OF3: HC Slovan Ústí nad Labem - VHK ROBE Vsetín 3:4 | Hokejka TV: Pro všechny permanentkáře zdarma | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Byl to úspěšný rok, poohlíží se Hynek
20.04.2005 | Martin Řežábek

Byl to úspěšný rok, poohlíží se Hynek

Ú s t í n/L. - Téměř před měsícem jsme vám přinesli posezónní rozhovor s generálním manažerem Lvů Davidem Šafferem a nyní si můžete počíst i o názorech hlavního trenéra Pavla Hynka, který po prvním roce na lavičce Ústeckých Lvů prodloužil smlouvu i na ročník 2005/2006. Hynek se podepsal pod sezonou, ve které se Lvi prokousali až do finále a jak sám říká, byl to rok úspěšný.

Jak byste zhodnotil uplynulou sezonu?
Hlavně bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří se na tom úspěchu podíleli. Realizačnímu týmu, všem hráčům a vedení klubu, které nám připravilo kvalitní podmínky. Bez nich by to, samozřejmě, nešlo. Dík patří i divákům, kteří tu vytvářeli výbornou atmosféru. Myslím, že to byl úspěšný rok, jak příprava, tak základní část, tak play-off. Poskládali jsme tady tým, který mě mile překvapil svou pracovitostí a výkony v letní přípravě. V základní části jsme hráli na špici a skončili druzí s náskokem třiceti bodů na třetího. Měli jsme čtyři vyrovnané pětky a i když se třeba jedné momentálně nedařilo, prosazovala se jiná a celý tým si tím udržel stabilní výkonnost po celý rok, což jsme potvrdili i v play-off. Kometu Brno jsme sice porazili 3:0 na zápasy, ale to bylo mužstvo, které chtělo hrát hokej a bylo výborné v útoku. Tam měli největší sílu. Série s Boleslaví byla náročná fyzicky i psychicky. Hodně kontaktní hokej a všechny zápasy byly vyrovnané. Obě tato mužstva zaslouží uznání.

A samotné finále?
Povedlo se tam postoupit. My jsme si ani nemohli dávat nižší ambice než právě finále. Ale dodneška jsem to nezkousl a mrzí mě, že ten postup znamenal pro některé hráče uspokojení a že jsme Budějovice nepotrápili víc. Protože oni z nás měli respekt, což bylo patrné hlavně v prvním zápase. A my, jak jsme dokázali bojovat v základní části nebo prvních dvou kolech play-off, tak jsme to ze sebe nevydali. Můžeme to omlouvat čímkoliv. Budějovice taky postihla v semifinále nějaká viróza a měly třeba deset nemocných hráčů, ale díky pětatřicetičlennému kádru měli koho postavit. Na nás padla taková chřipková epidemie před finále, kdy to zasáhlo Honzu Kudrnu, Libora Pavliše, Jirku Kudrnu, Míru Baruse. Ale na to se historie neptá, každý uznává jenom vítěze. Do dneška vidím moment ze druhého zápasu, kdy jsme prohrávali 3:0. Náš bek napřáhl, dva hráči mu skočili do střely a za chvíli ještě třetí z druhé strany. Tři hráči skočili během několika sekund do dvou střel. Takhle se to prostě hraje. Když pominu ten fenomén Prospala, který rozhodoval všechny série včetně baráže, tak tohle mi vadilo. Chybělo nám to. A mě mrzí, že jsme to finále neodjezdili po zadku a neodmakali. Na druhou stranu musím říct, že to bylo pro nás trenéry, vedení i hráče cenné a poučné, protože to všem otevřelo oči. Otevřelo oči v tom, že my jako trenéři jsme viděli, kdo je po dvaapadesáti kolech základní části a dvou kolech play-off schopen hrát ještě finále, kdo ho chce a kdo ho nechce hrát, kdo je schopen tam vytáhnout ty morální vlastnosti. Pak už je to o charakterech…

Mužstvo ale fyzicky neodešlo, jak hodně se na tom podílela tvrdá letní příprava?
Ta trvá devět týdnů a to nedělá celou sezonu, je to celoroční práce, hráči musejí být připraveni. Je to dlouhodobá záležitost. Ale já si myslím, že ta síla nebyla v tom, jak jsme se připravovali, ale v tom, že jsme měli čtyři vyrovnané pětky, Bylo období, kdy se dvěma nebo třem dařilo a jedna byla v útlumu. Ale díky kvalitnímu a širokému kádru jsme se vyhnuli jakékoliv krizi, neprohráli jsme dvakrát za sebou. A když hrajete dvaapadesát kol, tak ty síly rozložíte a nám to vyhovovalo. Na druhou stranu před play-off byl nesmyslný sled zápasů a ten termínový kalendář by se měl předělat. A další věc je, že nás v důležitých momentech drželi gólmani.

Lukáš Sáblík držel čisté konto 247 minut…
Pro mě je to novinka, protože tohle nesleduju. Ale v té druhé čtvrtině ligy, kdy jsme neprohráli 13 zápasů v řadě, jsme z trenérského pohledu produkovali nejlepší hokej. Mužstvo bylo semknuté, hrálo dobře do obrany i do útoku, nedostali jsme víc než dva góly v zápase. Obrana byla opravdu dobrá a to pomohlo i Sáblíkovi k těm nulám. On zase dokázal podržet v rozhodujících momentech a já jsem hlavně rád, že se mu podařilo play-off, měl vydařenou sezonu.

Ústecká obrana vůbec patřila k nejlepším, ale v posledních zápasech základní části se dost inkasovalo…
Když jsme ztratili tu teoretickou možnost Budějovice dohonit, tak koncentrace trochu polevila a vy se podvědomě připravujete na play-off. Už to bylo takové to čekání a motivovat se je těžké, když máte náskok před třetím o třicet bodů.

Naopak v útoku se předvedl ve dvou zápasech Jan Čaloun, co na to říkáte?
My jsme strašně rádi, že Honza chtěl v rodném městě ty dva zápasy odehrát a že mu to Litvínov umožnil. Zápas s Brnem odehrál skvěle a v zápase s Budějovicemi, kromě toho že dal gól a na druhý přihrál, znamenal pro mužstvo hroznou vzpruhu a psychickou podporu v kabině. Kdyby mi někdo řekl před sezonou, že tu 22. prosince budeme hrát s Budějovicemi, že budou mít šest hráčů NHL, že tu bude 7000 lidí a že je porazíme 2:1... V ten moment se tady zastavil čas... Já tomu do dneška nevěřím, že tady něco takovýho bylo. Těch sedm tisíc diváků vidělo, jak ti hráči pro to dělají maximum, že tam padají doslova po hubě. A tady je vyspělý hokejový divák, je tady vysoká návštěvnost. Tak obětavě a zodpovědně jako v tomto zápase jsme měli hrát ve finále, i když je samozřejmě lehčí se připravit na jedno takové utkání než v sérii play-off, kdy jdou utkání rychle za sebou.

Co zapříčinilo odchody hráčů Hodka, Koudelky a Lipiny?
Dan Hodek vyhrál kanadské bodování mužstva, v celkovém bodováním mužstva byl pátý útočník. Ve statistice +/- byl třetí nejhorší. Od poloviny sezony se ztrácel a ve finále play-off neodvedl to, co se od něj jako od kapitána očekávalo. Za dva a půl zápasu s Budějovicemi ani jednou nevystřelil na branku! Nepoměr cena a výkon. Martin Koudelka mě nezklamal hokejově. Ale v lednu nedokázal opakovaně manažerovi odpovědět na otázku, zda-li chce vyhrát první ligu a postoupit, což bylo v konečném zúčtování to rozhodující. V první lize je těžké hledat kvalitní hráče, vy je musíte najít, zaplatit je nebo je dokonce přeplatit. A pak ti hráči musejí mít charakter na to, aby chtěli někam postoupit. Aby si neotevírali jenom tu trafiku, že to mají dobře zaplacená a že si vydělají na prémiích, někam dojdou a zapíchnou to. Ti kluci měli dva roky šanci to tu hrnout někam nahoru. A já si myslím, že to nahoru hrnuli, že tady historicky svou roli splnili, ale všechno hezké jednou končí. U Petra Lipiny byla tahle sezona hodně smolná. Začal zraněním, kdy tři týdny netrénoval, a pak se do toho pozvolna dostával. Potom se zranil jeho parťák z útoku Milan Buďa, který se dlouho dával dohromady a hledal se. Tak jsme se Petra snažili oživit měsíčním hostováním v Havířově, ale jemu ta sezona prostě nevyšla podle očekávání. Proto dochází k téhle změně. Na druhou stranu musím říct, že jsem s těmi hráči neměl nějaké problémy, názorové neshody nebo konflikty. Nic osobního v tom nebylo, tak jak se třeba psalo na internetu podle scénáře jedna paní povídala. Tihle hráči odcházejí jen z těchto důvodů.

Odešel i Martin Štěpánek…
Martin Štěpánek byl defenzivně náš nejlepší bek, silný v osobních soubojích, nikdo mu u mantinelu neujel. Byl přínosem pro mužstvo. Jak výkonem, tak i tím profesionálním přístupem. Mrzí mě, že od něj fanoušci čekali po jeho zkušenostech na mezinárodní scéně, že bude soupeře vodit na hada, bude režírovat přesilovku a podobně. Martin celý život hrál defenzivního beka, s tím jsme ho sem brali. Musíme mu poděkovat za to, co tu odehrál.

Jak byste zhodnotil mužstvo, co se týče konkrétních jmen?
Oba dva gólmani odvedli vysoký standard. Před sezonou jsme měli představu, že je budeme točit víc, ale když Lukáš Sáblík chytil ve druhé čtvrtině takovou fazónu, tak bylo těžké dostat Jirku Zikmunda do brány. Ale on tu roli dvojky splnil výborně, svým přístupem k tréninku, jak žil s týmem. A to je taky hrozně důležité, když ten první gólman ví, že za ním nesedí ten druhý naštvaně.
Ze strany obránců se ta defenzivní práce dá hodnotit jenom pozitivně. Skvělou sezonu tu odehrál Venca Drábek nebo Venca Kočí. Ale ono je těžké mezi nimi někoho vyzdvihovat, protože beci pracovali všichni výborně.
V útoku si jakákoliv pětka vybrala během celého ročníku období, kdy se dařilo méně. Ale tím, že byl široký kádr, se to na výsledcích neprojevilo. Já bych ale určitě vyzdvihl Tomáše Sýkoru, protože to je hráč, který dokázal přijmout ty vyšší nároky na hráče a herní projev, makal na sobě jak v létě tak na ledě a udělal obrovský pokrok. Jirka Kudrna třeba nemůže nikdy vyhrát kanadské bodování, ale svým přístupem k tréninku, k zápasu, k jiným povinnostem je na tisíc procent profesionál. Klobouk dolů, protože udělá spoustu černé práce. Ale v mužstvu je důležitý každý hráč, od toho prvního až po náhradníka. Z každého úspěchu či neúspěchu si každý musí vzít svůj koláč.

Jak bude probíhat následující příprava?
Do 25.4. mají hráči volno, pak se sejdeme a budeme devět týdnu trénovat stejně jako loni. Potom bude následovat třítýdenní dovolená a okolo 20. července bychom chtěli jít na led. Zatím máme rozplánováno asi deset dvanáct přípravných zápasů, než začne ten kolotoč. Měli bychom změřit síly s norským Lilehammerem, několika kluby z první ligy i extraligy, ale zatím je to ve fázi plánování. A doufáme, že se tu objeví nějací Švýcaři nebo Rusové.

Jak jste Vy sám v Ústí spokojen?
Já jsem tu byl spokojen maximálně, a proto jsem i podepsal novou smlouvu. Vážím si toho, že tu můžu pracovat a že mi to prodloužení bylo nabídnuto. Když jsem před rokem podepisoval první kontrakt, bylo rozhodující, že šlo o funkci hlavního trenéra a že jsem tu viděl obrovský hlad po hokeji a ambice vybudovat mužstvo. Posouvat hokej nahoru a dostat se o patro výš do extraligy. V nejvyšší soutěži to je tak, že vám dá manažer 22 hráčů a řekne „trénuj“ a vy nemůžete tolik ovlivnit to složení mužstva. Tady jsem nějaké hráče chtěl a vedení je dokázalo přivést. A pro mě je důležité, že tito hráči nezklamali. I v těchto pravomocích sportovní oblasti to bylo zajímavé. Po sezoně jsem měl dvě nabídky z extraligy na pozici asistenta, ale já jsem upřednostnil pozici hlavního trenéra v první lize hlavně z důvodu té seberealizace.

Budete i nadále do Ústí dojíždět nebo bydlet tady?
V květnu se budeme do Ústí stěhovat.

Děkuji za rozhovor.

 
 
Aktuálně na webu

Letní příprava je potřeba, uvědomuje si David Tůma

Ú s t í n/L. - Na startu letní přípravy jsme po tréninku vyzpovídali Davida Tůmu, jednu z... Celý článek

Přihlášení na HSM 2021

Ú s t í n/L. - Po několika měsících usilovné práce a příprav, je to tady. Máme pro Vás online... Celý článek

Letošní sezóna bude těžká, ale opět se chceme poprat o play-off, říká trenér Mach

Ú s t í n/L. - Před novou sezónou jsme vyzpovídali trenéra týmu Miroslava Macha. Po krátkém shrnutí... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv