OF3: HC Slovan Ústí nad Labem - VHK ROBE Vsetín 3:4 | Hokejka TV: Pro všechny permanentkáře zdarma | HSM 2021: Článek zde
Ústí ztroskotalo v baráži. Již počtvrté
24.04.2011 | Martin Pešout

Ústí ztroskotalo v baráži. Již počtvrté

Ú s t í n/L. - Pravděpodobně se jedná o světovou raritu. Ústečtí Lvi prohráli v posledních šesti sezónách již čtvrtou baráž. A hned tři z nich mají stejného jmenovatele - Mladou Boleslav. Bruslařský klub je již tradičně noční můrou ústeckého Slovanu. Letos měli žlutomodří k prolomení strašidelné barážové bilance nejblíže, přesto se Lvům postoupit do extraligy nepovedlo ani tentokrát.

"Přece to nemůže trvat donekonečna," hlásil kouč Ústeckých Lvů Petr Rosol před startem letošní baráže. Asi může. Slovan prohrál čtvrtou baráž a na svůj premiérový barážový úspěch si bude muset minimálně o rok počkat. Co spojuje všechny čtyři baráže, po kterých musel Slovan znovu přijmout fakt, že je prvoligový? A lišila se ta poslední něčím od předešlých?

Zase Boleslav

Mohla to být pikantní odplata. Bruslařský klub vyprovodil Slovan z extraligy, o rok později na jeho úkor zachránil extraligovou příslušnost. Po roční přestávce snad už ani nikoho nepřekvapilo, že v baráži proti sobě stojí opět Ústí s Mladou Boleslaví. Ústečtí Lvi vkráčeli do baráže posilněni suverénním vítězstvím v první lize, současně předváděli svůj nejlepší hokej za poslední léta. Ani přesto se Lvům vyhrát baráž nepodařilo. Ta letošní byla přitom nejvyrovnanější, Slovan ji dovedl do rozhodujícího sedmého zápasu a ve většině utkání byl lepším týmem. Alespoň malá náplast pro ústecké fanoušky. Protože zatímco předchozí baráže Lvům vůbec nevyšly, letos chyběl opravdu kousek.

Soupeřův brankář ve vrcholné formě

Je to vůbec možné? Čtyři baráže, rozmezí pěti let, ale tohle zůstává. Prokletí soupeřových brankářů. Nejprve Sasu Hovi, pak Martin Růžička a nakonec Marek Schwarz. Ústečtí Lvi si tak mohou alespoň připsat kuriózní bilanci. Pokaždé objevili novou brankářskou hvězdu.

Sasu Hovi, z jara 2006 nepříliš známý legionář z Finska ve službách Vsetína. Měl před sebou nelehký úkol. Zachránit tehdy už zdecimovaný tým Vsetína před sestupem z extraligy. Zatímco Slovan mohl využít služeb prvotřídní kvality v brance v podobě Romana Málka, podstatně lépe vzešel ze vzájemné konfrontace právě vsetínský Sasu Hovi. V baráži podal heroický výkon, Vsetín se soustředil především na defenzivu a uspěl. Valaši rozhodli o své záchraně v šestém utkání, v Ústí ubetonovali záchranářské vítězství 1:0. Hovi vychytal čisté konto, jedinou branku vstřelil Jenáček. Ústí mělo drtivou převahu, ale ani to nestačilo. Hovi posléze zamířil do Slovanu Bratislava, nyní patří Kometě Brno.

Martin Růžička. Další příběh startující na ústeckém ledě. Psal se duben 2008 a Mladá Boleslav poslala do barážové série proti Ústí tehdy neznámého Martina Růžičku. Gólmana, který předtím v základní části odchytal v Bruslařském klubu pouhých jedenáct utkání a v play-off k nim přidal další tři. Na baráž ovšem načasoval fantastickou formu. Mladá Boleslav shořela v prvním barážovém klání 0:4. Růžička vystřídal Filipa Šindeláře a v dalších čtyřech zápasech pustil za svá záda pouhé čtyři puky a připsal si dva shut-outy. Co dodat... Snad jen, že vychytal Mladé Boleslavi postup do extraligy.

Jestliže Hovi s Růžičkou ve své době patřili mezi méně známé brankáře, o Marku Schwarzovi se to říct nedá. Schwarz po návratu ze zámoří zamířil do rodné Mladé Boleslavi a pomohl domovskému klubu k extraligové záchraně. Ve čtyřech zápasech dovolil Lvům pouze dvakrát skórovat a byl jednoznačně hlavní příčinou boleslavského úspěchu. Což potvrdil i letos, kdy znovu fantastickými výkony přispěl k další záchraně Bruslařského klubu. Je jasné, že Schwarzovy výkony převyšují Mladou Boleslav a i proto odchází několikanásobný reprezentant po sezóně patrně do Finska.

Střelecká nemohoucnost prolomena

Jedno kultuvní barážové pravidlo bylo smazáno. Zatímco v předchozích barážových bitvách se stávalo rutinou, že jako mávnutím kouzelného proutku se přestalo Ústeckým střelecky dařit, letos i přes famózní vystoupení Marka Schwarze se žlutomodří střelecky prosadit dokázali. Proti Vsetínu v šesti duelech skórovali Lvi devětkrát, při ostudné blamáži o dva roky později dokonce jen sedmkrát. Vrcholem byla baráž 2009, kdy Marka Schwarze prostřelili Ústečtí ve čtyřech kláních pouze dvakrát! A to ještě z hole jediného hráče - veterána Pavla Janků. V letošní baráži udělali žlutomodří přítrž všem černým střeleckým bilancím. Schwarze totiž překonali hned dvacetkrát! I to značí, jak blízko byl Slovan k postupu.

Vhodné doplnění kádru

Před play-off dochází k tradičnímu posílení týmu. V minulosti ústečtí manažeři přivedli na vyřazovací boje a následnou baráž například Romana Málka, letos Jaroslava Roubíka nebo Jana Kováře. A jednalo se o vskutku mistrovské tahy. Plzeňský Kovář se hned po příchodu do Ústí zařadil mezi největší opory, jeho branky rozhodly finále s Chomutovem, skóroval i proti Mladé Boleslavi. Stejně tak řádil i Roubík. V baráži si připsal pět bodů, hodně platný byl na soupeřově brankovišti. Obranu navrch vyztužil Kamil Černý, předtím do prvoligového semifinále a finále zasáhl Jakub Jeřábek.

Zlomy v prodloužení

Pokud letošní baráž byla v něčem stejná jako minulé, jednalo se rozhodně o zlomy v prodloužení. Přestože mezi první a poslední baráží uplynulo pět let, všechny ústecké prohrané baráže rozhodl zápas, který dospěl do prodloužení. Baráž se Vsetínem zlomil čtvrtý zápas, Ústí na domácím ledě neudrželo vedení 2:1. Došlo k lacinému nedorozumnění gólmana Málka s obranou. Vála posléze v overtimu netrefil prázdnou branku, naopak Valaši ovládli samostatné nájezdy a domů přivezli sérii za stavu 2:2.

O dva roky později byl scénář stejný. Jen proti jinému soupeři. Slovan obrátil v Mladé Boleslavi nepříznivý stav z 0:2 na 3:2 a vývoj série mohl zachránit. Vedení však neudržel a jen několik okamžiků před koncem prodloužení rozhodl boleslavský Gombár. Boleslav tak získala v sérii třetí bod a o pár dní později přijela do Ústí slavit postup.

Ústečtí fanoušci mají jistě v paměti i druhý zápas baráže 2009. Ústí se na mladoboleslavském ledě snažilo o srovnání série, do prodloužení šlo při skóre 1:1. V overtimu ovšem přišla osudová chyba Dušana Salfického, který ideálně netrefil puk po soupeřově vyhození a Michal Důras posléze potvrdil i druhé vítězství Boleslavi v tehdejší baráži. Ústí ve zbývajících dvou zápasech nedokázalo sérii zdramatizovat a Boleslav slavila premiérovou záchranu.

Boleslav drží rekord, Ústí zrovna tak

V posledních letech je baráž pro prvoligové celky neprůchodná. Přestože Mladá Boleslav skončila v předchozích třech sezónách v extralize poslední, příslušnost k nejvyšší soutěži pokaždé udržela. Když k tomu přičteme vítěznou postoupovou baráž, vznikne rekord, který v samostané historii české ligy nemá obdoby. Že by nějaký celek čtyřikrát baráž vyhrál a ještě v řadě, to tu vážně ještě nebylo. Naopak Ústečtí Lvi v posledních šesti sezónách hned čtyři baráže prohráli, což historie taktéž nepamatuje.

 
 
Aktuálně na webu

Hokejová základna začíná svou novou sezónu

Ú s t í n/L. - Všichni trenéři se již těší na nejmladší hráče našeho klubu HC Slovan Ústí nad... Celý článek

Erik Mareš přidá další sezónu ve Slovanu

Ú s t í n/L. - Ústecký odchovanec Erik Mareš podepsal se Slovanem novou smlouvu pro sezónu... Celý článek

Vladimír Brož bude nadále oblékat dres Slovanu

Ú s t í n/L. - Ústecký obránce Vladimír Brož podepsal se Slovanem novou smlouvu pro sezónu... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv