OFFLINE: Ptejte se na našem webu Michala Trávníčka
Michal Biedermann láká nové hokejové rozhodčí do Ústí nad Labem
18.08.2020 | Jiří Cícha
Autor fotografie: Sporty Ústí

Michal Biedermann láká nové hokejové rozhodčí do Ústí nad Labem

Ú s t í n/L. - Ústecká komise rozhodčích shání nové tváře do svého rozhodčovského týmu, ať už na ledovou plochu nebo i na pozici pomocných rozhodčích. Pokud máš zájem, tak se ozvi na mailovou adresu v článku. Michal Biedermann je v letošním ročníku pověřen vedením komise. Jeho kariéra pruhovaného muže začala už před třiadvaceti lety a pokračuje dodnes.

Jak jste se dostal k pískání hokejových utkání?
V 9. třídě, když jsem končil ZŠ, jsem měl zdravotní potíže a věděl jsem, že hokej na jiné vyšší úrovni není pro mě, tak jsem se přes pana Jaroslava Dvořáka dostal na kurz rozhodčího, myslím si, že to byl rok 1998 po Naganu. V září jsem si udělal zkoušku III. třídy a stal se ze mě hokejový rozhodčí.

Vzpomínáte si na svoje první odpískané utkání, a jak to pro Vás bylo náročné?
Ano, na to si pamatuji velmi přesně, zápas 3. třídy mezi Ústí nad Labem - HC Děčín, který skončil 11:0. Náročnost utkání si už moc nepamatuji, ale nervózní jsem byl celkem dost. Když jsem pak na tribuně viděl svoje rodiče, připadal jsem si jak ti kluci na ledě.

Na jaké odpískané utkání vzpomínáte nejraději?
Těch zápasů bylo hodně, jelikož pískám třiadvacátou sezonu a na co do smrti nezapomenu, to je na utkání v roce 2002, kdy hrálo A mužstvo přátelské utkání proti týmu CSKA Moskva s trenérem Viktorem Tichonovem. To mi bylo 18 let.

Jak si zvykáte, když na Vás fanoušci nebo rodiče nadávají.
Na to se nedá zvyknout, bohužel to prostě patří k hokeji. Nikdy se nikomu nezavděčíte a všechny potěšit nejde, hlídáme dodržování pravidel a to není lehké. Časem se ale naučíte tyhle věci vypouštět z hlavy. Jak já říkám, vždy hraje tým A proti týmu B a fanoušci si zaplatí lístek, fandí, křičí a nadávají. Rozhodčí se může spolehnout pouze na své kolegy na hřišti.

Máte nějaké oblíbené kolegy, se kterými pískáte nebo Vám vyhovují všichni a není žádný rozdíl?
Zkouším s každým vyjít, i když je to celkem někdy obtížné, ale jako Ústecká komise rozhodčích jsme skvělá parta, která se, ale pomalu početně rozpadá. Mladí nám odcházejí na vysokou školu nebo postupují do vyšších kategorií, takže pak nemají na domácí komisi tolik času, k tomu se přidává také práce, rodina. Rozdíl samozřejmě je, někdo píská rok někdo třeba pět let, každý rozhodčí má svoje návyky a zvyky.

Momentálně jste pověřen vedením hokejových rozhodčích v Ústí nad Labem. Těšil jste se na tuto funkci?
Ano, jsem pověřen komisí rozhodčích pro tento rok. Pro mě je to nová funkce, ale jdu do toho na 100 %. Věřím, že kolegové budou rádi, budou mě respektovat a pomůžou mi v sezoně.

Máte dostatek rozhodčích nebo musíte pro nadcházející sezonu nějaké sehnat?
Rozhodčích je málo, jak tady v Ústí nad Labem, tak i v okolí a v rámci celé republiky. Proto jestli tento článek bude číst nějaký hokejista, nebo i fanoušek, který by chtěl nakouknout pod pokličku z druhé strany, ať se mi ozve, jelikož 28. - 30. 8. se konají zkoušky rozhodčích zde v Ústí nad Labem. V případě, že to zájemce nemůže stihnout do semináře, je další možnost semináře v březnu 2021. V začátcích mu rádi pomůžeme a naučíme vše potřebné. Jenom musí chtít, mít čas a hlavně ho to musí bavit.

Jak je těžké se dostat na pozici rozhodčího? Co vše musí zájemce splnit?
Právě že není, stačí mi napsat na bidrs@seznam.cz a účastnit se semináře, který je zde v Ústí nad Labem. V rámci zkoušek je víkendový seminář, na kterém se probírají pravidla ledního hokeje a bruslení.

Chystáte nějaké změny nebo necháte fungování v zaběhlých kolejích po svém předchůdci Martinu Novákovi?
Martin Novák je velký rozhodčí a učitel, nic měnit určitě nehodlám, jsem strašně rád, že i přes jeho velké vytížení (UJEP, manažer týmu North Wings) si stále najde čas zapískat zápas, naposledy turnaj 7. třídy.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Aleš Furch zhodnotil venkovní trénink po delší pauze

Ú s t í n/L. - Ústecký celek nastoupil po desetidenní karanténě do tréninkového procesu. Bohužel si... Celý článek

V Ústí se mi líbí, máme tu výbornou partu, říká Štěpán Havránek

Ú s t í n/L. - Před sezónou 2019-2020 přišel do Ústí nad Labem obránce Štěpán Havránek. Mladý... Celý článek

Souhrn úvodu juniorské sezóny s pěticí rozhovorů

Ústí n/L. – Vládní opatření nařídily z důvodu rychle se šířící nákazy nemocí Covid-19 zastavení... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv