Ú s t í n/L. - Ústecký juniorský tým předehrává 16. kolo NOEN extraligy juniorů. V tomto zápase přivítají tým Kladna. Utkání začíná v 16:45, vstup je zdarma.

Když se v listopadu roku 1924 několik nadšenců rozhodlo založit v Kladně hokejový oddíl, ještě nemohli netušit, k jakému fenoménu pokládají základní kámen. Kladno, léta proslulé jen jako město uhlí a oceli, se v budoucnu mělo stát jednou z největších bašt českého hokeje.

Cesta z hokejového pravěku na československý trůn trvala kladenským hokejistům přesně 35 let. V roce 1959 hráči tehdejšího SONP Kladno poprvé zvedli nad hlavu mistrovskou trofej a narušili dlouhou nadvládu Rudé hvězdy Brno. Parta okolo Stanislava Bacílka se stala mistry republiky paradoxně v Praze. Tým Vlastimila Sýkory, který posléze vytvořil kostru národního mužstva pro světový šampionát, se radoval z úspěchu na Štvanici, protože kladenský zimní stadion v tu dobu procházel rekonstrukcí, při níž se mu dostalo úplného zastřešení.

Pět z celkem šesti titulů získali hokejisté v sedmdesátých letech, kdy slavná generace Nového, Nováka, Pospíšila, Kaberleho a mnoha dalších skvělých hráčů vyhlásila „zlatou pětiletku“. Mistry ČSSR se Kladno stalo v letech 1975, 1976, 1977, 1978 a 1980. Kladno v tu dobu válcovalo soupeře i na mezinárodní scéně. Světový punc dalo místnímu hokeji vítězství v Poháru mistrů evropských zemí (1977) ale i zámořská mise, při které Poldi úspěšně změřila síly s kluby WHA a NHL. Kladno pravidelně dodávalo československé reprezentaci řadu opor a klub dosáhl svého absolutního vrcholu.

V první polovině osmdesátých let přišel pád. Největší hvězdy týmu dostaly šanci zahrát si v zahraničí a Poldinka se v roce 1983 poprvé poroučela z nejvyšší soutěže. Po dvou letech se sice vrátila zpět mezi elitu, ale sestup přišel znovu. Jenže i tentokrát se kladenští brzy do nejvyšší soutěže vrátili a od roku 1987 v ní na dlouhou dobu nechyběli. V mládežnických týmech se navíc v neobvykle hojném počtu začala objevovat jména, která se později zlatým písmem zapsala do dějin světového hokeje. K prvnímu zápasu mezi dospělými nastoupil v roce 1988 tehdy teprve šestnáctiletý Jaromír Jágr. Super talentovaný mladíček o sobě dal brzy pořádně vědět. Už o dva roky později zářil v nakonec neúspěšné semifinálové sérii proti Spartě a vydal se na svou impozantní cestu do zámoří.

Nejblíže k sedmému mistrovskému titulu měli kladenští v sezonách 1993/94 a 1994/95. Všechny naděje však vzaly promarněné pětizápasové semifinále s Olomoucí a následně se Zlínem. Po pádu letitého garanta kladenského hokeje oceláren Poldi se navíc oddíl začal dostávat do stále více problematické finanční situace a výjimečně talentované mužstvo se postupně rozpadalo. Úplný krach naštěstí v kritické chvíli odvrátil Jaromír Jágr starší, jenž se postavil do čela slavného klubu.

I tak ale přišla hubená léta. Ta vyvrcholila sestupem z nejvyšší soutěže v roce 2002. Ani třetí sestup však kladenský hokej nepohřbil. Hned za rok město zažilo obrovskou euforii při návratu zpět do extraligy a v následujících letech se v Kladně dvakrát hrálo čtvrtfinále play-off. Do ročníku 2011/2012 vstoupil kladenský hokejový klub s novým logem a názvem Rytíři Kladno. Jeho většinovým vlastníkem se stal Jaromír Jágr mladší, který v nelehké chvíli převzal žezlo po svém otci a na svůj tým dohlíží z Ameriky.

Junioři Kladna

Junioři Kladna patří mezi týmy, které hrají extraligu velmi dlouho. Nedosahují v posledních letech nějak výrazně dobrých výsledků, nicméně i v tomto zápase to budou mít domácí Lvíčata velmi těžké. Doufejme, že předvedou co nejlepší výkon.

Zdroj historie: http://www.hc-kladno.cz/cz
Zdroj TOPfotky: antimultivitamin.com
Sdílet článek na sociálních sítích

Nejnovější články

  • Š u m p e r k - V posledních čtyřech zápasech žlutomodrý celek dokázal vždy bodovat. Dnes změřil síly se Šumperkem, se kterým od začátku držel krok a podařilo se mu dvakrát srovnat nepříznivé skóre, když se o to postaral Ondřej Bláha, ale to bylo vše, na co se Slovan v utkání zmohl.

  • Ústečtí hokejisté mají za sebou další zápas. V domácím prostředí hostili Kolín, který si vypracoval dvoubrankový náskok. Ze začátku druhé třetiny se Slovanu podařilo snížit, po přihrávce Davida Tůmy se prosadil Martin Tůma. Právě David Tůma se vrací k utkání proti Kolínu. „Bod z domácího zápasu je pro nás málo," dodal smutně.

  • Na základě zpřísnění vládních opatření proti nemoci covid-19 se mění podmínky vstupu na zimní stadión. Fanoušci, kteří budou chtít navštívit utkání Chance ligy a podpořit ústecký Slovan musí splnit hned několik pravidel. Nově se dostane na utkání maximálně 1000 lidí, permanentkáři mají přednostní právo vstupu.

Youtube kanál

Sestřih: Benátky vs. Slovan, 27. 11. 2021

Hlavní partneři

Významní partneři

Partneři mládeže