Pouze jedno kolo zbývá do konce základní části WSM ligy. V něm Ústečtí zamíří do Mann+Hummel Areny, kde se utkají s Třebíčí. Duel je na programu v pondělí 13. února od 17:30 hodin. Favoritem klání jsou Severočeši, kteří se pokaždé radovali z výhry. Nejprve porazili Slávisty 4:1, poté 4:3 v prodloužení a nakonec 4:1.

• Asistent trenéra: Jaroslav Barvíř

Červenobílí jsou po jedenapadesáti kolech na pátém místě tabulky. Celkem získali osmasedmdesát bodů. O pouhý bod méně má Slovan a o dva Prostějov. Poslední kolo tak určí konečné pořadí.

Třebíčští mají na svém kontě osmnáct výher v základní hrací době, čtyři vítězství v prodloužení a dva úspěchy po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Sobotky také patnáckrát zaváhali, děvetkrát podlehli v nastaveném čase a třikrát padli po penaltách.

Nejlepší výsledek zaznamenali v utkání proti Přerovu, který přehráli 5:1. Naopak nejméně se jim dařilo v souboji proti Jihlavě, které podlehli 0:4. Horácké Slavii patří sedmé místo v návštěvnosti domácích zápasů. Jedno utkání průměrně shlédne 1 618 diváků. Všechny domácí duely tak vidělo celkem 40 460 osob.

Komu se daří

První příčka v produktivitě patří Davidu Dolníčkovi, jenž získal šestatřicet bodů, za deset gólů a šestadvacet nahrávek. Mezi střelci vyniká Richard Kristl, který devatenáctkrát umístil kotouč do brány soupeřů. Nejvíce asistencí zaznamenal Roman Erat. Tento útočník sedmadvacetkrát nahrál na gól.

Jedničkou mezi gólmany je Pavel Jekel. Tento maskovaný muž odchytal devětadvacet zápasů. Do statistik si zapsal úspěšnost 91,71 % a brankový průměr 2,57. Kromě Jekela působí v týmu další tři brankáři – Marek Čiliak, Karel Vejmelka a Dominik Svoboda. Nejtrestanějším mužem je Václav Čejka, který na trestné lavici proseděl 66 minut.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně

Ročník 2016/2017 svedl oba týmy dohromady celkem třikrát. První klání se hrálo na ledě krajského města. Ústečtí si ve druhé třetině vytvořili dvoubrankový náskok. Hosté ale dokázali snížit. Ve třetí části se prosadili Doležal s Klozem a domácí získali za výhru 4:1 tři body.

Ke druhému klání cestovali žlutomodří na Vysočinu. Zápasový účet otevřel třebíčský Milfait a ve druhé třetině přidal další zásah Zohorna. Ústečtí ale vyrovnali a po dvou periodách platil stav 2:2. V poslední dvacetiminutovce přidaly oba týmy po jednom gólu a duel dospěl do prodloužení. V tom se více dařilo Severočechům, kteří nakonec zvítězili 4:3.

Třetí střetnutí hostil ústecký zimní stadion. A byli to opět domácí, kteří se radovali z výhry. Skóre utkání otevřel v úvodním dějství Poulíček. Ve druhé části se postupně prosadili Roubík, Přindiš a Vrdlovec a modrožlutí vedli 4:0. Za hosty korigoval Niko, ale to bylo ze strany Slavie vše. Ve třetí třetině žádná další branka nepadla a plný počet bodů za výhru 4:1 putoval na konto Slovanu.

„Musíme kluky pochválit za skvělý výkon. Začátek utkání byl laxní, ale poté jsme se probudili a podali jsme parádní výkon. Ve druhé třetině jsme přidali další skvělé tři góly, ale za stavu 4:0 jsme si hru sami zkomplikovali lehkovážností a inkasovali jsme gól. Hráče jsme v kabině na vše upozornili a zápas jsme dohráli v klidu. Rozhodl náš důraz před bránou,“ zhodnotil trenér Mach poslední vzájemné utkání.

Ročník 2015/2016

V loňské sezóně se bíločerveným vůbec nedařilo. Po základní části skončili se sedmdesáti body na jedenáctém místě a spadli do skupiny o udržení, kde změřili síly s Mostem, Šumperkem a Benátkami. Play-out zvládli, když v něm skončili na prvním místě. Spolu s Horáckou Slavií si prvoligovou příšlušnost udrželi také hokejisté Mostu a Benátek. Černého Petra vyfasovali Šumperští, kteří v nadstavbové části spadli na poslední příčku a sestoupili do druhé ligy.

Známé osobnosti

Třebíčský klub se může pochlubit několika hráči, kteří zamířili do nejznámější hokejové soutěže světa. Jedním z nich je útočník Patrik Eliáš, který v NHL strávil šestnáct sezón. V loňském ročníku odehrál šestnáct zápasů, ve kterých získal osm kanadských bodů za dva góly a šest přihrávek. Zajímavostí je, že tento zkušený forvard odehrál všechna utkání za tým New Jersey Devils.

Martin Erat odešel do NHL v roce 2001. Během kariéry v zámoří vystřídal tři kluby. Od roku 2001 do roku 2004 a poté v letech 2005-2012 oblékal dres klubu Nashville Predators. Od sezóny 2012-2013 zamířil do Washington Capitals. V průběhu sezóny 2013-2014 odešel do celku Arizona Coyotes, kde působil do roku 2015. Největšího úspěchu dosáhl v sezóně 2011/2012, když v 71 soubojích nasbíral 58 bodů, za 19 gólů a 39 nahrávek.

Vladimír Sobotka odešel za velkou louži v roce 2007. Poprvé nastoupil za celek Boston Bruins, kde zůstal až do roku 2010. Poté přesídlil do Saint Louis Blues, kde účinkoval do roku 2014. Nejpovedenější sezónu zažil v letech 2013/2014, když v 61 duelech získal 33 kanadských bodů, za 9 branek a 24 asistencí.

51. kolo z pohledu obou celků

• HC Slovan Ústí nad Labem – HC Dukla Jihlava 5:6 pp (1:0, 3:3, 1:2 - 0:1)
    Branky a nahrávky: 16. Roubík (Kasík), 27. Vrdlovec (M. Zdvořáček), 28. Dalecký (Vl. Brož, Poulíček), 34. Roubík (Bernad), 51. Roubík (Z. Doležal) – 30. Jiránek (Bilčík, Diviš), 34. Čachotský (J. Říha, Jergl), 38. Čachotský (J. Říha, Hubáček), 54. Protasenja (Danišovský, F. Seman), 59. Jergl (Bilčík), 62. J. Říha.
    Sestava HC Slovan Ústí nad Labem: Soukup – Bernad, Kasík (A), Husák, M. Vágner (C), M. Zdvořáček, Vl. Brož – Z. Doležal, Roubík (A), Melka – Vrdlovec, Moskal, D. Merta – Dalecký, Poulíček, Mical – Macek, Gengel, Moučka.
  • HC Frýdek-Místek – SK Horácká Slavia Třebíč 1:2 sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0 )
    Branky a nahrávky: 44. Chmielewski (Marek Růžička, Štebih) – 40. Paták (Milfait, Niko), rozhodující samostatný nájezd Milfait.
    Sestava SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Niko, Zdráhal, Lojek, Čejka, Hort, Přibyl – Jan Wasserbauer, Dolníček, Kristl – Malec, R. Zohorna, Psota – Huňa, Milfait, Paták – Juráň.