Přípravný zápas: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 2:4 | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Čaloun o staronové roli ve vedení Slovanu. Plánuje další posílení?
04.06.2020 | Pavel Mandát
Autor fotografie: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Čaloun o staronové roli ve vedení Slovanu. Plánuje další posílení?

Roli zachránce ústeckého hokeje odmítá. Přesto se Jan Čaloun pustil do mise, jejíž splnění si bude žádat čas, odvahu a snad i trochu toho štěstí. Sportovní jednatel Slovanu popisuje přípravy na novou sezonu, odhaluje filozofii při budování kádru a v neposlední řadě vypráví o tom, proč se vlastně rozhodl vrátit do vedení.

Na konci jeho posledního působení u A-týmu Ústí nad Labem proti němu řada fanoušků pořádala protesty. Dosáhli svého a Jan Čaloun z klubu odešel. Přesněji řečeno přesunul se k mládeži. Teď je ale zpět v nejužším vedení hokejového Slovanu, připraven pozvednout místní klub k lepším zítřkům. „Jsem Ústečák, mám tady k tomu vztah. Když jsem pak viděl na valných hromadách, jak se pořád nevědělo, kdo to bude dělat, řekl jsem si, že je mou povinností, abych klubu pomohl," vypráví v rozhovoru pro hokej.cz.

V ústeckém hokeji jste nějakou dobu nepůsobil. Váhal jste, když přišla nabídka, abyste se ujal funkce sportovního jednatele?
Ona ani ta nabídka nepřišla. Do klubu měl vstoupit tajný investor, který si to ale nakonec kvůli koronaviru rozmyslel. Pak se na valné hromadě řešilo, co bude s ústeckým hokejem dál. Máte pravdu, že u prvního týmu jsem asi sezonu a půl nepůsobil, ale pořád jsem byl u mládeže. A protože tady je to tak, že spolek, který vlastní mládež, zároveň vlastní celý klub, tak jsem řekl, že půjdu dělat sportovního jednatele. Ona totiž ani jiná varianta nebyla. Pozice ekonomického jednatele byla znovu nabídnuta Jirkovi Zdvořáčkovi, ale ten už to dělat nechtěl. Takže se ekonomickým jednatelem stal nově Jarda Holík.

Nebál jste se reakce fanoušků? Řada z nich proti vám naposledy pořádala protesty.
Víte co... Když to řeknu blbě, měli jsme tu jednu chvíli takové bezvládí. Pak se na valné hromadě řešilo, kdo klub povede. Můžete samozřejmě nadávat, ale v tu chvíli mohl taky někdo přijít a říct: Já tady ten hokej bude dělat. Nikdo takový nepřišel. Tak jsem to vzal já. Za sebe musím říct, že se nikam necpu. Pokud sem časem přijde nový majitel s movitým sponzorem, který hokej bude umět dělat, tak mu to přenechám, půjdu trénovat mládež a budu spokojený.

Jste spasitel ústeckého hokeje?
Takhle to vůbec neberu! Jsem v prvé řadě Ústečák. Mám tady k tomu vztah. Když jsem to pak viděl na valných hromadách, kde se neustále řešilo, kdo to tady bude dělat, tak jsem si řekl, že je mou povinností, abych klubu pomohl. Ale spasitelem opravdu nejsem.

Do funkce jste s ohledem přípravy nové sezony nastoupil poměrně pozdě. O to těžší to muselo být, že?
Tam šlo o to, že jsme měsíc a půl čekali, jak moc a jestli vůbec do klubu vstoupí nový investor. Proto jsme nabrali tohle zpoždění. Jakmile bylo jasno, tak jsme se v klubu okamžitě začali pracovat na tvorbě nové sezony. Jednoznačně jsme se shodli na osobě nového hlavního trenéra. Míra Mach pro nás byl první volbou. Je to přesně trenér do takových krizových situací, výborný motivátor. S hráči umí pracovat. Zároveň jsme dál počítali s Jardou Roubíkem. To je ústecká legenda, takže nebylo co řešit. On dostal na starost zejména to, aby pracoval na individuálních dovednostech našich mladých hráčů. Má k tomu jakožto bývalý skvělý hokejista výborné předpoklady. Druhým asistentem je Jirka Merta. Toto trio jsme složili, aby s naším mladým týmem pracovalo.

Miroslav Mach vám na nabídku kývl hned?
To jednání netrvalo dlouho. Míra Mach byl nabídkou nadšený. Dohodli jsme se proto rychle. Je to obrovský srdcař a motivátor. Musím říct, že z toho mám nejen já, ale i majitel, opravdu dobrý pocit. Jsem si jistý, že on tu naši hokejovou mašinu roztlačí tím správným směrem.

Skladbu nového kádru si řešíte vy, nebo už je to pravomoc trenérů?
Nedělám to jen já. Nejprve jsme jmenovali náš trenérský štáb. K tomu jsem tu já a za majitele Vladimír Evan. Tímto způsobem jsme utvořili takovou pracovní skupinu, která se na daných věcech podílí. Pravidelně jsme se scházeli, každý z nás přitom měl na papírku svá jména. K těm jsme si pak vždy společně něco řekli. My jsme nízkonákladový klub. Hráčům momentálně nemůžeme nabízet podmínky, jaké bychom kolikrát sami chtěli. Proto je pro nás důležité, aby konkrétní hokejisté opravdu chtěli za Ústí hrát. S těmi tu chceme pracovat a vše vyvážit tvrdým tréninkem, nasazením a pílí.

Přesně do této filozofie vám zapadá třeba Jiří Severa, co?
Ano. Jirka Severa bude v Ústí začínat několikátou sezonu. Za tu dobu už se tady usadil, prakticky se z něj stál Ústečák. Ke klubu už má vztah. Přesně na takových hráčích to chceme do budoucna stavět. Chceme jim pomáhat v jejich dalším hokejovém rozvoji a třeba i k tomu, aby se dostali do extraligy. Stejně tak jsme si dali za úkol zapracovat naše mladé kluky. Třeba Tomáše Čermáka, který je naším odchovancem, přičemž loni měl skvělou sezonu v plzeňské juniorce. Podobný příklad je rovněž Martin Tůma. Kluk, který u nás prošel mládežnickými kategoriemi, známe ho a víme, že na to má. Pak jsou tu další mladí. Třeba Petr Eret, Aleš Furch... Hráči, u nichž víme, že budou pracovat. Že mají touho na tom, aby se dál rozvíjeli. Jejich cílem do budoucna je dostat se do extraligy. Chceme tou cestu pomoci celému českému hokeji. Mladí by měli dostat svoji šanci.

Největší peckou je pro vás příchod Michala Trávníčka.
Souhlasím. Mám z toho ohromnou radost. Já Trávu znám z našeho společného působení v Litvínově. Je to skvělý kluk, hodně pracovitý a poctivý. Proto jsem s ním začal jednat hned po tom, co skončil v Litvínově. Hledali jsme jméno a zkušenost. Vím, že on půjde našim mladým hráčům ve všem příkladem. Takového hráče vždycky potřebujete.

To by byl i váš případ, ne? I vy máte spoustu zkušeností…
Když jsem se rozhodl, že půjdu dělat sportovního jednatele, tak jsem zvažoval, jak to bude dál. Jak už jsem říkal, jsme tady nízkonákladový klub. To znamená, že je tu často minimum lidí na více činností. Někdy je to dost složité. Nakonec jsem si řekl, že kromě pozice sportovního jednatele zároveň zůstanu propojený s mládeží. Letos budu působit jako trenér dorostu a sedmé třídy. K tomu chodím po partnerech, abychom zajistili nejen hráčskou, ale i ekonomickou stabilitu klubu. To je moje parketa, která mě baví. Proto jsem neuvažoval o tom, že bych se postavil na střídačku mužů.

Řekl jste, že obcházíte partnery. Jakou od nich máte odezvu?
Přece jen se dlouho nevědělo, která soutěž se v Ústí bude hrát. Musím říct, že jsem opravdu příjemně překvapený. I přestože tu je pandemie koronaviru, kvůli čemuž firmy nevědí, jak to bude, tak převládají pozitivní reakce. Byl jsem ve spoustě firem, které chtějí ústeckému hokeji pomoct. Strašně moc si toho vážím. Mým cílem je, abychom si společně vytvořili dlouhodobé vazby. Aby naše partnerství bylo dlouhodobé. Věřím, že se nám to bude dařit. Pokud dosáhneme ekonomické stability, můžeme zase začít stoupat výš, tam kam Slovan patří.

Postupem času třeba zpět do extraligy, kde už jste dříve byli.
Já vám to řeknu takhle… To je hrozně moc dlouhodobá práce. Není to jen o ekonomické stabilitě. Jsou tam záležitosti ohledně zázemí stadionu, které u nás momentálně na extraligu nestačí. Ať je to tělocvična, rozcvičovna a tak dále. Čili je to o dlouhodobé práci, ale já věřím, že se nám to časem podaří. Všichni jsme Ústečáci a všichni chceme ten klub posunout správným směrem.

Jakou roli hraje v tom všem město?
Hodně významnou! Město Ústí nad Labem je momentálně náš hlavní partner. Já bych jim za to chtěl ze srdce poděkovat. Bez jejich významné podpory bychom tu hokej dělat nemohli.

Vraťme se teď ještě ke kádru na příští sezonu. Předpokládám, že plánujete jeho další doplnění.
Je to tak. Uzavřeli jsme spolupráci s jedním extraligovým klubem, který nám pomůže na brankářském postu a stejně tak s jednou pětkou hráčů. Tímto způsobem svůj kádr posílíme. Je to důležité, protože když se podíváte na většinu prvoligových klubů, tak zjistíte, že jsou propojeny s extraligovými kluby. Proto jsme rádi, že tu možnost budeme mít také.

I pro něj musí být lákadlo působit jako učitel mladších spoluhráčů.
Jednoznačně! Já v něm navíc vidím skvělý most mezi kabinou a trenéry. Stejně jako v případě Jardy Roubíka. To je ohromný detailista, přesně tohle mladí hráči také potřebují. Není to jen o tvrdém tréninku, ale zároveň o práci na dovednostech. Jarda je někdejší skvělý hokejista. V tomhle nám hodně pomáhá.

Prozradíte, o který klub se jedná?
Zatím si to nechám pro sebe. Ta dohoda je taková, že ten klub si to nejdřív zveřejní sám, což my samozřejmě respektujeme.

Blíží se definitivní rozhodnutí o tom, jaký bude formát příštího ročníku Chance ligy. Jste spokojen s navrženou možností?
Já budu rád, když se najde spravedlivý formát pro všechny účastníky soutěže. Myslím si, že je to ten, který je teď navržený. To znamená dvakrát každý s každým a pak rozdělení na dvě skupiny podle umístění. Nemyslím si, že by bylo spravedlivé rozdělovat to na Západ a Východ. Pak můžou někteří namítat, že ta a ta skupina je silnější a ta zase slabší. Stejně tak můžeme hrát každý s každým čtyřikrát, ale to by bylo přes 70 zápasů, což je jako NHL. Takže za mě jsem pro současný návrh.

Kde byste se chtěli s Ústím mezi ostatními účastníky pohybovat?
Po sportovní stránce je naším jednoznačným cílem záchrana soutěže. Dobře víte, že tu byly různé tlaky. Mohli jsme jít do druhé ligy, ale já jsem řekl: Jestli máme jít do druhé ligy, tak ať tam spadneme. Jen tak se tam přihlásit, to by podle mě bylo alibistické. Bylo by to nefér vůči městu, partnerům, fanouškům i dětem, které máme v mládeži. I oni chtějí chodit na první ligu. V koutku duše však věřím, když vidím nasazení Míry Macha a všech dalších, že bychom mohli zabojovat i o play off.

Mluvíte o propojení prvního týmu mužů a mládeže. Pro děti je důležité, aby dál měly své vzory, že?
Přesně tak. To je hodně důležitý faktor. Další věc je ta, že my tady v Ústí máme jen jednu ledovou plochu. Ale zároveň jsou tady obsazeny všechny mládežnické kategorie, takže led je u nás k prasknutí. V momentě, když by se tu hrála druhá liga, stala by se z toho neprofesionální soutěž. Jinými slovy by hráči museli chodit do práce a trénovat až večer. To si neumím představit. Takhle u nás hráči trénují dopoledne a veškeré odpolední hodiny jsou na ledě vyhrazeny mládeži. Jak už jsem říkal, chceme si vychovávat vlastní hráče, kteří budou mít ke klubu vztah. I já mám v mládeži dva syny, u kterých chci, aby tady k tomu měli vztah. Já vždycky říkám, že když něco děláte, měl byste to dělat naplno, nebo to nedělat vůbec.

Potatili se vaši synové? Budou stejnými střelci, kterým jste býval i vy?
Mladší se v tomhle směru potatil víc. To je útočník. Je mu jedenáct let a já jsem moc rád, že umí být komplexní. Odehraje obě křídla i centra. Navíc ho dávám do beka. Starší už je v kategorii dorostu. To je pro změnu šikovný a poctivý obránce. On mi už od malička stál před vlastní bránou a já mu říkával: Vždyť stojíš před tou špatnou bránou. Takže je z něj obránce. Oba mi dělají radost.

Jste na ně přísný?
Ano, jsem. Hlavně na toho staršího, který je v dorostu, protože jsem zároveň trenérem téhle věkové kategorie. Někdy bych možná tolik přísný být nemusel, ale je to proto, že jsem jeho trenér. Rozhodně nechci, aby to někde zavánělo protekcí.

Je vidět, že jste se v tomhle směru hodně naučil ve Finsku.
Jednoznačně. Jejich mentalita a přístup je pro mě vzorem. Nechci to nazývat finskou cestou, protože to byla věc, na které jsem se tady spálil. Ale jak říkáte, jsou hodně poctiví a pracovití. Přesně tak chci, aby fungoval i náš hokejový klub.

Na závěr. Co byste vzkázal vašim fanouškům?
Že jsou pro nás hodně důležití. My se budeme snažit dělat pro ně různé akce. Teď máme v plánu natáčet s trenéry video, které je určeno pro veřejnost. Jako klub chceme vystupovat jednotně. Fanoušků si moc vážíme. Chtěl bych, abychom se na zimním stadionu scházeli v hojném počtu. Návštěvy kolem tisíce až dvou tisíc fanoušků by mi udělaly velkou radost.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Druholigový Most na mladý ústecký výběr nestačil

Most - K prvnímu přátelskému utkání před novou sezónou vyrazili ústečtí do Mostu, s druholigovým... Celý článek

I druhá Veronika v ženské reprezentaci U16

Ú s t í n/L. - Dalšího kempu ženské hokejové reprezentace do 16 let, který se koná dne 14.8. ve... Celý článek

Informace k přátelským zápasům HC Slovan

Ú s t í n/L. - Vzhledem k omezením během pandemie koronaviru prosíme všechny příznivce, aby si... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv