OF3: HC Slovan Ústí nad Labem - VHK ROBE Vsetín 3:4 | Hokejka TV: Pro všechny permanentkáře zdarma | HSM 2021: Článek zde
Historické okénko
05.03.2010 | Kateřina Mádlová

Historické okénko

Ú s t í n/L. - Loňské semifinále se opakuje. Proti Ústeckým Lvům zase pozvedne své zbraně východočeský klub z Hradce Králové. Než se tak ale stane, pojďme se blíže podívat na to, s kým to vlastně má Slovan čest se utkat. Protože není řeč o klubu ledasjakém, čtyřiaosmdesátiletá tradice sice není plná titulů z nejvyšší soutěže jako jiných prvoligových harcovníků, přesto si Hradečtí nezaslouží být podceňováni.

Nejprve několik čísel

84 let
9 názvů
1 sezóna v extralize
2001/2002 návrat do 1. ligy
7. sezóna v řadě v play of
3 prohry a 1 výhra na Ústím s sezóně 09/10
3. semifinále proti Ústeckým Lvům

Nahoru a dolů

Jako u každého klubu, i historie hradeckého hokeje připomíná sinusoidu. Jednou se tým vyšplhá až na vrchol a vzápětí přijde pád. Bruslařský klub byl založen roku 1926. Nejprve trávil dlouhé roky ve II. lize. V 90. letech ale přišel ostrý vzestup, který zastavila až neschopnost udržet se v extralize, kam si překvapivě probojoval Hradec Králové cestu přes Slavii a Třinec. Větu použitou na hradeckém webu by měl odněkud znát i ústecký fanoušek: „Zde se po vcelku zdařilém začátku týmu nedaří a po neúspěšné baráži sestupuje zpět do druhé nejvyšší soutěže.“ (www.hchk.cz) Naštěstí Ústečtí Lvi nezabředli po sestupu z extraligy do takové krize jako jejich letošní semifinálový soupeř. Finanční problémy odeslaly Hradecké z ráje rovnou na zem, tedy do II. ligy.

Dalším klíčovým bodem se stává sezóna 01/02, která přináší návrat do 1. ligy. Následuje vyhnutí se baráži, jež odstartuje další hradecké úspěchy v této soutěži. Od sezóny 03/04 hraje Hradec Králové pravidelně play of. První rok byl vyřazen Jihlavou, která nakonec došla až do extraligy, když v baráži porazila České Budějovice. Ve druhém čtvrtfinále se stal Jihlavě osudný Chomutov. Následoval zase posun o schůdek výš. Semifinále s Ústeckými Lvy nebylo ale úspěšné a stejný výsledek přišel v další sezóně s Chomutovem. V době, kdy Ústečtí bojovali o udržení v extralize, Hradec absolvoval čtvrtfinále s Kometou Brno, čímž sezónu opět ukončil. Loni málem překvapil favorizované Ústí, jak už to tak vypadá svého nejčastějšího soupeře vyřazovacích bojů. Celou sérii začal vítězstvím, druhý zápas rozhodlo ve prospěch Slovanu až štěstí v podobě samostatných nájezdů. Hradečtí následně dokázali uhrát už jen jeden zápas a pustili Lvy do finále.

Semifinálová horečka

Válka severu s východem ovšem pokračuje. Nedivila bych se, kdyby Hradec začal pociťovat náznaky fóbie při vyslovení spojení severní Čechy. Vždyť se v play of dvakráte střetl s Chomutovem i s Ústím. Říká se: do třetice všeho dobrého i zlého. Je ale jasné, že Ústečtí Lvi nesmí soupeře, jenž neprošel tak hladce předchozím kolem, podceňovat. V této sezóně jej sice dokázal třikrát porazit, jenže to v semifinále nemusí nic znamenat. Spoléhat se na únavu z více odehraných zápasů zase může být dvojsečnou zbraní. Slovan sice déle odpočíval, ale Hradec může být rozehranější. Ústečtí nesmí zapomínat, že překvapení se v hokeji dějí více než často. A být favoritem na papíře ještě zdaleka nic neznamená. Brzy už to budou muset prokázat i na ledě.

 
 
Aktuálně na webu

Hokejová základna začíná svou novou sezónu

Ú s t í n/L. - Všichni trenéři se již těší na nejmladší hráče našeho klubu HC Slovan Ústí nad... Celý článek

Erik Mareš přidá další sezónu ve Slovanu

Ú s t í n/L. - Ústecký odchovanec Erik Mareš podepsal se Slovanem novou smlouvu pro sezónu... Celý článek

Vladimír Brož bude nadále oblékat dres Slovanu

Ú s t í n/L. - Ústecký obránce Vladimír Brož podepsal se Slovanem novou smlouvu pro sezónu... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv