Přípravný zápas: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 3. 8. 2021 v 18:00 hod. | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Měl jsem nabídky z Ruska, vzpomíná legendární Pavel Janků
13.01.2011 | Martin Pešout

Měl jsem nabídky z Ruska, vzpomíná legendární Pavel Janků

Ú s t í n/L. - Skoro už pamětník. Začínal ještě ve federální lize, pamatuje dvacet sezón ve vrcholovém hokeji, prošel deseti kluby. Přestože mu v dubnu bude dvaačtyřicet let, na ledě má stále co říct. Pavel Janků vloni dlouho okupoval vrchol prvoligového kanadského bodování, školil o generaci mladší protihráče. Řada jeho vstevníků s hokejem už dávno skončila, ale on zůstává dál. Dobře, Dominik Hašek ještě pomýšlí na reprezentaci, ale to je zase jiný příběh...

První hokejové krůčky dělal v Brně. Také on je jedním z rozsáhlé řady hráčů, kteří pochází z jihomoravské metropole, ale hokejem se proslavili jinde. V jeho době se brněnský hokej nenacházel v dobrém rozpoložení, a tak se za větší kariérou musel poohlédnout jinde. To se mu povedlo, dodnes na něj v dobrém vzpomínají jak v Brně, tak v Třinci. Ikonou je i v Ústí nad Labem, kde působí již pátou sezónu.

Jak na Brno vzpomínáte?

V tehdejším Zetoru jsem začínal v sezóně 1991-1992 za trenérů Vojáčka a Kříže. Sestoupilo se a začala ta smutnější doba pro brněnský hokej. Pokud jste chtěli dříve nastupovat v extralize, museli jste z Brna odejít. Udělal jsem to já, stejný krok udělala i spousta jiných hráčů. Podobně na tom byl Roman Meluzín, David Havíř, třeba Hunkes šel do Třince. A takhle bych mohl jmenovat dlouhou řadu.

Nyní to v Kometě žije, ale co za vaší doby? Jaká tam byla nálada?

Za minulého režimu to bylo stejné. Pak už ne. Nyní ta vlna přišla po nějakých pětadvaceti letech. V Brně dodnes bydlím, já su prostě Brňák (smích). Kování Brňané jsou s městem spjatí. Z novin znám fotbalistu Petra Švancaru, který se ke Kometě srdnatě hlásí. Tomu se nedivím. Brňáci jsou patrioti, nenechají na své město dopustit. Já už jsem z Brna ale moc dlouho pryč.

Postup Hned v první sezóně v ústeckém dresu slavil se Lvy postup do extraligy.

Pojďme do současnosti. Letos jste měl vyřízené střídavé starty do Mladé Boleslavi. Jaký jste z toho měl dojem?

To byla taková nijaká epizoda. Ani bych se k tomu nechtěl vracet. Nemůžu na ně říct špatné slovo, ale střídavé starty bych nechal už mladším. Třeba stejný ročník jako já Radek Haman šel do Plzně. Ale podle mého momentálního stavu bych se do toho už nepouštěl.

Vloni jste mohl startovat za Vítkovice, nakonec z toho sešlo...

To bylo jiné. Měl jsem dobrou sezónu a cítil se daleko lépe. Minulý rok by to nějaký smysl mělo. Přece jen mi je 41 let a myslím, že v extralize jsem byl dlouho. Máme v týmu spoustu jiných mladších hráčů, kteří by si zasloužili zahrát v extralize. Tak jako jsem dostal šanci já, když jsem býval mladý, měli by ji dostat i oni.

Nicméně, znojemský Haman formou střídavých startů Plzni vypomáhá...

Haman je stejně starý jako já, Plzni zřejmě chyběly určité typy hráčů. Brali ho spolu s Pláškem na více zápasů a vyšlo to. Zkouška na jeden zápas bývá ošidná, nemusí vám to vyjít a je po všem... Oni přesvědčili, Plzeň je vzala. V našem týmu ale máme jiné mladší hráče, kteří si šanci zaslouží.

Někdejší váš spoluhráč Richard Král ovládl anketu třinecké odborné hokejové veřejnosti a hlasování fanoušků o nejlepšího třineckého hráče historie. Souhlasíte s tím?

Naprosto s tím souhlasím. Zažil jsem ho pět let při mém působení v Třinci. Byl to neuvěřitělný hráč. Kapitán, lídr. Podívejte se na jeho statistiky... Skvělý centr. Vybavuji si si formaci Pletka - Král - Zadina. S nimi jsem v té době působil a uznávám, že se jednalo o skvělou lajnu. Král se Zadinou hráli spolu dlouho, po návratu Pletky ze zámoří se jednalo o nejlepší pětku v lize. Richard Král přitom býval takovou dobu opomíjený v reprezentaci.

V té době bývala velká konkurence...

Konkurence? Vždyť podával skvělé výkony a daleko horší hráči v reprezentaci byli. Takže v tom byla i malinko politika. Ale nevím... Výkonnost na to měl a souhlasím s jeho vítězstvím v anketě o nejlepšího hráče Třince v historii.PAVEL JANKŮ
Pozice: útočník
Datum narození: 28.4. 1969
Začínal v Ingstavu Brno
Získal dvě extraligová stříbra 
Má na kontě osm zápasů v reprezentaci
756 zápasů v ELH - 174 trestných minut
Nepomyslel jste někdy na hranici tisícovky odehraných zápasů v extralize?

Ani ne. Myslím, že mám něco přes 700 zápasů. V nejvyšší soutěži mám odehráno patnáct sezón, někteří hráči mají více. Víte, dříve se také hrálo daleko méně zápasů. A dneska, když člověk začně naskakovat do extraligy v osmnácti či devatenácti, celkem rychle nasbírá mnoho startů. Já začínal až v dvaadvaceti. Pokud v dnešní době naskakující junioři nebo mladí hráči nastupují, mají v porovnání se mnou, kdy jsem začínal já, třeba už 200 utkání.

V minulosti byl také jiný herní systém, méně klubů. I to mělo vliv, že?

Přesně. V mé době bylo pouze dvanáct extraligových týmů, z toho dva slovenské, později čtyři a osm českých. A nikdo nepůsobil v cizině. Teď si spočítejte, kolik hráčů bylo doma. Dnes máte venku třeba přes sto hráčů. To v mé době neexistovalo. Se mnou v lize hrávali hráči jako Reichel, Ručinský, Jágr, Hrdina, Růžička, Richter, Žemlička. A ještě ke všemu se hrálo na tři pětky. Když si spočítáte, kolik bylo míst v sestavě, abyste se tam dostal, musel jste být v té době opravdu skvělý hráč. Třeba jako Rosol nebo Lang. Dejme tomu, že několik špičkových mladých hráčů se tam dostalo. Ale pokaždé se jednalo tak o jednoho.

Jak jste na tom v začátcích býval vy? Byl jste v kádru Trenčína a ten v té době byl věru nadupaný...

Na soupisce jsem byl, ale hrával jsem spíše na farmě v Topolčanech v nižší soutěži. Za Trenčín jsem odehrál snad jen jeden zápas. Byly tam takové legendy jako Sekeráš, Haščák, Růžička, Kron. Pak se to trochu uvolnilo, když šla první vlna hráčů do NHL. Jinak to bylo neprůchodné. To bylo až šílené (smích). Vemte si zkrátka, že bylo v nejvyšší soutěži pouze osm českých týmů. V současné době jich je téměř dvojnásobek. A plno špičkových hráčů hraje v cizině. Hrát v té době v osmnácti či devatenácti, to jste musel být hodně výborný hráč.

Jan Čaloun to dokázal...

Ale taky si vemte jeho kariéru. Jakým býval hráčem. Podívejte se na jeho statistiky. Vždyť v osmnácti nebo devatenácti dával čtyřicet gólů za sezónu v extralize. Kdo to dneska dokáže? Že ukončil kariéru, jak jí ukončil, to nebudu komentovat. Ale co se týče jeho úspěchů a kariéry, na to dneska každý zapomene, přitom to byl velký hráč.

To poznali ve Finsku i v zámoří...

Přesně tak. Hrál ve Finsku, v NHL drží rekordy, to ale dneska nikdo nebere... Na to by se ovšem nemělo zapomínat. Vždyť snad v prvních třech střídáních v San José vstřelil tři branky... A stihl další kousky...

David Pazourek Pavel Janků tvoří v Ústí s Davidem Pazourkem nerozlučnou dvojici. Už od sezóny, kdy Janků přestoupil do Ústí, působí povětšinou ve formaci právě s Pazourkem.

Co zahraničí? Neplánujete ještě něco?

V žádném případě. Richard Král je třeba v polském Jastrzebie, kam to má z Třince kousek. Ale já ne. Vyloučit se nedá nic, ale je to velmi nepravděpodobné.

A v minulosti se nějaké zahraniční angažmá nerýsovalo?

Míval jsem nabídky z Ruska, to jsem odmítl. Pak se ještě něco objevovalo, byl jsem ovšem pod smlouvou a když už jsem posléze nebyl, tak se pro změnu už nabídky neobjevovaly (smích). Zkrátka jsem zůstal věrný Čechám.

Jak vidíte budoucnost? Prodloužíte kontrakt v Ústí?

Smlouvu v Ústí mám do konce této sezóny. K tomu, co bude poté, se vyjadřovat nechci.

Tak na závěr: koho favorizujete na titul v rámci extraligy?

Dobrý mančaft má Liberec, neodepisoval bych ani Pardubice, Třinec či Vítkovice. Někdo může překvapit. Kometa je v extralize teprve druhý rok, má sice skvělé hráče i publikum, ale těžko tipovat. V lize už zkrátka ale není nějaký jasný favorit jako za časů Vsetína, Sparty nebo posléze chvíli Slavie.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Jiří Severa: Týmový cíl je jasný, postupit do play-off

Ú s t í n/L. - Před tréninkem na ledě jsme vyzpovídali Jiřího Severu, který ve Slovanu začne už... Celý článek

Dorost: Ústí porazilo v přípravě i Benátky nad Jizerou

Benátky n. J. - Ústečtí dorostenci odehráli další přípravný zápas. Na ledě Benátek byli jasně... Celý článek

Po fyzické stránce jsme připraveni dobře, hlásí Jakub Trefný

Ú s t í n/L. - Před prvním vstupem na ústecký led v nové sezóně jsme vyzpovídali zkušenou posilu do... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv