Ú s t í n/L. - Opět silnější se představil Slovan v sezoně 2003 – 04. Celou dobu bojoval na špici, o play off už nikdo nepochyboval. Na jedno kolo se dokonce usadil na čele první ligy. Nakonec po základní části skončil čtvrtý a v play off po trenérské rošádě došel do vytouženého semifinále. Tam nestačil na Beroun.

DÍL 4. SEZONA 2003 – 2004

Do druhé sezony na postu generálního manažera vstoupil David Šaffer s podporou města v zádech. „Současná garnitura na městě, počínaje Petrem Gandalovičem a konče Janem Kubatou jako prezidentem klubu, udělala velice moc. Vždy jsem to tvrdil a tvrdit budu. Bez nich bych byl poloviční. Zkusil jsem si to první rok. Sezona 2002/03 byla bez masivní podpory města, a to mne neskutečně naučilo. Když jsem musel sklapnout desky a jít tady Masarykovou ulicí, krámek po krámku a získávat finance a skládat to jako „puzzle“ po tisícovkách, aby se klub uživil,“ přiznal později v jednom z rozhovorů pro webové stránky. Místní ODS šla dokonce do voleb s prohlášeními: „Do tří let přivedeme do Ústí extraligu.“

Mužstvo jako hlavní kouč převzal Jindřich Setikovský. A vůbec tým doznal četných změn. Po Patzenhauerovi odešel i Daniel Tvrzník. Rozloučil se Martin Morvay. Ze Slovanu nedávné minulosti již zbyl akorát mladší Tvrzník, kterému se však v sezoně příliš nedařilo a byl poslán na hostování do Havířova. Po roční anabázi v Mladé Boleslavi se vrátil brankář Jiří Zikmund. Dělal však dvojku Lukáši Sáblíkovi. V mužstvu se zabydlovalo spousta hráčů z Moravy. Kapitánem byl Daniel Hodek.

Ústečtí zvládli vítězně první tři mače. V Třebíči se dvěma brankami zaskvěl obránce Václav Drábek, v Olomouci zase třemi body Martin Koudelka. První domácí střet s Havířovem zlomili na začátku třetí třetiny brankami Appela a Jiřího Kudrny.

Slovan poté doma pravidelně vítězil. Zasekl se jen dvakrát na začátku listopadu. To padl dvakrát dokonce za sebou. S Třebíčí a Olomoucí. Z venkovních utkání nejezdil vždy s prázdnou. 22. října vyhrál třeba 2:0 v Chomutově.

Skvělou sérii prožil mezi 3. prosincem a 21. lednem, kdy ve dvanácti mačích padl jedinkrát (3:6 v Jihlavě), jinak desetkrát zvítězil. Sedm branek naložil doma Chomutovu a Havířovu, tomu i na jeho ledě.

V průběhu sezony se z nevydařeného italského angažmá vrátil Daniel Tvrzník. A zařadil se do prvního forvardu vedle Hodka a Koudelky. I další dva útoky v nejčastějším složení: Buďa, Lipina, Dragoun a Appel, Sýkora, Kudrna hojně přispívaly k ústecké produktivitě. Defenzivu táhl Radim Skuhrovec. Díky atraktivní hře a po dlouhých hubených letech díky výborným výsledkům se ochozy plnily. Nejvíce za celou éru v I. lize ve 21.století. Průměrná návštěva v základní části činila 3340 diváků.

28. ledna 2004 se Slovan poprvé probojoval na první pozici první ligy. Po vítězství nad zlomovým soupeřem let následujících – Mladou Boleslaví 5:2 (po dvou brankách zaznamenali Daniel Hodek a Tomáš Sýkora). Sice jen na jediné kolo. Další čtyři nezvládl a po čtyřech porážkách nakonec zakončil dlouhodobou část na 4. místě.

Play off

ČTVRTFINÁLE

Vedení klubu se před startem rozešlo s trenérem Jindřichem Setikovským a do vyřazovacích bojů vedl Lvy Vít Borůvka. Neměl jednoduchou úlohu. Pár dnů před startem play off se mu zranili dva obránci.Václav Drábek a Ondřej Kříž cestou z tréninku se poblíž Litoměřic srazili se škodovkou, jejíž řidička vjela do protisměru. Pro oba sezona předčasně skončila. Naštěstí se zdravotně dali po několika měsících do kupy a znovu hráli hokej.

Po dlouhých deseti letech se Slovanu podařilo vítězně zvládnout sérii v play off první ligy. Tehdy, v sezoně 1993/94 přemohli na cestě do semifinále Hodonín (2:0 na zápasy) a Slezan Opava (3:1 na zápasy).

Dost se ale natrápil s Olomoucí. Nakonec odvrátil vyřazení, když zvrátil stav 1:2 na zápasy.

Po prvním duelu to vypadalo na jednoznačnou záležitost. Slovan smetl soka vysoko 7:2. Vedl od čtvrté minuty. Tři body zaznamenali Dragoun s Lipinou. Dvakrát se trefil Buďa. Druhý den však byla branka Hanáků zakletá. Ti se v rozmezí pouhých čtrnácti vteřin v půlce zápasu ujali dvoubrankového vedení, které jen korigoval Hodek.

Studená dvanáctiminutová sprcha čekala na Slovan v Olomouci. Za tuto dobu prohrával 0:3 a již se k obratu nevzepjal. Do branky putoval místo Lukáše Sáblíka Jiří Zikmund a byl to nakonec on, který dotáhl Slovan k postupu. V dalších dvou zápasech pustil jediný gól. Už v 7. minutě. Slovan však zvládl obrátit čtyřmi brankami ještě do poloviny utkání.

Doma si pak trpělivou hrou a díky brankám Kudrny, Appela a Tvrzníka po výhře 3:0 postup pohlídal.

SEMIFINÁLE

Rozhodující pro vývoj celé série proti nejlepšímu týmu základní části Berounu byl hned ten první. Branka v něm za 70 minut nepadla. Nájezdy rozhodla až jedenáctá série a v nich celkové jen pátá branka. To v sérii předtím berounský Horčička odvrátil proměněnou penaltou vyřazení a pak první utkání rozlouskl Gengel.

Druhý den psychicky povzbuzený Beroun nasázel za dvě třetiny čtyři branky a vyhnal Zikmunda z klece. Sáblík sice další gól nepustil, ale ústečtí střelci si dále lámali zuby na zkušeném Jaroslavu Kamešovi.

Ve třetím duelu se Ústečtí ještě pokusili se sérii něco udělat. Síly jim však evidentně docházely. Kapitán Hodek dokázal sám třikrát vyrovnat. Ovšem minutu a čtvrt po jeho srovnání znovu poslal hosty do vedení Horčička v čase 55:46 a Hodek se neudržel a po seknutí holí po střelci branky si vykoledoval trest do konce utkání. „Ruplo mi v hlavě, bohužel jsem to neunesl. Udělal jsem hloupost a určitě bych se za to chtěl omluvit i tomu hráči. Do konce zápasu chybělo ještě skoro pět minut a já jsem to takhle zazdil,“ omlouval se po zápase. Nic naplat, bylo po sezoně.

24.09.03 4 HC VČE Hradec Králové HC Slovan Ústečtí Lvi 4:2
27.09.03 5 HC Slovan Ústečtí Lvi HK Jestřábi Prostějov 3:2(PP)
01.10.03 6 Sportovní klub Kadaň HC Slovan Ústečtí Lvi 3:2
04.10.03 7 HC Slovan Ústečtí Lvi BK Mladá Boleslav 2:0
08.10.03 8 HC Berounští Medvědi HC Slovan Ústečtí Lvi 4:3
11.10.03 9 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Slezan Opava 2:1(PP)
15.10.03 10 IHC Písek HC Slovan Ústečtí Lvi 2:3
18.10.03 11 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Kometa Group Brno 5:1
22.10.03 12 KLH Chomutov HC Slovan Ústečtí Lvi 0:2
25.10.03 13 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Dukla Jihlava 5:2
01.11.03 14 HC Slovan Ústečtí Lvi SK Horácká Slavia Třebíč 3:4(PP)

Play off
čtvrtfinále: Ústí nad Labem – Olomouc na zápasy 3:2 (7:2, 1:2, 3:6, 4:1, 3:0), Chomutov – Třebíč 3:2 (9:2, 4:6, 2:4, 3:1, 2:1), Beroun – Mladá Boleslav 3:0 (5:3, 5:1, 3:2SN), Jihlava – Hradec Králové 3:0 (2:0, 5:1, 5:4SN).
Semifinále: Beroun – Ústí nad Labem 3:0 (1:0SN, 4:0, 4:3), Chomutov – Jihlava 1:3 (1:2, 1:4, 3:2SN, 1:7).
Finále: Beroun – Jihlava 2:3 (0:1, 5:2, 1:4, 2:5, 1:4).