OF3: HC Slovan Ústí nad Labem - VHK ROBE Vsetín 3:4 | Hokejka TV: Pro všechny permanentkáře zdarma | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Je to pro nás obrovské zklamání, smutnili Špirko s Hovorkou
21.04.2008 | Jan Horák

Je to pro nás obrovské zklamání, smutnili Špirko s Hovorkou

Ú s t í n/L. - Po posledním utkání baráže nesmutnilo jádro Lion Patriots osamotě. Do jedné z ústeckých restaurací jim přišla vyjádřit dík a zároveň společně vstřebat zklamání z pádu do 1. ligy také dvojice hokejistů. Jeden táhnul Slovan v základní části, druhý střílel góly v baráži. Než se Rastislav Špirko a Marek Hovorka začali naplno věnovat fanouškům, udělali si čas na rozhovor. Na obou bylo patrné velké rozčarování. „Je to pro nás neuvěřitelné zklamání," říkali svorně.

Marek: Prožívám obrovský smutek a neuvěřitelné zklamání

Vím, že je to poslední otázka, kterou chce hokejista po takových zápasech slyšet, ale jaké jsou vaše pocity po baráži?
Rasťa: Neskutečné zklamání. Chtěl bych se fanouškům omluvit za to, že jsme nedokázali splnit náš cíl a za zklamání, které prožívají s námi. Vím, že tomu obětují svůj čas a že jejich srdce bije pro Slovan. Tak jak jsou zklamání hráči, tak stejně jsou zklamaní i fanoušci. V tomto smyslu jsme na jedné lodi. Je to zklamání, které mě bude provázet ještě hodně dlouho.
Marek: Abych se přiznal, pro mě je to neuvěřitelné zklamání a prožívám neskutečný smutek. Mám slzy na krajíčku, už jen kvůli těm lidem, kteří nám věřili.

Fanoušky nejvíce zarazil rozdíl mezi prvním a druhým zápasem v Ústí. Zkuste ho vysvětlit.
Rasťa: Ve druhém zápase jako kdybychom to nebyli my. Prostě se to stalo a já bych se k tomu už nechtěl moc vracet. Každý z nás chtěl, ale dělali jsme chyby, jedna navazovala na druhou a už se to vezlo. A když se člověk snažil sebevíc, tím spíš to nešlo.
Marek: Jak říká Rasťa. Přesně vystihl, co se stalo.

Neublížilo vám to první snadné vítězství ve smyslu, že jste ztratili koncentraci?
Marek: Rozhodně ne. My jsme věděli, že do každého zápasu je třeba jít na sto procent. Věděli jsme, že to bude jiný zápas, že Boleslav změní taktiku. My jsme extraligové mužstvo a minimálně jsme jim měli vyrovnat, probůh. Prostě jsme to nezvládli, je to obrovská hrubka, která se nedá obhájit.

Ve druhém zápase doma vás viditelně srazil první rychlý gól, z kterého jste se vzpamatovávali příliš dlouho.
Rasťa: V takových zápasech je vždy důležité, kdo vstřelí první gól. To mužstvo se pak dostane na koně. Ale během sezony a play-out jsme se přesvědčili, že můžeme otočit zápasy, v kterých jsme prohrávali o jednu nebo dvě branky. Ale teď jsme to zkrátka pokazili.

Rasťa: Když se mužstvu nedaří, tak se vždy vymýšlí různé teorie

Výkon z druhého zápasu jste si přenesli i do Boleslavi, kde jste prohráli obě utkání. Přesto ve druhém zápase v Boleslavi se zdálo, že chvílemi hrajete svoji hru, souhlasíte?
Marek: V prvním zápase jsem nehrál, takže jsem to vnímal jako fanoušek. Kdyby to prvním zápase v Boleslavi bylo po první třetině 2:0 pro nás, nikdo by nemohl říct půl slova. Ale pak se to změnilo, hra upadla a dali nám 4:0. Ve druhém utkání to bylo o tom kontaktním gólu, který jsme dali. Potom začala Mladá Boleslav ztrácet puky, špatně si nahrávali a brankář vyrážel puky před sebe. Pak jsme to otočili a byli jsme na koni. Jenže přišla ta střela na 3:3 a v prodloužení jsme pak dostali nešťastný gól, ke kterému se vůbec nechci vyjadřovat.

Marku, proč jste ve třetím zápase série nehrál?
Marek: Prostě jsem se nedostal do sestavy. Sice jsem dal doma v prvním zápase branku, ale to je moje povinnost. V neděli jsem nejspíš nepodal výkon, abych mohl v prvním zápase v Boleslavi hrát. Trenér nám oznámil před utkáním sestavu a já v ní nebyl.

Od druhého duelu provázely baráž všelijaké spekulace, dávali jste jim nějakou váhu?
Rasťa: Když se mužstvu nedaří, tak se vždy spekuluje a vymýšlí se různé teorie. Moc se mi o tom nechce mluvit.

Jakým způsobem jste se s těmi řečmi, které se s týmem táhly poslední dny, vyrovnávali?
Marek: My jsme si říkali, že to jsou řeči, kterým se nevyhneme. Od play-out s námi byl psycholog, který nám radil, abysme si na to dali pozor.
Rasťa: Psycholog s námi komunikoval a připravoval nás na to, co všechno se může dít, a jak se s tím máme vypořádat.

Rasťa: Posledních deset minut baráže byly nejhorší chvíle mé kariéry

Kdy jste v baráži poprvé cítili, že je zle?
Marek: Já osobně jsem si to připustil po prvním zápase v Boleslavi, když jsme prohráli 0:4. To už si v koutku duše člověk říkal, že to nemusí dopadnout dobře. Že pokud pak nevyhrajeme čtvrtý zápas, tak bude hrozně zle. Já jsem ale povaha, že jdu do všeho po hlavě, i kdyby se prohrávalo 0:8. Jak jsem říkal na začátku, jsem z toho úplně hotový.

V pátek ráno bylo 7 hráčů základní sestavy odesláno na dovolenou. Jak jste se připravovali na rozhodující zápas s vědomím, že tito hráči budou chybět?
Rasťa: Museli jsme to akceptovat. Takové věci se někdy stávají a my s tím nic neuděláme. Říkali jsme, že se zkusíme semknout a otočit to.

Porážka 1:7 v posledním utkání sezony znamenala už totální rozklad, je to tak?
Marek: Ten kalich hořkosti jsme si vypili až do dna. Pro mě je to strašně smutné, už o tom ani nemůžu mluvit. Je to velké minus v mojí kariéře.
Rasťa: Posledních deset minut, když jsme prohrávali 1:6 a bylo to rozhodnuté, byly nejhorší okamžiky mojí kariéry. Nepřál bych žádnému hráči, aby takový pocit zažil. Vedle nás sedělo na střídačce mužstvo, které už mohlo oslavovat a radovat se. A když s tímhle vědomím musíte ten zápas dohrát, je to strašně těžké.

Zkuste popsat atmosféru v kabině po zápase.
Rasťa: V kabině bylo hrobové ticho. Většina hráčů včetně mě plakala.
Marek: Také jsem plakal.

Co vám řekli trenéři?
Marek: Trenéři nám poděkovali za výkon a za celou sezonu. Ale stalo se to teprve před pár hodinami a těžko se o tom mluví. Je to hrozné.

Marek: Takové fanoušky, jako má Ústí, jsem ještě nezažil

Co jste říkali na podporu fanoušků během baráže?
Marek: Já bych za ně nechal duši na ledě. Byl jsem z nich úplně hotový.
Rasťa: Fanoušci jsou lidé, kteří žijí hokejem, i když se vyhrává nebo prohrává. Prožívají to stejně intenzivně jako hráči. Je neuvěřitelné, že někdo je tak oddaný klubu a tak moc mu fandí. Podpora, kterou jsme měli v Boleslavi, byla úžasná. Bylo vidět, že fanoušci žijí s mužstvem a že chtějí být tím šestým hráčem na ledě. Každý hráč tu podporu vnímá, a když se to pak nepodaří, tak o to víc to hráče mrzí.
Marek: Já bych chtěl říct, že takhle oddané a věrné fanoušky, i přes to, že ta sezona se nevyvíjela dobře, jsem nikdy a nikde neviděl. Jsem strašně šťastný, že jsem tady v Ústí mohl ty tři měsíce strávit.

Všimli jste si při posledním utkání transparentů od domácích příznivců?
Marek: Všiml jsem si – „Šli jsme zpět do eligy a vracíme se pro vás.“ No, co k tomu dodat, je to nanic.
Rasťa: Taky jsem si všiml.

Byli jste už někdy na podobném sezení s fanoušky?
Marek: Ne a je to super.

Spousta fanoušků si přeje, abyste konkrétně vy dva v klubu zůstali. Jak vidíte svoji budoucnost ve Slovanu?
Marek: Před třemi hodinami skončil zápas. Já netuším, co bude zítra. Já se hlavně těším na svého psa. Vůbec nevím, co bude dál.
Rasťa: Netuším, co se bude dít.


Poznámka: My jsme Slovan, co jste vy!

Musím dodat, že způsob, jakým se jádro ústeckých fanoušků vyrovnávalo se zklamáním, byl obdivuhodný. Žádná rezignace, žádná hořkost. Rozčarování z neúspěchu milovaného klubu čelili s humorem a notnou mírou nadsázky. „První liga, taky liga, hej, hej, hej," ozvalo se dokonce. Valnou část večera pak zněly oslavné chorály, které jasně dokladovaly, že nikdo z přítomných svůj klub neopustí ani v 1. lize.
Jako živá voda zapůsobil na raněné fanoušky právě příchod Špirka s Hovorkou. Oba se stali hitem večera a nebyl nikdo, s kým by se o své dojmy z baráže nepodělili. Nechybělo společné focení, děkování a podávání rukou. Průběh večera si poté vzal na starost Marek Hovorka. Několikrát vyhecoval ústecké patrioty k popěvku "Slovan je má láska!", neoficiální hymně Lion Patriots, a do transu ho dostávalo skandování „My jsme Slovan, co jste vy!". Lokálem také nesčetněkrát burácelo hromové „Hovorka a Špirko!".
Oba hokejisté přispěli obrovskou mírou k tomu, že rány po neúspěšné baráži se v duších a srdcích ústeckých fanoušků zacelí a budou se hojit dobře. Pokud jsem byl někdy svědkem toho, jak se příznivci klubu i jeho hráči stali jedinou bytostí s obrovským (v tomto případě žlutomodrým) srdcem, bylo to právě onen sobotní večer. Rasťo, Marku, Slovane a Lion Patriots, díky!

 
 
Aktuálně na webu

Letní příprava je potřeba, uvědomuje si David Tůma

Ú s t í n/L. - Na startu letní přípravy jsme po tréninku vyzpovídali Davida Tůmu, jednu z... Celý článek

Přihlášení na HSM 2021

Ú s t í n/L. - Po několika měsících usilovné práce a příprav, je to tady. Máme pro Vás online... Celý článek

Letošní sezóna bude těžká, ale opět se chceme poprat o play-off, říká trenér Mach

Ú s t í n/L. - Před novou sezónou jsme vyzpovídali trenéra týmu Miroslava Macha. Po krátkém shrnutí... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv