Ú s t í n/L. - Druhou prvoligovou sezonu zvládli ústečtí dobře. Po základní části s odstupem šesti bodů uhájili postavení mezi elitní osmičkou a v play off se srdnatě rvali s favorizovanou Duklou Jihlava, která zvítězila až po boji 4:2 na zápasy, když obracela ze stavu 1:2, a pak dokráčela až do finále.

DÍL 2.: SEZONA 2001 – 2002

Vstup do druhé prvoligové sezony se Slovanu narozdíl od předchozího roku příliš nepovedl. Na úvod třikrát padl. Domácí premiéru s Kadaní nezvládl, když už v čase 4:39 prohrával 0:2. Václav Drábek sice ještě v první třetině korigoval. Vítěznou ránu však zasadil Tomáš Polanský, který společně s Jiřím Kuchlerem dvěma body za branku a asistenci nejvýznamněji přispěli k výhře hostí.

Ve čtvrtém kole se konečně narodila první ústecká výhra. Doma s Ytongem Brno sice po první třetině Slovan prohrával 0:1, nakonec však slavil po vítězství 5:1, dvakrát se trefil Daniel Tvrzník.

Celou sezonu se střídaly kráťoučké série úspěchů a nezdarů. Slovan neprohrál více než třikrát v řadě. Nejhorší období zaznamenal na přelomu roku, kdy v mezi 12. prosincem a 12. lednem ze sedmi mačů pět ztratil. Z toho ovšem hned čtyři pouze o jediný gól (navíc v Opavě padl až v prodloužení).

Nejpovedenější období následovalo hned poté. Od 16. ledna do 6. února, sedm zápasu v řadě Slovan nepoznal pachuť porážky. Vměstnal do série celkem šest výher a plichtu v Opavě. A hlavně v těchto utkáních rozhodl o své účasti v play off.

Nakonec obsadil šestou pozici. Na pátý Prostějov ztratil deset bodů, před devátým, prvním nepostupujícím Berounem, uhájil šestibodový odstup. Nezměnily to ani poslední dva nezdary.

Ústecký útok táhly stálice: Vlastimil Patzenhauer s Danielem Trvzníkem. Významně se přidala a dokonce ovládla klubovou produktivitu s 33 body posila z Kladna – Jaroslav Kalla. Znovu se ve žlutomodrém dresu prosazoval Martin Morvay. Významnou porci utkání odehrál v Ústí Adam Šaffer nebo pozdější opora zadních řad Aleš Pavlas. V brance zhruba stejnou měrou odchytali Jiří Zikmund s Lubošem Horčičkou. Trenérské duo: Zdeněk Müller, Radomír Mikeš.

Play off

Po šesti letech se v Ústí znovu hrálo prvoligové play off. Dukla Jihlava byl ve čtvrtfinále přetěžký soupeř. Přesto jí Ústečané postup do semifinále řádně zkomplikovali. Po úvodní porážce (1:4) ji ve druhém utkání na Vysočině zaskočili a zvítězili 4:2. V polovině utkání zasadili rozhodující údery v rozmezí dvou minut Toman a Jaroš, když předtím sedm vteřin před první sirénou dával zřejmě zlomovou branku utkání na 2:1 Daniel Tvrzník.

V prvním domácím duelu Slovan po brankách Vrzala a Patzenhauera v 10. minutě vedl už 2:0. Po čtyřiceti minutách však bylo srovnáno. Vítězný gól v čase 48:02 vstřelil Daniel Tvrzník a Ústí v sérii překvapivě vedlo 2:1!

Druhý den na první zásah Mokrejše ještě odpověděl Jaroslav Kalla. To však bylo ze strany Ústí vše. Hodek a Bakus srovnali stav série, která se stěhovala znovu na Vysočinu.

Tam se sehrála zřejmě zlomová bitva celé série. Dukla od první třetiny vedla. Jenže Slovan pět a půl minuty díky Kallovi srovnal. Utkání dospělo do prodloužení, které rozhodl v čase 66:13 Petr Mokrejš.

Rozhodnutí padlo v Ústí. Slovan v šestém měření srovnal z 0:2 na 2:2. V čase 58:48 však vystřelil Dukle postup do semifinále Jiří Jantovský. Pikantností celé série bylo, že proti sobě nastoupili pozdější kolegové v brankovišti. Za Jihlavu chytal Lukáš Sáblík, za Ústí Jiří Zikmund. Vedle střelce Hodka se v dresu tradičního klubu představil i další pozdější ústecký hráč Tomáš Ficenc. Nebo pozdější a někdejší reprezentant Petr Čáslava resp. Petr Kaňkovský.

17.10.01 10 Slovan Ústí nad Labem IHC Písek 6:2
21.10.01 11 HC Kometa Group Brno Slovan Ústí nad Labem 2:3(PP)
24.10.01 12 HC Berounští Medvědi Slovan Ústí nad Labem 4:2
27.10.01 13 Slovan Ústí nad Labem HC Slezan Opava 6:2
03.11.01 14 Slovan Ústí nad Labem HC Dukla Jihlava 0:4
07.11.01 15 Sportovní klub Kadaň Slovan Ústí nad Labem 0:3
11.11.01 16 Slovan Ústí nad Labem HCM Žďár nad Sázavou 2:2(PP)
14.11.01 17 HC Ytong Brno Slovan Ústí nad Labem 3:5
17.11.01 18 Slovan Ústí nad Labem HC Šumperk 2:5
21.11.01 19 Bílí Tygři Liberec Slovan Ústí nad Labem 5:0
10.12.01 20 Slovan Ústí nad Labem HK Jestřábi Prostějov 2:2(PP)
28.11.01 21 SK Horácká Slavia Třebíč Slovan Ústí nad Labem 1:0
01.12.01 22 Slovan Ústí nad Labem KLH Chomutov 6:4
05.12.01 23 IHC Písek Slovan Ústí nad Labem 3:4
08.12.01 24 Slovan Ústí nad Labem HC Kometa Group Brno 6:1
12.12.01 25 Slovan Ústí nad Labem HC Berounští Medvědi 1:2
15.12.01 26 HC Slezan Opava Slovan Ústí nad Labem 3:2(PP)
23.01.02 34 Sportovní klub Kadaň Slovan Ústí nad Labem 1:2
26.01.02 35 Slovan Ústí nad Labem HC Slezan Opava 4:4(PP)

Play off
čtvrtfinále: Liberec - Kadaň na zápasy 4:1, Třebíč - Opava 4:1, Jihlava - Ústí 4:2, Chomutov - Prostějov 4:2
Semifinále: Liberec - Chomutov 3:0, Třebíč - Jihlava 0:3
Finále: Liberec - Jihlava 3:1