Chance Liga: HC Slovan Ústí nad Labem vs. AZ Heimstaden Havířov 4:3 | Informace pro diváky: Aktuální pravidla pro vstup na zápasy
Dnes se představí v ústeckém dresu Jan Čaloun!
15.12.2004 | Michal Berg & David Schlegel

Dnes se představí v ústeckém dresu Jan Čaloun!

Olympijský vítěz, mistr světa a také ústecký odchovanec Jan Čaloun se dnes představí na svém rodném ledě! Hokejista, který impozantně vstoupil do svého angažmá v Litvínově, dnes oblékne ústecký dres proti Kometě Brno. Čaloun by měl během reprezentační přestávky obléci dres Lvů ve dvou domácích utkáních - proti Kometě a 22. prosince proti Českým Budějovicím.

Ač se to nezdá, Jan Čaloun je jeden z nejméně doceněných českých hokejistů. Ještě neměl osmnáct, když v roce 1990 doslova vlétl do naší nejvyšší soutěže v dresu Litvínova. Hned v první sezoně skončil třetí v klubovém kanadském bodování, když před ním byli jen dnešní hvězdy NHL Robert Lang a Josef Beránek. Až za ním tehdy skončili např. Martin Ručínský a Petr Rosol. Jeho druhá sezona byla ještě úspěšnější než ta první, v klubovém kanadském bodování jej předstihl už jen Kamil Kašťák, za ním skončili takoví hráči jako Prorok, Lang, Kysela, Alinč a Šlégr.

V roce 1992 jej draftovalo San Jose Sharks, ale Čaloun ještě dvě sezony zůstal v Litvínově, aby v každé sezoně vyhrál kanadské bodování klubu. Navíc 25.9.1992 se mu povedl do té doby nevídaný kousek, vstřelit v jednom zápase šest branek. Probíhalo čtvrté kolo posledního ročníku FHL, Litvínov hostil Kladno a byl v té době po šesti výhrách na prvním místě tabulky, Kladno bylo spolu se Spartou na 4.-5. místě. Byl to souboj kanonýrů Čaloun - Mach, oba dali v předchozích zápasech 5 branek. Čaloun nastoupil na pravém křídle druhého útoku Chemiků, s Kyselou a Prorokem. První gól v vstřelil v 23. minutě, dával na 3:1. V 27.min dával na 5:3, 29.min na 6:3, 45.min 7:3, 53.min 8:4 a 56. min 9:4. Čaloun tedy dal šest branek, včetně jednoho čistého hattricku za šest minut, vrchním nahrávačem mu byl Kysela - 4 nahrávky, Prorok 2. Celkově dal 6 gólů za 33 minut, což je další rekord. Obětí se mu stal Martin Chlad, protože Kameš, který nastoupil v kladenské brance od začátku, odstoupil už po první třetině. Podobný kousek provedl už jen Petr Čajánek, který 3.3.1998 vstřelil 6 branek Opavě (celkové skóre 10:2 pro Zlín).

Klikni pro zvětšení!V té době měl Jan Čaloun za sebou vystoupení v reprezentačním dresu, ale před jistotou působení v Evropě přednost nejistotě zámoří a odešel do USA. Začal na farmě San Jose v Kansas City (IHL), ale přestože dvakrát po sobě vyhrál kanadské bodování klubu (kde mu byli spoluhráči další známí hokejisté: Čerbajev, Tancill, Kroupa, Michal Sýkora), do prvního týmu Sharks ze pořádně neprosadil. A to i přesto, že ze svých prvních čtyř střel na bránu v zápasech NHL vstřelil čtyři góly. Sezonu 96-97 strávil v Kentucky (AHL), samozřejmě vyhrál kanadské bodování, ale do NHL se podíval jen na dva zápasy a po sezoně se tedy rozhodl prozatím svou zámořskou anabázi ukončit a přesídlil do Evropy, přesněji do finského týmu IFK Helsinky.

Klikni pro zvětšení!Na začátku jeho působení měl mírné zdravotní problémy, ale potom se rozehrál k velkým výkonům a překvapil nejen finské fanoušky. Sice mu občas vyčítali, že do hry nedává celé srdce, ale svými vynikajicími bruslařskými a střeleckými schopnostmi je přesvěčil. IFK Helsinky sice vyhrál finský titul, ale Jan Čaloun, přestože v play off zaznamenal 18 bodů, podle finských fanoušků nebyl ve své kůži a naznačil, že by nemusel být typem hráče, který unese stresující zápasy kdy jde o všechno. V celkovém hodnocení byla sezona ale vynikající a Čaloun byl vybrán do All Stars finské SM-liigy.

Všechny kritiky ale Čaloun umlčel v loňské sezoně. Jeho 81 bodů v základní části znamenalo nejvyšší počet, jaký kdy cizinec ve finské lize zaznamenal. Pamatujete, jaké číslo měl v roce 1999 Čaloun na MS v Oslo na svém českém dresu? Byl nejzářivější hvězdou finské ligy a ani nevadilo, že HIKF dosáhl pouze na stříbrné medaile. Jediná kaňka na jeho působení ulpěla v posledním semifinálovém zápase, kdy Čaloun udeřil hokejkou při odchodu do šatny do plexiskla, to se vysypalo a málem zranilo nějakého diváka. Jan byl za tento incident potrestán zákazem startu v prvním finálovém zápase.

V sezoně 1999/2000 začal Čaloun opět ve velkém stylu, po polovině sezony vedl v kanadském bodování a byl i nejlepší střelec, těsně následován Kai Nurminenem a Jaroslavem Bednářem. V době kolem vánoc jedna finská televizní stanice vyhlašovala soutěž o nejlepší hráče finské ligy a tito tři a spolu s nimi vynikající nahrávač Jane Ojanen byli nominováni na nejlepší útočníky. Všeobecně se předpokládalo, že cenu dostane Čaloun, ale nakonec ji získal Jaroslav Bednář. Čalounovi možná malinko uškodila epizoda ze zápasu SaiPa - HIFK, kdy strávil celou třetí třetinu v kabině s trenérem Lehkonenem. Těsně před koncem základní části finské ligy Čaloun ztrácí 6 bodů na lídra kanadského bodování Nurminena, ale to jen díky tomu, že chyběl asi deset zápasů pro zranění nohy na špatném ledě. Podle mínění finských fanoušků je však Čali bezkonkurenčně nejlepším hráčem finské ligy a San Jose může jen litovat, že jemu a jeho kamarádoví Ville Peltonenovi nedalo nikdy v NHL pořádnou šanci.

A nakonec reprezentace. To, že Čaloun patřil do zlatého týmu z Nagana, snad ani připomínat nemusím, přestože na OH odehrál pouze 3 zápasy a pak jej kvůli zranění ze sestavy vytlačil Milan Hejduk. Mimochodem, kapitola Jan Čaloun & reprezentace je až neuvěřitelně plná smůly v podobě nejrůznějších zdravotních problémů a tak Čaloun má "už jen" titul mistra světa z MS 1999. A taky ještě titul mistra světa v hokejbale, který Čaloun dříve hrál docela intenzivně, ale v současné době s ním i kvůli zdraví přestal.

V roce 2000 se vydal na další zámořskou štaci, tentokrát do Columbusu. V dresu Modrokabátníků však odehrál pouze 11 utkání, v nichž si připsal tři asistence. Pak měl nabídky ze Švýcarska a Švédska, ovšem hráč dal přednost návratu do známého prostředí v Helsinkách. V dresu IFK nastupoval v prvním útoku s Jaroslavem Bednářem, ovšem sezónu v klubu nedohrál. Mužstvu se přestalo dařit, nepanovala v něm zdravá atmosféra a Čaloun to odnesl vyřazením ze sestavy. To měl nasvědomí trenér Matikainen. Následoval přestup do Blues Espoo, kde Čaloun strávil tři roky. Zejména druhý rok se mu vydařil, pohyboval se na čele kanadského bodování celé soutěže a byl pro svůj tým nepostradatelným hráčem. Přesto v loni neskončil v klubu v dobrém. Po problémech s generálním manažerem Ruutum těsně před play-off v klubu skončil. v té době už byly uzavřené přestupní termíny, takže pro Čalouna skončila i celá sezóna. Letošní sezónu začal v Rusku, kde však ani v Čerepovci ani v Novosibirsku nedostal pořádnou příležitost se ukázat, odehrál pouhých pět utkání. Formu však měl, což potvrdil po přestupu do Litvínova, kde dal v pěti utkáních osm branek a táhl první řadu.

Čaloun pro nás v roce 2000 upřesňoval některá fakta o sobě a některé události své kariéry:

Reprezentace:

V repre jsem na svou dobu začal hodně brzy a to bylo v 19 letech kdy po mojí nejúspěšnější sezoně v Čechách jsem jel na sve první MS! Trochu jsem si sám na sebe ušil past, kdy v sezoně jsem nastřílel 45 gólů a na MS jsem se neprosadil a tak novináři měli o čem psát! Ale nikdo tenkrát nenapsal, že mi je 19 a že jsem sem nepřijel nastřílet 10 golů, ale že jsem přijel sbírat zkušenosti! A hlavně chci říct, že v repre hrají nejlepší hokejisté a je úplně jedno, kdo da góla a kdo ne! Chci říct, že reprezentovat je pro mne obrovská čest a přijedu vždy, když trenéři řeknou abych přijel reprezentovat!

Hokejbal:

Hokejbal jsem hrával dlouho, ale po zisku mistra světa jsem s ním skončil a to hlavně ze zdravotních důvodů! V hokejbale se už dost přiostřilo a já se musím šetřit na hokej!

Moje zdravotní problémy:

Těch bylo hodně a hlavně jsem prožil neco, o čem nechci psát a co poznamenalo můj nejen hokejový život ale i můj soukromý život! A to, že dnes hraji hokej, je asi moje největší vítězství, které stavím na první místo před veškeré moje úspěchy!

Moje působení ve Finsku:

I přesto, že jsem měl letos hodně bodů, se sezonou nejsem tak spokojen jak bych asi chtěl být! Za prvé jsme nehráli dobře, měli jsme hodně špatných zápasů a nehráli jsme vůbec pěkný hokej! Asi to bylo odchodem hráčů do NHL! A za druhé jsem nejen já, ale celé mužstvo měli problém s trenérem, který bohužel o hokeji moc nemá páru! Hodně se o tom psalo v novinách a ty si vždy něco přidaly a tak v mužstvu bylo hodně nervozity! Ale v Play Off se začíná od začátku a tak věřím, že se o nějaké to překvapení postaráme!

Ješte bych chtěl napsat něco o tom, jak je v tom článku o Finsku, konkrétně o Play Off, kdy jsme vyhráli titul! Vše je pravda, že jsem nasbíral 18 bodů v tom Play Off, že jsem nezískal ani jeden bod ve finále! Ale těch 18 bodů jsem získal pouze v šesti zápasech a musím říct, že to byla právě naše pětka, která dovedla IFK do finále! Ta pětka se skládala ze ctyř cizinců a jednoho Fina, mimochodem to byl Jarko Ruutu, který ten rok odehrál jeho nejlepší sezonu za IFK! Ale proč to všechno píši??? Trénoval nas trenér, který se jmenuje Raimo Sumannen, a ten vždy využil příležitosti, jak poslat dolů nějakého cizince! Bohužel právě v tom už zmíněném finále, kdy se naší pětce už tak moc nedařilo, tak začal rozhlašovat, že cizinci nemohou hrát stresující utkání a hlavně se pustil do mne! Vybral si k tomu tu nejsrabáčtější cestu a to jsou noviny! Byl to právě on, kdo mne přestal stavět loňskou sezonu, když jsem začal atakovat rekord finské ligy a kdy jsem srovnal jeho rekord! Jsem tady třetí rok, už jsem tady neco zažil, ale nejvíce se pobavím právě u toho, kdy Fin začne o někom říkat, že nezvládá stresové situace! Jsou to právě oni, kteří jsou podělaný až za ušima když o neco jde! Pro příklad nemusíme chodit daleko, poslední MS ve finále proti ČR v prodloužení na ledě nebyl vidět jediný FIN! Všichni čekali na modré čáře a jen koukali co se stane, až ujel Jan Hlaváč a bylo po všem!

To je zatím vše a jak je vidět i v hokejovém životě je člověk jednou nahoře a jednou dole! Ahoj Honza!

V březnu 2000 zpracoval Michal Berg, s použitím www.hifk.fi, www.hockeydb.com, www.sm-liiga.fi, časopisů Hokej a Gól. V prosinci 2004 doplnil David Schlegel.

Za pomoc děkuji: Ivo Dostál, Jani Marko Laitala a hlavně Jan Čaloun.

Kompletní Čalounovy statistiky a hromadu obrázků (z nichž některé vidíte na této stránce) a vůbec vše o něm (v angličtině) můžete najít zde: http://www.sundances.net/caloun/.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Slovan zvítězil podruhé v řadě. Doma dokázal přetlačit Havířov

Ú s t í n/L. - 5. kolo Chance ligy přineslo souboj domácího Slovanu a hostů z Havířova. Slovan... Celý článek

Z6: Slovan dlouho vzdoroval, ale nakonec to na Litvínov nestačilo

Ú s t í n/L. - Ve druhém zápase přivítali ústečtí mladíci Litvínov. Na vítězství s Teplicemi... Celý článek

Z6: Slovan si v prvním zápase poradil s Teplicemi

Ú s t í n/L. - 6. třída v prvním zápase na svém ledě přivítala Teplice. Zápas se jim velmi povedl,... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv