Ú s t í n/L. - Šest zápasů, pět výher. Taková je bilance ústeckého celku, který v přípravných kláních válcuje soupeře. Nejvíce se střelecky daří čtveřici hráčů Davidu Bernadovi, Janu Klozovi, Aleši Furchovi a Zdeňku Doležalovi. Všichni tito hokejisté dali po dvou gólech. Budou úspěšní i v dalším souboji? Přijďte se o tom přesvědčit na ústecký zimní stadion. Zápas startuje ve čtvrtek 25. srpna od 18:00 hodin, kdy se na domácím ledě představí Rytíři Kladno i s exústeckým Davidem Tůmou a Petrem Tenkrátem.

Kladenští v přípravě

Rytíři zahájili přátelské zápasy devětadvacátého července. Celkem jich zatím odehráli osm. V těch pětkrát prohráli, dvakrát zvítězili po základní hrací době a jednou udolali soupeře po samostatných nájezdech. Největší porážku utrpěli modrobílí v posledním zápase proti Slavii, když podlehli 1:9. Naopak nejvíce se středočeskému klubu dařilo v souboji proti Třebíči, kterou porazili 5:1. Soupeři Kladenských jsou české extraligové i prvoligové týmy. Bílomodří už měřili síly s Mladou Boleslaví, Karlovými Vary, jihočeským Motorem, pražskou Slavií a Třebíčí. V brzké době je čekají dvě utkání se Slovanem Ústí a chybět nebude ani zápas proti hradeckému Mountfieldu.

Změny v kádru

Stejně jako v jiných klubech, došlo i u Středočechů na škatulata a tým opustilo několik hráčů. David Stach (HC Škoda Plzeň), Tomáš Pitule (ukončení hostování z HC Škoda Plzeň), Michal Lukáč (Grästorps IK / Švédsko), Vojtěch Šilhavý, David Dvořáček, Vítězslav Bílek (MHC Martin), Josef Zajíc (Dynamo Pardubice), Václav Skuhravý (HC Energie Karlovy Vary), Lukáš Mensator (EHC Freiburg) a Brendon Nash (Graz 99ers).

Naopak kladenský dres budou v nové sezóně oblékat tito hokejisté. Brankáři Jan Ilašenko (HC Řisuty) a Miroslav Hanuljak (Piráti Chomutov). Dále obránci Petr Hořava (Zubr Přerov), Petr Ulrych (Bílí Tygři Liberec), Jiří Drtina (Piráti Chomutov) a útočníci Petr Ton (HC Kometa Brno), David Tůma (HC Slovan Ústí n/L), Petr Tenkrát (HC Slovan Ústí n/L), Matěj Pekr (HC Olomouc), Jiří Cetkovský (HC Dynamo Pardubice), Jiří Burger (HC Vítkovice Steel) a Peter Jánský (HC Verva Litvínov).

Vzájemná utkání Rytířů a Slovanu v uplynulé sezóně

V ročníku 2015/2016 na sebe oba celky narazily celkem desetkrát. V základní části spolu odehrály čtyři zápasy, ve čtvrtfinále play-off šest duelů. První souboj se odehrál na ledě Ústí a více se v něm dařilo Středočechům. Skóre utkání sice otevřeli domácí, kteří v rozmezí jedné minuty dali dva góly a ujali se vedení 2:0. Hosté však do konce první části ještě snížili. Ve druhé periodě úřadovali pouze hosté, když přidali tři zásahy do ústecké branky. Ve třetí třetině se skóre měnilo už jen kosmeticky. Žlutomodří se prosadili jednou a Rytíři dvakrát. Klání tak skončilo výhrou hostů 6:3.

Ani ve druhém zápase se Ústečanům příliš nedařilo. Kladno si vytvořilo v první části dvoubrankový náskok. O ten ale ve druhé části na chvíli přišlo, když Severočeši vyrovnali. Bílomodří se ale nezalekli a pět minut před druhou sirénou hostům opět odskočili. Poslední dějství bylo zcela v režii Rytířů, kteří přidali další tři góly a zvítězili 6:2.

Třetí vzájemný duel začali lépe hráči Kladna, když si během první a druhé dvacetiminutovky vytvořili čtyřbrankový náskok. O ten ale později přišli, když Bernad a Roubík snížili na 2:4. Ve třetí části modrožlutí sice korigovali na 3:4, ale kladenský Bílek zařídil pro svůj celek vedení 5:3. Domácí ale byli proti a v rozmezí sedmi minut přidali další tři góly. Žlutomodří tak nakonec zvítězili těsně 6:5.

Čtvrté utkání základní části bylo nejvyrovnanější ze všech. Ústecký Tenkrát otevřel zápasový účet už v 9. minutě, ale pouhých osmnáct vteřin stačilo Rytířům k vyrovnání. Po první třetině tak platil stav 1:1. Ve druhé periodě žádná branka nepadla. Ve třetím dějství přidali oba týmy po jedné brance a duel tak za stavu 2:2 dospěl do prodloužení. V tom byli úspěšnější modrožlutí a z Kladna si odvezli výhru 3:2.

Ústečtí skončili po základní části na osmém místě a čekalo je předkolo play-off. V něm si hravě poradili kadaňskými Trhači, které třikrát porazili a jen jednou zaváhali. Tímto si zajistili účast v prvním kole vyřazovacích bojů, kde narazili na Kladno. Rytíři byli jasným favoritem, ale na Slovanu si vylámali zuby.

První čtvrtfinálové klání sice ovládli Modrobílí, když zvítězili vysoko 5:1. To ale bylo z jejich strany téměř vše. Druhý souboj byl velmi vyrovnaný. Po šedesáti minutách hry svítilo na tabuli skóre 1:1. Dvě minuty před koncem prodloužení se Tůma dostal bráně a puk uklidil za záda Mensatora. Žlutomodří výhrou 2:1 srovnali stav série na 1:1. Třetí duel se hrál na ledě Ústí a vítězství si znovu užívali modrožlutí, kteří se po výhře 3:2 ujali vedení 2:1 v sérii.

Ani čtvrtý zápas Kladenským nevyšel. Byli to opět Severočeši, kteří získali cenný skalp. Rytíře přehráli 6:2 a tímto činem si zajistili vedení 3:1 na série. Kladenští se ale s tímto nepříznivým stavem nechtěli smířit a v pátém zápase to dali jasně najevo. Modrožluté na domácí půdě porazili 6:3 a snížili manko v sérii na 2:3. Šesté čtvrtfinále bylo soubojem o bytí a nebytí. Po šedesáti minutách hry platil vyrovnaný stav 3:3 a na řadu přišlo prodloužení. Dvě minuty před jeho koncem překvapil Cikánka Roubík. Svým gólem zajistil Ústeckým senzační postup do semifinále vyřazovacích bojů. Rytíři tak přišli o svůj sen vrátit se mezi extraligovou elitu.

• Obránkyně Slovanu Veronika Hujová a brankářka Veronika Ortová obdržely nominaci na reprezentační akci žen U16 - Turnaj čtyř zemí, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. dubna 2024 ve Švédsku. Kromě naší reprezentace se Turnaje čtyř zemí zúčastní také Švédky, Finky a Švýcarky. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu.

• 4. třída Slovanu o víkendu získala na turnaji vítězů CCM Malé ligy v Plzni 3. místo. Celorepubliková soutěž CCM Malá liga, která se hrála od září 2023 do března 2024 pořádala o víkendu finálový turnaj, kterého se zúčastnily vítězové skupin. HC Slovan Ústí nad Labem postoupil ze své skupiny jako vítěz a postupně se utkal s HC Bílí Tygři Liberec, Wolves Plzeň a BK Havlíčkův Brod. Ve velice vyrovnaných zápasech nakonec ústeckým mladíkům uteklo stříbro o jediný gól. Součástí turnaje vítězů byly i dovednostní soutěže, kde naši čtvrťáci získali ze šesti disciplín, hned čtyři 1. místa. Dětem a realizačnímu týmu děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a města.