Ú s t í n/L. - Trpká, sladká, nejlepší a zároveň nejsmutnější. Všechny tyto přívlastky mohou charakterizovat sezonu, ve které Slovan poprvé ve své historii vyhrál první ligu. Potom ovšem v baráži o nejvyšší soutěž podlehl Vsetínu a jeho cesta do extraligy se tak musela na rok odložit.

DÍL 6. SEZONA 2005 – 2006

Velké jméno připutovalo do ústecké formace na začátku června – Robert Kysela, hráč, který spojil začátek své kariéry s Litvínovem, kde naskočil do nejvyšší soutěže už v 18 letech. Dodnes tam drží rekord s 684 odehranými zápasy. Získal titul mistra světa v roce 1996.
Vůdce nejen na led, ale i do kabiny zlákalo Ústí ze Slavie. Pomoci přišel Milan Antoš, tehdy pětatřicetiletý zarputilý dříč, na kterého vzpomínali v dobrém v každém klubu, kde působil. Ve čtyřiadvaceti vedl jako kapitán Slavii do extraligy. Přes Plzeň a Jihlavu se vrátil do Slavie, kde vybojoval titul. Nyní zamířil do kraje, odkud pochází jeho manželka a byl jmenován kapitánem.
Na trenérské lavici doplnil Pavla Hynka jako asistent Vladimír Evan.

Po šesti kolech byl Slovan až sedmý, zvítězil jen dvakrát. Po prohře s tehdy předposlední Olomoucí generální manažer David Šaffer varovně zvedl prst: Takhle to dál nejde. „Máte čtyři zápasy na zlepšení, jinak provedeme změny,“ proběhlo v tisku.

A na mužstvo hrozba jakoby zafungovala. Mezi 24. zářím a 22. říjnem Slovan z devíti utkání osm vyhrál a propracoval se do čela soutěže. Tam nakonec vydržel až do konce. Výsledkově se dařilo. Trochu tápal brankář Sáblík, loňská dominanta mezi prvoligovými brankáři (letos až čtrnáctý v pořadí gólmanů). Střídal se se Zikmundem.

V polovině základní části měli Ústečtí již jedenáctibodový náskok a soutěži jasně dominovali. Nebylo pochyb, že si vítězství nenechají proklouznout. Kolem Vánoc trochu polevili. Několikrát prohráli s podceňovanými soupeři. Třeba poslední Jindřichův Hradec dokázal Slovan dokonce dvakrát porazit. Ústečtí hráči byli dokonce nařčeni, že na utkání sázeli na vlastní porážku. Kapitán Antoš se za tým důrazně postavil a podobné spekulace vyvracel.

V posledních hodinách přestupního termínu zlomil manažer Šaffer brankáře Romana Málka, kterému v Plzni již o nic nešlo a měl být ústeckým trumfem v boji o extraligu. Slovan jej získal na hostování do konce sezony.

Závěr základní části se již jen nesl ve znamení čekání na play off. Slovan si dovolil domácí porážky s Hradcem Králové, Jihlavou nebo Brnem. Na jeho pozici v tabulce to žádný vliv nemělo. Dominoval s třináctibodovým náskokem.

Úžasný start v Ústí předvedl forvard Slížek. Dále se trenéři spoléhali na výkony dua Antoš – Pazourek, Jankových – Sýkora, který však musel být probuzen po osobních problémech při hostování v Berouně, odkud zase přišel oživit ústeckou hru Václav Eiselt. Sympaticky působil hostující mladík ze Slavie Roman Červenka. V závěru se prosazoval Jiří Kuchler, podobně jako posila z Kladna Michal Havel. Příští rok se znovu potkali ve stejném dresu, tentokrát extraligovém Rabatu. Více o sobě dával vědět ofenzivně laděný bek Jakub Gróf, jeho velké okamžiky přišly o rok později. Spolehlivými výkony si extraligu vybojoval i Aleš Pavlas. Tradičnímu pravému křídlu Pazourka Finkovi nemohli trenéři najít správný post a dokonce i párkrát vypadl ze sestavy, po sezoně v Ústí skončil.

Play off

ČTVRTFINÁLE

První kolo play off zvládl Slovan bez větších komplikací. Olomouc uspokojená postupem do play off větší odpor nekladla. Prohrávala od druhé minuty prvního zápasu. Ve druhém inkasovala dokonce osm branek.

Doma vzdorovala statečněji. Zvlášť v prvním duelu, ve kterém až do začátku třetí třetiny vedla. Pak Slovan třemi brankami Eiselta, Antoše a Jana Kudrny zápas otočil.

Ve čtvrtém zápase to stihl už v první třetině, když na branku Kárného odpověděli do pěti a půl minut Jankových s Eiseltem. Slovan si postup pohlídal.

SEMIFINÁLE

První semifinálový souboj s Hradcem rozhodli Ústečtí v polovině druhé třetiny. Po Slížkově zásahu přidal druhý Jiří Kudrna.

O den později Hradec kousal mnohem víc. Rozhodla jediná branka Jankových v závěru druhé třetiny. I na střely bylo utkání vyrovnané.

Na východě Čech Slovan brzy vedl o dva góly (stříleli v čase 1:18 Sýkora a 7:20 Antoš), pak si zkušený tým výhru před sedmi a půl tisícovou návštěvou uhlídal.

FINÁLE

Finálová série začala pro Lvy jak ze zlého snu. Po první třetině prohrávali s Mladou Boleslaví 0:3. Nakonec inkasovali potupných šest branek. Všichni se ptali, jak s nimi výsledek zamává do odvety?

I druhý den po první periodě prohrávali a na ledě vypadali ustrašeně. Nejen druhý zápas, ale zřejmě celou finálovou sérii zlomily zásahy Klimta a Kuchlera ze druhé třetiny. Slovan se uklidnil. Večer dovedl do vítězného konce, když jej jistil třetí trefou, Evan.

V Mladé Boleslavi pak vycházel ze zajištěné obrany. Ve třetím utkání se David Pazourek v rozmezí dvou minut a třinácti vteřin v první třetině dvakrát střelecky prosadil. Ústečtí soupeři skórovat nepovolili.

Hned nazítří využili první finálový mečbol. Boleslav sice šla dvakrát do vedení. Ani jednou jí nevydrželo dlouho. Ve druhé třetině nejdřív po 75 vteřinách srovnal Jiří Kudrna. Ve třetí pak po 71 Sýkora a 15 sekund po jeho zásahu rozhodl večer znovu David Pazourek. Do prázdné branky pečetil v předposlední minutě Vítězslav Jankových.

Slovan se poprvé ve své historii stal králem první ligy. Slavil. Čekala jej však baráž o postup do extraligy.

Baráž

Na horké půdě stadionu Na Lapači vstoupili do série Ústečtí vítězně. Sebevědomí domácích srážel spolehlivý Málek. A Ústečtí si na svou šanci trpělivě počkali. V polovině utkání otevřel brankový účet baráže po samostatné akci Jiří Kuchler. Pojistku přidal až při power play Vsetína Pazourek.

Co se v neděli Vsetínu nezdařilo za šedesát minut, v pondělí stihl za třicet sekund. Málkovu neprůstřelnost odčaroval kapitán Stantien, jenž z brankoviště propasíroval puk přes gólmanův beton do sítě. Hostům to ze zabezpečené obrany dopředu moc nešlo. A nezabraly ani přesilovky včetně sedmnácti sekund hry v pěti proti třem. Soupeř dostal stejnou výhodu těsně po polovině zápasu na 66 sekund a tentokrát už na Hynkův výběr seslal gólovou pohromu. Ústí ani jednou puk nevyhodilo z obranného pásma a jedinou vteřinu před návratem vyloučeného Finka na led se ujala další dělovka agilního Roba. Trefu jistoty tak zaznamenal Demel, jenž v přesilovce tečoval nepřesnou Hrabalovu ránu od modré čáry. I když Ústečtí se přes kompaktní defenzivu Valachů prosazovali jen ztuha, v podrážděném závěru rozfoukali plamen naděje. Přesilovku zužitkoval necelých pět minut před koncem Grof. Kouč Hynek pak zariskoval a už v čase 56:10 odvolal brankáře. Druhý gól visel při závěrečném úsilí Lvů ve vzduchu, ale na téměř čtyři minuty opuštěná branka nevydržela bez újmy a patnáct sekund před koncem do ní skóroval Steiner.

Třetí dějství už na ústeckém ledě začali domácí lépe - využitou přesilovku v 10. minutě po dvojité výměně kotouče s Grofem se prosadil ranou z voleje Vála. Ve 24. minutě se výborným forčekingem Valachů dostal puk přes Roba na hůl Dubce, který křižnou ranou pod horní tyčku smázl jednobrankový náskok domácích. Vítěznou ránu si zapsal na začátku třetí třetiny Jiří Kuchler. Z rohu vyrýžoval puk Slížek, obloukem ho poslal na vsetínskou branku, kde neúspěšné Hoviho krocení zužitkoval důrazný Kuchler. Hosté s ubývajícím časem vsadili vše na útočnou kartu, ale ústecká obranná tvrz odolávala i v oslabení. Dvě vteřiny před koncem přidal třetí branku Sýkora.

Zlomový zápas série se odehrál druhý den na ústeckém ledě. Slovan dvakrát vedl, přesto padl. Nejdřív Havel vystřelil do skrumáže a brankář Valachů viděl puk až v brance. Jenže Stantien napřáhl od modré a Květoň těsně před brankou ze vzduchu sklepl za Málka. Domácí brankář reklamoval zásah vysokou holí, rozhodčí ale nekompromisně ukázal do branky. Pak Červenka naznačil blafák do bekhendu, kotouč ale pustil na Klimta, který bekhendovou žabkou přehodil Hoviho. Ale pár vteřin před druhou sirénou si za brankou nerozuměl brankář Málek s obránci. Kotouč vybojoval Květoň. Málek se stačil vrátit do branky a první střelu vyrazil. Na opakovaný pokus Demela už ale nedosáhl. Pak už branka ve hře nepadla. Nejblíže k ní byli v prodloužení domácí. Při přesilovce 4 proti 3 mohl rozhodnout Vála. Stadion už bouřil radostí, ale kotouč se jen otřel o boční síťku. V samostatných nájezdech padl jediný gól. Hned první jel Jenáček a šťastně protlačil puk mezi Málkovi betony.

V pátém zápase znovu zpátky Na Lapači šli Ústečtí už po 108 sekundách na dvě minuty do tří a vysilující zkoušku prohráli až sekundu před návratem vyloučených Klimta s Evanem na led. Jen jedinkrát vyhodili puk z obranného pásma, pak soupeř vyčerpané trio Severočechů umořil sérií přihrávek a kombinaci přesilovkového komanda zblízka zakončil dorážkou Stantien. Za chvíli Rob zvedl pod horní tyčku Dubcovu střílenou přihrávku a v čase 5:29 vedli Valaši 2:0. Hosté až v závěru ztratili ofenzivní zábrany. Odražený puk našel volný Kuchler a nezaváhal. Lvů byl najednou plný led. Lepším bruslením a důrazem si vynutili trvalou převahu, ale Hovi odolal, i když po některých skrumážích puk poskakoval na nechráněných místech před brankovou čárou.

Šesté utkání rozhodl jediný gól. Vsetín z ničeho nic udeřil v 16. minutě, kdy soupeře přečíslil a po Jenáčkově přihrávce překonal Málka osamocený Dubec. Lvi se snažili vyrovnat, ale buď jejich pokusy končily u výborně chytajícího Hoviho, nebo byly nepřesné. V 52. minutě pak Antošova střela skončila na horní tyči. Slovan nevyužil ani poslední možnost poté, co kapitán hostů Stantien hákoval Červenku. Valaši odolali i v závěrečné power play, která byla Jenáčkovým vyloučením umocněna a trvala téměř minutu v šesti proti čtyřem, a mohli se ponořit do víru oslav, protože v baráži zachránili nepodařenou sezonu. A Slovan smutnil.

18.09.04 4 HC Slovan Ústečtí Lvi IHC Písek 6:1
20.09.04 5 BK Mladá Boleslav HC Slovan Ústečtí Lvi 2:1(PP)
01.11.04 18 HC Slovan Ústečtí Lvi BK Mladá Boleslav 4:3
03.11.04 19 HC Kometa Group Brno HC Slovan Ústečtí Lvi 2:1(PP)
15.12.04 32 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Kometa Group Brno 4:1
18.12.04 33 SK Horácká Slavia Třebíč HC Slovan Ústečtí Lvi 1:2(PP)

Play off
čtvrtfinále: BK Mladá Boleslav - KLH Chomutov: 4:0 (3:0, 1:0, 3:2SN, 2:1), HC Dukla Jihlava - HC VČE Hradec Králové: 2:4 (4:5, 4:2, 2:3, 3:2, 5:4PP, 4:0), HC Kometa Group Brno - Havířovská hokejová společnost: 1:4 (3:4, 3:1, 3:2, 3:0, 1:0), HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Olomouc: 4:0 (4:1, 8:2, 3:1, 3:1).
Semifinále: BK Mladá Boleslav - Havířovská hokejová společnost: 3:0 (3:1, 7:3, 2:1), HC Slovan Ústečtí Lvi – HC VČE Hradec Králové: 3:0 (4:1, 1:0, 4:1).
Finále: HC Slovan Ústečtí Lvi – BK Mladá Boleslav: 3:1 (0:6, 3:1, 2:0, 4:2).