Ú s t í n/L. - Slovan se raduje, Chomutov truchlí. Tak to zaznamenává fotografie. Tak to zaznamenává řada statistik. Jenže... Každý ví: Dnešní hokej se rozhoduje v přesilovkách. Zvláště v zápasech mezi tak vyrovnanými soupeři, jakými byly v letošním finále celky Chomutova a Ústí. Ani jednou se v celé sedmi zápasové sérii nestalo, aby mač vyhrál tým, který byl v duelu méně úspěšnější při využívání přesilových her.

A ten poslední rozhodující byl jediným, v němž Chomutov dokázal využít o dvě přesilovky více než Ústí v jednom zápase. Také k tomu dostal pořádných příležitostí. Téměř třikrát více ústeckých hráčů muselo v posledním mači za katr než jejich soupeřů z Chomutova. I tak se Ústečtí mohli přesilovce radovat. Znovu si budeme připomínat Hanzlovu střelu do tyče ze začátku třetí třetiny a navíc Ústečané v měli výhodu přesilovky i v samém závěru. Ani v jednom z těchto případů se však prosadit nedokázali, a tak při vzpomínkách zůstávají jen chmury.

Další nepovedenou disciplínou Ústeckých byla dvojnásobná přesilová hra. Za celou sérii se v ním netrefili a zvláště ve druhém utkání bylo její neplodné více než dvou a půl minutové trvání jednou z příčin ústeckého smutku po finále.

Ústí vs. Chomutov

srovnán, gólů, body, střel

• Góly: 26:23
  • Body: 12:9
  • Střely: 290:277
  • stav série: 3:4

Jinak Ústečtí horší nebyli. Naopak! Na góly, body, střely i úspěšnost v přesilových celkem byli dokonce úspěšnější, přesto se z finálového vavřínu radoval rival z Chomutova. Zdá se to nespravedlivé, až těžko uvěřitelné.

V každém zápase však (až na jednu „remízovou“ výjimku) měli Lvi více vyloučených. V tom rozhodujícím však téměř třikrát tolik. A právě poslední mač sezony pomohly rozhodnout dvě proměněné přesilovky Chomutova. Přitom ten v nich neměl do té doby nijak zářnou úspěšnost a byl dokonce v úspěšnosti horší než Slovan. Jenže Ústečanům v posledních dvou mačích citelně chyběla invence šikovného centra Alinče. Za poslední dva zápasy tak na ústeckém kontě využitých přesilových her zůstala nula.

V přehledu v tabulce ukazujeme shrnuté údaje o střelách, přesilovkách a brankách v celé sérii.