Přípravný zápas: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 3. 8. 2021 v 18:00 hod. | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Pohled: Po čtvrtině není důvod k panice ani vyskakování
21.10.2006 | Karel Filas

Pohled: Po čtvrtině není důvod k panice ani vyskakování

Ú s t í n/L. - Překvapivý lídr a pozvolný rozjezd velkého favorita. Tak vidím největší události úvodní čtvrtiny soutěže. Náskok vedoucího Hradce Králové je ohromující, po dvanácti výhrách z třinácti pokusů, při nejlepším útoku i nejlepší obraně v lize. Mladá Boleslav stejně jako loni v úvodu tápala, už se však zvedá a dohání vedoucí čtyřku. Co Slovan? Po dvou domácích ztrátách to na žádné vyskakování není, ovšem i přes čtvrtou figuru je třeba podotknout, že bodový zisk je o jeden kousek vyšší než loni. Takže, ani žádná panika se nekoná.

I když ten bodík navíc letos pochází z nájezdů v Jihlavě, které se loni nekonaly. Na hlubší hodnocení je nyní příliš brzy. „Na Vánoce se opravdu ukáže, jak kdo na tom je,“ prorokuje trenér Pavel Hynek. Už nyní je však zřejmé, kde hledat týmy s ambicemi atakovat špici. První Hradec a za ním trojka pronásledovatelů a dá se předpokládat cílená stíhačka Mladé Boleslavi, která už neztrácí moc. Nepředpokládám, že do konečného účtování zasáhne někdo další.

Srovnání s loňskem

Loni se po šesti kolech strhla obrovská kritika, letos je poměrně klid. Tým poctivě sbíral body od počátku, avšak výsledky a nárůst bodového konta převyšoval předváděnou hru. „Po horších výkonech jsme bodovali,“ přitakává trenér Hynek. Loni i přes úvodní porážky čišela z týmu sebevědomá jistota, že má vše pod kontrolou. To mi letos trochu chybí. Loni se nikdo neptal, jestli přijdou posily, letos ano. A taky se už přidaly, na chvíli Evan z Kladna, pak dorazil forvard Bauer a jako poslední eso David Pojkar ze Slavie. Už tak obměněný tým si na sebe musí ještě více zvykat. A možná je dobře, že naposled podlehl Chomutovu a spadl na čtvrtou pozici. Proč? „Kdybychom vyhráli, bylo by hodnocení optimističtější,“ přiznává ústecký kouč.
Avšak případné vítězství by jenom udusilo plápolající pochybnosti. A zřejmě předčasně a ne zcela dostatečně. Možná by byly zapomenuty ztráty z Havlíčkova Brodu a zvláště domácí s Prostějovem. Vyzdvihávala by se vítězství nad silnými konkurenty Hradcem Králové a Brnem. Ta jsou samozřejmě pěkná a důležitá. Podle komentářů v nich ale Ústečtí soky nepřevyšovali, mače byly přinejmenším vyrovnané. V loňské úvodní čtvrtině tým padl v tehdy vedoucím Havířově. Slovan však tenkrát Moravany přehrával.
Pro srovnání: počet střel v zápase Havířov – Ústí (2:1, z loňského září) 27:43 a v zápase Hradec Králové – Ústí (2:4, z letošního září) 41:37. A tak poslední porážka v derby, i přes solidní výkon Lvů, vymalovala obraz hry a výsledků Ústečanů do reálnějších kontur.

Defenziva

Pokračují problémy, které už ukázala příprava. 33 inkasovaných branek ve třinácti zápasech dává průměr přes 2,5 na jeden. To je příliš. Nemůže se chytit Michal Fikrt. Nepřidala mu úvodní přestřelka v Mladé Boleslavi. Šest branek i když ve vítězném utkání, je na brankáře jeho kalibru přespříliš a řekl bych, že stín na něm leží dosud. Jiří Zikmund je sice víc než jen kvalitní dvojka, ale ambice povýšit na brankáře číslo jedna bych nepřikládal ani jemu ani trenérům. Důkaz? Střídaní po jediném zaváhání v mači s Prostějovem. Po skvostných předešlých výkonech. To by se brankáři s „jedničkovou“ důvěrou asi nepřihodilo.
Výkony zadních řad sráží až příliš ztrát a změn. Indisponován byl Jan Kudrna, Tomáš Ficenc, naposled Tomáš Houdek. Přišel Pojkar, na pár zápasů Evan. Obrana se před sezonou totálně přeskupila a nyní si na sebe jednotlivé dvojky ještě nestihly zvyknout.
Plus představuje ofenzivní příspěvek Jakuba Grofa, který je dokonce nejproduktivnější z celého týmu. „Grof hraje v excelentní formě,“ chválí svěřence Pavel Hynek. Jenže byl to právě Grof, kdo si netakticky půlminuty před koncem druhé třetiny v duelu s Chomutovem v oslabení uzmul příliš velké sousto. Ukličkoval se za soupeřovou modrou čarou a ztrátou puku založil akci, která vedla k vítěznému gólu hostí…Jeho skvostná náprava v závěru přišla pozdě.

Ofenziva

Nevyrovnaná. Jedním slovem lze charakterizovat zatím těžko čitelné výkony ústeckého útoku. Nastřílených jednapadesát branek není vůbec zlých. Vysoká produktivita v přesilovkách také ne. Chtěla by jen potvrzovat ve všech zápasech. Když pak vyjde bodově naprázdno jako s Prostějovem a Chomutovem, navíc při promarněné dlouhé dvojnásobné výhodě, je to příliš znát a bodově cítit.
Ne, že by někdo úplně vybouchl, ale že by forvardy zastínil bek, není běžné. „To není dobrá vizitka pro některé útočníky, kteří by měli mít víc bodů než mají,“ připomíná Pavel Hynek a proti svým zvyklostem i konkretizuje: „Nevím přesně kolik má gólů takový Láďa Slížek, když jsem se posledně díval měl 1+7. Jeden gól na hráče takového formátu je málo, musí hodně přidat.“
Možná podstatně chybí nejlepší střelec přípravy David Pazourek, který, jak připomíná Hynek, loni do Vánoc dokonce vedl kanadské bodování celé ligy. „Je to první centr. Věříme, že smůlu si vybral, ale musíme se s tím vyrovnat. Naše hra nestojí a nepadá s jedním hráčem, je dalších 12 útočníků, kteří ho musí nahradit.“
Zatím moc toho nepředvedla posila z Karlových Varů. Jakub Bauer sice nedostává ve čtvrté formaci mnoho prostoru. Dobrým pohybem na sebe přitáhl poměrně dost faulů, často mu však už při zpracování odskakuje kotouč a už v zárodku brzdí akce.
A na závěr ještě jedna statistika, která stojí za povšimnutí. Účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Takový Milan Antoš a jeho parťák z forvardu Jakub Hulva jsou dokonce v záporných položkách! Nejlepší je zase bojovník Petr Přeučil (+7).

Statistika +/- (zdroj: www.hokej.cz)
Petr Přeučil 7
Tomáš Martinec 6
Tomáš Klimt
Jakub Evan
Jiří Kudrna
a Petr Hořava 5

Milan Antoš -1
Jakub Hulva -1
Tomáš Kolafa -2

Další fáze soutěže slibuje interesantní zápletky. Třeba už úvodní dějství a duely Ústí s Boleslaví a Hradce s Brnem. „Práce nás čeká strašně moc, zlepšit musíme obrannou fázi, týmovou kompaktnost. Všichni hráči musí dělat černou práci. Potýkáme se s tím ve všech zápasech. Je třeba vylepšit oslabení. Musíme se lépe koncentrovat a nepodcenit žádný souboj,“ hlásí z ústecké kabiny Pavel Hynek.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Jiří Severa: Týmový cíl je jasný, postupit do play-off

Ú s t í n/L. - Před tréninkem na ledě jsme vyzpovídali Jiřího Severu, který ve Slovanu začne už... Celý článek

Dorost: Ústí porazilo v přípravě i Benátky nad Jizerou

Benátky n. J. - Ústečtí dorostenci odehráli další přípravný zápas. Na ledě Benátek byli jasně... Celý článek

Po fyzické stránce jsme připraveni dobře, hlásí Jakub Trefný

Ú s t í n/L. - Před prvním vstupem na ústecký led v nové sezóně jsme vyzpovídali zkušenou posilu do... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv