Chance Liga: LHK Jestřábi Prostějov vs. HC Slovan Ústí nad Labem 0:3 | Informace pro diváky: Aktuální pravidla pro vstup na zápasy
Jan Čaloun: Chceme vychovávat hráče pro ”A” tým a naučit je profesionalitě
03.08.2016 | Martin Pešout
Autor fotografie: Ústecký deník/Karel Pech

Jan Čaloun: Chceme vychovávat hráče pro ”A” tým a naučit je profesionalitě

Ú s t í n/L. - V minulém týdnu proběhlo na ústeckém zimním stadionu Hokejové soustředění mládeže 2016 pod vedením velkých hokejových osobností a olympijských vítězů Jana Čalouna a Milana Hejduka či dalších zkušených trenérů. O myšlence a systému tohoto hokejového kempu se pro náš web rozpovídal organizátor Jan Čaloun.

Mládežníci mají poznat profesionální hokej včetně vzdělání a výuky angličtiny

Jak byste konkrétně popsal soustředění, které proběhlo na zimním stadionu v Ústí nad Labem?
Jedná se o klubové soustředění mládeže. Zúčastnilo se zhruba 95 dětí z Ústí nad Labem, kteří měli přednostní právo se přihlásit. 25 hráčů dorazilo z jiných měst. Přijeli hokejisté z Litvínova, Plzně, Bíliny, Mostu a Kadaně.

Jaký byl účel tohoto soustředění?
Cílem bylo, aby kluci poznali hokej z té profesionální stránky a nejen to, byl pro ně připravený celodenní program. Aby poznali nejen kvalitní hokejový trénink, ale i věci spojené s ním, jako třeba péče o své tělo a celkové zdraví. Důraz byl také kladen na výuku anglického jazyka.

Můžete popsat program soustředění?
Měli jsme ranní tréninky pro asi 36 hráčů ve třech skupinách. Každá skupina byla rozdělena do různých stanovišť. Dále měly děti suchý trénink venku, kde probíhaly různé hry a cvičení. Po obědě probíhala výuka anglického jazyka. Po angličtině přicházela na řadu herní fáze, kdy děti hráli hodinu a čtvrt hokej na dvě branky. Trenéři se snažili děti opravovat a radit jim co dělat správně. Do plánů jsme zařadili cvičební program HEAT s Marcelou Baštovou. Máme rovněž plavání s Romanem Eckertem, zařadili jsme do programu i nápravné cvičení fyzioterapie s Evou Dobnerovou a Davidem Mertou. Hráči měli program, který začínal v osm ráno a končil večeří v sedm hodin večer.

Jak tato myšlenka soustředění vznikla?
Nyní se jednalo o první ročník. Účastnil jsem se hokejových škol a rozhodl jsem se, že chceme jít jinou cestou a udělat hromadné klubové soustředění pro mládež.

Pod jakými trenéry hráči trénovali?
Osobnost soustředění byl samozřejmě Milan Hejduk. Dále trenéři z Ústí nad Labem, Litvínova či Plzně. Celkem dvanáct trenérů včetně trenérů golmanů, kteří se věnovali přímo jim.

Ústecký rodák Michal Neuvirth aktuálně trénuje se Spartou. Snažili jste se jej také oslovit jako ústeckou hokejovou osobnost?
Byl bych rád, kdyby se odchovanci Slovanu a hokejové osobnosti do takové akce v budoucnu zapojili.

Zařadili jste i výuku angličtiny. Jako hráč jste sám působil v zahraničí, takže víte jak je výuka cizího jazyka důležitá...
Hráči mé generace měli nevýhodu, že do ciziny odcházeli z komunistické země. Bavil jsem se o tom s Milanem Hejdukem, oba jsme odcházeli do Ameriky a měli jsme to na začátku velmi těžké. Nerozuměli jsme trenérům v kabině, spoluhráčům, v obchodech. A první rok to pro nás v zámoří bylo obtížné, když jsme nerozuměli jazyku a byli sami. Dnešní děti už mají výuku cizího jazyka ve škole, ale i tak na to klademe důraz. Ne každý z tohoto soustředění se nakonec bude živit hokejem, ale i pro jejich budoucí život se jim angličtina bude hodit.

Vzorem má být Robin Hanzl

Může se některý z mládežníků nakonec dostat do seniorského hokeje a ústeckého "A" týmu?
To byla hlavní myšlenka tohoto soustředění. Chceme vychovávat naše odchovance pro náš "A" tým. Chceme, aby v osmnácti, devatenácti letech byli schopni se dostat do áčka a udržet se tam. Já jsem v sedmnácti přišel do Litvínova nebo Milan Hejduk do Pardubic a byli jsme schopní tam hrát extraligu.

Jaké ročníky s vámi trénovali?
Nejmladší ročník je 2009, nejstarší jsou z ročníku 2001. Máme tu tři kategorie: ročníky 07-09, 05-06 a 01-04. Věkově jsme je museli dát blíž k sobě, aby byli schopni spolu trénovat a hrát.

Jak byste chtěl zabránit tomu, aby talentovaní hráči v dorosteneckém či juniorském věku přecházeli do jiných klubů mimo Ústí?
Tomu zabránit nemůžeme. Pokud se rodiče rozhodnou, že hráče dají jinam, tak k tomu dojde. Ale chceme s hráči pracovat, učit je hokejové detaily. Chceme jim pomáhat, aby se prosadili do našeho A týmu. Pokud zde nebude extraliga seniorů, tak talentované hráče uvolníme jako např. Robina Hanzla, který je dnes oporou Litvínova v extralize. Našim tajným cílem je vychovat malé hokejisty do našeho A týmu a vybojovat s nimi extraligu seniorů.

Nemusíme být nejlepší, chceme být lepší, než ostatní.
HC Slovan Ústí nad Labem

SPECIÁLNÍ PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ VŠEM, KTEŘÍ SE O DĚTI STARALI.

Trenéři:
Milan Hejduk
Jan Čaloun
Lukáš Zahradník
Jaroslav Linet
Michal Kváš
Aleš Pavlas
Lukáš Místecký
Vladimír Machulda
Lukáš Hodáň
Petr Hnídek
Trenéři brankářů:
Michal Mařík
Radek Ptáček
Kustod: Jakub Šlechta
Zdravotnice: Eva Dobnerová
Fyzio:
Eva Dobnerová
David Merta
Heat program: Marcela Baštová
Učitelky anglického jazyka:
Jana Míčková
Markéta Škachová
Zlatka Hejduková
Plavání: Roman Eckert
Vedoucí:
Tereza Herbstová
Tereza Schejbalová
Kamila Turková
Michaela Bělůnková
Adéla Krátká
Ivana Drnková
Za stravování děkujeme týmu z Irské restaurace a hlavně Jiřímu Česnohlídkovi.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Z9: Ústí zdolalo i Louny, Šafařovský vstřelil pět branek

Louny - Ústečtí hokejisté deváté třídy dokázali vyhrát i druhý zápas. V Lounech se radovali z... Celý článek

Z9: Ústí bez inkasované branky zdolalo Litoměřice

Ú s t í n/L. - Deváťáci dokázali v prvním zápase nové sezony vyhrát v derby nad Litoměřicemi 7:0.... Celý článek

Z7: Vysoká domácí prohra s HC Děčín

Ú s t í n/L. - Ve třetím kole narazil ústecký tým na soupeře z Děčína, o žádné vyrovnané bitvě... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv