Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi vstoupili do ročníku 2012/2013 s výrazně menším rozpočtem než v předchozích letech. Ačkoliv cílem bylo umístění do šestého místa, žlutomodří se v průběhu základní části objevovali na prvních příčkách. Po základní části skončili hokejisté Slovanu na třetím místě. V úvodu vyřazovacích bojů se utkali s Jihlavou, kterou porazili bez jediného zaváhání. V semifinále narazili Severočeši na Olomouc, které ve čtyřech duelech podlehli. Sezóna tak pro hráče z krajského města brzy skončila.

Základní část

V základní části žlutomodří získali celkem 111 bodů a umístili se na třetím místě. Na druhou příčku ztráceli pouhé dva body a šest bodů je dělilo od prvního místa. Během dvaapadesáti kol Ústečané jedenatřicetkrát vyhráli v základní hrací době. Čtyřikrát udolali soka v prodloužení a čtyřikrát získali cenné body v samostatných nájezdech. Jedenáctkrát utrpěli porážku ve standartním čase. Ve dvou případech Lvy překonal soupeř v samostatných nájezdech.

Nejlepší hráči základní části

Nejproduktivnějším hokejistou základní části je útočník Jaroslav Roubík , který získal 61 kanadských bodů, za 28 gólů a 33 asistencí. Druhým nejlepším je Robin Kovář, jehož statistiky vykazují 43 bodů. Tento hráč se gólově prosadil šestadvacetkrát a sedmnáctkrát přihrával. Bek Lukáš Poživil okupuje s 39 body třetí příčku. Jeho konto vykazuje 11 branek a 28 nahrávek.

Mezi nejšikovnejší autory branek patří Jaroslav Roubík, který se prosadil osmadvacetkrát. O dva body méně má Robin Kovář, který překonal gólmany hostí šestadvacetkrát. Třetím nejúspěšnějším je Miloslav Čermák. Jeho střely skončily v síti soupeře patnáctkrát.

Jaroslavu Roubíkovi patří také prvenství v počtu asistencí. Tento hráč se podílel na gólovém úspěchu svých spoluhráčů třiatřicetkrát. Osmadvacet nahrávek zaznamenal Lukáš Poživil. Jedenadvacet přihrávek si připsal na konto Daniel Boháč.

Nejvytíženějším gólmanem v základní části byl Vladislav Koutský, který odchytal 24 duelů. V kleci celkem strávil 1222 minut a jeho úspěšnost byla 90,47%. Průměrně obdržel 2,7 branek za zápas. V 21 utkáních hájil svatyni Lvů zkušený Zdeněk Orct. Celkem odchytal 1190 minut. Průměr inkasovaných branek byl 2,27 a jeho úspěšnost dosahovala 91,4%. Mladík Petrásek dostal příležitost v 15 kláních. Dosáhl 742 odchytaných minut. Brankový průměr měl 2,02 a procento úspěšnosti 91,55%. Průměrná návštěva domácích zápasů byla 1716 diváků.

Play-off

Začalo pro klub z Ústí na výbornou. Ve čtvrtfinále na hokejisty ze severu Čech čekala jihlavská Dukla. Hráči z Vysočiny nevyhráli ani jeden ze čtyř zápasů a po výsledcích 4:2,3:2,4:2 a 3:2, si Ústečtí zajistili postup do druhého kola vyřazovacích bojů. Semifinále startovalo na Moravě. Šelmy z Ústí v prvním klání podlehly Olomouci 3:6 . Ale ani ve druhém souboji modrožlutí neuspěli. Mora znovu ukázala, že okupuje druhé místo tabulky oprávněně a nadělila hostům z krajského města pětigólový příděl. Žlutomodří se prosadili pouze jednou. Třetí a čtvrtý duel se odehrál na ledě Zlatopramen Areny. Ale ani v domácím prostředí se Lvi neprosadili. Ve třetím vzájemném utkání podlehli modrožlutí 0:3 . V tom čtvrtém, se jim opět nepodařilo vstřelit jedinou branku. Olomouc se po výhře 2:0 probojovala do rozšířené baráže o postup do extraligy.

Opory Slovanu v play-off

Ve vyřazovacích bojích získal nejvíce kanadských bodů Jaroslav Roubík – 7 (3+4). Hned za ním se umístil s pěti body (2+3) Adam Lapšanský. Shodně, po čtyřech bodech, za jednu branku a tři asistence si připsali Martin Frolík a obránce Filip Pavlík.

Nejlepšími střelci se stali Jaroslav Roubík a Adam Lapšanský. Oba tito hráči se gólově prosadili celkem třikrát. Dvě trefy zaznamenal Zbyněk Sklenička, Robin Kovář a Miloslav Čermák. Jedenkrát překonali brankáře hostí Martin Frolík, Filip Pavlík, Marek Laš, Daniel Boháč, Jakub Matai a bek Kamil Černý.

Jaroslav Roubík patřil také v play-off k hráčům s největším počtem přihrávek. Během osmi klání, čtyřikrát přihrál na gól. Tři asistence mají na svém kontě Martin Frolík, Filip Pavlík a Ondřej Šmach. Pomyslné třetí místo se dvěma nahrávkami obsadil Adam Lapšanský, Marek Laš, Lukáš Špelda a Tomáš Sýkora.

Na brankářském postu dostal příležitost ve většině soubojů Vladislav Koutský. Celkem odchytal 7 duelů. V kleci strávil 419 minut. Průměrně inkasoval 2,72 gólů za zápas. Jeho procentuální úspěšnost se dostala na hranici 89,95%. Pouze v jednom utkání zasáhl do hry Zdeněk Orct. V play-off tak odchytal pouze 60 minut. Průměrně inkasoval čtyři góly a úspěšnost se vyšplhala na 83,33%. Ve vyřazovacích bojích byla průměrná návštěvnost ve Zlatopramen Areně 2528 diváků.

Konec sezóny? Jak pro koho...

Sezóna Ústeckým Lvům sice skončila 13. března, ale něktěří hráči si ji ještě prodloužili. Do sousedního Litvínova po nevydařeném semifinále zamířili Adam Lapšanský a Zbyněk Sklenička. Prvně jmenovaný odehrál v černožlutém dresu tři duely, bodově se ale neprosadil. Urostlý univerzál Sklenička zasáhl do hry ve třech zápasech. Během nich získal jeden kanadský bod, za gól. Litvínovští ve čtvrtfinále narazili na Plzeň, která je po sedmi zápasech vyřadila. Černožlutí sice vedli v sérii 3:2, ale nakonec bílomodrým podlehli 3:4 na zápasy. Severočeši tak ukončili sezónu již v prvním kole play-off.

K Indiánům do Plzně zavítali Tomáš Sýkora a Lukáš Poživil. Útočník Sýkora si modrobílý dres oblékl v sedmi zápasech. Zadák Poživil nastoupil k šesti utkáním. Ani jeden z těchto hráčů nezaznamenal bodový úspěch. Nutno však podotknout, že Plzeňští postoupili do finále extraligy a tito hráči budou mít možnost nějaké body nasbírat. Finále domácí nejvyšší hokejové soutěže začíná v úterý, 9. dubna na ledě Zlína.