Ú s t í n/L. - Potřetí během čtyř let se Lvi představili v baráži a potřetí se museli sklonit před soupeřem. „Celý rok za něčím jdeme. Od začátku jsme trénovali proto, abychom se dostali do baráže a ta sezona se pak hodnotí podle toho, jak právě baráž dopadne. Ale je to sport a vyhrát může jen jeden,“ smutnil David Pazourek, jediný hráč, který v ústeckém dresu třikrát neúspěšně v boji o extraligu zápolil.

Série, o níž se tvrdí, že je psychicky náročnější než boj o titul, však zase vystavila ústeckým ambicím stopku. Co hůř, Lvi nedokázali vyhrát jediný zápas. Vstřelili pouhopouhé dvě branky. To na úspěch nemohli ani v nejmenším pomýšlet.

Přitom herně to až tak zlé nebylo. V prvním duelu Ústeckým sice chvíli trvalo než se adaptovali na extraligového soupeře. Brzy inkasovali, ale až do samého závěru drželi naději. Jenže v první třetině promrhali minutovou přesilovku pět na tři, v níž kromě střely Němečka z dálky nic nevymysleli. V dalším průběhu byla přeci jen nebezpečnější Boleslav, i když i její hra v početní výhodě byla tristní. Slovan měl největší problémy s druhou řadou soka ve složení Boháč – Důras – Klimenta, která zajistila nejen první, ale i poslední branku v samém závěru utkání. Chvíli před ní se ještě dokázal prosadit Vrbata a v 58. minutě tak utnul veškeré myšlenky Ústí na vyrovnání. „Myslím si, že z naší strany nebyl výkon úplně optimální. Dělali jsme hloupé fauly v defenzivě a v ofenzivě jsme byli takoví bázliví. Proto jsme zápas prohráli. Domácí byli lepší a zaslouženě vyhráli,“ uznal ústecký kouč Miloslav Hořava. Do sestavy se vrátil v pátém finále zraněný Jan Heřman, ale ani nejproduktivnější Ústečan play off nepomohl ke vstřelení branky. Stejně jako v celém finále, ani v baráži do hry nezasáhl nejproduktivnější Lev základní části Martin Šagát, jeho zranění oka ze semifinále se vyléčit nepodařilo.

O den později již vstoupili Lvi do utkání lépe, byli aktivnější, přesto zase inkasovali jako první. Ve druhé třetině. Ve třetí třetině pak Pavel Janků svoji první velkou šanci promarnil, po chvíli přeci jen vyrovnal. Dostal přihrávku zpoza branky a zakončil těsně podél tyčky. V závěru sahali Ústečané dokonce po výhře. Jenže přes tlak a šance nedokázali gólmana Schwarze překonat. Souboj dospěl do prodloužení a v něm v 9. minutě rozhodl Michal Důras.

Nakonec se právě prohra v druhém duelu v Boleslavi ukázala jako klíčová. V domácím prostředí byl na Lvech vidět příliš velký pocit zodpovědnosti, díky němuž hráli křečovitě. Když navíc ve třetím souboji znovu inkasovali brzy po začátku a podruhé chvíli před první pauzou, museli si fanoušci ve Zlatopramen aréně protrpět asi netragičtější třetinu sezony. V závěrečné třetině se sice zlepšili, ale stav 0:3 zvládli jen korigovat Pavlem Janků. Pak konečně zvýšili obrátky, ale další gól již vstřelit nedokázali. „Projevil se rozdíl v kvalitě, kterou Boleslav má. Jediné, co mě na našem mužstvu mrzí je, že tam nebyla bojovnost, nebylo tam úsilí, nebylo tam to, co jsme chtěli, aby tam bylo, v čem jsme chtěli Boleslav předčít. Jít tam úplně po hlavě. To tam nebylo a z toho jsem zklamaný. Ale to, že nás Boleslav přehrála, to bylo evidentní,“ hořekoval ústecký trenér. „První dvě třetiny byly z naší strany opravdu katastrofální,“ přidal Rastislav Špirko, který mimo třetí duel plnil roli kapitána. Právě ve třetím zápase se do sestavy dostal i Jan Čaloun. Kanonýr však v závěru sezony trpěl nemocemi a pak jej ani trenéři k některým zápasům nenominovali. Ani on však nepomohl vybřednout ze střelecké barážové krize.

V poslední epizodě byli zase Lvi blízko gólům a možná by na umělecký dojem zvítězili, na střely dominovali přesvědčivě 32:17, jenže Boleslavští byli produktivnější a dokázali se ve třetí třetině dvakrát prosadit. To se prvně v baráži podařilo využít přesilovku. Střelec série Michal Důras si narazil s Boháčem za brankou, rychlou kličkou překonal obránce a zasunul puk za záda Salfického. Když Slovan nevyužil 54 vteřin trvající dvojnásobnou přesilu, začalo to s jeho nadějemi na obrat vypadat zle. A úplně je pohřbili hosté v 58. minutě, když už trenéři začínali zosnovat plány na power play, ujel David Vrbata a pojistil svému celku start v příští extraligové sezóně. „Mrzí mě včerejší utkání. Dnes to bylo ale lepší, byla tam ta bojovnost. Šance byly, ale na šance se nehraje. Hraje se na góly. Bohužel jsme na Boleslav hokejově neměli, jasně nás přehrála, neměli jsme žádnou šanci,“ nebral si servítky trenér Miloslav Hořava, který pár dní po neúspěchu v Ústí z vlastí vůle skončil.

Forvard David Pazourek mluvil v podobném duchu: „Vypadá to hladce. Jenže dali jsme jen dva góly a to je strašně málo. To jsme nemohli pomýšlet na žádnou výhru. Tyhle zápasy jsou vždycky o prvním gólu a my jsme nevedli ani jednou. Kdybychom uhráli jeden zápas v Boleslavi, tak by to vypadalo jinak.“ Jediný, kdo i bezprostředně po prohře viděl i pozitivní práci v celé sezoně, byl Jan Dragomir, předseda představenstva klubu. „Jsme mistři a není všem dnům konec,“ vzkázal optimisticky.

Výsledky baráže:

Mladá Boleslav – Ústí n. L. 3:0. Branky a nahrávky: 2. Klimenta (Boháč, Důras), 58. Vrbata (Sýkora, Schnabel), 59. Důras (J. Novák, Boháč). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:9, navíc Zíb (MBL) 10 min. ZHK. Bez využití. Diváci: 4100. Střely na branku: 36:25.

Mladá Boleslav – Ústí n. L. 2:1 p. Branky a nahrávky: 24. Důras (Boháč), 69. Důras (Boháč) – 48. Janků (Zeman). Rozhodčí: Minář, Mikula – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:6, navíc Mikulík (UNL) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 3850. Střely na branku: 28:36.

Ústí n. L. – Mladá Boleslav 1:3. Branky a nahrávky: 49. Janků (Hanzl, Klobouček) - 3. Rod (J. Novák), 19. Vrbata, 31. Král (Nouza). Rozhodčí: Minář, Šindler – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:6, navíc Heřman (UNL) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 4956. Střely na branku: 26:25.

Ústí n. L. – Mladá Boleslav 0:2. Branky a nahrávky: 42. Důras (Boháč), 58. Vrbata (Král). Rozhodčí: Minář, Šindler – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:11. Využití: 0:1. Diváci: 4120. Střely na branku: 32:17.