Ú s t í n/L. - Dva zápasy ze třetího kola play-off jsou odehrány a oba celky mají na svém kontě po jedné výhře. V neděli 1. dubna a v pondělí 2. dubna se ústecká družina vypraví na kolbiště nové pirátské arény, kde svede souboj o další cenná vítězství. Klání startuje v oba dny od 17,30 hodin. Osedlejte své bujné oře a přijeďte podpořit své favority!

Porovnání týmů ve finále a v play-off celkově (P-O)

2:4 (Jihlava)
Lukáš Pulpán (5+5), Milan Kraft (3+7), Petr Jíra (2+8); všichni 10 b.
Vl. Koutský - 1,98
503 (48) střely na branku (góly) P-O 441 (47)
2,36 průměr vstřelených branek P-O 2
8 góly v přesilovkách P-O 16
17,98 % využití přesilovek P-O 13,56 %
1 góly v oslabení P-O 3
235 trestné minuty P-O 171

Vzájemné finálové duely

Ve finále play-off první hokejové ligy na sebe opět narazili Ústečtí Lvi a Piráti z Chomutova, kteří jsou tradičními účastníky třetího kola vyřazovacích bojů. Oba celky poměřují své síly ve vzájemných duelech již počtvrté. Úplně poprvé se týmy utkaly ve finálových bitvách v sezóně 2006/2007, kdy byly úspěšnější ústecké šelmy a po výsledcích 4:0, 2:3, 1:2, 3:2 a závěrečné vysoké výhře 5:1 zaslouženě postoupily do extraligy, protože v tomto ročníku se baráž nehrála. Druhé finálové klání se konalo v ročníku 2009/2010, ale stěstí tentokrát stálo na straně soupeře. Úvodní dva zápasy v domácím prostředí vyšly žlutomodrým na výbornou. V prvním utkání zvítězili těsně 2:1, druhé klání se jim vyvedlo lépe a hostům ustědřili pět branek a pouze dvě obdrželi. Na ledě ČEZ Arény bílomodří nezaváhali a po výhře 4:3 pp a 5:2 vyrovnali stav série na 2:2. Pátý zápas, hraný na ledě Zlatopramen Areny opět vyzněl lépe pro ústeckou šlechtu - 4:2. V šestém duelu přehráli hráči KLH Chomutov Slovan vysoko 6:2 a oba celky měli po třech výhrách. O vítězi první ligy musel tak rozhodnout až sedmý souboj. Skóre zápasu sice otevřel v 8. minutě Sklenička, ale o šest minut později vyrovnal chomutovský Kraft. O mistrovském titulu pro modrobílé rozhodl v 53. minutě Kovář. Modrožlutým se již vyrovnat nepodařilo a jejich cesta za snem skončila. Další měření sil se konalo o rok později, tedy v ročníku 2010/2011. Tentokrát sportovci z města nad Labem neponechali nic náhodě a svého rivala doslova smetli. Všechny finálové duely dopadly v jejich prospěch a po výhrách 2:1, 5:4, 3:2 a 4:1 se stali mistry první hokejové ligy.

• Asistent: Leo Gudas, Stanislav Mikšovic

Po dvou vzájemných duelech mají oba týmy shodně po jedné výhře. V úvodním klání na ledě Zlatopramen Areny byli úspěšnější místní rytíři, kterým se podařilo udolat Piráty vysoko 7:3. Druhý souboj byl vyrovnanější. Skóre utkání otevřel v 19. minutě Pulpán a Ústečtí prohrávali 0:1. Pět minut po první přestávce Daniel Boháč vyrovnal. Běžela 29. minuta a chomutovský Jíra navýšil skóre. Radost soka ale netrvala dlouho, protože o dvě minuty později Ludvík korigoval. Ve 38. minutě dostal domácí celek do vedení Sacha Treille, ale i na tuto střelu dokázali Piráti prostřednictvím Pacovského reagovat. Střetnutí tak dospělo do prodloužení, ve kterém byli šťastnější Krušnohorci a stav série byl vyrovnán na 1:1.

Opory Pirátů ve finále

Hlavní oporou protihráčů ve třetím kole vyřazovacích bojů jsou forwardi Adam Lapšanský a Richard Diviš, kteří mají shodně po třech kanadských bodech. Prvně jmenovaný se gólově prosadil proti Ústečanům jedenkrát a dvakrát přihrával. Jeho spoluhráč umístil puk za záda Koutského dvakrát a jeden bod si připsal za asistenci. Z obránců je nejúspěšnější Lukáš Pulpán, jehož statistiky vykazují dva body za jeden gól a jednu nahrávku.

Největší úspěchy Chomutova

Potkaly Chomutov v sezóně 2000/2001, kdy se hráčům podařilo v play-off zdárně zdolat celek IHC Komterm Písek, SKLH Žďár nad Sázavou a Bílé Tygry Liberec. Tímto počinem si zajistili účast v baráži o extraligu, kde narazili na Karlovy Vary. Ačkoliv první dva barážové duely v lázeňském městě Chomutovští prohráli (2:3 a 1:5), v domácím prostředí si napravili reputaci a porážku z předešlých soubojů po výhrách 2:0 a 5:4sn smazali. V dalších střetnutích se projevila zkušenost a Karlovy Vary po výsledcích 5:1 a 5:2 svou příslušnost k elitě potvrdily. Další úspěšné play-off zažili bílomodří v roce 2010, kdy ve čtvrtfinále porazili Orli ze Znojma 4:0 na zápasy. Semifinále přihrálo Pirátům do cesty Olomouc, která si na tomto účastníkovi vylámala zuby a pouze jedenkrát z pěti soubojů odešla z ledu vítězně. Ve finále poměřili síly se severočeským rivalem. Důležitou roli evidentně hrálo zázemí, protože oběma se dařilo vždy bodovat na domácím ledě. Toto pravidlo však přestalo platit v sedmém souboji, kdy si prvenství Ústí odvezli Chomutovští a postoupili do baráže. V té narazili na Mladou Boleslav. Extraligový celek však nemínil nejvyšší soutěž opustit a po výkonech 5:3, 1:2, 4:2, 4:3 a 5:1 si zajistil účast v dalším ročníku.