Příchody: Aktuální soupiska Slovanu
Čechy vs. Morava, Ústí vs. Zlín
18.09.2012 | Jan Prošek

Čechy vs. Morava, Ústí vs. Zlín

Ú s t í n/L. - Řeč je o klubu, se kterým se ústečtí junioři utkají 20. 9. 2012 v rámci zápasu 5. kola NOEN extraligy juniorů.Úvodní buly bude vhozeno ve čtvrtek v 17.00. V loňské sezóně se zlínští junioři umístili na 7. místě z osmnácti možných. Přiblížíme vám historii vzniku hokeje v tomto městě.

Historie hokeje ve Zlíně

Počátky ledního hokeje ve Zlíně se datují do roku 1929, kdy byl založen klub SK Baťa Zlín. Mužstvo nového hokejového oddílu sehrálo 13. ledna 1929 své historicky první utkání se Sokolem Kroměříž. V dalších letech se stal lední hokej jedním z nejoblíbenějších sportů ve Zlíně a získával stále více příznivců. Bohužel však byl odkázán na milost a nemilost počasí, které mu nebylo zvláště nakloněno. V sezóně 1930/31 sehráli hokejisté celkem šest zápasů, z toho pět utkání bylo odehráno ve Zlíně a jedno v Kroměříži. Mužstvo v této sezóně bojovalo ve druhé třídě a připravovalo se na postup do nejvyšší soutěže. To se podařilo hned v následující sezóně 1931/32, kdy po sehrání pěti utkání druhé třídy bývalé hanácké hokejové župy mužstvo dobylo první místo a postoupilo do první třídy. Druhý úspěch v této sezóně byl na olomouckém turnaji Moravského večerníku, kde se Zlín probojoval až do finále a umístil se druhý za tehdejším výborným týmem Olmutzer E.V.

V této době byl dán rovněž podnět k založení prvního dorosteneckého mužstva a k rozšíření tohoto sportu mezi mládeží. Ani v další sezóně 1932/33 nebyly přírodní podmínky lednímu hokeji příliš nakloněny. Zápisy z tehdejší doby smutně konstatují, že tomuto krásnému sportu se věnovalo velmi mizivé procento mladých lidí. I přes všechny nepříznivé okolnosti dosáhlo mužstvo řady pozoruhodných výsledků.

Zlínský hokej začal postupně stoupat v hierarchii českých hokejových klubů. Nejrychlejší kolektivní hra měla v tomto městě ovšem jeden problém. K dispozici nebylo umělé kluziště, a tak se stále hrálo na přírodním.

Sezóna 1959/60 byla nejúspěšnější v rozvoji zlínského, tehdy už gottwaldovského, hokeje. Mužstvo jako nováček II. hokejové ligy dovedlo k všeobecnému překvapení v soutěži zvítězit, když od prvního do posledního kola neopustilo vedoucí postavení. Velkou zásluhu na úspěchu mají i diváci, kteří ve velkém počtu přijížděli povzbudit své mužstvo i na cizí stadióny. Mimo úspěch ve vybojování účasti v nejvyšší soutěži, dovedl tým i zvítězit v turnaji o pohár Naší pravdy, čímž se stal definitivním držitelem tohoto putovního poháru.

V sezóně 1979/80 se v kvalifikaci o postup do 1. ligy utkali s ústeckým Slovanem a dokázali se přes něj prosadit. Sezóna 1980/81 znamenala významný milník v historii zlínského hokeje, první mužstvo tehdejšího TJ Gottwaldov se totiž natrvalo usadilo v 1. lize. Svou novodobou prvoligovou kariéru odstartoval klub 10. místem, kdy o 2 body uhájil prvoligovou příslušnost.

V sezóně 1981/82 byla liga velmi vyrovnaná a týmy od 5. do 12. místa dělilo pouhých 8 bodů. Gottwaldov skončil opět s rezervou dvou bodu, tentokrát však na místě devátém. Další sezóna vypadala nadějněji, tým se umístil na sedmé příčce, když se z ligy poroučel slavný klub SONP Kladno, o rok později měli však hráči TJ velké štěstí, když získali stejný počet bodů jako poslední Plzeň a od sestupu je tak zachránilo více vítězství a lepší skóre.

Toto varování týmu stačilo a v ročníku 1984/85 dosáhl ještě lepšího umístění, než v sezóně 1967/68 a získal bronzové medaile za třetí místo. Ligovým vítězem se stala Dukla Jihlava. Zajímavostí je, že nejméně branek za celou sezónu obdrželi právě hráči TJ Gottwaldov.

Od roku 1985 se u nás opět zavedl systém vyřazovacích bojů, tentokrát se však nápad hrát play-off uchytil a atmosféru napínavých závěrečných zápasů si diváci mohou vychutnávat dodnes. Hned napoprvé se borci TJ Gottwaldov do play-off ze 6. místa probojovali, narazili však na pozdějšího finalistu, Duklu Jihlava, a to byl tvrdý oříšek. Stejný osud je potkal i v dalším roce, kdy narazili na budoucího mistra, Teslu Pardubice a opět podlehli v nejmenším možném počtu zápasů. Sezóny 1987/88 a 1988/89 si byly v mnohém podobné, především v tom, že se klub nedokázal probojovat mezi osm nejlepších a skončil tak těsně před branami play-off.

Junioři Zlína

V sezóně 2009/2010 se mužstvo Zlína probojovalo na 4. místo dlouhodobé tabulky. O sezónu později Zlín hrál tak, aby si udržel 6. místo. Minulou sezónu z toho bylo 7. místo. Zlínští hokejisté dlouhodobě patří k lepším týmům extraligy juniorů. Ústečtí to budou mít proti tomuto soupeři velmi těžké.

 
 
Aktuálně na webu

Možný systém Chance ligy? Podobné rozdělení jako loni a nově play down

Z úterního jednání prvoligových klubů vzešel návrh, jak by mohl vypadat hrací model Chance ligy v... Celý článek

Obranné řady Slovanu posílí Jiří Drtina

Ú s t í n/L. - Vedení klubu uzavřelo smlouvu se zkušeným obráncem Jiřím Drtinou, který v minulé... Celý článek

Petr Eret bude hájit žlutomodré barvy

Ú s t í n/L. - Vedení klubu podepsalo smlouvu s Petrem Eretem, který v minulé sezoně nastupoval za... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv