Ú s t í n/L. - Deset let trvala hokejistům Slovanu Ústí nad Labem cesta z hokejového suterénu, z nejzanedbanějších míst hokejové mapy Česka mezi hokejovou českou smetánku. V roce 1997 ekonomicky vyždímaný klub odprodal práva na I. ligu Chomutovu. V následující sezoně skončil až dvanáctý ve II. lize. Od té doby stoupá vzhůru, po třech sezonách ve II. lize strávil sedm o stupínek výš a v příštím ročníku se poprvé poměří z českou extraligovou elitou. Jak mezi ni doputoval? Na to odpoví seriál webových stránek klubu. Krátce zmíníme tříletou epizodu ve druhé lize a pak po sezoně projdeme cestu první ligou.

DÍL 1.: SEZONA 2000 - 2001

První rok v I. lize Slovan soutěž po úspěšné baráži udržel. Ale byly to nervy. Povedl se mu vstup, kdy s mohutnou podporou diváků a nováčkovským entuziasmem vítězil. Pak přišel útlum, který neopadl až do konce sezony. Vystřídali se čtyři trenéři. Ale konec dobrý, všechno dobré.

Po třech letech strávených ve druhé lize zase patřil Slovan Ústí do druhé nejvyšší soutěže v republice.

Slovanu se vydařil vstup do soutěže. V úvodním kole na domácím ledě v rušné přestřelce přebil Kometu Brno 6:4. Po dvou třetinách byl stav 4:4. V závěrečné rozhodl Vratislav Kupka. Pak Slovan přečkal i více než půlminutové oslabení tří proti pěti a v závěru jistil první dva body do prázdné branky Jaroslav Sirotek.

Ve druhém kole obrátil v Berouně nepříznivý stav z 1:3 na 4:3. Vítěznou ránu Tomáši Dubovi v brance Berouna dával opět Jaroslav Sirotek. Po dvou remízách Slovan znovu předvedl úžasný obrat. Prostějov na domácím ledě porazil 4:3, když znovu obracel z 1:3. Stihl tři branky v závěrečných šestnácti minutách. K vítězství jej hnaly plné ochozy (5722 diváků). Celkově pak Ústečtí měli třetí nejvyšší návštěvnost (2916 diváků na zápas, po Prostějovu a Třebíči)

První prohru připravil Slovanu až Liberec v šestém kole. Po sedmi kolech byl na druhém místě! Po jedenácti měl na svém kontě šest vítězství a dvě remízy. Pak nastal obrat. Další čtyři nasbíral za dlouhou dobu čtyř měsíců. Od 25. října do 24. února. Škaredá série! V níž se vyskytují i debakly 2:8 v Písku a 1:9 v Jihlavě.

Zlom nastal při nečekané domácí porážce s Pískem. Slovan nastoupil do utkání vlažně. V 6. minutě prohrával 0:2, ve 13. 1:3 a na začátku třetí třetině dokonce hrozivých 2:6. V mohutném finiši brankami Sirotka a Petláka jen korigoval na konečných 4:6. V půlce listopadu sice na domácím ledě přetlačil silný Liberec 2:1, pak však vyhrál do konce roku již jen v Opavě.

Nakonec skončil po čtyřicetikolové základní a nadstavbové části dvanáctý a s týmy které nepostoupily do play off sehrál dvoukolový boj o záchranu.

Tři body, které hájil před dvojicí brněnských klubů, nestačily. Slovan padl na Kometě 0:7 a na Ytongu dokonce 0:8. Nic platné mu pak nebyly ani výhry v posledních dvou kolech s již zachráněnými Kadaní (7:0 doma) a v Opavě (7:4) ani předchozí domácí vítězství s oběma brněnskými kluby.

Kometa jej bodově srovnala, což jí k záchraně stačilo. Slovan s Ytongem putoval do baráže.

Slovan střelecký táhlo duo 19 – 22: tedy Vlastimil Patzenhauer – Daniel Tvrzník. Dohromady nastříleli téměř třetinu branek. Na postu jedničky začal Petr Heidinger, ovšem v průběhu sezony se do branky dostával i Jiří Zikmund, který před sezonou přišel z Děčína jako dvojka. Nakonec pak odchytal celou baráž, v níž výtečným průměrem 1,5 branky na zápas a úspěšností téměř 95% vydatně přispěl k záchraně.

Na trenérské lavičce se trenéři střídali jak ponožky. Třikrát během sezony! Začali Horešovský – Hurych, střídali je Hejduk st. – Holman, kteří vydrželi jen pár týdnů. Měnil je Jiří Vrba. A končil Zdeněk Müller.

Baráž

Slovan rozehrál baráž vítězně. Doma brankami Červeného a Sirotka v první třetině přemohl Most 3:0. Pojistku dával v závěru Daniel Tvrzník. Pak však přišla zaváhání, která značně zkomplikovala cestu za udržením soutěže. V Novém Jičíně jen remíza 1:1 (víc bodů v celé baráži Nový Jičín nezískal). Po další remíze s Mladou Boleslaví následovaly porážky v Brně a Mostě a Slovan byl v té chvíli až na čvtrtém místě.

Zbylé tři mače však dokázal přetavit ve výhry. S Novým Jičínem na domácím stadionu to byla povinnost. Zřejmě rozhodující duel odehrál v Mladé Boleslavi. Tehdejší druholigový klub si brousil zuby na postup. Slovan jej však odmítl. Dokázal ve středních Čechách zvítězit 4:1, když měl od počátku režii utkání ve své moci. Řádili především brantranci Tvrzníkové. Oba vstřelili po dvou brankách, Daniel si připsal dvě a Martin jednu gólovou asistenci. V posledním kole pak Slovan doma porazil už jistě se zachraňující Ytong Brno 5:2. V zápase samotném však prohrával. Branky stříleli Sirotek (2x), M. Tvrzník, Cícha a Šaffer. Nakonec se tedy Ústečtí radovali a odrazili za cestou k lepším zítřkům.

Výsledky

1. kolo: středa 28. 03. 2001
HC Mladá Boleslav – HC Ytong Brno 3:3 (0:1, 1:1, 2:1)
HC Slovan Ústí – SK HC Baník Most 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

2. kolo: pátek 30. 03. 2001
SK HC Baník Most – HC Mladá Boleslav 2:2 (1:1, 1:1, 0:0)
TJ Nový Jičín – HC Slovan Ústí 2:2 (1:1, 1:0, 0:1)

3. kolo: neděle 01. 04. 2001
HC Mladá Boleslav – TJ Nový Jičín 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
HC Ytong Brno – SK HC Baník Most 2:2 (1:1, 0:0, 1:1)

4. kolo: úterý 03. 04. 2001
HC Slovan Ústí – HC Mladá Boleslav 2:2 (1:1, 0:1, 1:0)
TJ Nový Jičín – HC Ytong Brno 3:7 (2:2, 1:3, 0:2)

5. kolo: čtvrtek 05. 04. 2001
HC Ytong Brno – HC Slovan Ústí 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
TJ Nový Jičín – SK HC Baník Most 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

6. kolo: sobota 07. 04. 2001
HC Ytong Brno – HC Mladá Boleslav 3:3 (2:0, 1:3, 0:0)
SK HC Baník Most – HC Slovan Ústí 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

7. kolo: pondělí 09. 04. 2001
HC Mladá Boleslav – SK HC Baník Most 5:2 (0:0, 0:0, 0:0)
HC Slovan Ústí – TJ Nový Jičín 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

8. kolo: středa 11. 04. 2001
TJ Nový Jičín – HC Mladá Boleslav 3:6 (0:2, 1:0, 2:4)
SK HC Baník Most – HC Ytong Brno 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

9. kolo: pátek 13. 04. 2001
HC Ytong Brno – TJ Nový Jičín 9:2 (3:0, 5:2, 1:0)
HC Mladá Boleslav – HC Slovan Ústí 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

10. kolo: neděle 15. 04. 2001
SK HC Baník Most – TJ Nový Jičín nehráno
HC Slovan Ústí – HC Ytong Brno 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

50 zápasů: 15 – 8 – 27; skóre:127:163; 38 bodů

Kometa by v tříbodovém systému při bilanci 13 – 12 – 25 získala o dva body méně a spadla by do baráže ona.