ať už v řádné hrací době nebo v nastaveném čase, Slovan by se vrátil domů za stavu 2:2 na zápasy.

Čtvrtý zápas série

V tomto utkání, jež bylo zdaleka nejpohlednější v celé sérii, se baráž lámala. První polovinu zápasu režírovala Mladá Boleslav, ovšem šťastný gól Marka Hovorky nastartoval ústecký obrat. Slovan v příštích minutách vytlačil hosty z ledu a v 51. minutě se Šagát radoval z branky, jež měla být vítězná. Zakrátko se v brejku ocitl Jan Čaloun, který mohl výhru Ústí pojistit. Růžička svůj tým však podržel.
Případný úspěch by znamenal pro žlutomodré obrovskou psychickou vzpruhu a hlavně vyrovnání série na 2:2. Baráž by začínala v podstatě znovu. Lvi ale vedení v tomto mači neudrželi. Boleslav si gólem Bauera vynutila prodloužení, v němž Středočechům přihrál klíčové vítězství baráže Jiří Gombár.

Střelecká impotence žlutomodrých

Janků, Špirko, Pazourek, Nedorost - tito hráči stříleli důležité góly během základní části nebo v play-out. Jejich jména byste ve střeleckých listinách baráže hledali marně. Můžeme připomenout další, kteří v sérii s Boleslaví střelecky strádali a přitom měli rozhodovat zápasy. Namátkou Novák nebo Čaloun. Jan Čaloun se však trápil prakticky po celou dobu svého návratu po zranění.
V bitvách o extraligovou příslušnost se Lvi vzmohli na pouhých 7 branek, což je hanebná vizitka. Až na gól Františka Mrázka se o branky rozdělili jen tři hráči. Nebýt slovenských posil Krajčiho, Hovorky a Šagáta, tak by se Slovan rozloučil s extraligou ještě rychleji. Tragedií pak zůstává, že některé z opor musely pro špatné výkony nastoupit na nedobrovolnou dovolenou.

Dovolenkáři

Jednoznačně největší kaňka na celé baráži. Po čtvrtém zápasu si muselo sbalit kufry na neplánovou dovolenou sedm hráčů Slovanu. Důvod? Špatné sportovní výkony, hřímalo ústecké vedení. V posledním utkání sezony se neobjevili Janků, Pazourek, Káňa, Novák, Hašek, Zápotočný a Přikryl. Vesměs šlo tedy o hráče, kteří dotáhli mužstvo do extraligy nebo ho pak v nejvyšší soutěži drželi nad vodou.
Zbylé torzo týmu tíhu situace logicky neuneslo a proti rozjeté Boleslavi nemělo nárok. Poslepovaný tým se semknout nedokázal a v pátém duelu se držel jen pár minut. Po dvou gólech Slovan odpadl, a ačkoliv mu nikdo nemohl upřít srdce a snahu, zázrak se nekonal. S odstavením Nováka a spol. se vynořila spousta spekulací, které zanechaly po baráži nepříjemnou pachuť.

Výkon Mladé Boleslavi

Ať už se to příznivcům Ústí líbí nebo ne, Slovan narazil v baráži na dobře připraveného soupeře. Boleslav zcela ovládla základní část 1. ligy a v play-off sehrála mnoho těžkých zápasů. Nejeden z nich musela otáčet v prodloužení nebo samostatných nájezdech. Nechme stranou průběh série s Havlíčkovým Brodem, vystrnaděné fanoušky Komety nebo bizarní třetí zápas finále proti Chomutovu. Středočeši vstoupili do baráže psychicky posílení a v plné zátěži.
Během bojů o extraligu skvěle zachytal gólman Růžička, jenž deptal ústecké šutéry od druhého utkání. Střeleckou zátěž si Středočeši rozložili mezi všechny pětky. Důležité branky dávali obránci - Lukáč, Bauer, Kolafa. Nově zformovaný útok Mikulík-Sýkora-Eiselt, který se dal dohromady před úvodním duelem v Boleslavi, řádil jako černá ruka. Do konce série nastřádal šest branek. K neudržení bylo duo Boháč-Šebesta. Celou baráž táhnul Středočechy kapitán Richard Král.
Osmatřicetiletý veterán byl nepřekonatelný na buly. Rychlost nahrazoval přehledem, navíc skvěle rozehrával. Pro Bauera připravil ve čtvrtém duelu vyrovnání na 3:3, v tomtéž utkání vymyslel i vítěznou akci. Mladá Boleslav sice propadla v úvodním střetnutí, ale do dalších bojů se poučila. Nepředvedla výkon hodný zápisu do análů. Hrála však účelně a vnutila Lvům svou hru. Tento recept nakonec přivedl Boleslav k úspěchu.

Zlomové momenty série

20. minuta prvního zápasu: Krajči patnáct sekund před koncem první třetiny vybruslí z rohu kluziště a švihem trefuje nad rameno Šindeláře. Gól do šatny uklidní nervózní Lvy a nalomí Mladou Boleslav. Zbytek utkání Slovan kontroluje a přidává další tři branky.

2. minuta druhého zápasu: Rozehrávku na Krajčiho nezvládl Nedorost, puk mu bere Lukáč, nachází volného Sýkoru a ten z kruhu přes obránce Zemana posílá Boleslav do vedení.
46. minuta druhého zápasu: Jiří Zeman míří za krosček na trestnou lavici, a Ústí tak čeká více než minuta oslabení 3 na 5. Po jedenácti vteřinách Zemanova trestu přesně pálí Lukáč a Středočeši odskakují o dvě branky.
54. minuta druhého zápasu: Při velkém tlaku Ústí trefuje Němeček tyč. Kdyby posila ze Slavie byla o něco přesnější, Ústí by mělo šest minut na vyrovnání a Šindeláře by čekaly horké chvilky. Nic z toho se neděje, v závěru zápasu pojistil výhru Boleslavi 3:0 Gajovský.

2. minuta třetího zápasu: Jindrovu ránu od modré tečuje Mikulík a znovu získává pro Boleslav rychlé vedení.
23. minuta třetího zápasu: Lvům se nepovedl ani nástup do druhé třetiny. Eiselt s Mikulíkem rychle postupují na ústeckou branku a druhý jmenovaný se před Zikmundem nemýlí. Středočeši už vedou 3:0.
37. minuta třetího zápasu: František Mrázek natřikrát nebezpečně doráží před brankářem Růžičkou! Gólman Boleslavi ovšem odolal a gól naděje na 1:3 Lvům nedovolil. V závěru zápasu pečetí výhru Středočechů Nouza.

28. minuta čtvrtého zápasu: Marek Hovorka šťastně tečuje Šagátovu střelu a snižuje na 1:2. Mladá Boleslav znervózní a Ústečtí rázem určují obraz hry. Ústečtí vytěží ze zlepšeného výkonu další dvě branky a otáčejí skóre zápasu.
52. minuta čtvrtého zápasu: Jan Čaloun postupuje sám na Růžičku. Kdyby proměnil, Ústí by vedlo 4:2 a výhru by už nepustilo. Čaloun míří nahoru a Růžička jeho úmysl vystihuje. Stav se nemění. Místo pojistky pro Ústí přichází o něco později vyrovnávací gól Bauera.
64. minuta čtvrtého zápasu: Martin Vágner napřahuje od modré a trefuje tyč! Pár centimetrů dělí Ústí od vyrovnání série.
69. minuta čtvrtého zápasu: Jan Klobouček láme na buly hůl a uhání na střídačku pro novou. Kapitán Ústí Novák místo aby se stáhnul ke svým bekům, čímž by zabránil přečíslení, ustupuje stranou a míří k hrazení. Tam se po střetu s Drábkem kácí na led, a domácí tak najíždějí ve třech na dva ústecké obránce. Královu akci zakončuje před Zikmundem přesným doklepnutím Gombár a Mladá Boleslav vede 3:1 na zápasy.

9. minuta pátého zápasu: Václav Eiselt podruhé v rozpětí pár minut trestá zaváhání ústecké obrany a z brejku zvyšuje na 2:0. Silný nástup Ústí do zápasu pomalu ale jistě chřadne.
19. minuta pátého zápasu: František Mrázek v přesilovce zaváží puk podél hrazení a nakonec se odhodlá ke střele. Trefuje přesně, snižuje na 1:3 a drží ústecké akcie před úplným krachem.
30. minuta pátého zápasu: Vrcholí zoufalý nápor Ústí. Ve velké šanci se zjevil Šagát, Špirko poté otřel puk o boční síťku! V tu chvíli však opouští trestnou lavici Tomáš Kolafa, který dostává kotouč přímo do jízdy. Nadvakrát si vymění puk s Fiedlerem a do prázdné klece vrací Boleslavi tříbrankové vedení. Lvi jsou na kolenou. Za další dvě minuty skóruje Sýkora a to už je definitivní konec.

• Ú s t í n/L. - Do Ústí nad Labem zavítal soupeř ze Slaného. První zápas vyhrálo Slaný vysoko 11:1. Domácím se však povedlo vytvořit tří brankový náskok, ale hosté jej v závěru během krátké chvíle smazali a v prodloužení vstřelili vítěznou branku. Deváťáci Slovanu tak berou z utkání pouze bod. Poslední zápas nadstavby čeká naše deváťáky v neděli proti Litoměřicím, kdy půjde o přímý souboj o druhé místo, které by nám zajistilo účast v závěrečném play-off o účast v extralize.

• Dorostenecký Try-out

20. 3. 2024

Ústí nad Labem - Ve středu 27.3. na zimním stadionu v Ústí nad Labem se koná Try-out do kategorie dorostu pro sezónu 2024/2025. Dorost bude již třetím rokem účastníkem 2.nejvyšší soutěže. Try-out se týká hráčů ročníku 2008 a 2009.