Olomouc - První překážka na cestě do vysněné extraligy padla! V nejkratším možném termínu se Slovan vypořádal v 1. kole play-off s Olomoucí. Razítko na postup Ústí do dalších bojů vydal dnešní zápas v hanácké metropoli, kde se Lvi radovali v poměru 3:1. Olomouc dokázala potěšit domácí fanoušky hned ve 3. minutě gólem Karného, rychlou odpověď si však vzápětí přichystal Jankových. Vítězná branka Ústí přišla v 9. minutě, to když opět zafungovala osvědčená spolupráce Eiselt-Antoš. O kosmetickou úpravu skóre se postaral v polovině utkání Havel. Ústecké Lvy nyní čeká zasloužený odpočinek, k premiérovému utkání 2. kola play-off nastoupí na domácí půdě až v neděli 5. března.
ne 26. 2. 2006
HC Olomouc
1:3 1:2, 0:1, 0:0

Branky a nahrávky: 3. Karný (Slaninák) - 5. Jankových (Vála, Sýkora), 9. Eiselt (Antoš, Hájek), 33. Havel (Slížek, Kudrna Jan). Rozhodčí: Hodek - Prchal Radim, Prchal Tomáš. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 600. Střely na branku: 1:30. Průběh utkání: 1:0, 1:3.

HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Světlík, Faltýnek, Ondrušek, Bartoň, Vlček Tomáš, Paška - Smejkal, Ministr, Metlička - Žajgla, Najdek, Bouz - Šimo, Čuřík, Hradecký - Kreuzmann, Karný, Slaninák.

Ústecký Slovan s.r.o.: Málek - Kudrna Jan, Hájek, Mazanec, Grof, Vála, Klobouček, Hořava, Zápotočný - Antoš, Pazourek, Eiselt - Jankových, Sýkora, Klimt - Červenka, Slížek, Kuchler - Fink, Kudrna Jiří, Havel.

Utkání začaly oba celky bez nějakého vyčkávání, aktivitou hýřila Olomouc, především Najdkova formace se zakousla do soupeře, úvodní gól ale patřil Karnému. Ten ve 3. minutě zasunul Slaninákův pas mezi Málkovy betony 1-0. Následně byl za vysokou hůl vyloučen Ministr. Ústí navázalo na své včerejší úspěšné přesilovky. Vála posunul kotouč na hůl Jankových a ten vyrovnal 1-1. Začínalo se tedy znovu bojem o každý metr ledu. V 8. minutě zapomněla olomoucká obrana na střelce ústeckého gólu, Jankových tentokrát v jasné pozici zaváhal. Na druhé straně prověřil Málka střelou po ledě Šimo. V 9. minutě šlo Ústí do vedení, první gól na olomouckém ledě při hře do plných zaznamenal Eiselt, když doklepl Antošovu vyraženou střelu 1-2. V 10. minutě šel na lavici trestů opět Ministr, za srážku s Vítězslavem Jankových ve středu kluziště. Mora tentokrát oslabení zvládla a dokonce zaútočila. Poté se začalo hrát nahoru-dolů, šance Slovanu však byly nebezpečnější. Eiselt a Hořava však nebyli úspěšní. V 15. minutě byl za hákování vyloučen Fink, Moře se ale přesilovka nevydařila. Závěr třetiny, poznamenaný řadou nepřesností, se odehrával převážně ve středním pásmu a přinesl ještě vyloučení Červenky ve 20. minutě.

68 vteřin přesilovky čekalo na Moru v úvodu 2. dějství. Sekundy ale ubíhaly rychleji, než Olomouc něco vymyslela. Následně nadělal Málkovi starosti svižnou střelou Najdek. Na druhé straně zakončoval rychlý výpad do Žigárdyho lapačky Hájek. Mora poté Lvy zatlačila, rány Kříže a Hradeckého však nenašly cíl. V 8. minutě se individuální akcí blýskl Světlík, Hradecký se ještě pokusil o baseballové zakončení. Mora vrhla veškeré síly do útoku, neustále ostřelování Málka však úspěch neneslo, ovšem Slovan se bránil jen za cenu zakázaných uvolnění. V polovině zápasu si zachytal i Žigárdy, Pazourkův brejk s jistotou pokryl. Ve 32. minutě sáhl Vlček po Sýkorovi, ten předvedl elegantní skok a olomoucký hráč putoval na trestnou. Štěstí se přiklonilo k hostím, bomba Jana Kudrny se odrazila od klubka hráčů a snad od ruky Hájka vysoko nad Žigárdyho. Svou obloukovou trajektorii zakončil puk za zády dezorientovaného olomouckého gólmana 1-3. Následný útlum Olomouce přinesl střely Eiselta a Kloboučka, Žigárdy byl tentokrát namístě. V 15. minutě kompenzoval hlavní sudí poměr trestů, odpočívat šel Mazanec. Na hře Mory byl patrný psychický propad, kotouče odskakovaly daleko od olomouckých holí. Zajímavá situace nastala při následné signalizaci Hájkova trestu. Olomoučtí beci nezachytili nahrávku do tandemu, ta prošla přes celé kluziště a otřela se o tyč Žigárdym již opuštěné branky. Následná olomoucká přesilovka byla ukončena chybou domácí střídačky a třetina se dohrávala ve čtyřech na obou stranách.

První šancí poslední třetiny se prezentoval Havel, Žigárdy včas povyjel. Následně ovšem fauloval Mazanec Ondruška, dvě minuty olomoucké početní výhody pouze uplynuly. Navíc se ve 45. minutě provinil hákováním Metlička. O ústecké přesilovce také nejde říci nic pozitivního. Utkání upadlo do šedivého průměru. Ve 48. minutě chybovala hostující střídačka, do hry poslala 6 hráčů. Letargická atmosféra však vzruch nepřinesla, Moru neprobrala ani početní výhoda. V polovině 3. třetiny splácelo Ústí Moře stejnou mincí při vyloučení Vlčka. Vypadalo to, že každý z hráčů se chce pouze zbavit puku, minuty plynuly a nezáživný hokej pokračoval. V 54. minutě se pokusil oživit vývoj utkání samostatným průnikem Bartoň, jeho výlet skončil na ústecké obraně. Na druhé straně si střelu vyzkoušel Klobouček, Slovan si následně ještě zahrál přesilovku. Oči všech aktérů ale směřovaly k časomíře, která se přeci jen dostala až k závěrečné siréně.

Vladimír Evan (trenér HC Ústečtí Lvi): “Jsme rádi, že se nám podařilo na ledě soupeře sérii ukončit a už se nemusíme vracet zpět do Ústí. Teď budeme mít k dobru pár dní volna a možnost v klidu se připravit na další kolo. Další zápasy prověří naše sebevědomí. To se nám podařilo získat na začátku 1. kola, Olomouc mohla překvapit, my jsme museli potvrdit výsledky ze základní části. Na domácím ledě jsme vyhráli první dva zápasy, to je nejdůležitější krok v play-off z pohledu psychiky favorita. Byli jsme nervózní křečovití, ale po prvním vítězství jsme se uklidnili. Sem jsme už jeli s vedením 2-0 a cílem to zde ukončit. Vyzdvihl bych hru Olomouce za celou sezónu, oproti loňsku mužstvo evidentně udělalo obrovský výkonnostní skok po stránce kondiční i herní. Letos se Olomouc do play-off dostala zaslouženě, tady už mohli olomoučtí hráči uhrát něco navíc nebo jen překvapit. Měli smůlu, že šli z 8. místa právě na nás. Jsem rád, že jsme celou, velmi korektní sérii dokázali rychle ukončit.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Ústí potvrdilo, že základní část ligy nevyhrálo náhodou. My jsme je chtěli potrápit, ale soupeř byl nad naše síly. Chci hráčům poděkovat za celou sezónu, že dopadla dobře. Zejména za předvánoční průběh, potom to už trochu skřípalo. Pokud neberu play-off, ve kterém jsme neměli šanci, protože Ústí za svým cílem šlo, je vidět, že hráči chtějí jít nahoru, tak sezóna z naší strany byla velice slušná. Hráči bojovali, bývali zde i dvě hodiny před tréninkem a dvě hodiny po něm, od letní přípravy přes přátelská přípravná utkání se maximálně snažili. Jsem s nimi spokojen. V úterý a ve středu se ještě sejdeme na tréninku, takovém vybruslení a zrelaxování, hráči odevzdají výstroj a rozloučíme se.“